Edirne 0°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Engel yıkan kucaklaşma - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Engel yıkan kucaklaşma 4.12.2018 - 09:26:25
Edirne’de 6 yıl önce uygulanmaya başlayan ve Trakya bölgesinde 12 okul ve bin 5 gönüllü ile yaklaşık 350 ‘buddy’e ulaşılan ‘Best Buddies’ Türkiye projesinin Edirne eşleştirme töreni 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde düzenlendi. 7 okuldan erkek ve kız öğrenciler ile zihinsel ve gelişimsel engelli bireylerin eşleştiği programda ‘buddy’ eşleşmeleri ile yeni dostluklara kucak açıldı.Engel yıkan kucaklaşma

Zihinsel vegelişimsel engeli olan kişileriçin bire bir dostluklar, entegre istihdam ve liderlik geliştirme fırsatları yaratarakküresel bir gönüllü hareketi oluşturmak için çalışan ve kâramacı gütmeyen bir organizasyon olan ‘Best Buddies’ Türkiye’nin Edirne lise programının 6’ncı eşleştirme töreni gerçekleştirildi.

Edirne’de 6 yıl önce uygulanmaya başlayan ve Trakya bölgesinde 12 okul ve bin 5 gönüllü ile yaklaşık 350 ‘buddy’e ulaşılan proje, engellilik konusunda farkındalık yaratmayı amaçlıyor. 80. Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi, Edirne Lisesi, Edirne Özel Fen Bilimleri Temel Lisesi, Edirne Sosyal Bilimler Lisesi, Edirne Süleyman Demirel Fen Lisesi, Özel Sınav Temel Lisesi ve Türkiye’de ortaokul programının ilk kez uygulandığı Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu ile toplam 7 okul ve 250 öğrenciye ulaşmayı başardı.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde Edirne Lisesi Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliğe; Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, ‘Best Buddies’ Türkiye Proje Koordinatörü Sercan Duygan, okul müdürleri, haber sunucusu ve gazeteci Özlem Gürses, ‘Best Buddies’ Türkiye Trakya koordinatörü Recep Altınorduve öğrenciler katıldılar. Genç İllüzyonist Berke Çildal’ın gösterisi ile başlayan törenin sunuculuğunu, törene onur konuğu olarak katılan haber sunucusu Özlem Gürses gerçekleştirdi. Törende, ‘Best Buddies International’ tarafından hazırlanan ‘Bire bir dostluklar’ ve ‘Potansiyelini keşfet’ videolarının gösterimi gerçekleştirildi.

48 ülkede devam ediyor

Törenin onur konuğu ve sunucusu Özlem Gürses, programda yaptığı açılış konuşmasında ‘Best Buddies’ organizasyonu ile ilgili bilgiler verdi. ‘Best Buddies’ programının, Anthony Kennedy Shriver tarafından 1989'da, Amerika’da kâramacı gütmeyen bir organizasyon olarak kurulduğunu söyleyen Gürses, programın 48 ülkede devam ettiğini açıkladı.

Trakya’nın merkezi Edirne

Türkiye’de 5 ilde ‘Best Buddies’ programının devam ettiğini açıklayan Gürses, programın İstanbul’da başlayarak sırasıyla Edirne, Tekirdağ, Kırklareli ve İzmir’de de düzenlendiğini söyledi. Gürses, konuşmasında ‘Best Buddies’ Türkiye programında Edirne’nin, Trakya’daki merkez haline gelmesinde ‘Best Buddies’ Türkiye’nin Trakya koordinatörü Recep Altınordu’nun katkılarının önemine dikkat çekti.

İlk eşleşmeler Gürses’ten

Törendeki ilk eşleştirmeyi de onur konuğu Özlem Gürses gerçekleştirdi. Gürses, ‘Best Buddies’ Edirne eşleşmesindeki ilk zarfı açarak, ilk ‘buddy’ eşleşmesinde Selin Cesur ile Bengi Aleyna Yıldız’ın eşleştiğini açıkladı. Öğrencilerin yoğun destek verdiği törenin ilk ‘buddy’ eşleşmesinde Selin Cesur ile Bengi Aleyna Yıldız, eşleşmelerini birbirlerine sarılarak kutladılar. Törendeki ilk erkek eşleşmesini de Gürses gerçekleştirdi. Gürses, ilk erkek ‘buddy’ eşleşmesinde Enes Yıldırım ile Burak Mamarcık’ın eşleştiğini açıkladı.

Tanrıkulu hayalini açıkladı

Gürses, ilk erkek ve kız ‘buddy’ eşleştirmelerinin ardından sahneye Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu’nu davet etti. Dr. Tanrıkulu, törende yaptığı konuşmada Edirne’deki hayalini açıklayarak; “Bugün, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü. Biz, Edirne’de engelli dostu bir şehir yaratmaya çalışıyoruz. 20 yıldır bununla ilgili bütün alanlarla çalışıyoruz. Engellilerle birlikte hayatın içinde olacağız. Yaşamı, onlarla beraber paylaşacağız. Çünkü yaşam, hep birlikte daha güzel. Gelin tanış olalım, işi kolay kılalım” ifadelerine yer verdi. Dr. Tanrıkulu, konuşmasının ardından ikinci ‘buddy’ eşleştirmesini gerçekleştirdi. Elif Kaya ile Buse Kocakurt’un ‘buddy’ eşleştirmesini gerçekleştiren Dr. Tanrıkulu, iki genci de tebrik etti. Tören; 80. Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi, Edirne Lisesi, Edirne Özel Fen Bilimleri Temel Lisesi, Edirne Sosyal Bilimler Lisesi, Edirne Süleyman Demirel Fen Lisesi, Özel Sınav Temel Lisesi ve Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu’ndan öğrencilerin, ‘buddy’ eşleşmelerinin tamamlanması ile sona erdi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 259 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
El ele seçim bürosu açtılar El ele seçim bürosu açtılar 15.2.2019
Aracına bağlayıp sürükledi Aracına bağlayıp sürükledi 15.2.2019
Başkan ETUS şoförlerini uyardı Başkan ETUS şoförlerini uyardı 15.2.2019
Saraçlarda dans Saraçlarda dans 15.2.2019
Gürkan hedef büyüttü Gürkan hedef büyüttü 15.2.2019
MHP, Kozan’ı geri çekiyor MHP, Kozan’ı geri çekiyor 15.2.2019
Hayvansevere ince uyarı Hayvansevere ince uyarı 15.2.2019
Engelliye merdiven engeli Engelliye merdiven engeli 15.2.2019
Telefondaki video cinayet delili Telefondaki video cinayet delili 15.2.2019
Çocuk Akademisi’ne adım adım Çocuk Akademisi’ne adım adım 14.2.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 46
Web Siteleri 63
Facebook 83
Twitter 4
Instagram 2
Youtube 6


Ankete 204 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Küskünler sürpriz yapar mı?
Murat Savaş

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Oğlumdan beklentisiz olmayı öğrendim
Nefize Ramadan

Filiz Mandacı
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE
Filiz Mandacı
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.