Edirne 20°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Seçimler sele kapılırsa… - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Yazarlar » Namık K. Döleneken
Namık K. Döleneken Namık K. Döleneken
1Test@Test.com
Seçimler sele kapılırsa… 6.12.2018 - 14:32:26
Kim başkan olacak? Yolda karşılaştığım, telefonla veya sosyal medya üzerinden görüştüğüm herkes aynı soruyu soruyor: Kimler belediye başkanlığına aday olacak? Ben bilmiyorum, aslında parti üst yönetimlerinin de kesin bildiğinden emin değilim. Bugüne kadar açıklanan büyükşehir, il, ilçe, belde adayları var. Halen açıklanmayan yerler konusunda en azından oybirliği olmadığı açık.Bunlardan biri de Edirne. Şu satırları yazdığım Salı gününde hiçbir partinin adayı belli değil. Benim yorumum kısaca şöyle: Partiler bu seçimin ortada bir seçim olduğunu fark etti, kazanabilmek için doğru aday ilk şart. Mevcut adaylar için yapılan araştırmalar hiçbir aday adayının seçimi rahat alabileceğini göstermiyor. Ancak unutulmaması gereken bir nokta var; Edirne’de seçimlerde aday olabilmek için adaylık başvurusu yapmak gerekmiyor. Daha önce yaşanmış deneyler bunun açık kanıtı.

Seçimlerde sudan konular mı konuşulacak?

Geçtiğimiz hafta yaşanan su baskınlarının bir afet halini alması siyaseti sulandırdı. Muhalifi, münafığı hep bir ağızdan birbirini suçlamaya başladılar. Bilinen bir hikaye vardır: Zina yaparken yakalanan bir kadın İsa'nın huzuruna getirilir ve onun taşlanarak öldürülmesi talep edilir. İsa bunun üzerine şöyle der: “Aranızda günahsız olan, ona ilk taşı atsın!”

Hiçbir yönetici, ister yerel yönetim, ister merkezi hükümet adına konuşsun, kendini sütten çıkmış ak kaşık gibi gösteremez. İlgili bütün kurumlar ve onları yöneten kişilerin az veya çok sorumlu olduğu bir felaket yaşadık.“30-40 yıldır altyapı yapılmadı” diyerek yalan söyleyen yerel yöneticiler de hatta bilgi sahibi olmadan bu koroya katılanlar da gelişmelerin buraya gelmesinde pay sahibi. Yetersizlikleri olsa bile mevcut altyapıyı kötü niyetten veya beceriksizlikten işletemeyen, sadece büyük ihaleyi “sen yaparsın, ben yaparım” tartışmasını sürdüren yöneticiler ve onların gözü kapalı taraftarları da sorumlu. Can alıcı soru da burada: İhalenin kimin tarafından yapılacağı mı önemli, yoksa eksik altyapının tamamlanması mı?

Arşiv yalan söylemez

Biliyorum, balık hafızalıyız. Ancak Edirne’de yaşıyoruz, belleğinizde yoksa gazete ve Belediye arşivlerinde var. Kanalizasyon ve yağmur suyu toplama için kazılan yollar, yapılan dev kanallar ve set boylarında yapılan pompa istasyonlarına ne oldu? Belediyenin İller Bankası’na olan borçlarına bir baksınlar bir bölümü o yapılan işlere ait.

Altyapı yeterli mi? Elbette değil. Yapılaşmaya açılan her yeni alan yeni altyapı ihtiyacı doğuruyor. Mevcut projenin hataları, eksikleri var, var ama önce mevcut sistemi doğru dürüst çalıştıralım, sonra konuşmaya yüzümüz olsun. Daha önce de sordum yine soruyorum, Yağmur suyunun nehre aktarılması için kurulan pompa istasyonlarına ne kadar su geliyor, kapasitenin üstüne mi çıktı? Yoksa hatların bakımı yapılmadığı için su oraya varamıyor mu?

DSİ’ye Mimar Sinan eseri onarımı veren vali

Çok sevilen yere göğe sığdıramadığımız bir eski vali var, hani “artiz vali” dersem anlarsınız. Onun döneminde su konusunda yazılar yazdım, konuşmaları ve yaklaşımlarının anlamsızlığını vurguladım. Düzensiz yağışların artacağı, bunun önleminin alınması gerektiğini vurguladım. O Vali DSİ’ye bir talimat verdi. Sakın dere yataklarının temizlenmesi falan diye düşünmeyin. Dönemin Bölge Müdürü bana danıştığı için konuyu biliyorum.“Senin işin su ve kanal, Mimar Sinan’ın su yollarının ortaya çıkarılıp onarılması işini sana verdim” demiş. Elbette DSİ’nin Sinan’ın su yollarını yapabilmesi olanaksız ancak talimat verilip ödenek ayrılsa dere ıslahlarını yapabilirdi. O zaman en azından kırsal alanlarda yaşanan can ve mal kayıplarının önüne geçilebilirdi. Yani merkezi yönetim ve onun yereldeki temsilcileri de bu felakette sorumlu hatta suçlu.

Uzmanlar ülkesi; Türkiye

Herkes planlama ve altyapı uzmanı kesiliyor bu durumlarda. O kadar çok ve gereksiz konular bir arada konuşuluyor ki, doğru ile yanlış birbirine karışıyor. Planlamada hatalar yapıldığı sonuçlarından belli ancak buradaki sorunu sırasıyla ve daha açıkça ortaya koymakta yarar var.

Birincisi bu olağan bir yağış değildi, doğru. Ancak böyle olması yetkililerin sorumluluğunu ortadan kaldırmıyor. Zaten sadece kentte değil kırsal alanda da tahribat yapmış olması da bunun bir doğal afet olduğunu gösteriyor. Peki “doğal afet” veya “fıtrat” demek bir çözüm mü?Elbette değil. Önceden yapılması gerekenlerin hepsini eksiksiz yaptığımızda yine de sorun yaşıyorsak bunları söylemeye hakkımız olur. Kaldı ki, bundan sonra bu tür doğa olayları ile daha sık karşılaşacağımız da uzmanlar tarafından genel kabul gören bir gerçek.

Kırsal alanda sel ve dere yataklarının ıslahı elbette zorunluluk. Ancak tarlalarda bir tek ağaç, bir çalı kümesi bırakmamamızın da bu felaketi artırdığını kimse göz ardı etmesin.

Su parti ayrımı yapmaz

Aslında siyaset malzemesi yapılmayacak kadar genel bir sorun her ilde başka bir siyasi parti tarafından malzeme yapılıyor. Bu konuda ortak ve hızlı çözüm aramak yerine rakip partinin yönettiği bir kentte su taşkını ve sel olmasını bekliyoruz. Hastalıklı ve işe yaramaz bir bakış açısı bu.

Ağacın, bitkinin yerini sadece beton ve asfaltın aldığı kentlerden söz ediyoruz. Bunu sadece belediyelere fatura etmenin de eksik bir tarafı var. Okullarımızın, konutlarımızın, işyerlerimizin bahçelerinin, hatta kullandığımız açık alanların bile bizler tarafından betonlaştırıldığını unutmayalım. Tüm çatılardan ve bir karış toprak bırakmadığımız bahçelerimizden gelen yağmur suyunu yollara yönelten de bizleriz. Ve sonra o sulara çözüm aranmasını istiyoruz.

Sorun ortaksa çözüm de ortak olmalı

Altyapı gerekli elbette. En kısa sürede yapılmalı. Ancak proje, izinler, finansman, uygulama her durumda yıllarımızı alacak. Oturup daha hızlı daha pratik çözümleri bugünden yaşama geçirmenin yolunu arayalım. Bu konuda bu gün unuttuğumuz geleneksel bir çözüm var; sarnıçlar. Sadece ahkam kesmeyelim, evimizden, işyerimizden başlayıp sarnıçlarımızı yapalım, çatımızın, bahçemizin suyunu toplayıp kullanalım veya yeraltına drenajını sağlayalım. Hatta bu konuda Kalkınma Ajansına, AB’ye proje yapıp finansman isteyelim. Sorun hepimizin, çözüme de ortak olmamız gerekmez mi? Kaynak: Namık K. Döleneken 1980 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Yazara Ait Diğer Yazılar
İsveç’te belediye başkanı olmak… 3.1.2019
Ne işe yararsınız siz? 27.12.2018
Projelerini söyle 20.12.2018
Derdimiz su baskınları... 13.12.2018
Seçimler sele kapılırsa… 6.12.2018
Kim başkan olacak? 22.11.2018
Bir yol hikayesi 1.11.2018
Şükrü Paşa savunması mı, Edirne Gümrükleri mi? 18.10.2018
ETUS’a kıyak 11.10.2018
Bir belediye başkanı aranıyor 4.10.2018
Dünya Temizlik Günü / World clean up day… Haydi yapalım / Let’s do ıt… 13.9.2018
Yerel basın diye birşey var mı? 6.9.2018
PLAN YA DA PLANSIZLIK - BİLGİ YA DA CEHALET 9.8.2018
AFEDERSİNİZ... YAĞMUR... ALTYAPI VE BİTMEYEN TARTIŞMALAR... 1.8.2018
EDİRNE’YE KAPI, GÜVERCİNLERE ÖZGÜRLÜK… 7.6.2018
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 50
Web Siteleri 75
Facebook 91
Twitter 5
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 230 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Yine bayrak meselesi
Murat Savaş

Recep Duymaz
Filibe’nin “Gayret”i
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Orijinal yoga sistemi ile sağlıklı zayıflama
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.