Edirne 20°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Doğaya öğrenci eli - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Doğaya öğrenci eli 5.12.2018 - 10:45:29
Trakya Üniversitesi öğrencileri tarafından hayata geçirilen Çevrecilik ve Geri Dönüşüm Topluluğu, ilk toplantısını gerçekleştirmesinin ardından doğa dostu çalışmalarına başladı. Akademisyenliğe İlk Adım Sempozyumu’na bez çanta ve çevreci sunumlarla destek veren topluluk, üniversite yerleşkelerinde ve öğrenci yurtlarında doğa dostu yaşam alanları oluşturmayı hedefliyor.Doğaya öğrenci eli

Trakya Üniversitesi (TÜ) öğrencileri, üniversite yerleşkelerinde ve Edirne’de geri dönüşüme katkı sağlamak ve doğa dostu yaşam alanları oluşturmak amacıyla bir araya gelerek Çevrecilik ve Geri Dönüşüm Topluluğu’nuhayata geçirdiler. Topluluğun ilk toplantısını Edirne Tabip Odası Lokali’nde düzenleyen öğrenciler, toplantı kararnamesinin kabul edilmesinin ardından ilk etkinliklerini Trakya Üniversitesi Bilimsel Araştırma Topluluğu’nun (TÜBAT) Akademisyenliğe İlk Adım Sempozyumu’nda gerçekleştirdiler.

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Selin Can’ın çağrısı ile bir araya gelen öğrenciler, Çevrecilik ve Geri Dönüşüm Topluluğu’nun kuruluşunun tamamlanması amacıyla Trakya Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’na başvurularının tamamlandığını ve topluluğun 10 gün içinde resmileşeceğini açıklarken, tüm öğrencileri çevre dostu çalışmalara katılarak geri dönüşüme destek vermeye davet ettiler.

TÜBAT’ın Akademisyenliğe İlk Adım Sempozyumu’na masa açarak destek veren Topluluk Başkanı Selin Can ve topluluk üyelerine ilk destek de Plastiğe Hayır Platformu tarafından Tunca Nehri kıyısında düzenlediği temizlik etkinlikleri ile Edirne’de örnek bir bilinç oluşmasını sağlayan Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin İspanyol öğretim görevlisi BegonaRodriguez oldu. Etkinlikte öğretim görevlileri ve öğrencilere çevre dostu bez çantaların tanıtımını gerçekleştiren Selin Can, topluluğun çalışmaları ile ilgili bilgiler verdi.

“Doğa dostu yerleşke oluşturacağız”

Can, topluluğun öncelikli amacının Trakya Üniversitesi’nin tüm yerleşkelerinde ve Edirne’de geri dönüşüm sürecini olabileceği en üst seviyeye çıkararak temiz ve doğa ile barışık yerleşke içi yaşam alanları oluşturmak olduğuna dikkat çekerek; “Ayrıca geri dönüşüm sayesinde doğal kaynaklarımızın korunmasına, atık miktarının azalmasına katkı sağlamak ve dolaylı yoldan vatanımızın ekonomisine katkı ve enerji tasarrufu sağlamaktır.Çevrecilik faaliyetlerimiz ile yerleşkelerindeki doğal yaşamı korumayı, öğrencilerin boş vakitlerini sportif, sanat ve doğa ile iç içe verimli bir şekilde geçirmelerini sağlayarak beden ve ruh sağlıklarının da dolaylı olarak korumayı da hedefliyoruz” ifadelerine yer verdi.

Doğa dostu sempozyum

TÜBAT’ın düzenlediği Akademisyenliğe İlk Adım Sempozyumu’na doğa dostu bir sempozyum gerçekleştirmek amacıyla destek verdiklerini açıklayan Can; “Plastiğe Hayır Platformu’ndan da bez çantalar desteği alınmış olup Sayın BegonaRodriguez’e desteği için teşekkür ederiz. Sempozyumda açtığımız masamızda ayrıca plastik alternatifleri ve geri dönüşüm süreci ile ilgili sunum da gerçekleştirdik” dedi.

İkinci etkinlik 10 Aralık’ta

TÜ Çevrecilik ve Geri Dönüşüm Topluluğu’nun ikinci etkinliğini ise 10 Aralık Pazartesi günü Tıp Fakültesi eski amfilerinin yanında bulunan Menza’da düzenleyeceği ‘1. Geri Dönüşüm Bilinçlendirme Günü’ ile 11.30-13.00 saatleri arasında gerçekleştireceğini açıklayan Can; “Topluluğumuzun planları arasında botanik, tarım ve bahçecilik eğitimlerinin verilmesi de var. Halk eğitim günleri düzenleyerek geri dönüşümün faydalarına, Türkiye’deki temiz su yoksulluğuna, atık yağlar ve suyu kirleten diğer etmenlere de dikkat çekmek istiyoruz” sözlerine yer verdi.

Yurtlara geri dönüşüm bilinci

Can, topluluk bünyesinde doğa fotoğrafçılığı ekibinin de oluşturulacağını belirterek; “Ayrıca öğrenci yurtlarına geri dönüşüm kutularının ve büyük geri dönüşüm konteynerlerinin kurulması, ihtiyaç listesinin çıkarılması, düzgün atık ayrıştırılmasının takibi, ayrıştırılan materyallerin uygun şekilde toplanmasının sağlanması ve toplandıktan sonra doğru yere ulaşımının sağlanması kontrolü hedeflenmektedir” dedi.

“Trakya Çevrecilik Festivali’ni planlıyoruz”

Topluluğun hedefleri arasında Trakya Çevrecilik Festivali’nin düzenlenmesinin de olduğunu açıklayan Can; “Ayrıca ilkokullarda geridönüşümün özendirilmesi amacıyla kutuların basket potası şeklinde tasarlanması ve öncelikle pilot okullarda denemesinin yapılmasını hedefliyoruz. Çöp poşeti için alternatifler de araştıracağız. Bu amaçlar doğrultusunda dikiş eğitimi ekibi de oluşturmayı amaçlıyoruz. Gerçekleştireceğimiz anket çalışmalarıyla da daha fazla insana ulaşmayı hedefliyoruz” ifadelerine yer verdi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 257 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
İlkokulda müzikli yoga İlkokulda müzikli yoga 24.4.2019
Gürkan’dan 23 Nisan sitemi Gürkan’dan 23 Nisan sitemi 24.4.2019
Eğitim çınarı 162 yaşında Eğitim çınarı 162 yaşında 24.4.2019
Balkan kardeşliğinin bayramı Balkan kardeşliğinin bayramı 24.4.2019
Geleceğin çevreci başkanı Geleceğin çevreci başkanı 24.4.2019
Savcı görüşünü açıkladı Savcı görüşünü açıkladı 24.4.2019
23 Nisan Suriye’de de kutlansın 23 Nisan Suriye’de de kutlansın 24.4.2019
Şehir Efsanesi çıktı Şehir Efsanesi çıktı 23.4.2019
Saraçlar’dan istifa çağrısı Saraçlar’dan istifa çağrısı 23.4.2019
Öğrenciye 23 Nisan traşı Öğrenciye 23 Nisan traşı 23.4.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 50
Web Siteleri 75
Facebook 91
Twitter 5
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 230 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Yine bayrak meselesi
Murat Savaş

Recep Duymaz
Filibe’nin “Gayret”i
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Orijinal yoga sistemi ile sağlıklı zayıflama
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.