Edirne 0°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Yaşantımız Somali, karnımız bukali - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Yaşantımız Somali, karnımız bukali 3.12.2018 - 10:44:51
Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Turan Şallı, Türkiye’ de yaşayan Romanların sosyal entegrasyonu, ayrımcılık ve yoksullukla mücadele konularında dezavantajlı konumu gereği Avrupa Birliği’nden verilen milyonlarca Euro’luk hibe desteğinin Çingenelerin (Roman) gecekondusuna yansımadığını söyleyerek; “Hayallerimiz Paris, yaşantımız Somali, karnımız Bukali (Aç)” dedi.Yaşantımız Somali, karnımız bukali

Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Turan Şallı, Türkiye’ de yaşayan Romanların sosyal entegrasyonu, ayrımcılık ve yoksullukla mücadele konularında dezavantajlı konumu gereği Avrupa Birliği’nden verilen milyonlarca Euro’luk hibe desteği ile ilgili açıklamalarda bulundu. Şallı, AB’nin Romanlara fon aktarmasının zamanla proje sektörü oluşturarak rant kapısına dönüştüğüne dikkat çekerek, hibelerin Çingenelerin (Roman) gecekondusuna yansımadığını söyledi. Şallı, yazılı açıklamasında; “Hayallerimiz Paris, yaşantımız Somali, karnımız Bukali (Aç)” dedi.

                Türkiye’nin, AB sürecine dahil edilmesiyle birlikte Türkiye’ de yaşayan Romanların kendi kültürleri ile kabulünün ve sorunlarının görünür bir yapıya bürünmesinin güzel gelişmeler olduğunu belirten Şallı; “Türkiye’ de yaşayan Romanların sosyal entegrasyonu, ayrımcılık ve yoksullukla mücadele konularında dezavantajlı konumu gereği milyonlarca Euro hibe desteği verilmiştir. Devletin gözetiminde olduğu kadar, bir o kadar da farklı kaynaklardan proje bazında çalışmalara destek verilmiştir. AB’nin Romanlara fon aktarması zamanla doğal olarak proje sektörünü oluşturmuştur. Bu gidişat zamanla Romanlar üzerinden rant kapısına dönüşmüştür. Ancak, hiçbir zaman Çingene (Roman) gecekondusuna yansıdığı görülmemiştir” ifadelerine yer verdi.

“Bizim belimiz çoktan kırılmıştır”

                AB ülkelerindeki genişlemenin ardından milyonlarca Romanın AB vatandaşı olduğunu söyleyen Şallı; “Avrupa’daki projeler de onlara derman olamadı. Projeyi yürütenlerin yaşamı değişti. Gariban Roman yine Çingene kaldı. Yurt dışındaki Roman akrabalarımız, AB vatandaşı oldu. ‘Türkiye’dekilere nasıp olur mu?’ Diye düşünüldüğünde bugünkü gelişimler ışığında hiç de mümkün görünmüyor. 2016 yılında dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Ankara’da lüks bir hotel de yapılan proje imza töreni öncesinde Romanlara da vurgu yaparak; ‘Daha çok proje yazalım, fonları kullanalım” demişti. Fon havuzunda Türkiye’nin parası olduğunu geç de olsak öğrendik. Ama anlayamadığım veya benim düşündüğüm, ‘Türkiye, Roman sorunların çözümü konusunda AB fonlarına bel bağladı’ ise; bizim belimiz çoktan kırılmıştır” dedi.

“Umut garibin ekmeğidir”

                Çingenelerin ekonomik şartlarının daha da zorlaştığını açıklayan Şallı; “Türkiye’de kriz yok. Evet, evet gerçekten yok. Sadece ekonomik dalgalanma var. Bazıları dalgalarda yüzmeye çalışırken, bizler de boğulmamak için çırpınıyoruz. Şarkıcı Çingene Kibariye ablam, Romanların sosyolojisini çok uzun yıllar önce çözmüş. Bir şarkısının içinde ‘Etsiz yemek yemezler, çalgısız yaşayamaz ölürler’ demişti. Piyasa koşullarını iyi gözlemleyen rahmetli meşhur gırnatacı Deli Selim ağabeyimiz; ‘O fasula yedi buçuk lira, hem oynasın, hem kaynasın’ derdi. Fasulyenin şimdilerde ortalama fiyatı on beş lira. Kaynatmak zor, oynamaya mecal yok. Romanların çalgısız yaşayıp yaşamayacağı tartışılır. Ancak, şimdilerde Romanların tenceresinde et değil, dert kaynıyor. ‘Umudumuz var mı?’ diyecek olursak neden olmasın. Umut garibin ekmeğidir. Hayallerimiz Paris, yaşantımız Somali, karnımız bukali (aç)” sözlerine yer verdi. Kaynak: Haber Merkezi 252 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
El ele seçim bürosu açtılar El ele seçim bürosu açtılar 15.2.2019
Aracına bağlayıp sürükledi Aracına bağlayıp sürükledi 15.2.2019
Başkan ETUS şoförlerini uyardı Başkan ETUS şoförlerini uyardı 15.2.2019
Saraçlarda dans Saraçlarda dans 15.2.2019
Gürkan hedef büyüttü Gürkan hedef büyüttü 15.2.2019
MHP, Kozan’ı geri çekiyor MHP, Kozan’ı geri çekiyor 15.2.2019
Hayvansevere ince uyarı Hayvansevere ince uyarı 15.2.2019
Engelliye merdiven engeli Engelliye merdiven engeli 15.2.2019
Telefondaki video cinayet delili Telefondaki video cinayet delili 15.2.2019
Çocuk Akademisi’ne adım adım Çocuk Akademisi’ne adım adım 14.2.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 46
Web Siteleri 63
Facebook 83
Twitter 4
Instagram 2
Youtube 6


Ankete 204 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Küskünler sürpriz yapar mı?
Murat Savaş

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Oğlumdan beklentisiz olmayı öğrendim
Nefize Ramadan

Filiz Mandacı
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE
Filiz Mandacı
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.