Edirne 13°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Yaşantımız Somali, karnımız bukali - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Yaşantımız Somali, karnımız bukali 3.12.2018 - 10:44:51
Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Turan Şallı, Türkiye’ de yaşayan Romanların sosyal entegrasyonu, ayrımcılık ve yoksullukla mücadele konularında dezavantajlı konumu gereği Avrupa Birliği’nden verilen milyonlarca Euro’luk hibe desteğinin Çingenelerin (Roman) gecekondusuna yansımadığını söyleyerek; “Hayallerimiz Paris, yaşantımız Somali, karnımız Bukali (Aç)” dedi.Yaşantımız Somali, karnımız bukali

Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Turan Şallı, Türkiye’ de yaşayan Romanların sosyal entegrasyonu, ayrımcılık ve yoksullukla mücadele konularında dezavantajlı konumu gereği Avrupa Birliği’nden verilen milyonlarca Euro’luk hibe desteği ile ilgili açıklamalarda bulundu. Şallı, AB’nin Romanlara fon aktarmasının zamanla proje sektörü oluşturarak rant kapısına dönüştüğüne dikkat çekerek, hibelerin Çingenelerin (Roman) gecekondusuna yansımadığını söyledi. Şallı, yazılı açıklamasında; “Hayallerimiz Paris, yaşantımız Somali, karnımız Bukali (Aç)” dedi.

                Türkiye’nin, AB sürecine dahil edilmesiyle birlikte Türkiye’ de yaşayan Romanların kendi kültürleri ile kabulünün ve sorunlarının görünür bir yapıya bürünmesinin güzel gelişmeler olduğunu belirten Şallı; “Türkiye’ de yaşayan Romanların sosyal entegrasyonu, ayrımcılık ve yoksullukla mücadele konularında dezavantajlı konumu gereği milyonlarca Euro hibe desteği verilmiştir. Devletin gözetiminde olduğu kadar, bir o kadar da farklı kaynaklardan proje bazında çalışmalara destek verilmiştir. AB’nin Romanlara fon aktarması zamanla doğal olarak proje sektörünü oluşturmuştur. Bu gidişat zamanla Romanlar üzerinden rant kapısına dönüşmüştür. Ancak, hiçbir zaman Çingene (Roman) gecekondusuna yansıdığı görülmemiştir” ifadelerine yer verdi.

“Bizim belimiz çoktan kırılmıştır”

                AB ülkelerindeki genişlemenin ardından milyonlarca Romanın AB vatandaşı olduğunu söyleyen Şallı; “Avrupa’daki projeler de onlara derman olamadı. Projeyi yürütenlerin yaşamı değişti. Gariban Roman yine Çingene kaldı. Yurt dışındaki Roman akrabalarımız, AB vatandaşı oldu. ‘Türkiye’dekilere nasıp olur mu?’ Diye düşünüldüğünde bugünkü gelişimler ışığında hiç de mümkün görünmüyor. 2016 yılında dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Ankara’da lüks bir hotel de yapılan proje imza töreni öncesinde Romanlara da vurgu yaparak; ‘Daha çok proje yazalım, fonları kullanalım” demişti. Fon havuzunda Türkiye’nin parası olduğunu geç de olsak öğrendik. Ama anlayamadığım veya benim düşündüğüm, ‘Türkiye, Roman sorunların çözümü konusunda AB fonlarına bel bağladı’ ise; bizim belimiz çoktan kırılmıştır” dedi.

“Umut garibin ekmeğidir”

                Çingenelerin ekonomik şartlarının daha da zorlaştığını açıklayan Şallı; “Türkiye’de kriz yok. Evet, evet gerçekten yok. Sadece ekonomik dalgalanma var. Bazıları dalgalarda yüzmeye çalışırken, bizler de boğulmamak için çırpınıyoruz. Şarkıcı Çingene Kibariye ablam, Romanların sosyolojisini çok uzun yıllar önce çözmüş. Bir şarkısının içinde ‘Etsiz yemek yemezler, çalgısız yaşayamaz ölürler’ demişti. Piyasa koşullarını iyi gözlemleyen rahmetli meşhur gırnatacı Deli Selim ağabeyimiz; ‘O fasula yedi buçuk lira, hem oynasın, hem kaynasın’ derdi. Fasulyenin şimdilerde ortalama fiyatı on beş lira. Kaynatmak zor, oynamaya mecal yok. Romanların çalgısız yaşayıp yaşamayacağı tartışılır. Ancak, şimdilerde Romanların tenceresinde et değil, dert kaynıyor. ‘Umudumuz var mı?’ diyecek olursak neden olmasın. Umut garibin ekmeğidir. Hayallerimiz Paris, yaşantımız Somali, karnımız bukali (aç)” sözlerine yer verdi. Kaynak: Haber Merkezi 365 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
100’üncü yılın coşku gecesi 100’üncü yılın coşku gecesi 21.5.2019
İsim Bayramı kutlandı İsim Bayramı kutlandı 21.5.2019
Başpehlivan Tansel Umut Başpehlivan Tansel Umut 21.5.2019
Gül tarımı için start verildi Gül tarımı için start verildi 21.5.2019
Engelliler için çok ayaklı proje Engelliler için çok ayaklı proje 21.5.2019
İşadamına FETÖ davası İşadamına FETÖ davası 21.5.2019
Bravo Muhammet Yaser! Bravo Muhammet Yaser! 21.5.2019
Sanat Okulu 142 yaşında Sanat Okulu 142 yaşında 20.5.2019
19 Mayıs’a Balkan buluşması 19 Mayıs’a Balkan buluşması 20.5.2019
Gürkan’dan çift tören tepkisi Gürkan’dan çift tören tepkisi 20.5.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 52
Web Siteleri 77
Facebook 93
Twitter 6
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 237 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Tekel bitiyor galiba
Murat Savaş

Recep Duymaz
Yoksulun Yanında Olan Kurum: Vakıf
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Değişim
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.