Edirne 25°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Engellere balonlu ironi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Engellere balonlu ironi 4.12.2018 - 09:35:42
Edirne Belediyesi ve Edirne’deki engelli dernekleri işbirliğinde düzenlenen 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında engelli bireyler, ‘İsteklerimiz Dileklerde Kalmasın’ etkinliği gerçekleştirdi. ‘Hayatı beraber paylaşmak istiyorum’, ‘Sevgi değil, ilk önce saygı istiyorum’, ‘Fırsat eşitliği istiyorum’ gibi isteklerin yazılı olduğu kâğıtları rengarenk balonlarla gökyüzüne bırakan engelli bireyler, sorunlarının çözümünün uçmaması için ironik bir etkinlik düzenlediler.Engellere balonlu ironi

Edirne Belediyesi ve Edirne’deki engelli dernekleri işbirliğinde 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında düzenlenen törenle engelli bireylerin sorunlarına dikkat çekildi. Atatürk Anıtı’nda düzenlenen törene; Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, Edirne Engelli Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Serpil Erkenciler ve yönetim kurulu üyeleri, Trakya Roman ve Engelliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Erkan Makas ve yönetim kurulu üyeleri, Edirne Gençlik Engellileri Destekleme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Erol AdemDüzkes ve yönetim kurulu üyeleri, Edirne Sağırlar Spor Kültür ve Aile Koruma Derneği yönetimi ve derneklerin üyeleri katıldılar.

Edirne Engelli Gönüllüleri Derneği, Trakya Roman ve Engelliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Edirne Gençlik Engellileri Destekleme Derneği, Edirne Sağırlar Spor Kültür ve Aile Koruma Derneği’nin Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasının ardından törende Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitler anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Törenin açılış konuşmasını Edirne Engelli Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sabri Kavak yaptı. Kavak, konuşmasında 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün bir kutlama günü olmadığının altını çizerken;“Sorunlar ve çözümler üzerine yoğunlaştığımız bir gün olduğu konusunda hepimiz hemfikiriz. Yaşadığımız sorunlar sadece kendimizin değil; ailemizin, çevremizin, toplumumuzun, kısacası tüm insanların ortak sorunudur. Engelli olmamız, çeşitli nedenlere bağlıdır. Normal bir hayat sürdürebilmemiz ancak toplumsal duyarlılığın artması ile mümkündür. Bizlere acıma duyguları ile yaklaşmak yerine, kurumsal hizmetlerin geliştirilmesi esas alınmalıdır. Hepimizin engelli bir yakını, dostu, komşusu ve akrabası vardır. Engellilik konusunda mümkün olduğunda duyarlı ve bilinçli olunmalıdır. Gelişmiş, modern ve güçlü bir toplum olmak istiyorsak, bu gücümüzü ancak bizlerin üretime ve sosyal hayata katılımı sayesinde elde edebiliriz. Engelsiz bir yaşam ve engelsiz bir ülke için el ele verebiliriz. Engellerin ve sorunların kalktığı, hakların eşit şartların farklı olduğu bir ülkede yaşamak dileğiyle” ifadelerine yer verdi.

“Etkinlikler toplum odaklı olmalı”

Kavak’ın konuşmasının ardından törende bir konuşma da Edirne Engelli Gönüllüleri Derneği Üyesi MübesselYolalmaz yaptı. Yolalmaz, konuşmasında 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün, engellilerin sorun ve problemlerini gündeme taşıyarak çözüm üretilmesinin amaçlandığı bir gün olduğuna dikkat çekerek; “Bu amaçla düzenlenen etkinlikler, toplantılar, projeler engelli kişi odaklı değil; toplum odaklı olmalıdır. Artık engelli bireylerin ailelerine bağımlı, bakıma ve yardıma muhtaç bireyler olduğu fikrinin değişmesi gerekmektedir. Yaşadığımız sorunlar çoğu zaman engellerimizden değil, toplumun bakış açısından, ön yargılarından, yokmuşlar gibi düzenlenen çevre koşullarından, kanunlardaki işleyişin yetersizliğinden kaynaklanmaktadır” dedi.

“İğne ile kuyu kazmaya benzemektedir”

Yolalmaz, konuşmasında engellilerin yaşadığı sorunların, yasa koyucuların sorunları olmadığını belirterek; “Çözümlerde dezavantajlı durum içinde bulunan bizlerin söylemleri göz ardı edilmemelidir. Yasalar ve kanunlar, sayılardan ibaret kalmamalıdır. Haklarımızın eşit, şartlarımızın farklı olduğu göz önünde bulundurularak düzenlenmelidir. Kendi yaşamlarımızın üzerinde söz sahibi olmalıyız. Ön yargıların yarattığı engellerin ortadan kalkması, engellenmeyen bireyler olarak çabalamaya çalışmamız, iğne ile kuyu kazmaya benzemektedir” sözlerine yer verdi.

Engelli bireylerin isteklerini açıkladı

Konuşmasında engelli bireylerin isteklerine de dikkat çeken Yolalmaz; “Ama bizler diyoruz ki isteklerimiz için savaşmıyorsak, kaybettiklerimiz için ağlamayalım. Hayatı beraber paylaşmak istiyorum. Sevgi değil, ilk önce saygı istiyorum. Fırsat eşitliği istiyorum. Engelli olmam, hayatın içinde olmadığım anlamına gelmesin istiyorum. Bana engel olan değil, engelimin farkında olan toplum istiyorum. Aciz ve yardıma muhtaç kategorisinde algılanmadığım bir gelecek istiyorum. İş gücüne katılımda engel durumuma uygun iş pozisyonlarında çalışmak istiyorum. Engelimle ilgili meraklı soruları duymak istemiyorum. Eğitimde ve öğretimde engellenmek istemiyorum. Ötekileştirilmek istemiyorum” dedi.

“En zor konu düşüncelerdeki değişiklik”

Yolalmaz’ın konuşmasının ardından törende bir konuşma da Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan yaptı. Gürkan, konuşmasında tüm Edirnelileri, engellilerin farkında olmaya davet ederek; “Arkadaşlarımız, ‘Herhangi bir Aralık’ta değil, her Aralık’ta sizinleyiz’ diye bugüne özel güzel bir slogan yazmışlar. Sorunları ve yapılması gerekenleri hepimiz biliyoruz. Ancak bu zor, uzun ve zahmetli bir süreç. Maalesef bugünden yarına tüm engelleri kaldırmak mümkün olamıyor. Bunun yüzlerce, binlerce nedeni var. Planlamayla ilgili nedenler, ekonomik nedenler, yapım, imalat süreçleriyle ilgili nedenler var. Ama bunlardan en önemlisi, düşüncelerle, zihniyetle, bakış açısıyla ilgili nedenler var. Aslında proje yapmak kolay, imalat yapmak çok zor değil, finans bulmak imkânsız değil ama o bakış açısına, o düşüncedeki değişiklikleri düzenlemeye çalışmak gerçekten hepimizi en çok yoran, zorlayan, başarısız olduğumuz konudur. Bir türlü o bakış açısındaki istediğimiz hızı yakalayamıyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Engelli çalıştırma oranı yüzde 10’lara çıkarılsın”

Gürkan, konuşmasında törene gelmeden önce yaşadığı bir olayı paylaşarak; “Sabah işe gelirken şoför arkadaşım yaya geçidinde durdu, yayalara yol vermek istedi. Tam yayalar geçerken, bizim arabanın sağından başka bir araç adeta jet hızıyla geçerek neredeyse bir felakete yol açıyordu. Bu kadar basit bir konuda dahi toplum olarak birbirimize sevgiyi, dayanışmayı, yardımlaşmayı göstermiyorsak başka hangi konularda göstereceğiz? O yüzden Edirne’de yaklaşık 5 yıldır uğrunda mücadele ettiğimiz, bir arpa boyu da olsa önemli mesafeler kaydettiğimiz engelli sorunlarının çözümünde; bıkmadan, usanmadan, yorulmadan koşmaya, mücadele etmeye devam edeceğiz. Kamu kurumlarında ve özel kurumlarda belli bir oranda engelli çalıştırma zorunluluğu var. Biz istiyoruz ki yüzde 2’lerde yüzde 3’lerde olmasın, yüzde 10’lara çıkarılsın. Yüzde 10’lara çıkarılsın ki Türkiye olarak hem üretimi birlikte yapalım, hem de bu işin kalkınmasına öncelik edelim. Bunu başardığımızda ülkemizde de, Edirne’mizde de birçok şey değişecek”  dedi.

İsteklerini gökyüzüne bıraktılar

Gürkan’ın konuşmasının ardından törende, ‘İsteklerimiz Dileklerde Kalmasın’ etkinliği gerçekleştirildi. Engelli bireyler, ‘Hayatı beraber paylaşmak istiyorum’, ‘Sevgi değil, ilk önce saygı istiyorum’, ‘Fırsat eşitliği istiyorum’, ‘Engelli olmam, hayatın içinde olmadığım anlamına gelmesin istiyorum’ ve ‘Bana engel olan değil, engelimin farkında olan toplum istiyorum’ gibi isteklerinin yazılı olduğu kâğıtları, rengârenk balonlarla gökyüzüne bıraktılar. Etkinliğin ardından tören sona erdi. 

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 236 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Hükümlülerden tarihi çalışma Hükümlülerden tarihi çalışma 27.5.2019
Kadının engelsiz gündemi Kadının engelsiz gündemi 27.5.2019
Arı nereye, onlar oraya Arı nereye, onlar oraya 27.5.2019
Fakülteyi 3 yılda bitirdi Fakülteyi 3 yılda bitirdi 27.5.2019
Mahalle meclisi dönemi Mahalle meclisi dönemi 27.5.2019
22’nci yıla 2 sergi 22’nci yıla 2 sergi 27.5.2019
O otobüs tanıdık çıktı O otobüs tanıdık çıktı 27.5.2019
Zehir, Ergene’ye ulaşabilir Zehir, Ergene’ye ulaşabilir 24.5.2019
Tapu işlemlerinde artış Tapu işlemlerinde artış 24.5.2019
Osmanlı hassasiyeti taşlarda gizli Osmanlı hassasiyeti taşlarda gizli 24.5.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 52
Web Siteleri 77
Facebook 94
Twitter 6
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 238 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Tekel bitiyor galiba
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Değişim
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.