Edirne 21°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Macarlar Türk müdür? - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Macarlar Türk müdür? 1.12.2018 - 13:46:48
Yerel Tarih Grubu, Aralık ayı toplantısının konuğu Macarlar ve Türklerin ilişkileriydi. Toplantıya konuşmacı olarak katılan Macar Filoloğu ve İstanbul Üniversitesi Genel Türk Tarihi yüksek lisans mezunu Mesude Şenol “Macarlar kendilerini neden Türk hissederler?” sorusuna cevap aradı.Macarlar Türk müdür?


Her ayın son Perşembe günü toplanan, Edirne Yerel Tarih Grubu Kasım ayı toplantısı Edirne Lisesinden Yetişenler Derneği (ELYD) konferans salonunda yapıldı. Toplantının bu ayki konusu “Macarlar ve Türklerin ilişkileri” idi.

Eski Edirne Valisi Merhum Fahri Yücel’in ‘Edirne bir tarih ve kültür kenti, Edirne’ye böyle bir kuruluş gerekli’ önerisiyle 2001 yılında kurulan Yerel Tarih Gurubu her ayın son perşembesi toplanıyor. ELYD konferans salonunda yapılan Kasım ayı toplantısının konusu ‘Macarlar kendilerini neden Türk hissederler’ olarak belirlendi. Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Macar Filolojisi mezunu olan, geçen yıl da İstanbul Üniversitesi Genel Türk Tarihi bölümünden yüksel lisans mezunu olan Mesude Şenol konuşmacı olarak katıldı.

Şenol “Yıllardan beri devam edem “Macarlar Türk müdür? Niye böyle düşünürler?” bunu son Macar Kroniği olan, 5. Macar kroniği Chornica Hungarohum’un izinden giderek parça parça gerek siyasi olaylar, gerek bazı kültürel olayların eşliğinde incelemek istiyorum” diyerek Türkler ile Macarların akrabalık ilişkileri hakkında sunumunu gerçekleştirdi.  

Mesude Şenol şunları ifade etti; “Bildiğiniz gibi Macaristan Avrupa’nın kalbinde diyebileceğimiz, Avrupa’nın ortasında küçük bir ülke, nüfusu da uzun zamandır 10 milyon civarında ve yaklaşık 93 bin kilometrekarelik bir ülke.  Macarlar kendilerini resmi tarih anlayışına göre Fin Ugor olarak görürler ama bir Türklük geçmişleri de vardır. Niçin bir Türklüksöz konusu; bugün bunu paylaşacağız. İlk önce Macarların adıyla başlamak istiyorum, Macarlar kendilerine,Macar derken, batıya tanıtırken Hungar derler. Hungar derken Türk demek isterler. Hungar, Onogurlara Batılıların, özellikle Slavların verdiği isimdir.  Macaristan’da olduğu gibi, MacarlarındaTürklerleakrabalığı hatta kardeşliği bizim için Türkiye’de de yaygın bir görüş. Macarlar bunu deneyimlemişler, Macar bilim adamları Osmanlı’dan itibaren çeşitli vesilelerle Türkiye’ye geldiklerinde bunları kendileri görmüşler ve deneyimlemişler. Örneğin bir Macar araştırmacı 1913 yılındaOsmanlıya geldiğinde, at sırtında Anadolu’yu dolaşırken İstanbul dışında olan Türklerle de karşılaştığında hep MacarlarlaTürklerin kardeşliği söylenmiştir. Bunun dışında 1. Dünya Savaşının öncesinde Macarlarla Türklerin arasındaki iktisadi gelişmeleri araştırmak amacıyla gelen bir Macar kafilesi Orta Karadeniz’de fakir bir Türk köyüne gittiklerinde oradaki bir Türk ailesi onların Macar olduğunu tercümanlar vasıtasıyla öğrendiğinde (kardeşlerimiz) diye hitap ederek, evlerinde en iyi yiyecekler neler varsa onları sunmuşlardır. Bunlar Macarların kendi yazdığı şeylerdir. Ayrıca bilindiği gibi 2008 yılından beri Macaristan’da kurultaylar düzenleniyor. Bu kurultayların adı ilk önce Hun-MacarAtaları Anma Kurultayı’yken daha sonra isim değiştirerek Hun-Turan kurultaylarına dönüşüyor. Bu kurultaylara Türkiye’den de gayri resmi katılımlarla birlikte daha çok Türki Cumhuriyetlerden katılımlar yapılmakta. Türk kültürüne ait geleneksek sporlar, el sanatları, bilimsel çalışmalar ve her türlüTürklükle ilgili konu gündeme getirilmekte. Adeta Macaristan’da bir Türk kültürü, Türk fırtınası esmekte. Bunun yanında bilim camiası da ikiye ayrılmış durumdadır. Bir kısmı bunu kabul ederken, bir kısmı da kabul etmez ama kabul eden bilimsel görüş Macarların Fin-Ugorluğudur yani Türklüğü değildir” diyerek Macarların tarih boyunca izledikleri göçler hakkında bilgiler sundu. Kaynak: Şener ŞENTÜRK 305 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Birlikte Kapıkule’yi incelediler Birlikte Kapıkule’yi incelediler 23.7.2019
Pascal’dan alıntıyla başladı Pascal’dan alıntıyla başladı 23.7.2019
4 can toprağa verildi 4 can toprağa verildi 23.7.2019
Rumeli’nin Aile Akademisi Rumeli’nin Aile Akademisi 23.7.2019
Saraçlar’da Gagavuz halayı Saraçlar’da Gagavuz halayı 23.7.2019
Diyanet’ten kurbanlık merkezi Diyanet’ten kurbanlık merkezi 23.7.2019
Karaağaç’a çöl manzarası Karaağaç’a çöl manzarası 23.7.2019
Tarımın imkânsız tablosu Tarımın imkânsız tablosu 22.7.2019
Edirne'de kaza: 4 ölü, 2 yaralı Edirne'de kaza: 4 ölü, 2 yaralı 22.7.2019
Çakırlar’dan Sadık Ahmet teklifi Çakırlar’dan Sadık Ahmet teklifi 22.7.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 53
Web Siteleri 80
Facebook 98
Twitter 6
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 246 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Dingo’nun ahırı mı orası?
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.