Edirne 27°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Canalp’in Edirne gururu - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Canalp’in Edirne gururu 7.12.2018 - 09:26:24
Edirne Valisi Ekrem Canalp, 27 Kasım Salı günü 18.00’da başlayan ve sabah 06.00’a kadar metrekareye 128,5 kg yağışın düştüğü Edirne’de meydana gelen doğal afetten en çok etkilenen yerleşimlerden biri olan Oğulpaşa köyüne Edirne halkının gerçekleştirdiği yardımların gurur verici olduğunu söyleyerek; “Afetle beraber hüznü, üzüntüyü yaşadık ama aynı zamanda bizlere bu gururu yaşattığı için de bütün Edirnelilere şükranlarımı arz etmek istiyorum” dedi.Canalp’in Edirne gururu

Edirne Valisi Ekrem Canalp, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan himayelerinde hayata geçirilen Toplum Kalkınmasında Gönül Elçileri programı kapsamında ‘Geleceğim Sensin’ projesinin konser ve ödül töreninde yaptığı konuşmada Edirneliler ile gurur duyduğunu söyledi.

Canalp, 27 Kasım Salı günü 18.00’da başlayan ve sabah 06.00’a kadar metrekareye 128,5 kg yağışın düştüğü Edirne’de meydana gelen doğal afetten en çok etkilenen yerleşimlerden biri olan Oğulpaşa Köyü’nde yaşananlara dikkat çektiği konuşmasında Edirnelilerin gönüllü yardımseverliğini vurguladı. Edirne’de örnek bir gönüllülüğün yaşandığını belirten Canalp; “Bir hafta önce Edirne’de bir sel felaketi yaşadık. Sel felaketi, her şeyiyle hüzün ve üzüntüdür. Nitekim bu sel felaketinde de 78 yaşındaki Veysel amcamızı, Oğulpaşa Köyü’müzde sele kapıldığı için kaybettik. Bunun acısını da hepimiz yüreklerimizde yaşadık. Aynı şekilde kendi hayvanlarını kaybeden, telef olan hayvanlarından ve yıkılan evlerinden dolayı üzüntüler yaşayan vatandaşlarımızın acılarını hepimiz yaşadık. Bu tarafı acı ve hüzün tarafıydı. Ama bir başka şeye daha şahit olduk ve bu da çok sevindirici, gelecek adına ümit vaat ediciydi” ifadelerine yer verdi.

Sel felaketinin ardından pek çok kamu görevlisinin üzerine düşen vazifelerin çok daha ötesinde çalıştığını gördüğünü söyleyen Canalp; “Kendi canını gerektiğinde hiçe sayarak bir afetzedeyi kurtarmaya çalışan insanları görebildim. Bu anları bizzat yaşamış olmanın da mutluluğu içerisindeyim. Edirneliler öyle insanlar ki gerektiğinde bir kazazedeyi kurtarabilmek için önünde sel tarafından bir greyderin ve çok büyük bir itfaiye aracının ittirildiğini görüyor ama ileride bir insanın da canının kurtarılmak üzere olduğunu gördüğü için tereddüt etmeden kepçeyi alarak suya girebiliyorlar. Böyle bir halka valilik yapmanın gururunu yaşıyorum. Bu durum, insanların resmi görevinin bir icabı değildir. Hiç kimse, hiç kimseden canını feda etmesini istemez. Biz de isteyemeyiz, böyle bir keyfiyetimiz yok. Ama bu gönülle ve ancak gönüllülükle olur” dedi.

“Yem maddelerini traktörlerle taşıdılar”

Kamu görevlileri ve Edirne Valiliği’ne bağlı il müdürlerinin çizmeleri giyerek pek çok köyde gece mesaisi yaptıklarını açıklayan Canalp; “Pek çok kamu görevlisi arkadaşım, ellerine kürekleri aldılar, köylülerimizin balçıkla dolmuş evlerindeki balçıkları temizlediler. Şükürler olsun ki köylerimizin ve köylülerimizin her ihtiyacını karşıladık. Devlet olan yapmamız gereken her şeyi yaptık. Bu esnada başka bir şey daha oldu. Edirneliler, gönüllülüklerini yine gösterdiler. Her biri, birer gönül elçisi oldular. İmkanları el verdiği ölçüde köylere yardıma koştular. Kimisi imkanı olduğunca kendi elbiselerinden oralara götürmek istedi. Köylülerimiz, kendi yemlerinden afetzede olan köylerdeki köylülerin ihtiyacı olabilecek yem maddelerini traktörlerine yükleyip o köylere götürdüler” sözlerine yer verdi.

“Gurur vericiydi”

Canalp, Edirne Valiliği görevinden önce Kaymakamlık görevinde bulunduğu sırada çeşitli projeler gerçekleştirdiğini hatırlatarak; “İlk defa yem alarak köylüye dağıtma gibi bir iş yaptım. Bu devletin bir görevidir ama vatandaşlarımızın gönüllülük esası üzerine yapıyor olmaları başka bir duyguydu. Bunu yaşıyor olmak da afetten bile insanın gururlanabileceği tabloların ortaya çıkabileceğini gösteriyor. Bu durum, Edirne ve Edirneliler için gurur vericiydi. Afetle beraber hüznü, üzüntüyü yaşadık ama aynı zamanda bizlere bu gururu yaşattığı için de bütün Edirnelilere şükranlarımı arz etmek istiyorum” dedi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 3551 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 5 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
DEVA’nın il başkanı Kerem Arda DEVA’nın il başkanı Kerem Arda 9.7.2020
AFAD Pardus'a geçti AFAD Pardus'a geçti 8.7.2020
Susuzluk böbrek taşı riskini artırıyor Susuzluk böbrek taşı riskini artırıyor 8.7.2020
Online doçentlik sınavı Online doçentlik sınavı 8.7.2020
65 yaş üstü mağdur edildi 65 yaş üstü mağdur edildi 8.7.2020
POLİSİ GÖREN MASKEYİ TAKTI POLİSİ GÖREN MASKEYİ TAKTI 8.7.2020
Tarım kredi borçları yeniden yapılandırılsın Tarım kredi borçları yeniden yapılandırılsın 7.7.2020
Hayvancılık için doğru politikalar uygulanmalı Hayvancılık için doğru politikalar uygulanmalı 7.7.2020
Kapıkule’de SANAL KUYRUK dönemi Kapıkule’de SANAL KUYRUK dönemi 7.7.2020
Korona’dan öldü denen esnaf iş başı yaptı Korona’dan öldü denen esnaf iş başı yaptı 7.7.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 68
Web Siteleri 109
Facebook 120
Twitter 7
Instagram 4
Youtube 13


Ankete 321 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Uzman
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
İki Norveçli çocuğun vefası
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Maske gerekli midir?
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
DEVA’nın il başkanı Kerem Arda
DEVA’nın il başkanı Kerem Arda
Edirne’de bir dönem AK Parti Merkez İlçe Başkanlığı gör..
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.