Edirne 29°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Yeşil alan tartışması büyüyor - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Yeşil alan tartışması büyüyor 30.11.2018 - 11:51:22
Trakya Üniversitesi’nin Balkan Yerleşkesinde cami yapımı nedeniyle yeşil alandaki tahribata Edirne’deki sivil toplum örgütleri ve meslek odalarının tepki göstermesinin ardından Trakya Üniversitesi yazılı basın açıklaması yapmıştı. Rektörlükten yapılan açıklamaya sivil toplum örgütleri bir tepki daha göstererek; “Çevreye duyarlı tüm kesimlerle bir araya gelerek konunun kamuoyuna daha doğru aktarılması için gerekli adımları atacağınıza inanmak istiyoruz” ifadelerine yer verdiler.Yeşil alan tartışması büyüyor

Edirne’deki sivil toplum örgütleri ve meslek odalarının, Trakya Üniversitesi’nin Balkan Yerleşkesi’nde cami yapımı nedeniyle yeşil alandaki tahribata tepki göstermelerinin ardından Trakya Üniversitesi Rektörlüğü’nden konuyla ilgili yazılı basın açıklaması yapılmıştı. TÜ Rektörlüğü tarafından yapılan açıklamanın ardından Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği Edirne Şubesi, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Edirne Şubesi, Edirne Diş Hekimleri Odası, Edirne Kent Konseyi, Edirne Tabip Odası ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Edirne İ.K.K ortak bir basın açıklaması yaparak T.Ü. Rektörlüğü’nden yapılan açıklamaya tepki gösterdiler.

Açıklamada; TÜ Rektörlüğü’nden yapılan açıklamanın kent kamuoyunun sesi olan sivil toplum kuruluşları ve meslek odalarının hassasiyetlerini tartışılır hale getirmesinin talihsiz bir yaklaşım olduğu vurgulanırken; “Geçtiğimiz günlerde Trakya Üniversitesi (T.Ü.) Balkan Yerleşkesi’nde tekniğine uygun yapılmayan ağaç söküm ve dikimi üzerine yaptığımız basın açıklamasına karşı üniversite tarafından yapılan cevabi açıklamada, kentimiz kamuoyunun sesi olan STK ve meslek odalarının hassasiyetlerinin, Trakya Üniversitesi Rektörlüğü’nce tartışılır hale getirilmesi talihsiz bir yaklaşım olmuştur. Bizler, ister dünyanın diğer ucunda olsun, ister sokağımızda olsun aynı hassasiyetlerle yeşil alanlara, ağaçlara, yanlış yapılmış uygulamalara karşı çıkmış halkın temsilcileriyiz” ifadelerine yer verildi.

Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği’nin(EÇGD) 29 Aralık 2017 tarihinde Trakya Üniversitesi Rektörlüğü’ne konuyla ilgili bilgilendirme talebi yazısı yazıldığına dikkat çekilen açıklamada;“Eskiden spor amaçlı olan bu yeşil alanın nasıl kullanılacağı, kaç ağaç olduğu, ağaçlara ne olacağına dair bilgi edinme hakkımıza istinaden sorularımıza gayriciddi bir geri bildirim yapılması üzerine, 22.01.2018 tarihinde basın yoluyla sorularımızı tekrarlamış ve bir yanıt alamamıştık. Bir kurumun saygınlığı, demokrasi anlayışı, bulunduğu kentin kamuoyunu ne kadar önemsediği, sivil toplum kuruluşlarının düşüncelerini ne kadar dikkate aldığıyla ilişkin tutumuyla da ilgilidir” denildi.

“STK’ları ne kadar muhatap aldığının göstergesi”

Ağaçların sökümü ve başka bir alana taşınmasından önce Trakya Üniversitesi Rektörlüğü ile iletişime geçmek amacıyla çeşitli yollara başvurulduğu belirtilen açıklamada; “Günümüze gelindiğindeyse inşaat alanında ağaçların sökümünün ve başka yere taşınmasının usulüne uygun olması taleplerimizi görüşmek üzere başta Rektörümüz, sonrasında genel sekreterlerimiz aranarak taleplerimiz iletilmiş ve asla bize geri dönüş yapılmamıştır. En son bir muhataplık sırasında EÇGD’nin de taşınma sırasında gözlemci olarak çağırılacağını söylemişlerse de asla bir bildirim yapılmadan ağaçlar ‘yangından mal kaçırılırcasına’ sökülerek yeni yerine dikilmiştir. Bu tutum, T.Ü. yönetiminin kamuoyu ve STK’ları ne kadar muhatap aldığının bir göstergesidir” sözlerine yer verildi.

“Eleştiri hakkımızı sonuna dek kullanacağız”

Trakya Üniversitesi’nden çevreye duyarlı kesimlerle bir araya gelerek konuyla ilgili doğru bilgi aktarılması için adımların atılması istenen açıklamada; “Amacımızda art niyet arayarak iletişimi kesen bir tutum yerine dinleme, anlama, muhatap alma yollarını açmanız çağdaş, bilimsel bir yaklaşım olacaktır. En kötü iletişimin bile iletişimsizlikten daha iyi olduğu düşüncesiyle, çevreye duyarlı tüm kesimlerle bir araya gelerek konunun kamuoyuna daha doğru aktarılması için gerekli adımları atacağınıza inanmak istiyoruz. Sadece kentimizin üniversitesini yönetenlerle değil, tüm kurum yönetimleriyle, idarecileriyle değerlerimiz çerçevesinde ilişkilerimizi sürdürmeye kararlı olduğumuzun bilinmesini isteriz. Ancak yine bilinmelidir ki eleştiri hakkımızı da sözümüzü sakınmadan sonuna dek kullanmaya da devam edeceğiz. Bir kez daha saygılarımızla kamuoyuna duyururuz” denildi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 467 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Bilimin Edirne laboratuvarı Bilimin Edirne laboratuvarı 25.6.2019
Kırkpınar programı belli oldu Kırkpınar programı belli oldu 25.6.2019
Gürkan’ın erken seçim dileği Gürkan’ın erken seçim dileği 25.6.2019
Savcı, 4 sanığa ceza istedi Savcı, 4 sanığa ceza istedi 25.6.2019
Gürkan’dan soruşturma cevabı Gürkan’dan soruşturma cevabı 25.6.2019
Tܒden şoför şiddetine kınama Tܒden şoför şiddetine kınama 25.6.2019
Kıskançlık cinayetinde karar Kıskançlık cinayetinde karar 25.6.2019
Fidanlara çocuk ismi Fidanlara çocuk ismi 24.6.2019
Cem’in kadınları kahvaltıda buluştu Cem’in kadınları kahvaltıda buluştu 24.6.2019
Ayçiçeğinde kara tablo Ayçiçeğinde kara tablo 24.6.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 52
Web Siteleri 77
Facebook 95
Twitter 6
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 239 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Basın bu olayı neden yazmadı?
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Sorumluluk nedir? Ne kadar sorumluluk sahibiy..
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.