Edirne 8°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Sim-man kurtarıldı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Sim-man kurtarıldı 7.12.2017 - 10:03:57
Edirne İl Sağlık Müdürlüğü’nün İl Ambulans Komuta Kontrol Merkezi’nde bir hafta boyunca devam eden teorik ve pratik temel modül eğitimine Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’dan katılan sağlık personelleri, birebir insan vücudunu olarak tasarlanan ve ‘sim-man’ adı verilen maket ile eğitim aldılar. Eğitimler, gerçek vakaları aratmazken; müdahalenin ardından ‘sim-man’ hayata döndü.Sim-man kurtarıldı
Edirne İl Sağlık Müdürlüğü, 1-7 Aralık Acil Sağlık Hizmetleri Haftası etkinlikleri kapsamında 112 Acil personeline temel modül eğitimi veriyor. İl Ambulans Komuta Kontrol Merkezi’nde bir hafta boyunca devam eden teorik ve pratik eğitimlere Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’dan katılan sağlık personelleri, eğitimlerin ardından teorik ve pratik sınavlara katılıyor. Sınav sonucunda 85 ve üzeri puan alarak sertifika almaya hak kazanan sağlık personeli, acil servislerde ve 112 acil yardım hizmetlerinde görevlendiriliyor. Devam eden teorik eğitimlerin yanı sıra kursiyerler dün düzenlenen pratik eğitimle de birebir insan vücudunu olarak tasarlanan ve ‘sim-man’ adı verilen maket ile eğitim aldılar. 50 yaşında kendini kötü hisseden bir hasta ihbarının 112’ye gelmesiyle başlayan bir senaryoyu canlandıran kursiyerler, 112’yi eşinin kendini kötü hissettiğini bildiren bir kadının aramasının ardından olay yerine gittiler. Hastanın bilincini kaybetmesiyle birlikte ekip, hastayı kalbi ve solunumu durmuş bir şekilde buldu. Ekip, kalp ve solumu durmuş hastada yapması gereken uygulamaları gerçek vakada yapıldığı şekilde maket üzerinde uyguladı. Müdahalenin ardından hasta hayata döndü. Kursiyerlerin müdahalesinin ardından İl Sağlık Müdür Vekili Dr. Muhsin Kişioğlu da kursiyerlerin puanlandırılacağını açıkladı.
 
“Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ katılıyor”
İl Sağlık Müdür Vekili Dr. Muhsin Kişioğlu, Edirne İl Sağlık Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen Acil Hekimliği sertifika programı kapsamında temel yaşam desteği eğitimi verildiğini söyleyerek; “Trakya'da Edirne'de Edirne İl Sağlık Müdürlüğü, Kırklareli ve Tekirdağ illerinde tüm sağlık acil eğitimlerinin koordinatörü olduğunu daha önce de açıklamıştık. Özellikle hastanelerimizde acil hekimlerimiz ve 112 acilde yeni görev alacak arkadaşlarımız ve diğer sağlık çalışanlarımıza yönelik temel yaşam desteği eğitimi vermekteyiz. Teorik ve pratik eğitimler bir hafta sürmektedir” ifadelerine yer verdi.

“85 taban puanı geçmeliler”
Dr. Kişioğlu, teorik ve pratik eğitimlerle ilgili bilgi vererek; “Teorik eğitimlerde özellikle ambulanslar ve hastane acillerindeki tıbbi ekipmanların tanıtımı ve kullanımı, hasta taşıma teknikleri, ilkyardımla ilgili temel yaşam destekleri ki özellikle çocuklar ve yaşlılar için ayrı ayrı anlatılıyor. Ayrıca tıbbi etik değerleri de öğretiyoruz. Hasta hekim ilişkileri üzerine de eğitimler vermekteyiz. 1 hafta süren eğitimlerin ardından teorik ve pratik sınavlar yapıyoruz. 85 taban puanı geçen kursiyerlerimizden sertifika almaya hak kazananları da acil servislerde ve 112 acil yardım hizmetlerinde görevlendiriyoruz. Bu eğitim Acil Hekimliği Sertifika Programı kapsamının temel eğitimidir. Doktor ve diğer sağlık çalışanlarımızın mezun oldukları okullar bu sistemde çalışmaları için yeterli değil. Bu eğitimlerle başlayan diğer sertifika eğitimlerini tamamlayan arkadaşlarımız sistem içinde hem hastane acillerinde hem de 112 acil sistemlerinde çalışmayı hak ediyorlar” dedi.

“Eğitimler zorunludur”
Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şubesi’nde görevli eğitmen Merve Aydınöz ise eğitimlerle ilgili bilgi vererek; “Şu anda verdiğimiz temel eğitim, personelin alması gereken zorunlu bir eğitimdir. 5 gündür eğitimlerin ilkini gerçekleştiriyoruz. Görmüş olduğumuz vakada arkadaşların yapmasını beklediğimiz basamaklar var. Bunlardan ilki girdikleri gibi kendilerini tanıtmalarıydı. Hasta veya yakınından onay almalarıydı. Hasta bilinçsiz olduğu için hasta yakınından onay aldılar ve kendilerini tanıtarak geldiler. Olgunun ne olduğunu anlamaya çalıştılar. Kalbi durmuş, kriz geçiren bir hastaydı. Tanıyı doğru koyabildiler. Kalp masajı uygulamaları, hastaya yapılacak oksijenizasyon uygulamaları, ileri bakım anlamında tüm hava yolu uygulamalarını yaptılar. Hastayı hayata döndürdükten sonra uygun merkez neresiyse hastanın durumuna bağlı olarak oraya gönderecekler. Komuta merkezinden onay ve bilgi alacaklar. Ona göre hastanın nereye transfer edilmesi gerekiyorsa oraya uygun yöntemlerle, uygun sedyelerle naklini gerçekleştirecekler. Hastamızın herhangi bir travması olmadığı, evde yatan normal bir hasta olduğu için ana sedye ile alınarak transportu yapılacak” sözlerine yer verdi.

Sim-man ile çalıştılar
Aydınöz, eğitimde kullanılan maket ile ilgili de bilgiler vererek; “Maket, sim-man dediğimiz özel bir maket. Yapılan tüm basının doğruluğunu, derinliğini, dakikada ne kadar bası yapılması gerektiğini ölçen, uygunsuz yapıldığında da uyarı veren bir alet. Tüm ritimleri de ekranda görebiliyoruz. Birebir insan vücudunun aynısı olarak yapılmıştır. Damar yolu açıldığında damar yapısı buna uygun olarak yapılmıştır. Soluk yolu açılacağı zaman buna uygun anatomik yapısı vardır. Ciğerleri şişmekte ve inmektedir. Tüm uygulamaları maketimiz sayesinde gerçekleştirebiliyoruz. Maketimiz Trakya’da sadece ilimizde bulunmaktadır” dedi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 468 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Hastaların umut ışığı Hastaların umut ışığı 19.11.2018
Bu ilaç en az Edirne’de tüketiliyor Bu ilaç en az Edirne’de tüketiliyor 19.11.2018
Sokak hayvanlarına spor desteği Sokak hayvanlarına spor desteği 19.11.2018
Çakırlar’dan yerel basına destek önerisi Çakırlar’dan yerel basına destek önerisi 19.11.2018
Akmeşe’den 1 Aralık vurgusu Akmeşe’den 1 Aralık vurgusu 19.11.2018
O fotoğraf eksik kaldı O fotoğraf eksik kaldı 19.11.2018
‘Kapıçile’ye Pekcan müjdesi ‘Kapıçile’ye Pekcan müjdesi 19.11.2018
Komşuda halk sokağa indi Komşuda halk sokağa indi 19.11.2018
Çocuğa extasy satana 12,5 yıl Çocuğa extasy satana 12,5 yıl 17.11.2018
1 kg esrara 16 yıl 8 ay 1 kg esrara 16 yıl 8 ay 17.11.2018
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 37
Web Siteleri 58
Facebook 77
Twitter 4
Instagram 2
Youtube 4


Ankete 182 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
CHP ve dönen mavralar
Murat Savaş

Namık K. DÖLENEKEN
Bir yol hikayesi
Namık K. DÖLENEKEN

Filiz Mandacı
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE
Filiz Mandacı
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2018 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.