Edirne 4°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Kadınların muhtar adayı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Kadınların muhtar adayı 6.12.2018 - 09:25:39
Edirne Kent Konseyi Kadın Meclisi, Havsa Kent Konseyi Kadın Meclisi ve EKAMEDER’in 5 Aralık Kadın Hakları Günü kapsamında bir araya geldiği toplantıda, 31 Mart 2019’da gerçekleştirilecek yerel seçimlerde I.Murat Mahallesi Muhtarlığı’na aday olan Vildan Gizlenci kamuoyuna tanıtıldı. Gizlenci, toplantıda 4 günlük muhtarlık eğitiminin ardından belgesini aldığını açıklayarak; “Kendimi muhtarlığa hazır hissediyorum” dedi.Kadınların muhtar adayı

Edirne Kent Konseyi Kadın Meclisi, Havsa Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Edirne Kadın Merkezi Danışma Derneği (EKAMEDER), 5 Aralık Kadın Hakları Günü kapsamında bir araya gelerek basın toplantısı düzenlediler. Kadın Meclisi Merkezi’nde düzenlenen toplantıda Edirne Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Şahide Ağaoğlu, EKAMEDER Başkanı Hülya Bodur ile çok sayıda kadın katılırken; Edirne’nin I.Murat Mahallesi’nden muhtar adaylığını açıklayan Vildan Gizlenci basına tanıtıldı.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Şahide Ağaoğlu, 5 Aralık tarihinin kadına seçme ve seçilme hakkının ilk kez başladığı tarih olduğuna dikkat çekerek; “1934 yılında 84 yıl önce başladı. O günden bugüne kadar olan süreçle birlikte kadın sorunu, eşitsizlik ve kadına şiddete dair yaptığımız çalışmaları paylaşacağız. Mor Çatı ve Türkiye Kadın Dayanışması içinde kurultay bileşeni olduk. Bununla ilgili çalışmalarımızı da paylaşacağız. Sığınaksız bir dünya hedefimizi de paylaşarak, Edirne Kent Konseyi Kadın Meclisi olarak yerel seçimlere yakın olduğumuz bu dönemde kadın seçme ve seçilme hakkı günü dolayısıyla Edirne kadınlarının siyasette olması için mahallelerde çalışmalar yapmayı hedefledik. I. Murat Mahallesi’nde muhtar adayı olan bir kadın arkadaşımızı, kadın hareketi ile buluşturduk. Bütün mahallelerde bu çalışmayı hedefliyoruz.  Son olarak da 6284’ün ne olduğunu konuşacağız” ifadelerine yer verdi

Ağaoğlu’nun konuşmasının ardından EKAMEDER Başkanı Hülya Bodur, Edirne Kent Konseyi Kadın Meclisi, Havsa Kent Konseyi Kadın Meclisi ve EKAMEDER tarafından hazırlanan ortak basın açıklamasını okudu. Bodur, açıklamada 5 Aralık 1934 tarihinin Türkiye’de 1924 Anayasası ile erkeklere tanınmış olan milletvekili seçme ve seçilme hakkının Anayasa’da değişiklik yapılarak kadınlara da tanındığı gün olduğunu söyleyerek; “Mustafa Kemal Atatürk, 1925’te Kastamonu’da yaptığı konuşmada; ‘Toplumu kalkındırmak istiyorsak izlememiz gereken daha emin ve etkili bir yol vardır. O da Türk kadınını çalışmalarımıza ortak etmek, hayatımızı onunla birlikte yürütmek, kadının bilimsel, toplumsal ve ekonomik hayatta erkeğin ortağı, arkadaşı, yardımcısı ve koruyucusu yapma yoludur’ der. Bu konuşma ile kadın-erkek eşitliği ilkesini açıkça ortaya koyan Atatürk, Birleşmiş Milletler’in 20 yıl sonra kabul ettiği Evrensel İnsan Hakları Bildirgesi’nin birinci ve ikinci maddesi ile yayımladığı ilkeleri çok daha önce dile getirmiştir” dedi.

“Biz nüfusun yarısıyız”

Nüfusun yarısını oluşturan kadınların karar alma süreçlerine katılamamasının, siyasette eşit temsil edilememesinin her şeyden önce bir insan hakları ve demokrasi meselesi olduğunu vurgulayan Bodur; “Kadınların karar verici konumlarda ve siyasette yeterli sayıda temsil edilmemesi, yaşamın her alanında toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmaması giderek eşitsizliğin kökleşmesine ve kısır döngüye dönüşmektedir. Ülkemizde 2 milyon 61 bin kadın okuma-yazma bilmiyor. Kadın istihdamı giderek azalıyor. Her 3 kadından biri ailede, sokakta veya işyerinde şiddete uğruyor. Son 11 ayda 349 kadın cinayeti işlenmiştir” sözlerine yer verdi.

Siyasi partilere seslendi

Bodur, basın açıklamasında tüm siyasi partilere de seslenirken; “Tüm siyasi partilerden; 5 Aralık 1934 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün yaktığı bu meşaleyi bir adım öne götürmek ve ilerletmek adına Türkiye’nin onayladığı Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Kaldırılması Sözleşmesi (CEDAW) ve İstanbul Sözleşmesi’nin taahhütlerinin yerine getirilmesini, ‘Eşit Temsil İçin Önlem Alınmasını’, anayasada siyasi partiler ve seçim yasalarında, parti tüzüklerinde seçilme hakkımızı yaşama geçirmek üzere her bir cinsiyete en az yüzde 40 temsil hakkı getiren değişikliğin bir an önce yapılmasını bekliyoruz” dedi.

“Muhtarlığa hazırım”

Bodur’un basın açıklamasını okumasının ardından I.Murat Mahallesi Muhtar Adayı Vildan Gizlenci, kamuoyuna tanıtıldı. Gizlenci, toplantıda yaptığı konuşmada I.Murat Mahallesi Muhtar Adaylığını açıklarken; “KADER ile arkadaşlarım sayesinde tanıştım ve 4 günlük bir muhtarlık eğitimine giderek muhtarlık belgemi aldım. Kendimi, muhtarlığa hazır hissediyorum” ifadelerine yer verdi.

“26 bileşenden biri olduk”

Bodur’un muhtar adaylığını açıklamasının ardından toplantıda söz alan Şahide Ağaoğlu, EKAMEDER’in Türkiye Kadın Dayanışması’nın bileşeni olduğunu açıklayarak; “Türkiye kadın hareketinin mor iğne ile ilk kez 1990’larda başlattığı kadın çalışmalarının 26 kadın bileşeni var. Sadece kadına yönelik şiddete dair, kadın güçlenmesi için bağımsız kadın çalışmaları yapan kadın örgütleri var. Normalde bizimle birlikte 30 tane olması gerekiyordu ama 4 tanesinin KHK ile görevi durduruldu. 26 kurultay bileşeni, Türkiye’nin her yerinde kadınları şiddete dair koruyan, sığınma evlerinin olması için çalışmalar yapan, belediyelerin, yerel yönetimlerin, valiliklerin, kadın merkezlerinin, olması gereken tüm çalışmaları öne koyan gönüllü çalışmalardır. Biz de 2009’dan beri başlattığımız kadın çalışmalarımızı, bu sene Bodrum’da yapılan 21’inci kurultayda anlattık ve Edirne Kadın Merkezi Danışma Derneği olarak bizi de aralarına aldılar. Trakya’da bu çalışmayı yapan tek kadın örgütüyüz. Trakya’daki 19 kadın meclisi ile ilişkiliyiz ve hepsiyle bu süreci paylaşıyoruz. Kadınlar, sığınaksız bir dünya derken Türkiye’nin her yerinde dayanışıyorlar” dedi. Ağaoğlu’nun konuşmasının ardından toplantı basına kapalı olarak devam etti. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 226 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Tarihi anıta izinsiz yalıtım Tarihi anıta izinsiz yalıtım 14.12.2018
Nihat Hatipoğlu Edirne’deydi Nihat Hatipoğlu Edirne’deydi 14.12.2018
Emekle büyütecekler Emekle büyütecekler 14.12.2018
Mutlu, tahliye oldu Mutlu, tahliye oldu 14.12.2018
Sedefçi’nin desteği, İYİ Parti’ye Sedefçi’nin desteği, İYİ Parti’ye 14.12.2018
Kampanyayı GÜNDEM’e anlattı Kampanyayı GÜNDEM’e anlattı 14.12.2018
Erkeklere örnek olsun Erkeklere örnek olsun 14.12.2018
Meclis’e sel ödeneği Meclis’e sel ödeneği 14.12.2018
En eğlenceli eğitim En eğlenceli eğitim 13.12.2018
İYİ Parti’den Oğulpaşa’ya destek İYİ Parti’den Oğulpaşa’ya destek 13.12.2018
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 41
Web Siteleri 60
Facebook 78
Twitter 4
Instagram 2
Youtube 5


Ankete 190 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Fırtına yakın
Murat Savaş

Namık K. Döleneken
Derdimiz su baskınları...
Namık K. Döleneken

Nihal Özocak
Ah o tv dizileri
Nihal Özocak

Nefize Ramadan
Yoga ile engelleri aşmak
Nefize Ramadan

Filiz Mandacı
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE
Filiz Mandacı
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2018 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.