Edirne 25°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Sokaktaki canlara Dost Eli - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Sokaktaki canlara Dost Eli 3.12.2018 - 10:36:15
Edirne Belediyesi ve 22 Dost Eli Derneği işbirliğinde Aralık ayının ilk gününde hayvanlar için düzenlenen kulübe yapımı ve besleme etkinliğinde, vahşi depolama çöplüğünün kapatılmasının ardından bölgede oluşturulan yaşam alanında hayatlarına devam eden köpekler sıcak yuvalarına kavuştular. 65 köpek evi, 70 de kedi evi hazırlanan etkinlikte kulübelerin kent merkezine de dağıtılacağı açıklanırken; hayvanlar kış aylarında sıcak yuvalarında barınacaklar.Sokaktaki canlara Dost Eli

Edirne Belediyesi ve 22 Dost Eli Derneği, Aralık ayının ilk gününde düzenlediği kulübe yapımı ve besleme etkinliği ile hayvanları unutmadı. Vahşi depolama çöplüğünün kapatılmasının ardından bölgede bulunan hayvanlar için hazırlanan yaşam alanında düzenlenen etkinlikte, hayvanların kış aylarında soğuktan korunabilmeleri amacıyla kulübeler hazırlanırken; hayvan mamaları da dağıtıldı.

Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, 22 Dost Eli Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ziraat Mühendisi Ceren Tüzüner ve dernek üyelerinin katıldığı etkinlikte 65 köpek evi, 70 de kedi evi yapıldığı açıklanırken; yapımı tamamlanan kedi ve köpek evlerinin çöplükteki hayvanların yaşam alanı başta olmak üzere kent merkezinde de dağıtımının gerçekleştirileceği ifade edildi.

Köpek evlerinin ve mamalarının dağıtımının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, vahşi depolama çöplüğünün kapatılmasının ardından bölgede bulunan hayvanlar için oluşturulan yaşam alanında Edirne Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’nün çeşitli etkinlikler düzenlediğini söyleyerek; “Bugün yine çok güzel bir etkinlikle beraberiz. Biz, sivil toplum örgütleriyle de beraber çalışıyoruz. Buradaki en önemli sorunumuz uyuz sorunudur. Uyuz, hayvanlar arasında bulaşıcı bir hastalıktır. Bu anlamda da hayvanları buradan alıp tedavi ediyoruz ve tekrar buraya bırakıyoruz. Burada küpeli hayvanlarımız da fazla.  Kısırlaştırma ve uyuz tedavilerini yaptıktan sonra tekrar aldığımız yere bırakıyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Amaç hayvanlara yardımcı olmak”

Devlet kurumları ya da sivil toplum örgütleri arasında hangi kurum ve örgüt olursa olsun amacın hayvanlara yardımcı olunmasının bir gereklilik olduğunu vurgulayan Dr. Tanrıkulu; “ Asıl amaç, sokakta yaşayan canlarımıza faydalı olabilmektir. Biz zaten her zaman birlikte oluyoruz. Sivil toplum örgütleri böyle bir işlem için bizden yardım istediğinde bütün iyi niyetli derneklere yaptığımız gibi hemen malzemeleri verdik. Bizim üzerimizden çok önemli bir yükü aldılar. Malzemeleri, bir marangozhane gibi çalışıp kulübe haline getirdiler. Bizim elimizde ‘Playwood’ vardı. Arkadaşlar da bu dubleks evleri yaptılar” dedi.

“Dünya bizim değil”

Dünyanın tek sahibinin insanlar olmadığına dikkat çeken Dr. Tanrıkulu; “İnsan, kendini dünyanın sahibi zannediyor. Öyle bir şey yok. Biz, burada bütün canlılarla, bitkilerle, böceklerle, hayvanlarla beraber yaşıyoruz. Dünya bizim değil. Onlara bir yaşam alanı oluşturmak bizim için görev değil, olması gereken bir şeydir. Sokakta besleme yapan ya da hayvan seven insanlara bazen diğer insanlar kötü davranıyorlar. Sakın böyle şeyler yapmasınlar. Çünkü biz, dünyayı birlikte yaşam alanı haline getireceğiz. Doğal afet dediğimiz şeyler de insanın, dünyaya verdiği zarardan kaynaklıdır. Eğer doğa anaya kötü davranırsanız, bunun hesabını çok kötü sorar. O yüzden bütün canlılarla birlikte yaşamayı öncelememiz gerekiyor. Doğa anaya, bitkilere, hayvanlara kötü davranmayalım” sözlerine yer verdi.

“Farklı bir oluşum kurmak istedik”

Dr. Tanrıkulu’nun açıklamalarının ardından bir konuşma da 22 Dost Eli Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ziraat Mühendisi Ceren Tüzüner yaptı. Tüzüner, açıklamalarında derneğin amacına dikkat çekerek; “Ben ve arkadaşlarımın amacı; sokak hayvanlarına barınabilecekleri bir yer sunabilmektir. Çöplük veya sokak hayvanlarının bu tarz bir kulübeye, sığınabilecekleri bir alana ihtiyaçları olduğunu düşündük. Sivil toplum örgütümüzün adı da 22 Dost Eli’dir. Hayvanlar üzerinden rant sağlayan birçok dernek adı altında oluşturulmuş ve birbirlerine sürekli muhalif şekilde davranan, kötü sözler söyleyen derneklerden farklı olarak bir oluşum kurmak istedik. Bunu da yavaş yavaş başarıyoruz. Bundan sonra Belediye ile beraber ortak bir çalışma yürüteceğiz” dedi.

“65 köpek evi, 70 kedi evi yapıldı”

Kedi ve köpek kulübelerinin yapımının yaklaşık 2 ay sürdüğünü açıklayan Tüzüner; “Kulübelerin eksiği yok. İçerilerine minderlerini, battaniyelerini bile yerleştirdik. Bundan sonra da ısınabilecekleri bir yuvaları olacak. Ertuğrul Tanrıkulu da bundan sonra bize ‘playwood’ sağlayacak ve kulübe yapmaya devam edeceğiz. Elimizde olan kulübeleri ayrıca şehir içine de dağıtacağız. Şu anda toplamda 65 köpek evi, 70 de kedi evi yapıldı. Yapmaya da devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi. Konuşmaların ardından Dr. Tanrıkulu ve dernek üyeleri, alanda bulunan hayvanları beslemeye ve alanın temizlemeye devam ettiler. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 276 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Hükümlülerden tarihi çalışma Hükümlülerden tarihi çalışma 27.5.2019
Kadının engelsiz gündemi Kadının engelsiz gündemi 27.5.2019
Arı nereye, onlar oraya Arı nereye, onlar oraya 27.5.2019
Fakülteyi 3 yılda bitirdi Fakülteyi 3 yılda bitirdi 27.5.2019
Mahalle meclisi dönemi Mahalle meclisi dönemi 27.5.2019
22’nci yıla 2 sergi 22’nci yıla 2 sergi 27.5.2019
O otobüs tanıdık çıktı O otobüs tanıdık çıktı 27.5.2019
Zehir, Ergene’ye ulaşabilir Zehir, Ergene’ye ulaşabilir 24.5.2019
Tapu işlemlerinde artış Tapu işlemlerinde artış 24.5.2019
Osmanlı hassasiyeti taşlarda gizli Osmanlı hassasiyeti taşlarda gizli 24.5.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 52
Web Siteleri 77
Facebook 94
Twitter 6
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 238 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Tekel bitiyor galiba
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Değişim
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.