Edirne 1°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Hedefi Trakya Birlik başkanlığı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Trakya
Hedefi Trakya Birlik başkanlığı 19.11.2018 - 09:40:23
Trakya Birlik S.S. 188 Sayılı Edirne Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi 2017-2018 İş Yılı Olağan Genel Kurulu’nda gerçekleştirilen seçimlerde, ortakların kullandığı 957 oydan 557’sini almayı başaran yeşil liste adayı Şafak Kırbiç ve yönetimi, 6’ncı kez kooperatif yönetimine seçildiler. Kırbiç, 4 yıllık üniversite eğitimini tamamlamasının ardından kazandığı ilk seçimlerin ardından yaptığı açıklamada, hedefinin Trakya Birlik Yönetim Kurulu üyeliği olduğunu söyledi.Hedefi Trakya Birlik başkanlığı

Trakya Birlik S.S. 188 Sayılı Edirne Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi 2017-2018 İş Yılı Olağan Genel Kurulu, mevcut başkan Şafak Kırbiç ve yönetiminin yeşil liste adayı ve İsmail Keskin ve yönetiminin sarı liste adayı olarak katıldığı seçimlerle gerçekleştirildi. Irmak Düğün Salonu’nda gerçekleştirilen Olağan Genel Kurul’a İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Rafet Sezen, Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun, adaylar, yönetim kurulu adayları, kooperatif temsilciği adayları ile Trakya Birlik ortakları katıldılar. Bin 208 oy kullanabilecek üyesinden yeterli çoğunluğun sağlanması ile başlayan Genel Kurul’da, Divan Kurulu Başkanlığı’na Cengiz Yorulmaz ve üyeliklerine Salim Çakman ve İsmail Özkan oy birliğiyle seçildiler. Divan Kurulu’nun seçimlerinin ardından Genel Kurul’da Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitler anısına bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu.

Genel Kurul gündeminde Yönetim Kurulu Çalışma Raporları ile Bilanço ve Gelir Tablolarının oya sunulması kapsamında; 2012/2013 iş yılına ait rapor, 2013/2014 iş yılına ait rapor, 2014/2015 iş yılına ait rapor, 2015/2016 iş yılına ait rapor ve 2016/2017 iş yılına ait rapor okunarakoybirliğiyle kabul edildi. 2017/2018 iş yılı Yönetim Kurulu Çalışma Raporları ile Bilanço ve Gelir Tablolarının okunarak müzakere edilmesinin ardından 01.08.2017-31.07.2018 dönemine ait rapor okunarak oybirliğiyle kabul edildi. 2012/2013, 2013/2014, 2014/2015, 2015/2016, 2016/2017 ve 2017/2018 iş yılları Yönetim Kurulu Çalışma Raporları ile Bilanço ve Gelir Tablolarının ayrı ayrı oya sunularak oybirliğiyle kabul edildi. Genel Kurul’da Yönetim Kurulu Üyeleri oy birliğiyle ibra edilirken; Kooperatif Yönetim Kurulu Üyelerine 2018/2019 iş yılında ödenecek olan huzur hakkı ve harcırah tutarları da karara bağlandı. 21 gündem maddesinin tek tek görüşülmesinin ardından Genel Kurul’da yönetim kurulu başkanlığı için aday olan Şafak Kırbiç ve İsmail Keskin konuşma yaptılar.

Genel kuruldaki ilk aday konuşmasını Keskin gerçekleştirdi. Keskin, konuşmasında S.S. 188 Sayılı Edirne Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi’ndeki eksiklikleri gördüğü için yönetimiyle birlikte aday olduğunu belirterek; “Amacımız; koltuk sevdası değil, üreticimize en iyi hizmeti vermektir. Üreticilerimizin katkıları ile ortak sorunlarının çözümü için çaba harcayacağız. Yağlı tohumlar, ayçiçeği üreticisinin umudu olacak. S.S. 188 Sayılı Edirne Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi, Trakya Birlik bünyesindeki 48 kooperatif içinde gerek Ayçiçek alımına, gerek gübre ve yem satışında ilk 3 kooperatif içinde hizmet veren en büyük kooperatiflerden biridir. Ancak 2012-2017 yılları arasında 1 ve 2’nci sırada seyrederken; son 2 yılda 6’ncı oldu. Bu yıl da geri sıralarda yer alacağı öngörülmektedir” ifadelerine yer verdi.

“Değişim için varız”

Kooperatiflerin dinamik yöneticilere ihtiyaç duyduğunu söyleyen Keskin; “16 yıldır yönetimde olan ve daha 4 yıl ile 20 yıla tamamlamaya çalışan kişilerden ne fayda görülecektir? Biz bugün karşınızda değişim için varız. Kooperatife küsen ortak olmayın. Sadece bize destek veren değil, tüm ortakları temsil etmek, ayrım yapmamak için buradayız. Birçok çiftçi arkadaşım yağ oranı ölçümlerinden şikayetçi olduklarını dile getiriyorlar. Yönetime söyleseler de hiçbir girişim yapılmadığını öğrenmiş bulunmaktayım. Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren buna el atıp, şeffaf bir şekilde çıkan yağ oranını üreticinin kendi gözüyle görmesini sağlayacağız. Kooperatife ayçiçeği dökmüş olan üreticimiz hiçbir zaman ne yönetimin, ne de kooperatif müdürünün karşısına geçip Ayçiçek parasını almak için el pençe divan durmayacaktır. Her üreticinin banka hesabına ödemeler yapılacaktır. Şeffaf bir uygulama ile getirdiğiniz ayçiçeklerinin alımı uygun bir şekilde yapılacaktır. Herkese eşit ve adil bir uygulama yapılacaktır. Ben ve ekibim, sizlerden aldığımız güç ile en iyi şekilde hizmete hazırız. Listemizin rengi sarıdır” dedi.

“Ürün bedelleri ödenmiştir”

Keskin’in konuşmasının ardından bir konuşma da Şafak Kırbiç yaptı. Kırbiç, konuşmasında Trakya Birlik’in ortakları tarafından yaşatılacağını ifade ederek; “Sizler, bu kurumun sadece ortakları değilsiniz. Bizler, bize emanet edilen kooperatifin emanetçileriyiz. Yeni ana sözleşme ile bundan sonra kârlılık kavramı daha fazla önem kazanmıştır. Tarım Satış Kooperatifi ve Birliklerin zararları artık eskiden olduğu gibi devlet tarafından finanse edilmemektedir. Bu gibi kurumlar bundan sonra verimli ve kârlı olmak zorundadır. Geçtiğimiz kampanya döneminde 19 bin 109 ton ayçiçeği, 210 ton buğday, 23 ton arpa, 659 mısır alımı yapılmış ve ürün bedelleri de ödenmiştir” sözlerine yer verdi.

“Kurumlarımıza sahip çıkmalıyız”

Kooperatifin üyelerine yönelik faaliyetleri kapsamında yapılan çalışmaları açıklayan Kırbiç; “Ortaklarımızın tohum, gübre, zirai ilaç, yem gibi ayni ihtiyaçları, nakdi kredi ihtiyaçları karşılanmıştır. Alım döneminde kooperatif bünyesinde 4 alım merkezimizde alımların seri ve süratli bir şekilde yapılması sağlanmış, ürün ödemeleri Birlik’in belirlediği takvim çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. Günümüz piyasalarında şartlar zorlaşmış, çok sert rekabetler yaşanır hale gelmiştir. Küresel ekonomideki tüm sektörlerde kâr marjları düşmüştür. Uluslararası şirketler, piyasalara hakim olma mücadelesi vermektedir. Bu yüzden daha dikkatli olmalı, kurumlarımıza sahip çıkmalı ve sahiplenmeliyiz. Bizim kurumumuz gibi kurumların, piyasalarda her zaman denge unsuru olduğunu unutmamalıyız” dedi.

“Burada siyaset mağlup olacak”

Kırbiç, seçim sürecinde kooperatif seçimlerinin siyasi parti seçimleri gibi Ankara’daki parti genel merkezlerinden hem de yerel yöneticilerden siyasi baskılar yapıldığını söyleyerek; “Listelere müdahale edilmiş, ortaklar baskı altına alınmaya çalışılmıştır. Ortaklarımızın buna müsaade etmeyeceğini biliyorum. Biz, herkesin siyasi görüşüne saygılıyız. Bu iş bizlerin, yani bu kooperatifin ortaklarının işidir. Siyasilerin veya bir siyasi partinin işi değildir. Bizim ortaklarımızda her siyasi görüşten insan vardır. Bunların birçoğu yıllardan beri bana destek vermiştir. Bizim hiçbir siyasi ayrımımız yoktur. Yıllardan beri benim siyasi görüşümü paylaşmayan Rafet Başkan ile Cengiz Başkan’ın arkasından gittim. Bir defa da bunu göz önünde bulundurmadım. Bu konuda da benim mensubu olduğum siyasi parti, beni arayıp da, ‘Bunların arkasında gitme’ deme cesareti bile gösteremez. Anayasamızın 6’ncı maddesi şöyle der; ‘Egemenlik; kayıtsız, şartsız milletindir’ der. Biz de diyoruz ki egemenlik; kayıtsız, şartsız ne bir kurumundur, ne bir siyasi görüşündür, ne bir siyasi partinindir,  ne de bir siyasetçinindir. Toplumda hiçbir kimse, hiçbir zümre, hiçbir sınıf ya da grup doğrudan emretme gücüne sahip olamaz. Toplumda üstün emretme gücünün tek sahibi milletin ta kendisidir. Bu kurumda emretme, karar verme, seçme ve seçilme kararının sahibi siyasetçiler veya siyasi bir parti değildir. Kurumun tek sahibi olan bu kurumun ortaklarıdır. Ben hiçbir siyasi partinin adayı değilim. Hiçbir adamın da adayı değilim. Ben, bu kooperatifin kurulduğu yıllarda sırtında çuval ile bu kuruma ayçiçeği getiren, biçerdöverin arkasında kafa toplayarak bu kuruma ayçiçeği teslim eden Edirne kooperatifi ortaklarının adayıyım. Bugün burada siyaset mağlup olacak, Türk çiftçisinin iradesi galip gelecektir. Ben, kapı kapı dolaşıp, siyasi destek arayıp seçim kazanacağıma, siyasetçinin oyuncağı olacağıma, paşa paşa kaybetmeyi tercih ederim” ifadelerine yer verdi.

Sarı listenin adayları açıklandı

Konuşmaların ardından Genel Kurulda oy verme işlemi başlatıldı. Seçimlere sarı liste ile katılan İsmail Keskin’in yönetim kurulu asil üye adaylarında Nazım Selvi, Ercan Akçın, Önder Kızılkan, Cem Cartoğlu ve İsmail Aksakal; yönetim kurulu yedek üye adaylarında Kadri Can Tükenmez, İmdat Tosun, Erdinç Köse, Hüseyin Uymaz, Seval Balkan ve Erdem Eker yer aldılar. Keskin’in Kooperatif Temsilciliği Asil Üye adaylarında ise Ertunç Ferah, Kadri Can Tükenmez, Ruhşen Kır, Olcay Yıldırım, Fevzi Bayram, Murat Yıldırımlı, Mustafa Akıntürk, Ali Çifçi, Hüseyin Uymaz, Erdinç Köse, Önder Kutluca, Tanju Yılmaz, Mustafa Bal, Orhan Süren, Adnan Ören, Nasuf Deveci ve Hasan Döşlü; Kooperatif Temsilciliği Yedek Üyelerinde ise Akın Vatan, Hüsamettin Dürbün, Tamer Makak, Nadir Koç, Habil Deviren, Halil Meriç, Hayati Babacan, İsmail Durak, Ayhan Ekici, Refik Evsen, Arif Can Üzerem, Umut Keser, Serdar Özesen, Mesut Nuri Üner, Adem Çerçi, Benan Emir, İsmail Öztekin ve Ferudun Tabak isimlerine yer verildi.

Kırbiç yeşil liste ile katıldı

Seçimlere yeşil liste ile katılan Şafak Kırbiç’in yönetim kurulu asil üye adaylarında Mehmet Bülbül, Erdoğan Ere, Sedat Dallı, Ahmet Özgan ve Aygün Çanta; yönetim kurulu yedek üye adaylarında Mesut Çakır, Remzi Ildırım, Ahmet Tuna, FedayiAkural, Latif Ar ve Salim Çakman yer aldılar. Kırbiç’in Kooperatif Temsilciliği Asil Üye adaylarında ise İsmail Sancakçavuşu, Cemil Karakuyun, Mustafa Demir, Mehmet Kozu, Ayhan Tetik, HüryanHatikler, Salih Aktaş, Veysel Ata, İbrahim Çavuş, Önder Sümer, Erkan Keser, Ferruh Akbulut, Ahmet Ersaçmış, Ergin Gümüş, Cavit Çalış, Behzat Koç ve Mehmet Üner; Kooperatif Temsilciliği Yedek Üyelerinde ise Levent Sar, Hasan Siyah, Mıstık Özel, Sedat Erdem, Nadi Çalış, Ergun Ayar, Erdinç Suzer, Cemal Arı, Hüseyin Arabacı, Hüseyin Seleje, İsmail Özen, Şevket İnan, Fehmi Mutafçılar, İlhan Ayevi, Yılmaz Akgün, Sedat Küçükarda, Nazmi Usta ve Enis Aydus isimlerine yer verildi.

20 oy fazla çıktı

Oy verme işleminin sona ermesinin ardından genel kurulda imza ve kullanılan oyların sayımı gerçekleştirildi. 957 ortak imzasının atıldığı seçimlerde yönetim kurulu seçim sandığında kullanılan oy sayısı ise 977 çıktı. Ortaya çıkan tepki nedeniyle imza ve oylar yeniden sayıldı. İkinci sayımın da sonucunun aynı çıkmasının ardından yeşil ve sarı listeden birer temsilci seçilerek oylar arasından 2 kez 10 zarf seçildi ve imha edildi. Fazla çıkan 20 oyun imha edilmesinin ardından oy sayımlarına geçildi. Yönetim kurulu seçim sandığındaki 957 zarfın tamamının açılmasının ardından 15 oyun geçersiz olduğu açıklandı. Seçimlerin sonucunda 557 oy almayı başaran Şafak Kırbiç ve yönetimi, 6’ncı kez S.S. 188 Sayılı Edirne Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi yönetimine seçildiler. Seçimlere sarı liste ile aday olan İsmail Keskin ve yönetimi ise 385 oy aldı.

“Hedefimiz Birlik Yönetim Kurulu’dur”

Seçim sonuçlarının Divan Kurulu Başkanı Cengiz Yorulmaz tarafından açıklanmasının ardından Genel Kurul’a seslenen Şafak Kırbiç; “Burada yapılan seçimde ortaklarımızın iradesi tecelli etmiştir. Ortağımızın iradesi bizden yana tavır almıştır. Bize oy veren, vermeyen herkese çok teşekkür ediyorum. Bu seçim sonucunda ortaklarımız, bizim omzumuza ağır bir yük daha yüklediler. 6’ncı defa bu görevi bana verdiler. Bu yükü, ben taşımaya hazırım. Sizlerin güvenini hiçbir zaman boşa çıkarmayacağım. Bütün ortaklarıma çok teşekkür ediyorum. Ben de onların, bana olan güvenini sarsmayacağımın sözünü verebilirim. Bu seçimin kazananı kaybedeni yoktur. Bu seçimin kazananı S.S. 188 Sayılı Edirne Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi ve Trakya Birlik’tir. 4 yıllık üniversite mezunu olarak da ilk kez seçildim diyebilirim. Birlik Yönetim Kurulu için de Ocak ayı içerisinde çalışmalarımız olacak. Bundan sonraki hedefimiz Trakya Birlik Yönetim Kurulu seçimleridir. Allah nasip ederse orada da başarılı olacağız” dedi. Kooperatif Temsilciliği kesin sonuçları ise oy sayımının tamamlanmasının ardından açıklanacak. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 4910 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Trakya barajlarında son durum Trakya barajlarında son durum 16.1.2021
Trakyalı digital asistan Trakyalı digital asistan 30.12.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 81
Web Siteleri 130
Facebook 125
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 365 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Şansını ıskalama
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Bu aşılar neden araştırılmaz?
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Hazır mıyız?
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.