Edirne 0°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Çevrecilerden kent bahçeleri - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Çevrecilerden kent bahçeleri 5.12.2018 - 10:47:49
EÇGD, güvenli gıdaya ulaşım, küresel ısınmanın sonuçları ve yeni nesillere meyve ve sebze bilincinin aşılanması amacıyla başlattığı kent bahçeleri çalışması kapsamında Şükrüpaşa Mahallesi Suni Gölet Parkı yanındaki alana kiraz, can eriği, ceviz, badem, muşmula ve benzeri 30 fidanın ekimini gerçekleştirdi.Çevrecilerden kent bahçeleri

Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği (EÇGD), güvenli gıdaya ulaşım, küresel ısınmanın sonuçları ve yeni nesillere meyve ve sebze bilincinin aşılanması amacıyla kent bahçeleri çalışması başlattı. Şükrüpaşa Mahallesi Suni Gölet Parkı yanındaki alanda bir araya gelen dernek yönetimi, üyeleri ve çevre gönüllüleri, kiraz,can eriği,ceviz,badem, muşmula vb. 30 fidanı toprakla buluşturdu.

Kent bahçeleri çalışması fidan dikim etkinliğine EÇGD Yönetim Kurulu Başkanı Ayten Eren, EÇGD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu, dernek üyeleri ve çevre dostu gönüllüler katıldılar. Fidan dikimine aileleriyle birlikte katılan çocuk gönüllüler ise etkinliğe renk katarken, etkinliğe örnek bir bilinç kazandırdılar.

Fidanların dikiminin tamamlanmasının ardından kent bahçesi çalışması ile ilgili açıklamalarda bulunan Ayten Eren, insanların kent yaşamlarında doğadan ve tarımdan kopmaya devam ettiğini belirterek; “Artık çocuklarımız meyve ve sebzeleri ancak market tezgâhlarında görebilmektedirler. Bugün dünyada yaklaşık 800 milyon kişi kent bahçeciliği yapıyor. Sebze ve meyve fiyatlarının gittikçe pahalılaşması sonucu orta gelirin altındaki insanlar zorluklar yaşamaya başlamış bulunuyor. Ayrıca ilaçlar, suni gübreler, hibrit tohumlar kullanılması nedeniyle güvenli gıdaya ulaşım neredeyse mümkün görünmüyor” ifadelerine yer verdi.

“Yeşil alanlara sebze ve meyve ekelim”

Eren, dünya sıcaklığını 1,5 derece artmasıyla birlikte küresel ısınmanın sonuçlarının aşırı sıcaklar, soğuklar, kuraklık, sel baskınları ve ardı sıra mevsim kaymaları olarak hissedildiğini söyleyerek; “Bu durum, sonumuzun geldiğinin habercileri aslında. Dünyamız, 650 bin yılın en yüksek karbondioksit oranını yaşıyor. Batılı ülkeler; kirletici, fosil yakıtlardan yenilenebilir olan güneş ve rüzgâr kaynaklarına hızla geçiyor. Ayrıca enerjinin en çok harcanmasına neden olan, dünyanın sonunu hızlandıran, küresel ısınmanın önüne geçmek için uzak yerlerden gelen yiyecek ve içeceklere ihtiyaç olmayacak biçimde, yaşadığımız yerde sebze ve meyve üretmeyi konuşmaya, planlamaya başlamalıyız. Su ve toprak düşmanı çim, çiçek peyzajlarını sınırlandırıp arka ve ön bahçelerimize, sokaklarımızdaki zaten halkın kullanımı için ayrılan yeşil alanlara meyve sebze ekmeye ne dersiniz? Bir elma ağacı hem sizi besler, hem de atmosferdeki karbondioksiti azaltır” dedi.

“Yaşanabilir dünya bırakmak mümkün”

EÇGD’nin kent bahçeleri çalışmasını başlattığını açıklayan Eren; “Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği olarak gelecekte daha zor koşullara hazırlanması sorumluluğundan hareketle mahallelerde seçilecek proje alanlarında dayanıklı meyve ağaçlarının dikilmesi düşüncesini geliştirmek, projelendirme konusunda çalışmalar yapmayı hedefimize koyduk ve uzun zamandır bunun hayata geçirilmesi için gönüllülerimizle birlikte toplantılar yaptık. Konunun uzmanlarından görüşler aldık. Pilot bir çalışma gerçekleştirmek üzere kamuoyunun hemen farkında olacağı,Şükrü Paşa Mahallesi Suni Gölet Barış Parkı’ndaki taksi durağının yan tarafındaki alana, gönüllülerimizin aldığı kiraz,can eriği,ceviz,badem, muşmula vb. 30 fidanı, ziraatçımızın yol göstericiliğiyle uygun yerlere dikmiş bulunuyoruz.Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği olarak yerel yönetimlerin ve halkımızın destekleriyle Kent Bahçeleri çalışmasını hayata geçirmek istiyoruz.Çocuklarımıza yaşanabilir bir dünya bırakmak hala mümkün. Haydi, ne duruyoruz? Bunu konuşmaya, bir araya gelmeye, planlamaya başlayalım mı?” sözlerine yer verdi. 

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 229 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
El ele seçim bürosu açtılar El ele seçim bürosu açtılar 15.2.2019
Aracına bağlayıp sürükledi Aracına bağlayıp sürükledi 15.2.2019
Başkan ETUS şoförlerini uyardı Başkan ETUS şoförlerini uyardı 15.2.2019
Saraçlarda dans Saraçlarda dans 15.2.2019
Gürkan hedef büyüttü Gürkan hedef büyüttü 15.2.2019
MHP, Kozan’ı geri çekiyor MHP, Kozan’ı geri çekiyor 15.2.2019
Hayvansevere ince uyarı Hayvansevere ince uyarı 15.2.2019
Engelliye merdiven engeli Engelliye merdiven engeli 15.2.2019
Telefondaki video cinayet delili Telefondaki video cinayet delili 15.2.2019
Çocuk Akademisi’ne adım adım Çocuk Akademisi’ne adım adım 14.2.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 46
Web Siteleri 63
Facebook 83
Twitter 4
Instagram 2
Youtube 6


Ankete 204 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Küskünler sürpriz yapar mı?
Murat Savaş

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Oğlumdan beklentisiz olmayı öğrendim
Nefize Ramadan

Filiz Mandacı
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE
Filiz Mandacı
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.