Edirne 20°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Koca Sinan’dan başlıyor - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Koca Sinan’dan başlıyor 30.11.2018 - 11:47:06
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne’de metrekareye 128,5 kg yağmur yağışının düştüğü sağanak yağışın sonucunda ortaya çıkan doğal afet ile ilgili düzenlediği basın toplantısında İller Bankası’ndan kredi onayının çıkmamasına tepki gösterdi. Gürkan, 4 Aralık tarihine kadar kredi onayının çıkmaması durumunda altyapı çalışmalarını Edirne Belediyesi’nin imkanlarıylaKoca Sinan Mahallesi’nden başlatacağını açıkladı.Koca Sinan’dan başlıyor

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne’de metrekareye 128,5 kg yağmur yağışının düştüğü sağanak yağışın sonucunda ortaya çıkan doğal afet ile ilgili basın toplantısı düzenledi. Belediye Meclis Salonu’nda düzenlenen toplantıda Gürkan, doğal afetin ayrıntıları ile ilgili bilgiler verirken; kent merkezindeki çalışmalara dikkat çekti.

Gürkan, açıklamalarında çalışmaların devam ettiğini ifade ederek, AK Parti Edirne Belediye Başkan Aday Adayı Bilgin Özbaş’a sosyal medya paylaşımları nedeniyle tepki gösterdi. Edirne Belediyesi’nin altyapı çalışmalarına da dikkat çeken Gürkan, İller Bankası’ndan kredi onayının çıkmaması durumunda altyapı çalışmalarını Edirne Belediyesi’nin imkanları ile başlatacağı tarihi ve mahalleyi açıkladı.

Edirne’de 27 Kasım 2018 Salı günü akşam saatlerinde başlayan yağmurun, 28 Kasım sabahına kadar devam ederek doğal afete dönüştüğünü söyleyen Gürkan;“Meteoroloji, 100 kilogramın üzerindeki yağışları aşırı yağış olarak değerlendiriyor. Türkiye’de su konusunda yetkili kurum olan DSİ de dere yatakları ve nehirlerin ıslah çalışmalarında Q50, Q500, Q1000 gibi rakamlarla çalışmalar yapıyor. DSİ su uzmanından aldığımız bilgiye göre bu yağış Q10 bin’e, yani 10 bin yıllık bir yağış hesaplamasına giren bir yağış miktarı. Meteoroloji, Türkiye’de 1930 yılından beri kayıt tutuyor. Edirne’de de 1930 yılından bu yana en çok yağışın tespit edildiği yağış bu oldu. Edirne merkezde 128, 5 kilogram, Süloğlu ilçemizde ise 195,6 kg yağış oldu. Süloğlu’nun bizden daha yukarıda olması nedeniyle bütün bu yağış da Edirne’ye doğru akarak geldiği için bugüne kadar hiç görmediğimiz bir şekilde Oğulpaşa’dan başlayarak; Sazlıdere, İskender Köy, Kırıklareli Kavşağı bölgesi de yağış altındaydı” ifadelerine yer verdi.

“427 şikayet ulaştı”

Edirne halkına geçmiş olsun dileklerini ileten Gürkan; “Gerçekten çok büyük bir doğal afet yaşadık. Edirne Valiliği, Edirne Belediyesi, AFAD bütün ekipler, bütün imkânlarıyla çok gayretli bir şekilde çalıştı. Biz, Salı akşamı saat 01.00’dan itibaren yaklaşık 48 saattir hiç durmadan sahadayız. Yağmurun başlaması ile birlikte sabaha kadar çağrı merkezimize 180, öğlene kadar 300, dün saat 17.30 itibariyle de toplam 427 şikâyet ulaşmıştır. Bu şikâyetlerin ilk etapta 252’si çözülmüş, daha sonra geriye kalan 175 çağrı için devam edilmiştir. Şu anda bu 42’ye düşürülmüş ve bu 42 çağrı ile ilgili de alanda ekipleriz çalışmaktadır. Çevre il ve ilçelerden bizi çok sayıda belediye başkanı arkadaşlarımız aradı, ihtiyaçlarımızı sordu. Talep ettiğimiz ihtiyaçları da göndermişlerdir” dedi.

“Kocasinan Mahallesi’nde etkili oldu”

Ekiplerin ortak çalışmalarla halen doğal afetin zararlarını gidermeye devam ettiklerini söyleyen Gürkan;“Yağışlar özellikle Kocasinan Mahallesi’nde çok etkili oldu. Kocasinan Mahallesi, kentin en alçak noktası olduğu için en çok su baskını oradaki apartmanların, sitelerin bodrum katlarında yaşanmıştır. Ekol Hastanesi’nin olduğu civarda çok ciddi su basması sorunlarıyla karşılaşmış bulunuyoruz. Dr. Sadık Ahmet Caddesi ve etrafında 3 yıl önce yaptığımız bir rezervuar vardı.  Oradaki suları dalgıç pompalarla sorun haline gelmeden çözüyorduk ama Çarşamba sabaha karşı TREDAŞ’ın elektrik trafolarına su girme tehlikesi olasılığından dolayı elektriği kesmesinden ötürü dalgıç pompalar çalışmamış ve orada ciddi bir su birikintisine neden olmuştur. Bu bir suçlu arama değildir, durum tespiti anlamında bir söylemdir” sözlerine yer verdi.

“Doğal afetleri konu etmek ne kadar ahlaki?”

Çağrı merkezinin gelen şikâyetleri alarak ekiplere ilettiğini açıklayan Gürkan; “Bugün itibariyle evleri bodrum katlarda olup su basan 16 aile, 2 gündür belediyemiz tarafından otellerde konaklatılmaktadır. Sayın Valimiz ile birlikte İskender Köy’de dere yatağında araç içinde mahsur kalan bir vatandaşımız için yardıma gidilmiş, bu yardıma giden kaza kırım aracımız sel nedeniyle yan yatmıştır. Bu aracımız da dün çıkarıldı. 48 saattir durmadan çalışan personelime teşekkür ediyorum. Selden dolayı bu aracın yan yatması, bazı siyasi çevreler tarafından alay konusu olmuştur. Ama bilsinler ki onların başına bir şey gelirse Edirne İtfaiyesi onları kurtarmak için de gayretini sürdürecektir. Bu bir doğal afettir. Oğulpaşa’da 78 yaşındaki bir ağabeyimiz maalesef vefat etmiştir. Bunun dalga geçilecek yada siyasi malzeme yapılacak bir konu olmadığını aklı başında, vicdan sahibi, kalbi temiz herkes bilmektedir. Bunu siyasi malzeme konusu yapmaya başladığınızda İstanbul’da selde 34 kişinin öldüğünü, Ankara’yı konu yapabiliriz. Ama doğal afetlerde bunu konu etmek ne kadar ahlakidir, insanidir, vicdanidir? Bunu da kamuoyunun takdirine bırakıyorum” dedi.

“Özbaş insani ve siyasi ders alsın”

Belediye Başkanı Recep Gürkan, Adalet ve Kalkınma Partisi’nden (AK Parti) belediye başkan aday adayı olan Bilgin Özbaş’ın sosyal medya paylaşımlarına da değinerek; “Bazı vatandaşlarımız haklı olarak bunu altyapıya bağlamaktadır ama ne Edirne’nin, ne de dünyada hiçbir kentin altyapısı, söyle bir doğal afete karşı bir şey yapma durumunda değildir. Bunu karşılayabilecek hiçbir altyapı da dünyada hiçbir kentte yoktur. Çarşamba sabaha karşı beni ilk arayanlardan biri AK Parti İl Başkanı İlyas Akmeşe olmuştur. Kendisi geçmiş olsun dileklerini iletmiştir. Yardıma hazır olduğunu söyledi. Ama AK Parti’nin Belediye Başkan Aday Adayı Bilgin Özbaş; ‘Edirne’de altyapı yok’, ‘Belediye ne yapıyor?’ gibi paylaşımlar yapmıştır. Aynı mantıkta gidersek Oğulpaşa’da, Sazlıdere’de, İskender Köy’de meydana gelen taşkınlarda Özel İdare’nin sorumluluğundadır. Özel İdare’nin başkanı Sayın Vali’dir. Orada da Sayın Vali’yi mi suçlayacağız? Bilgin kardeşim siyasete yeni girdi ama maalesef yanlış yerden başlıyor. İlyas Akmeşe’den insani ve vicdani ders almasını tavsiye ediyorum. Bu tür doğal afetler, siyasi malzeme konusu yapılmaz. Bilgin Özbaş, İlyas Akmeşe’yi arasın ve ondan insani ve siyasi ders alsın. Ondan sonra siyasete devam etsin. İnşallah kardeşimizi karşıma aday olarak çıkarırlar. Bu işlerin nasıl yapıldığını görürüz” ifadelerine yer verdi.

Gürkan’dan trol tepkisi

Edirne’de altyapı sorunu olduğunu ilk günden beri söylediklerini belirten Gürkan; “Edirne’de zaten bir altyapı sorunumuz vardır. Bununla ilgili Edirne Belediyesi olarak da göreve geldiğimizden bu yana ne çalışma yaptığımızı belgeleriyle ortaya koyacağım. Bunu açıklamadan önce de sosyal medyadaki ‘troll’lerin neler yaptığını sizlere basit bir örnekle göstermek istiyorum. Bir twitter adresi bir fotoğraf paylaşarak; ‘Yer Edirne. Bir tek askeri araçlar suda ilerleyebiliyor. CHP’nin halkına hizmet diye sunduğu bütün sistem çöktü. Kızılay, Edirne’ye yardım göndermek zorunda kaldı. CHP belediyeciliği her zamanki gibi aciz’ yazmış. Yayınladığı fotoğrafta Karaağaç Mahallesi Lozan Caddesi’nde su içinde gitmeye çalışan bir askeri araç var. Son afette Lozan Caddesi’nde su oldu mu? Milleti böyle yanlış yönlendirerek zehirlemeye çalışan böyle şahsiyetsiz ve vicdansızlar var” dedi.

“İdare Mahkemesi kararımızı iptal etti”

Edirne Belediyesi’nin işlerinin aksamaması amacıyla sustuğunu ve siyasi konuşma yapmadığını belirten Gürkan, artık konuşmasının zamanı geldiğini söyleyerek; “2 Ağustos 2016 tarihinde Edirne Belediye Meclisi’nde bir karar almışız. ‘İmar Kanunu’nda mimari proje ve su basman yüksekliği ile ilgili özel durumlarda çözüm üretmeye Belediyesi yetkilidir.’ Denildiği tespit edilmiş olup, bu maddenin uygulanması sırasında yaşanan sorunların çözülmesi amacıyla söz konusu maddenin imar planında sınırları belirtilmiş yağmur suyu sonucu oluşan drenaj problemlerinin yaşandığı alanlardır. ‘Bu alanlarda zemin ve bodrum katlarda yapılacak uygulamalar ile su basman yüksekliğini belirlemeyi Belediyesi yetkilidir’ şeklinde değiştirilmesi kararını almışız. Sonra bir vatandaş İdare Mahkemesi’ne dava açmış. Bu süreç içinde yağmur suyundan etkilenen bölgelerin haritasını çıkarmışız. Bu alanlarda bu yetkiyi Meclis’ten aldığımızı söylemişiz. Bu alanlarda yapılacak bütün çalışmalarda bodrum ve drenajları, su basman yüksekliklerini belirleme yetkisi bizde olmalı ki şehirde sorunlar yaşamayalım demişiz. Ama İdare Mahkemesi, o vatandaşımızın başvurusunu haklı bulmuş ve bizim aldığımız kararı iptal etmiş. Dün en büyük bilimsel raporu yaşadık. Dünkü doğal afette su basan bütün yerler buralarıdır” sözlerine yer verdi.

“Onay için belediyenin sizde mi olması gerekiyor?”

4 Kasım 2016 tarihinde Edirne Belediyesi Su Kanalizasyon Müdürlüğü’nün kent altyapısı ile ilgili raporunu Başkanlık makamına sunduğunu açıklayan Gürkan; “Edirne Belediye Başkanı da bu raporu Meclis’e sevk etmiş. Meclis’te bütün çalışmaları yapmışız, kararları almışız ve önce referandumumuzu yapmışız. Ardından İller Bankası’na bütün projelerimizi yaptırmışız, bitirmişiz ve 3 Nisan 2018’de Edirne Belediye Meclisi’nde bir karar almışız. Kararda altyapımızın sorununu anlatmışız ve Edirne merkez muhtelif mahalle ve sokaklarda içme suyu, yağmur suyu ve kanalizasyon yapım işi için İller Bankası A.Ş.’den 215 milyon 417 bin 826 TL kredi kullanılması talebinde bulunmuşuz. İtirazların ardından İller Bankası A.Ş. İstanbul Bölge Müdürlüğü’ne 3 Temmuz 2018’de bütün her şeyi bitirerek kredi kullanılması talebinde bulunmuşuz. Ancak oybirliğiyle aldığımız kredi talebimiz halen onaylanmış değildir. Çünkü ‘Sen muhalif bir belediye başkanısın’ ya da ‘sen CHP’lisin’. AK Parti’nin 1-2 Belediye Başkan Aday Adayı diyor ki; ‘Biz gelirsek hemen altyapıyı yaparız’. Edirnelilerin altyapı sorununu çözmeniz için belediyenin sizde mi olması gerekiyor? Hani Edirne her şeyin üzerindeydi, her türlü siyasi bakışın, çalışmanın üzerindeydi? Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan altyapı ile ilgili kendi yapması gereken her şeyi yapmış. Tek bir ihtiyaç var kredinin onaylanması” dedi.

“Hizmetleri engellediğinizi kabul etmiş olursunuz”

AK Parti Belediye Başkan Aday Adaylarına seslenen Gürkan; “Mademki başkanlığı kazanırsanız bunu yapma, onaylatma gücünüz var; buyurun şimdi onaylatın.Fark ediyor mu? Edirne’ye hizmetin illa sizin başkanlığınızda mı olması gerekiyor? Demek ki siz belediyeyi kazabilmek için Edirne halkının alması gereken hizmetleri engellediğinizi kabul etmiş oluyorsunuz. Siz, seçimleri kazabilmek adına Edirne halkına ceza veriyorsunuz. Edirne halkının hak ettiği hizmeti almasını siyasi gücünüzü kullanarak engelliyorsunuz. Buradan bu sonuç çıkıyor. Her şey hazır. AK Parti İl Başkanı krediyi onaylatsın, bütün bilbordlara teşekkür ilanı asacağımı söyledim. Asarım da; çünkü önemli olan Edirne’ye hizmettir. Edirne’ye hizmetin siyaseti olmaz. Seçimlere dönük her türlü siyasi çalışmayı yapabilirsiniz. Beni kötüleyebilir, eleştirebilir, beğenmeyebilir, oy vermeyebilirsiniz. Buna hiçbir itirazımız yok. Sırf ‘Recep Gürkan başarısız’ ya da‘belediye şunu yapamadı’ demek için Edirnelilere eziyet çektirmeyin; ayıptır, günahtır. Edirneliler zaten vergileriyle bu parayı devlete ödüyor. Edirneliler hakkı olanı istiyor. 2013’ten beri şehir stadı ve spor salonu yapılacak. Protokol 2013’te TOKİ ve Gençlik ve Spor Bakanlığı ile imzalandı. 31 ili kapsayan bir paketti. 30 il yapıldı sadece Edirne yapılmadı. Bunları mı söyleyeyim? Ben 4,5 yıldır siyaset yapmıyorum. Bana, bu siyaseti yaptırmayın. Çok konuşurum,  bugüne kadar konuşmadıysam bilmediğimden, çekindiğimden değil. Sadece Edirnelilerin işler aksamasın diye konuşmadım. Yoksa çok konuşurum, herkes altında kalır, kalkamazsınız. O yüzden doğal afetlerle siyaset yapmayın. Doğal afetin arkasına sığınarak sanki 24-25 yıldır yönettiğiniz, her şeyini bitirdiğiniz belediyelerde meydana gelen afetlerde kaç kişinin öldüğü bütün hafızalarda var. Bunları mı gündeme getireceğiz? Geçtiğimiz aylarda Ordu’da, Rize’de, İstanbul’da, Ankara’da neler yaşandığını bilmiyor muyuz?” ifadelerine yer verdi.

Altyapı çalışmalarının tarihini açıkladı

Edirnelilere geçmiş olsun dileklerini ileten Gürkan; “Bütün sorumluluğu üzerime almaya hazırım. Ama bu bir doğal afettir. Edirne, bilinen tarihiyle son 90 yılın en büyük doğal afetini yaşamıştır. Bunu biraz vicdanı olan herkes de söylemektedir. Ama bazı siyasilerin yapmaya çalıştığı gibi Edirne merkezdeki doğal afetten belediye sorumluysa; Oğulpaşa’daki doğal afetten de Özel İdare sorumludur. Böyle mi diyeceğiz? Oradaki ölümden de 16 yıldır bu ülkeyi yönetenler sorumludur. 16 yıldır Oğulpaşa’nın altyapısını niye yapmadınız? ‘Bir vatandaşın ölümüne yol açtınız’ dememiz mi gerekiyor? Bunların diliyle mi konuşmamız gerekiyor? Ayıptır, Edirne’ye de, Edirneli’ye de yakışmaz. Uyduruk hesaplarla bir gram su birikmemiş yerlerde 3-5 yıl önceki fotoğrafları sanki dün olmuş gibi sosyal medyada paylaşma şerefsizliğini de kimse göstermesin. Edirne halkı bunları yemez. Edirne Belediyesi altyapı ile ilgili bütün çalışmaları bitirmiştir. İktidar partisinden de İller Bankası’ndan kredinin onaylanması için destek bekliyoruz. 4 Aralık 2018’e kadar bekleyeceğiz. İller Bankası kredimizi onaylarsa devam edeceğiz. Eğer onaylamazsa da Edirne halkıyla beraber, Edirne halkının belediyesi kendi imkânlarıyla altyapı çalışmalarına başlayacak. Kocasinan Mahallesi’nden başlayacağız” dedi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 2548 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
İlkokulda müzikli yoga İlkokulda müzikli yoga 24.4.2019
Gürkan’dan 23 Nisan sitemi Gürkan’dan 23 Nisan sitemi 24.4.2019
Eğitim çınarı 162 yaşında Eğitim çınarı 162 yaşında 24.4.2019
Balkan kardeşliğinin bayramı Balkan kardeşliğinin bayramı 24.4.2019
Geleceğin çevreci başkanı Geleceğin çevreci başkanı 24.4.2019
Savcı görüşünü açıkladı Savcı görüşünü açıkladı 24.4.2019
23 Nisan Suriye’de de kutlansın 23 Nisan Suriye’de de kutlansın 24.4.2019
Şehir Efsanesi çıktı Şehir Efsanesi çıktı 23.4.2019
Saraçlar’dan istifa çağrısı Saraçlar’dan istifa çağrısı 23.4.2019
Öğrenciye 23 Nisan traşı Öğrenciye 23 Nisan traşı 23.4.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 50
Web Siteleri 75
Facebook 91
Twitter 5
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 230 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Yine bayrak meselesi
Murat Savaş

Recep Duymaz
Filibe’nin “Gayret”i
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Orijinal yoga sistemi ile sağlıklı zayıflama
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.