Edirne 0°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
En KALENDER mücadele - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
En KALENDER mücadele 3.12.2018 - 10:27:42
TÜHAD, 2 Ağustos 2018 tarihinde evinde ölü bulunan EDHAYKO eski Başkanı Nurhan Kalender’in en çok emek verdiği yaşam alanlarından biri olan vahşi depolama çöplüğünde yaşayan hayvanlar için 2. Geleneksel Büyük Çöplük Beslemesi etkinliği gerçekleştirdi. Kalender anısına düzenlenen etkinlikte hayvanlar için yaklaşık bir ton kemik ve mama dağıtılırken; Edirne ve Kırklareli’nden çok sayıda hayvansever bir araya geldi.En KALENDER mücadele

Trakya Üniversitesi Hayvan Dostları Topluluğu (TÜHAD), Edirne Doğayı Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği (EDHAYKO) eski Başkanı Nurhan Kalender’in 2 Aralık 2017 tarihinde başlattığı Büyük Çöplük Beslemesi etkinliğinin 2’ncisini gerçekleştirdi. 2 Ağustos 2018 tarihinde evinde ölü bulunan Kalender’in anısına düzenlenen etkinlikte, vahşi depolama çöplüğünün 3 Kasım 2017 tarihinde kapatılmasının ardından bölgede yaşam alanı oluşturulan hayvanlar için yaklaşık bir ton kemik ve mama dağıtıldı.

TÜHAD tarafından düzenlenen etkinliğe; Edirne Belediyesi, EDHAYKO, 22 Dost Eli Derneği, Kırklareli Hayvan Dostları Topluluğu, Kırklareli Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği, Dinamik Özel Eğitim Kursu ve Toplum Gönüllüleri Vakfı da destek verdi. Bir otobüs hayvanseverin katıldığı etkinlikte çöplük canlarına yaklaşık 750 kilo kemik ve 250 kilo kuru mama olmak üzere toplam 1 ton yemek dağıtımı gerçekleştirildi.

2. Geleneksel Büyük Çöplük Beslemesi etkinliğiyle ilgili açıklamalarda bulunan TÜHAD Başkanı Ozan İlter, Edirne vahşi depolama çöplüğünün 3 Kasım 2017 tarihinde kapatıldığını hatırlatarak; “TÜHAD tarafından geçen yıl 2 Aralık tarihinde düzenlenen büyük çöplük beslemesi etkinliğinin ardından Edirne Belediyesi, bölgede düzenli besleme yapmaya başladı. Ayrıca EDHAYKO ve diğer gönüllüler tarafından da düzenli beslemeler desteklendi. Bugün, 2 Aralık 2018 ve 2. Geleneksel Büyük Çöplük Beslemesi’nde yine hep birlikte burada, çöplük canlarının yanındayız. Bugünkü beslemenin amacı, burada yaşayan çöplük canlarının sorunlarına dikkat çekmek ve EDHAYKO’nun eski başkanı rahmetli Nurhan Kalender’in hatırasını yaşatmaktır” ifadelerine yer verdi.

“Kalender’in mücadelesini devam ettireceğiz”

TÜHAD tarafından 2’ncisinin düzenlendiği Büyük Çöplük Beslemesi etkinliğinin geleneksel hale geldiğini söyleyen İlter; “Edirne eski çöplük alanında yaşayan canlarımızın tüm sorunları bitene kadar her yıl bu tarihte topluluğumuz tarafından düzenleneceğini bildiririz. Rahmetli Nurhan Kalender’in başlatmış olduğu bu mücadeleyi devam ettireceğimizi bildirir ve saygılarımızı sunarız” dedi.

“Kalender bizim çok kıymetlimizdi”

İlter’in konuşmasının ardından bir konuşma da Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu yaptı. Dr. Tanrıkulu, konuşmasında Edirne vahşi depolama çöplüğü bölgesinde bulunan yaşam alanındaki hayvanlar için önemli bir gün olduğunu belirterek; “Rahmetli Nurhan Kalender, bizim çok kıymetlimizdi ve onun anısını yaşatmak üzere TÜHAD’ın böyle bir etkinliğine katılmak, bizim için çok önemlidir. Edirne Belediyesi olarak bütün sivil toplum örgütleriyle beraber çalışıyoruz ve bunu da çok önemsiyoruz. Buraya katılan tüm derneklere, Kırklareli’nden de gelen hayvanseverlere çok teşekkür ediyorum” sözlerine yer verdi.

“Canlarımızın sesi oldular”

Dr. Tanrıkulu’nun konuşmasının ardından açıklamalarda bulunan EDHAYKO Başkan Yardımcısı Yağmur Islattı ise TÜHAD’ın etkinliğine EDHAYKO olarak destek verdiklerini söyleyerek; “Bölgede zaten Edirne Belediyesi’nin bir yılı aşan süreden beri düzenli beslemesi var. Biz de elimizden geldiğince desteklemeye çalışıyoruz. Bugün etkinliğe destek veren herkese çok teşekkür ediyoruz. Hem bizim, hem de sessiz canlarımızın sesi oldular. Buradayız ve burada olmaya devam edeceğiz” dedi.

“Annemin anısına yapılması çok önemliydi”

Etkinliğe destek veren Nurhan Kalender’in kızı Gamze İşbilen ise Kalender ile birlikte bölgedeki hayvan yoğunluğunu 3-4 yıl önce öğrendiklerini belirterek; “2017 yılında geri dönüşümün başlamasıyla birlikte çöplük kapatıldı. Çöplük kapatıldıktan sonra Edirne Belediyesi besleme yapmaya devam etti ama yeterli olmuyor. Çünkü çok fazla hayvan var ve hayvanseverler olarak biz de destek olmaya çalıştık. 2 Aralık 2017 tarihinde ilk etkinlik yapıldı. TÜHAD, etkinliğin geleneksel hale getirilmesini teklif ettiler. Annem Nurhan Kalender’in anısına olması da benim için çok önemli oldu. Destek veren herkese çok teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Kırklareli’nden katıldılar

2. Geleneksel Büyük Çöplük Beslemesine Kırklareli’nden katılan Kırklareli Üniversitesi Hayvan Dostları Topluluğu Başkanı Tolga Baran Odabaş ise Kırklareli’ndeki hayvanların yanı sıra Edirne’dekileri de düşündükleri için etkinliğe destek verdiklerini söylerken; Kırklareli Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği Üyesi Ahmet Oğuz Almalı da etkinliğe katılmaktan onur ve gurur duyduğunu ifade etti. 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 180 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
El ele seçim bürosu açtılar El ele seçim bürosu açtılar 15.2.2019
Aracına bağlayıp sürükledi Aracına bağlayıp sürükledi 15.2.2019
Başkan ETUS şoförlerini uyardı Başkan ETUS şoförlerini uyardı 15.2.2019
Saraçlarda dans Saraçlarda dans 15.2.2019
Gürkan hedef büyüttü Gürkan hedef büyüttü 15.2.2019
MHP, Kozan’ı geri çekiyor MHP, Kozan’ı geri çekiyor 15.2.2019
Hayvansevere ince uyarı Hayvansevere ince uyarı 15.2.2019
Engelliye merdiven engeli Engelliye merdiven engeli 15.2.2019
Telefondaki video cinayet delili Telefondaki video cinayet delili 15.2.2019
Çocuk Akademisi’ne adım adım Çocuk Akademisi’ne adım adım 14.2.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 46
Web Siteleri 63
Facebook 83
Twitter 4
Instagram 2
Youtube 6


Ankete 204 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Küskünler sürpriz yapar mı?
Murat Savaş

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Oğlumdan beklentisiz olmayı öğrendim
Nefize Ramadan

Filiz Mandacı
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE
Filiz Mandacı
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.