Edirne 13°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
5 TL’lik döner sermaye tepkisi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
5 TL’lik döner sermaye tepkisi 6.12.2018 - 09:38:33
Türk Sağlık-Sen Edirne Şubesi’nin sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının mali ve sosyal haklarının daha iyi şartlara getirilmesi amacıyla düzenlediği basın açıklamasına döner sermaye mali kazanımlarını gösteren pankartlarla katılan sağlık çalışanları dikkat çekti. Görevlerinin yazılı olduğu pankartlarda çalışanların döner sermaye haklarının 5 TL’den 20 TL’ye kadar sıralanması dikkat çekerken, döner sermayenin yeninden düzenlenmesi vurgulandı.5 TL’lik döner sermaye tepkisi

Türk Sağlık-Sen Edirne Şubesi, sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının mali ve sosyal haklarının daha iyi şartlara getirilmesi amacıyla basın açıklaması gerçekleştirdi. Sultan I. Murat Devlet Hastanesi önünde düzenlenen basın açıklamasını Türk Sağlık-Sen Edirne Şube Başkanı Alim Kanpolat okudu. Basın açıklamasına katılan sendika üyelerinin ise döner sermayeden yatırılan mali haklarını hazırladıkları pankartlarda göstermesi dikkat çekti.

Kanpolat, basın açıklamasında sağlık çalışanlarının sorun ve sıkıntılarının giderek arttığını belirterek; “Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde, gerektiğinde bu sınırların da dışında, 7 gün 24 saat, yaz kış, bayram seyran, gece gündüz demeden çalışan sağlık çalışanlarıyız. Bu ülkenin doğusunda, batısında, kuzeyinde, güneyinde, her karış toprağında insan hayatı için hizmet veriyoruz. Gerektiğinde evimizden, ailemizden uzakta çalışıyoruz. Ancak ne yazık ki, sağlık personelleri olarak her türlü riske, hastalığa, zorluğa ve imkânsızlığa rağmen, vermiş olduğumuz hizmetlerin karşılığını hak ettiğimiz şekilde alamamaktayız. Hastaneye gelen her hasta, ekip hizmeti gereği her çalışan tarafından tedavisi için herşey yapılmakta, ancak ne yazık ki performansa dayalı döner sermaye sistemi büyük bir hayal kırıklığı yaşatmış, yaşatmaya devam etmektedir ifadelerine yer verdi.

Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının risk altında çalıştığını söyleyen Kanpolat; “Tüm çalışanların mesleklerine ve yaptıkları işe saygı duymakla beraber, sağlık kurumlarında her türlü risk altında, mesai kavramı olmadan, gerektiğinde gün aşırı nöbet usulüyle çalışan sağlık personelinin aldığı bu ücret akıl ve mantıkla bağdaşmayan, hakka ve hukuka uymayan bir duruma dönüşmüş bir durumdadır.Performansa dayalı döner sermaye sistemi artık içinden çıkılamaz bir hale gelmiştir. Bugün bakıldığında çalışana da bir faydası kalmadığı açıktır. Dün döner sermaye ücretleri 5-6 Lira gibi trajikomik düzeylere indi. Çalışanlar çalıştıkça çok kazanacak denildi. Muayene, ameliyat ve tüm tıbbi hizmetlerde çok büyük artışlar olmasına rağmen sağlık çalışanlarının döner sermayeleri eridi. Döner sermayeler çalışanın alın teri olduğu iddia edildi ama her ne hikmetse kurumların yaşadığı her finansal sıkıntıda döner sermayeler kullanıldı, çalışanın hakkı başkalarına dağıtıldı” dedi.

“Geçinemez hale geldik”

Kanpolat, sağlık çalışanlarının ilave ücret artış taleplerine karşılık döner sermayelerinin olduğu söylenerek hem kapıların kapatıldığına, hem de döner sermayelerin yok edilerek çalışanların gelirinin azatlığına dikkat çekerek; “Döner sermaye ödemelerine göre harcamalarını, kredi ve taksitlerini ayarlayan sağlık çalışanları geçinemez hale geldi. Bir çalışanın evine borcunu ödemediğinden dolayı haciz gelirse, geçim sıkıntısı nedeniyle ailesindeki huzur bozulursa, bunun vebali çalışanın emeğini yok eden ve bunlara kayıtsız kalanlardır. Çünkü döner sermaye sistemi çökerken çalışanı da girdabın içine aldı ama çare aranmadı, çözüm üretilmedi. Pansuman bile sayılamayacak tedbirler büyük çözümler gibi sunuldu” sözlerine yer verdi.

“Yeniden dizayn edilmeli”

Türk Sağlık-Sen’in tüm uyarılarına rağmen konuyla ilgili çağrılara kulak tıkandığını söyleyen Kanpolat; “Malum-Sen’in her toplu sözleşmede,‘Döner sermayeler 400 TL artacak, şu bölümde olanlar şu kadar çok alacak’ lafları ile çalışanlar oyalandı, elde kalanın koca bir sıfır olduğu görüldü. Kısacası bardak doldu, sabır taştı. Bugün yapılması gereken performansa dayalı döner sermaye sistemini yeniden dizayn etmektir. Sistem artık yamalarla kurtulacak gibi değildir. Sistemi temelden yapılacak değişikliklerle düzeltmek mümkün olacaktır. Bu yapılırken de çalışan sistemin ana ekseni olmalı ve merkezine konmalıdır. Çalışanların aldıkları ücretleri makul bir düzeyde tutacak ve emekliliklerinde de yansımasını sağlayacak adaletli bir sistem acilen hayata geçirilmelidir” dedi.

Sağlık Bakanı’na seslendi

Kanpolat, Sağlık Bakanlığı’nın döner sermayenin yeniden düzenlenmesine öncelik vermesi gerektiğini belirterek; “Gerekli yasal hazırlığını bir an önce tamamlamalıdır. Türk Sağlık Sen olarak, sağlık çalışanlarının maaşlarının bir an önce yaptıkları işin karşılığı olan düzeye getirilmesini, başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere, ilgili devlet kurumlarından talep ediyoruz. Şunu hiçkimse unutmasın; sağlık çalışanlarının döner sermaye ile ilgili talepleri lütuf değil haktır. Ekstra bir istek değil olması gerekendir.  Türk Sağlık-Sen olarak buradan Sağlık Bakanı’na sesleniyoruz; çalışanın döner sermayesini yok etmek yerine adaletin sağlandığı ve emekliliğe yansıtıldığı bir düzeni sağlayın. Döner sermayeler bir sorunun değil çalışan için ekonomik bir iyileştirmenin adı olsun.Bu haklı taleplerimize Sayın Sağlık Bakanı’mızın sessiz, duyarsız kalmamasını istiyoruz. Sağlık çalışanlarını keyfi uygulamalara, adaletsiz ücret dağıtımına mahkûm etmek isteyenlerin sağlık çalışanlarının sorunlarından bihaber kişiler olduğunu artık düşünmek istemiyoruz. Bugün sesimize kulak tıkarsanız, biz o sesi size duyurmak için ne gerekirse yapacağız. Hakkımızı alana kadar Türk Sağlık-Sen çatısı altında onurlu, ilkeli ve dürüst mücadelemiz sonuna kadar devam edecektir” ifadelerine yer verdi.

“5 TL’ye düştü”

Basın açıklamasını okumasının ardından Kanpolat, döner sermaye mali kazanımlarını pankartlarla gösteren sağlık çalışanlarına dikkat çekerek; “Bazı arkadaşlarımızın döner sermayeden hesaplarına yatan maddiyatı kağıtlarda çıktı olarak çıkarttık. Örneğin; Sağlık Teknikeri arkadaşımızın hesabına bir aylık çalışması kapsamında önceden 1100-1200 TL yatarken, bugün 20 TL gibi bir ücret yatıyor. Döner sermayeleri, bize sembolik olarak vermiş oluyorlar. Bunu, Sağlık Bakanlığı’nın duymasını talep ediyoruz. Şu anda sağlık çalışanı arkadaşlarımız geceli gündüzlü çalışıyor. Sağlık Bakanlığı’mız bunu fark ettiği için daha önce döner sermaye kurmuştu. Sahip çıkılmaması sonucunda da döner sermaye 5 TL gibi ücretlere düştü. Bununla ilgili önümüzdeki süreçte eylemlerimizi artıracağız” dedi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 516 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
100’üncü yılın coşku gecesi 100’üncü yılın coşku gecesi 21.5.2019
İsim Bayramı kutlandı İsim Bayramı kutlandı 21.5.2019
Başpehlivan Tansel Umut Başpehlivan Tansel Umut 21.5.2019
Gül tarımı için start verildi Gül tarımı için start verildi 21.5.2019
Engelliler için çok ayaklı proje Engelliler için çok ayaklı proje 21.5.2019
İşadamına FETÖ davası İşadamına FETÖ davası 21.5.2019
Bravo Muhammet Yaser! Bravo Muhammet Yaser! 21.5.2019
Sanat Okulu 142 yaşında Sanat Okulu 142 yaşında 20.5.2019
19 Mayıs’a Balkan buluşması 19 Mayıs’a Balkan buluşması 20.5.2019
Gürkan’dan çift tören tepkisi Gürkan’dan çift tören tepkisi 20.5.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 52
Web Siteleri 77
Facebook 93
Twitter 6
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 237 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Tekel bitiyor galiba
Murat Savaş

Recep Duymaz
Yoksulun Yanında Olan Kurum: Vakıf
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Değişim
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.