Edirne 29°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Gerçeği aratmayan senaryo - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Gerçeği aratmayan senaryo 24.11.2018 - 14:59:28
UMKE 20’nci Bölge İlleri Tatbikatına Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’dan katılan ekipler, 3 gün boyunca Trakya Üniversitesi Sarayiçi Yerleşkesinde geçirdikleri kampın ardından 20’nci Bölge İlleri Tatbikatı gerçekleştirdiler. Bölgeye göre hazırladıkları senaryo ile tatbikatlarını tamamlayan ekipler güven verdi. Tatbikatın sonunda Edirne’ye gönderilen 4x4 arazi aracı tanıtıldı.Gerçeği aratmayan senaryo


Edirne İl Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri Başkanlığı, 21-23 Kasım tarihleri arasında Trakya Üniversitesi Sarayiçi Yerleşkesinde UMKE 20’nci Bölge İlleri Tatbikatı gerçekleştirdi. Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’dan tatbikata katılan UMKE ekipleri, bölgede 3 gün boyunca kamp kurduktan sonra tatbikat gerçekleştirdiler.

UMKE ekipleri, düzenlenen tatbikatta enkaz altında yaralıya medikal kurtarma, dağda medikal kurtarma, su üstü medikal kurtarma, doğada yön bulma ve oryantring, afetlerde haberleşme sistemlerinin kullanımı, doğada hayatta kalma becerilerinin geliştirilmesi konusunda eğitim ve uygulama çalışmaları düzenlediler.40 kişilik UMKE personelinin katıldığı tatbikatta, hazırlanan senaryolar uygulanırken; afet veya olağandışı durumlarda kazazedelere olay yerinde en kısa sürede, imkanlar dahilinde kabiliyetler kullanılarak uygun yöntemlerle medikal müdahalelerde bulunma ve zor şartlarda hayatlarını sürdürmeleri hedeflendi.

Tatbikatta senaryo gereği maden kazasında göçük altında kalan işçiler kurtarılırken, güvenlik önlemlerinin alındığı göçüğe giren UMKE ekipleri göçük altında bulunan 3 yaralıya müdahale ederek göçük altından çıkardılar.  Yaralılar,112 ekiplerine teslim edildi. Tatbikatın ardından açıklamalarda bulunan İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan, tatbikatları heyecanla tamamlandığını söyleyerek; “Gerçeğini aratmayan bir tatbikat izledik. 20’nci Bölge UMKE ekiplerimiz Sarayiçi bölgesinde 3 günlük kamp gerçekleştirdiler. Bu kampta birçok tatbikat gerçekleştirildi. Ayrıca ilk defa burada kurumlar arası işbirliği de gerçekleştirmek anlamında senaryo gereği AFAD’la, kolluk kuvvetleriyle birlikte çalışma gerçekleştirildi. Burada arkadaşlarımızın olayda intikal kabiliyeti, yol emniyetinin alınması, yaralıların sağlıklı bir şekilde çıkarılıp ilgili tedavi merkezlerine taşınması işlemini izlemiş olduk” ifadelerine yer verdi.

“Tecrübeleriyle senaryo yazdılar”

Ekiplerin 3 günlük kamp sırasında sahada yaşanabilecek bütün konuları çalıştığını açıklayan Dr. Kalkan; “3 gün boyunca gece sıfır dereceyi bulan soğuklarda kaldılar. Özellikle herhangi bir yerden hazır senaryo kullanmadılar. Bölgenin koşullarına ve kendi tecrübelerine göre senaryo yazdılar ve bunu uyguladılar. Biz, ‘Afetlerden korkma, hazırlıksız yakalanmaktan kork’ düsturuyla hareket ediyoruz ve bu tatbikatlarımızı da yıl içerisinde arttırarak gerçekleştirmek istiyoruz” dedi.

4’üncü araç tanıtıldı

Tatbikatın sonunda Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Edirne'ye gönderilen yeni UMKE aracının tanıtımı gerçekleştirildi. Türkiye’de 42 ille birlikte Edirne'ye de gönderilen aracın tam donanımlı 4x4 arazi aracı olduğunu açıklayan Dr. Kalkan, UMKE araçlarının sayısının 4’e çıktığını ifade etti.Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 338 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Cem Evi’nde aşure etkinliği Cem Evi’nde aşure etkinliği 16.9.2019
Tܒde nöbet değişimi Tܒde nöbet değişimi 16.9.2019
Türkiye Yunanistan’a fark attı Türkiye Yunanistan’a fark attı 16.9.2019
Fransa’dan Edirne’ye kaynak Fransa’dan Edirne’ye kaynak 16.9.2019
Gırnatalı bağ bozumu Gırnatalı bağ bozumu 16.9.2019
Artist değil amele Artist değil amele 16.9.2019
Kadınlardan cinsiyetçi uygulama tepkisi Kadınlardan cinsiyetçi uygulama tepkisi 13.9.2019
Payitahtların çizeri Payitahtların çizeri 13.9.2019
O tabelalar kaldırıldı mı? O tabelalar kaldırıldı mı? 13.9.2019
Köprü altında define aramışlar Köprü altında define aramışlar 13.9.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 55
Web Siteleri 82
Facebook 103
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 7


Ankete 256 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Bu sorular cevaplarını arıyor
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.