Edirne 12°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Yeşil alan tartışması büyüyor - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Yeşil alan tartışması büyüyor 30.11.2018 - 11:51:22
Trakya Üniversitesi’nin Balkan Yerleşkesinde cami yapımı nedeniyle yeşil alandaki tahribata Edirne’deki sivil toplum örgütleri ve meslek odalarının tepki göstermesinin ardından Trakya Üniversitesi yazılı basın açıklaması yapmıştı. Rektörlükten yapılan açıklamaya sivil toplum örgütleri bir tepki daha göstererek; “Çevreye duyarlı tüm kesimlerle bir araya gelerek konunun kamuoyuna daha doğru aktarılması için gerekli adımları atacağınıza inanmak istiyoruz” ifadelerine yer verdiler.Yeşil alan tartışması büyüyor

Edirne’deki sivil toplum örgütleri ve meslek odalarının, Trakya Üniversitesi’nin Balkan Yerleşkesi’nde cami yapımı nedeniyle yeşil alandaki tahribata tepki göstermelerinin ardından Trakya Üniversitesi Rektörlüğü’nden konuyla ilgili yazılı basın açıklaması yapılmıştı. TÜ Rektörlüğü tarafından yapılan açıklamanın ardından Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği Edirne Şubesi, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Edirne Şubesi, Edirne Diş Hekimleri Odası, Edirne Kent Konseyi, Edirne Tabip Odası ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Edirne İ.K.K ortak bir basın açıklaması yaparak T.Ü. Rektörlüğü’nden yapılan açıklamaya tepki gösterdiler.

Açıklamada; TÜ Rektörlüğü’nden yapılan açıklamanın kent kamuoyunun sesi olan sivil toplum kuruluşları ve meslek odalarının hassasiyetlerini tartışılır hale getirmesinin talihsiz bir yaklaşım olduğu vurgulanırken; “Geçtiğimiz günlerde Trakya Üniversitesi (T.Ü.) Balkan Yerleşkesi’nde tekniğine uygun yapılmayan ağaç söküm ve dikimi üzerine yaptığımız basın açıklamasına karşı üniversite tarafından yapılan cevabi açıklamada, kentimiz kamuoyunun sesi olan STK ve meslek odalarının hassasiyetlerinin, Trakya Üniversitesi Rektörlüğü’nce tartışılır hale getirilmesi talihsiz bir yaklaşım olmuştur. Bizler, ister dünyanın diğer ucunda olsun, ister sokağımızda olsun aynı hassasiyetlerle yeşil alanlara, ağaçlara, yanlış yapılmış uygulamalara karşı çıkmış halkın temsilcileriyiz” ifadelerine yer verildi.

Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği’nin(EÇGD) 29 Aralık 2017 tarihinde Trakya Üniversitesi Rektörlüğü’ne konuyla ilgili bilgilendirme talebi yazısı yazıldığına dikkat çekilen açıklamada;“Eskiden spor amaçlı olan bu yeşil alanın nasıl kullanılacağı, kaç ağaç olduğu, ağaçlara ne olacağına dair bilgi edinme hakkımıza istinaden sorularımıza gayriciddi bir geri bildirim yapılması üzerine, 22.01.2018 tarihinde basın yoluyla sorularımızı tekrarlamış ve bir yanıt alamamıştık. Bir kurumun saygınlığı, demokrasi anlayışı, bulunduğu kentin kamuoyunu ne kadar önemsediği, sivil toplum kuruluşlarının düşüncelerini ne kadar dikkate aldığıyla ilişkin tutumuyla da ilgilidir” denildi.

“STK’ları ne kadar muhatap aldığının göstergesi”

Ağaçların sökümü ve başka bir alana taşınmasından önce Trakya Üniversitesi Rektörlüğü ile iletişime geçmek amacıyla çeşitli yollara başvurulduğu belirtilen açıklamada; “Günümüze gelindiğindeyse inşaat alanında ağaçların sökümünün ve başka yere taşınmasının usulüne uygun olması taleplerimizi görüşmek üzere başta Rektörümüz, sonrasında genel sekreterlerimiz aranarak taleplerimiz iletilmiş ve asla bize geri dönüş yapılmamıştır. En son bir muhataplık sırasında EÇGD’nin de taşınma sırasında gözlemci olarak çağırılacağını söylemişlerse de asla bir bildirim yapılmadan ağaçlar ‘yangından mal kaçırılırcasına’ sökülerek yeni yerine dikilmiştir. Bu tutum, T.Ü. yönetiminin kamuoyu ve STK’ları ne kadar muhatap aldığının bir göstergesidir” sözlerine yer verildi.

“Eleştiri hakkımızı sonuna dek kullanacağız”

Trakya Üniversitesi’nden çevreye duyarlı kesimlerle bir araya gelerek konuyla ilgili doğru bilgi aktarılması için adımların atılması istenen açıklamada; “Amacımızda art niyet arayarak iletişimi kesen bir tutum yerine dinleme, anlama, muhatap alma yollarını açmanız çağdaş, bilimsel bir yaklaşım olacaktır. En kötü iletişimin bile iletişimsizlikten daha iyi olduğu düşüncesiyle, çevreye duyarlı tüm kesimlerle bir araya gelerek konunun kamuoyuna daha doğru aktarılması için gerekli adımları atacağınıza inanmak istiyoruz. Sadece kentimizin üniversitesini yönetenlerle değil, tüm kurum yönetimleriyle, idarecileriyle değerlerimiz çerçevesinde ilişkilerimizi sürdürmeye kararlı olduğumuzun bilinmesini isteriz. Ancak yine bilinmelidir ki eleştiri hakkımızı da sözümüzü sakınmadan sonuna dek kullanmaya da devam edeceğiz. Bir kez daha saygılarımızla kamuoyuna duyururuz” denildi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 540 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
MHP Edirne’de yeni yönetim MHP Edirne’de yeni yönetim 21.9.2019
Vali Özdemir unutmadı Vali Özdemir unutmadı 21.9.2019
40 yıllık dayanışma 40 yıllık dayanışma 21.9.2019
Gürkan’dan ‘Oldtown’ açıklaması Gürkan’dan ‘Oldtown’ açıklaması 21.9.2019
Çamur kokusuymuş Çamur kokusuymuş 21.9.2019
SGK borcuna arsa teminatı SGK borcuna arsa teminatı 21.9.2019
Erdoğan’a İpsala pirinci Erdoğan’a İpsala pirinci 20.9.2019
Türkiye, Rumelisiz düşünülemez Türkiye, Rumelisiz düşünülemez 20.9.2019
Sergi açtılar, şed kuşandılar Sergi açtılar, şed kuşandılar 20.9.2019
Şans Topu talihlisinin formülü Şans Topu talihlisinin formülü 20.9.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 55
Web Siteleri 83
Facebook 103
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 7


Ankete 257 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Babacan ve Davutoğlu Edirne’de ne yapar?
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.