Edirne 21°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Darbe davasında tanıklar dinlendi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Darbe davasında tanıklar dinlendi 7.12.2017 - 10:37:28
15 Temmuz’daki FETÖ askeri darbe girişimine Edirne’de katıldıkları gerekçesiyle haklarında dava açılan ve 54. Mekanize Piyade Tugay eski komutanı Hidayet A.’nın aralarında bulunduğu 7’si tutuklu 22 askerin yargılanması sürüyor. Dün Edirne 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada tanıklar dinlendi. Hidayet A.’nın avukatı, Edirne Valisi Günay Özdemir’in celp edilerek tanık olarak dinlenmesini istedi. Tanıklar ifadelerinde ilginç diyaloglar da yaşandı. Davanın iki numaralı sanığı Ekrem T., daha önce darbe gecesi dizi izlediğini ileri sürdüğü tanığa “Merak ediyorum hangi diziyi izliyordun?” diye sordu. Bir tanık da “İstanbul’daki kalkışmayı bastırmak için tekerlekli araçlarla gitmek uygun mudur?” şeklindeki sorusuna “Bunu bana değil Ümit Dündar’a sorun. Bana göre uygun değil” cevabını verdi.Darbe davasında tanıklar dinlendi
Fetullahçı Terör Örgütü / Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ / PDY) 15 Temmuz'daki darbe askeri girişiminde rol aldıkları gerekçesiyle bir kısmı Türk Silahlı Kuvvetleri’nden ihraç edilen aralarında eski 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Hidayet A.’nın da bulunduğu, 7’si tutuklu 22 askerin “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs”, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ve yasama organını ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs”, “Silahlı terör örgütü üyesi olmak" suçlarından yargılandığı dava Edirne 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde tanıkların dinlenmesiyle devam ediyor. 
Davanın, Edirne 2. Ağır Ceza Mahkemesi duruşma salonunda yapılan dünkü oturumuna tutuklu sanıklar Hidayet A., Bülent Y., Ali S., Ramazan A., Ekrem T. ile tutuksuz yargılanan bazı sanıklar ve sanık avukatları katılırken, Kocaeli’nde tutuklu bulunan Kağan K. ve İsmet S. ise duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

“Vali tanık olarak dinlensin”
Duruşmada ilk olarak mahkemeye gelen yazıların cevapları ile talimat ile alınan tanık ifadeleri okundu. Gelen yazılara ve tanık beyanlarına ilişkin söz verilen sanık müdafileri tanıkların mahkeme salonunda dinlenilmesini talep etti. Kağan K.’nin müdafi müvekkilinin SEGBİS üzerinden katılmasını kabul etmediklerini belirterek, tanıkların da ısrarla bizzat hazır olarak dinlenilmesini talep etti. Hidayet A.’nın müdafi de davanın başından beri taleplerinin tanıkların huzurda ve toplu olarak dinlenmesi olduğunu ifade etti. A.’nın müdafi Edirne Valisi Günay Özdemir’in tanık olarak dinlenmesi ile ilgili olarak ise mahkemeye “Edirne Valisi’nin adı tanıklar arasında geçmektedir. Bununla ilgili bir karar verilmemiştir. Sayın Valinin huzura, duruşma salonuna celp edilip, burada tanık olarak dinlenmesini ve sorgulanmasını talep ediyoruz” dedi.

“Talimatı veren Valiyi arasın”
Sanıkların ve avukatlarının gelen yazı ve tanık beyanlarına ilişkin taleplerinin ardından duruşma tanıkların dinlenmesiyle devam etti. Tanıklardan ilk olarak hazır bulunan ve darbe gecesi Yarbay Kağan K. ile Meriç Köprüsü’nde askeri araç geçişi ile ilgili telefonda görüşen Valilik Özel Kalem Müdürü İbrahim T. dinlendi. Olay gecesi Edirne Valisi Günay Özdemir’in verdiği talimatları ilgili yetkililere ilettiğini ifade eden T., “Köprünün kapatılmasıyla ilgili talimat vermişti. İlgili emniyet yetkililerine ilettim. Sürekli emniyet ile irtibat halindeydik. O gece askeriyeden Kağan Bey ile köprüden geçmeyle ilgili bir telefon geldi bana. Oraya (Meriç Gazinosu) askeri bir araçla, zırhlı araçla geçmek istediğini söyledi. Emir aldığını geçmek istediğini söyledi. Emrin geçerli olmadığını söyledim. (Ne yapacağım) şeklinde yakınmalarda bulundu. Vali Bey’in talimatı dışında talimat geçerli değil. Talimat veren Valiyi arasın. Emri verene söylemesini istedim” dedi.

“Vali Bey neden konakta değildi”
Ekrem T., ifadesinin ardından sanık avukatlarının ve sanıkların sorularını yanıtladı. Sanık Ekrem T.’nin tanık T.’nin valinin darbe girişimi gecesi konağında olmadığına, emniyette olduğuna dair beyanına ilişkin “Vali Bey, neden konağında değildi? Tehdit falan olduğu için mi gitmedi?” sorusuna tanık T., “Bilmiyorum” şeklinde yanıt verdi.

Jandarma albayı ifade verdi
Duruşma 15 Temmuz tarihinde Edirne’de İl Jandarma Alay Komutanı olarak görev yapan Albay Kamuran Ersan’ın SEGBİS üzerinden tanık olarak dinlenmesiyle devam etti. Ersan ifadesine savcılıkta verdiği ifadeleri tekrar ettiğini ve bu ifadelerin arkasında olduğunu belirterek başladı. Darbe girişimi gecesi Hidayet A.’nın o akşamki görüşmelerinde darbeyle ilgili bir şey söylemediğini ifade etti. Meriç Köprüsü’ne gelen araç ile ilgili A.’ya aracın ne maksatla geldiğini sorduğunu ifade eden Ersan, “A., (Meriç kıyısında iki Mehmet var onların güvenliği için getirdim) dedi. Ben de yanlış anlaşılabileceğini söyledim” dedi. 
O gece emniyet ile birlikte hareket ettiğini söyleyen Ersan, “O akşan askeri şahıslardan Hidayet A. ve Ekrem T. ile görüşmelerim var. Ekrem T. beni aradı. Tugaya çağırdı. (Nizamiye bölgesinde tedbir almamız gerekirse sizden yardım almamız gerekebilir. Vatandaş gelebilir) dedi. Ben de (Gerek yok. Öyle bir şey olmaz) dedim” şeklinde konuştu. Ersan, mahkeme tarafından okunan önceki ifadeleri içinse “Ekleyecek, çıkaracak bir şey yok” dedi.
Ersan’ın beyanlarına karşı söz alan Hidayet A., Ersan’ı tugaya kalkışma hakkında bilgi almak, durumu aydınlatmak için çağırdığını ve Ersan’ın bu konuda bilgisine başvurduğunu söyledi. Ersan’ın İstanbul’daki durum ile ilgili bilgilerini ve kışlasında aldığı tedbirleri söylediğini ifade ede A., “Sıkıyönetim, kalkışma kapsamında bir talimat, emir vermedim. Edirne hakkında söylediği şeyleri kabul etmiyorum” dedi.

“Merak ettim hangi diziyi izliyordun?”

Tutuklu sanıklardan Ekrem T.’nin müdafinin sorularını cevaplayan Ersan, darbe girişimini o gece kendisini arayan bir yerel gazetecinin haber ajanslarından geçen bilgileri sorması üzerine öğrendiğini söyledi. Ekrem T.’nın odasında arama yapılacağını, T.’nin gözaltına alınacağına ilişkin ise “Gece ikiden itibaren emniyetteydim. Vali, Başsavcı, MİT Bölge müdürü ile beraberdim. Onlarla beraber hareket ediyordum o yüzden T.’nin gözaltı, arama yapılacağına emniyette olduğum için vakıf oldum” dedi. Ekrem T., Ersan’a o gece yaptıkları telefon görüşmeleri ve kendisinin ifadeye çağırılması ile ilgili sorularının ardından, Ersan’ın o gece dizi izlediğini söylediğini hatırlattı. T., ardından Ersan’a “Merak ettim. Hangi diziyi izliyordunuz?” diye sordu. T.’nin bu sorusu mahkeme tarafından reddedildi.

Yazılı emir vermek aklımıza gelmedi” 
Darbe girişimi gecesi 5. Kolordu Kurmay Başkanı olarak görev yapan Mehmet Ergül de SEGBİS üzerinden tanık olarak ifade verdi. O gece Edirne’de kimlerle temas ettiği sorulan Ergül, kolordu komutanının sıkıyönetim direktifine uyulmaması konusundaki emirlerini Hidayet A.’ya ilettiğini söyledi. Hidayet A.’nın avukatının şu anki görevini sorması üzerine 692 sayılı KHK ile ihraç edildiğini fakat hakkında bir soruşturma başlatılmadığını ifade etti. Sanık Hidayet A.’nın “Yazılı emir vermeye zamanınız oldu mu olmadı mı? “ şeklinde sorusuna ise “Yoğun bir iş yükü içerisindeydik. Biz yoğunluktan kaynaklanan sebeplerden dolayı sözlü emirleri yaptık” dedi. Yazılı emir verme ile ilgili olarak Ergül, “Aklımıza gelmedi. Yapsaydık çok iyi olurdu” dedi.

“Bana değil Ümit Dündar’a sorun”
Ekrem T., müdafinin kolordu komutanının verdiği “100 kişilik ekip hazırlansın” emri ile ilgili “Bu birlik KOKTOD birliği midir? Askeri literatürde başka adı var mıdır?” şeklinde sorusuna Ergül, “Sözlü olarak (KOKTOD uygulamasına geçin) şeklinde emir vermedik.  Benim askeri görgüm bilgim kapsamında bu KOKTOD’tur” şeklinde yanıt verdi. Ramazan A.’nın müdafisinin tanka karşı kullanılacak en iyi silah sorusuna “Tanktır” şeklinde yanıt vermesi üzerine, sanık müdafinin “İstanbul’daki kalkışmayı bastırmak için tekerlekli araçlarla gitmek uygun mudur?” sorusuna ise “Bunu bana değil Ümit Dündar’a sorun. Bana göre uygun değil” şeklinde yanıt verdi.

Sıkıyönetim direktifi gelmiş
Duruşma Ergül’ün ardından Tugay Karargah Haber Merkezi’nde görev yapan astsubay Mevlüt Ünal dinlendi. Ünal, o gece karargaha sıkıyönetim direktifinin ve “Harekat Yıldırım” kodlu mesajların geldiğini söyledi.

“Kiminle konuştu, bilmiyorum”
Ünal’ın ardından İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen “FETÖ Ana Darbe Davası” tutuklu sanığı olarak yargılanan Murat Y., tutuklu bulunduğu cezaevinden SEGBİS aracılığıyla tanık olarak dinlendi. Y., olay gecesi İstanbul 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı’nda Uzay Ş. ve Murat Ç. ile birlikte olduğunu söyleyerek, “İstanbul’daki birlikler yetersiz kalmaya başlayınca Ş. ve Ç. (İstanbul’a yakın birliklerden yardım isteyelim) dedi. Herhangi bir komutanlığın ismi geçmedi. Ş., (Ben bir telefon edeyim) diye çıktı. Kiminle konuştu bilmiyorum. Trakya ile ilgili bildiğim bunlardan ibarettir” şeklinde konuştu. Mahkemenin “Hidayet A.’yı tanıyor musunuz?” sorusuna ise “İsmen, bütün tugay komutanlarının isimlerini biliyorum” şeklinde yanıt verdi. Y., ayrıca “Edirne’deki tugay karargahı ve birliklerle hiçbir temasım olmadı. Olanı da duymadım” dedi.

Bugüne ertelendi
Duruşma tanık ifadelerinin alınmasıyla devam etti. Dinlenen tanıkların ardından mahkeme heyeti, duruşmayı bugüne erteledi. 


Kaynak: İlkyaz SAVAŞ 1438 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 5 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Köfteci Osman ‘göz’e girdi Köfteci Osman ‘göz’e girdi 20.10.2018
Art arda ‘Andımız’ açıklaması Art arda ‘Andımız’ açıklaması 20.10.2018
Turizmde büyük başarı Turizmde büyük başarı 20.10.2018
Muhtarlara Erdoğan sürprizi Muhtarlara Erdoğan sürprizi 20.10.2018
Bulun bu sahtekârları! Bulun bu sahtekârları! 20.10.2018
DİSK’ten 4 acil talep DİSK’ten 4 acil talep 19.10.2018
İlaçlar cep depolarda İlaçlar cep depolarda 19.10.2018
Kirliliğin ulusal sembolü Kirliliğin ulusal sembolü 19.10.2018
Babasının koltuğuna talip Babasının koltuğuna talip 19.10.2018
62 yıl önce Edirne’de fotoğraf çekmiş 62 yıl önce Edirne’de fotoğraf çekmiş 19.10.2018
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 35
Web Siteleri 55
Facebook 73
Twitter 4
Instagram 2
Youtube 4


Ankete 173 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
BİR KEZ DAHA ORTAYA KARIŞIK
Murat Savaş

Namık K. DÖLENEKEN
Şükrü Paşa savunması mı, Edirne Gümrükleri mi..
Namık K. DÖLENEKEN

Filiz Mandacı
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE
Filiz Mandacı
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2018 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.