Edirne 20°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Selin adı Helvacı kanalı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Selin adı Helvacı kanalı 5.12.2018 - 09:19:21
Edirne’de meydana gelen sel felaketinden en çok etkilenen yerleşimlerden biri olan Kocasinan Mahallesi, felaketin ardından yaralarını sarmaya çalışıyor. Mahalle sakinlerinden Hüseyin Önder, sel felaketine Bölge Trafik Şube Müdürlüğü yanındaki Helvacı Deresi’nden başlayarak Trakya Üniversitesi Ayşekadın Yerleşkesi’ne kadar devam eden su kanalının ters yönde akmasının neden olduğunu söylerken; “Suçu başka yerde aramasınlar, katil bu kanaldır. Felaketin sorumlusu Kocasinan Mahallesi’ndedir” dedi.Selin adı Helvacı kanalı

Edirne’de 27 Kasım Salı günü 18.00’da başlayan ve 28 Kasım sabah 06.00’a kadar metrekareye 128,5 kg yağışın düşmesi sonucu meydana gelen sel felaketinden en çok etkilenen yerleşimlerden biri Kocasinan Mahallesi oldu. Mahallede çok sayıda iş yeri ve evlerin bodrum katları su altında kalırken, mahalle sakinlerinin araçlarında da maddi hasarlar meydana geldi.

Sel felaketinin ardından Kocasinan Mahallesi’nde yaralar sarılmaya devam ederken, 22 yıldır Kocasinan Mahallesi’nde yaşayan ve site yöneticiliği yapan Hüseyin Önder, sel felaketinin sorumlusunu açıkladı. GÜNDEM’e açıklamalarda bulunan Önder, sel felaketinin ortaya çıkaran sorunun Edirne İl Emniyet Müdürlüğü Bölge Trafik Şubesi yanındaki Helvacı Deresi’nden başlayarak Trakya Üniversitesi Ayşekadın Yerleşkesi’ne kadar devam eden su kanalının ters yönde akması olduğunu söyledi.

Önder, açıklamalarında su kanalının yeniden düzenlenmesi için yetkilere çağrıda bulunurken; sel felaketinin 1997 yılı Kasım ayında yaşanan yoğun yağmur yağışında da meydana geldiğine dikkat çekti. Önder, meydana gelebilecek yeni bir yağmur yağışının yeni bir felaketi ortaya çıkarabileceğini ifade etti. Yetkilileri Kocasinan Mahallesi’ne davet eden Önder; “Suçu başka yerde aramasınlar, mahallenin katili bu kanaldır. Felaketin sorumlusu Kocasinan Mahallesi’ndedir” dedi.

“1997 yılında da yaşanmıştı”

Kocasinan Mahallesi’ni sular altında kalmasına neden olan suyun Helvacı Deresi’nden kanal boyunca geri gelen su olduğunu söyleyen Önder; “Bu kanalı, Edirne Belediyesi’ne defalarca şikayet ettim. 1997 yılının Kasım ayında yine aynı olay yaşanmıştı. Bu kanalın ihalesi İller Bankası tarafından yapılmıştı. Müteahhidi de İller Bankası bulmuştu. Kanalın inşasına Bölge Trafik Şube Müdürlüğü’nün yanındaki Helvacı Deresi’nden başlandı. Kanalı yapan şirket daha sonra Kocasinan Mahallesi’nde inşasını yarıda bıraktı. 1997 yılının Kasım ayında şiddetli bir yağmur yağışı oldu ve kanalın ağzı açık olduğu için burada felaket yaşandı. Lojmanlarımızdan dışarıya çıkamadık. 27 Kasım’ı 28 Kasım’a bağlayan gece yaşananlar ilk değildi. Birçok kişi yaşananları bilmiyor ama ben 22 senedir Kocasinan Mahallesi’nde oturuyorum. Ama sorunlarımızı kimseye anlatamadık. Kimse bizi dinlemedi ve bu skandal yine patlak verdi” ifadelerine yer verdi.

“Mahalle dezenfekte edilmeli”

Yağmur kanalı derinliğinin yaklaşık 2 metre olduğunu belirten Önder; “Kanal, Bölge Trafik Şube Müdürlüğü’nün yanındaki Helvacı Deresi’nden başlıyor, Trakya Üniversitesi Ayşekadın Yerleşkesi’ne kadar gidiyor. Bütün yağmur sularını bu kanal topluyor. Kanalın taşması sonucunda da bunlar yaşanıyor. Edirne Belediyesi, bu kanalın projesine aykırı olarak 4-5 sene önce Baca ve Cumartesi Pazarı’nın oradaki kanalizasyon arızalarını gideremediği için kanalizasyonu bu kanala verdi. Şu anda burası kanalizasyon kokuyor. Taşan sudan dolayı aynı zamanda burada sağlık sorunu da var. Şu anda çevrede bulunan çamur, kanalizasyon suyu ile karışık bir çamurdur. Bu bölgenin tamamen dezenfekte edilmesi gerekiyor. Buradaki problem çok büyük” dedi.

“Bunun hesabını kim verecek?”

Önder, sel felaketi sonucunda oturduğu apartmanda 50 bin TL’lik hasar meydana geldiğini açıklayarak; “Bunun hesabını kim verecek? Kocasinan Mahallesi’ndeki zararı topladığımızda belki de 1 milyar TL’lik zarar var. İş yerleri haricinde sadece 500’e yakın araç kullanılamaz hale gelmiştir. Yıllarca bu kanalı gündeme getirmeye çalıştım ama hiçbir netice alamadık. Kimisi kulağını tıkadı, kimisi gözünü kapadı. Bunun sorumlusu birinci derecede Edirne Belediyesi, ikinci derecede Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü ve üçüncüsü de bu kanalı yaptıran İller Bankası’dır” sözlerine yer verdi.

“Katil bu kanaldır”

Su kanalında mühendislik hatası olduğunu iddia eden Önder; “Kanalın dereye bağlanması hem doğaya, hem de fizik kanunlarına aykırıdır. 90 derece açıyla sıfır kotta dereye kanal bağlanır mı? En ufak bir yağmurda yılda 5-6 defa burasını su basar. 1997 yılından sonra da en ağır felaket 27-28 Kasım’da yaşandı. Bu felaket, okulların açılış saatine denk gelseydi çoğu insan boğulurdu. Biz, felaketin yaşandığı gece uyku uyuyamadık. Elektrik yok, telefon şarjları bitince de kimseye ulaşamadık. Edirne’nin belediye başkanı nerede? Siyasi partilerinden ne iktidar partisinden, ne de muhalefet partisinden kimse yok. Seçim zamanı gelecekler. Hangi yüzle bu halkın karşısına çıkacaklar? Çok problemimiz var. Suçu başka yerde aramasınlar, katil bu kanaldır. Felaketin sorumlusu Kocasinan Mahallesi’ndedir” dedi.

“Acil tedbir alınmalı”

Sel felaketi ile birlikte su şiddeti nedeniyle kanal kapağının yaklaşık 2 metre yüksekliğe çıktığını söyleyen Önder; “Kanal kapağı da açık kaldı. Son haline getirenler de vatandaşlar oldu. Kanaldan dışarıya bir insan boyu kadar su çıkıyordu. Kanal yapıldığından beri Helvacı Deresi, Fatih ve Kocasinan Mahallelerinin tersine akıyor. Tedbir alınmazsa kış mevsiminde ne olacak? Son 10 seneden beri Edirne’ye yağan yağmur arttı. Bu yağmur yağışı daha da artacak. Tedbirinin bir an önce alınması lazım. Şu anda en acil konu bu kanaldır. Konuyla ilgili görüşmediğim kurum kalmadı ama sonuç budur” ifadelerine yer verdi.

“Kanal bağlantısı yapılmalı”

Önder, Edirne’de yeniden ortaya çıkacak yoğun yağmur yağışında Kocasinan Mahallesi’nde aynı görüntülerin yaşanacağını söyleyerek; “Bu kanalın düzeltilmesi için Kutlutaş Eczanesi’nin önünden, kanalın istikameti boyunca Olin Kavşağı’nın altından köprünün alt tarafına bağlanması lazım. Çünkü köprünün altında derenin yüksekliği 2-3 metre aşağıda kalıyor. Yukarıdan gelen suyun akışına göre yön verilmesi lazım ki yukarıdan gelen sel suyu ile beraber akıp gitsinler. Oradan bağlanırsa Kocasinan Mahallesi’nde problem kalmaz. 200 metrelik kanal bağlantısı yapılması gerekiyor. Zamanında kanal bağlantısı yapılsaydı, şu anda bu bölgede milyonluk zarar olmazdı. Yetkililer mahallemize gelip bizleri dinlesinler. Her zaman yol gösterir, yardımcı oluruz. Ama gelip soran yok” dedi. 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 706 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 5 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
İlkokulda müzikli yoga İlkokulda müzikli yoga 24.4.2019
Gürkan’dan 23 Nisan sitemi Gürkan’dan 23 Nisan sitemi 24.4.2019
Eğitim çınarı 162 yaşında Eğitim çınarı 162 yaşında 24.4.2019
Balkan kardeşliğinin bayramı Balkan kardeşliğinin bayramı 24.4.2019
Geleceğin çevreci başkanı Geleceğin çevreci başkanı 24.4.2019
Savcı görüşünü açıkladı Savcı görüşünü açıkladı 24.4.2019
23 Nisan Suriye’de de kutlansın 23 Nisan Suriye’de de kutlansın 24.4.2019
Şehir Efsanesi çıktı Şehir Efsanesi çıktı 23.4.2019
Saraçlar’dan istifa çağrısı Saraçlar’dan istifa çağrısı 23.4.2019
Öğrenciye 23 Nisan traşı Öğrenciye 23 Nisan traşı 23.4.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 50
Web Siteleri 75
Facebook 91
Twitter 5
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 230 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Yine bayrak meselesi
Murat Savaş

Recep Duymaz
Filibe’nin “Gayret”i
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Orijinal yoga sistemi ile sağlıklı zayıflama
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.