Edirne 4°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
‘Öğretmenden şiddet’ iddiası - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
‘Öğretmenden şiddet’ iddiası 10.11.2018 - 10:16:53
Yusufhoca İlkokulu’nda eğitim veren 2. sınıf öğretmeni J.Y. tarafından öğrencilere sınıfta hakaretler edildiği ve şiddet uygulandığı iddiası velilerinbüyük tepkisine yol açtı. Okul önünde toplanan veliler konuyu gerekirse Cumhurbaşkanına kadar taşıyacaklarını ifade ederken, çocuklar ise öğretmenin davranışından dolayı okula gitmek istemediklerini belirttiler.‘Öğretmenden şiddet’ iddiasıEdirne’deki Yusufhoca İlkokulu’nda ‘hangi çağda yaşıyoruz, bu nasıl bir eğitim anlayışı’ dedirten cinsten bir olay meydana geldiği iddia edildi. Okul öğretmenlerinden 2. sınıf öğretmeni J.Y. tarafından öğrencilere sınıfta hakaretler edildiği ve şiddet uygulandığı iddiası velilerin büyük tepkisini topladı. Konuyu başta okul müdürlüğüne daha sonra da Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne taşıyarak dilekçe verdiklerini ifade eden veliler, gereği yapılmadığı takdirde CİMER’e başvurup sorunu Cumhurbaşkanına kadar ileteceklerini belirttiler. Çocuklar ise öğretmenlerinin bu tavırlarından sonra okula gitmek istemediklerini ve korktuklarını dile getirdiler.

“Öğretmen gitti, şiddet geldi”

Okul önünde toplanan velilerin sözcüsü olarak olayın nasıl geliştiğini anlatan Ayhan Kamudan, “Bizim gerçek öğretmenimiz Ş.E.Y.’di. Kendisi ayağındaki kırık sonucu Şubat ayına kadar raporlu olduğu için yerine J.Y. geldi. Derslere 2 hafta gibi bir süredir J.Y. öğretmen tarafından devam ediliyor. Sorunda bu tarihten sonra başlıyor zaten. Bir gün kızım okula gitmek istemediğini söyledi. Nedenini ise sorduğumda; ‘Öğretmenim bize sınıfta kötü davranıyor. Kulaklarımızı çekiyor. Saçlarım dağıldı diye bana (Papazoğlundaki Çingenelere benziyorsun) dedi.’ Çocuğa bu gibi sözler sarf etmiş. Ben de bu durumdan haberdar olunca okul müdürü ile görüştüm. Müdür bey sağ olsun yardımcı olmaya çalıştı. Öğretmeni çağırttırdı. Öğretmen de, ‘Ben öğretmenim’ diyerek işin içinden çıkmaya çalıştı. Veliler olarak toplandık ve Edirne Milli Eğitim Müdürlüğüne dilekçe verdik. Müfettiş göndereceklerini söylediler. Bizim ne okulla ne de yönetici ve diğer öğretmenlerle bir sorunumuz yok. Biz zaten önceki öğretmenimizden çok memnunduk. Kızımı şuan okula göndermiyorum. Kendisi de aynı olayları yaşayacağını düşünerek korktuğu için gitmek istemiyor zaten. Talebimiz öğretmenin çocuklara karşı olan bu tavrının yanlış olduğunun farkına varması ve değişmesidir” diye konuştu.

“Siz çete oldunuz”

Öğretmenin çocuklara hakaret edip şiddet göstermesinin yanında bir de suçlamalarda bulunduğunu dile getiren Ayhan Kamudan, “Öğretmenimiz J.Y. çocuklara ‘Siz çete oldunuz’ diyormuş. 7-8 yaşındaki çocuklardan ne çetesi olabilir. Bu hem bir öğretmene yakışmayan bir kelime hem de çocuklara karşı kötü bir örnek sözcük. Çocuklara iyi şeyler öğretmesi gerektiği yerde kötü örnek oluyor. Bunlar daha küçücük filizler. Yeni yeni yetişiyorlar. Çocuklara bu şekilde ithamlarda bulunmak bir öğretmene yakışmıyor” dedi.

Çocuklara su taşıtmış

Velilerden Selen Demirezen ise konuyla ilgili yaptığı konuşmasında, “Öğretmendir. Çocuklara bağırabilir. Ama tehdit, hakaret ve şiddet uygulamasın. Benim çocuğumun da kafasına kitapla vurmuş. Başka bir öğrenciyle de kulaklarından tutup kafa kafaya tokuşturmuş. ‘Sizin ağzınızı bantlarım demiş. 2 gözünüzü 4 göz yapacağım’ demiş. Çocuk da ‘seni anneme söyleyeceğim’ deyince sınıftan atmış, sınıfa almamış. Oğlumda bana ‘Okula gitmek istemiyorum anne. Sınıfta bize kovayla su taşıtıp temizlik yaptırıyor’ dedi. Ben oğlumu öğretmeninden şiddet görsün diye okula yollamıyorum. Kendisini de bugün okula göndermedim” şeklinde konuştu.

“Varsa böyle bir şey kanıtlayın”

Okul önünde toplanan velilerin yanına gelerek, “Böyle bir iddianız varsa kanıtlayın”diyen okul müdür yardımcısının sözleri üzerine konuşan velilerden Ayhan Kamudan kendilerine “Elinizde delil var mı?” dendiğini belirterek “Bizim delilimiz adaletle olacak. Çocuklara sorsunlar, yalan söyleyecek halleri yok. Biz veliler olarak çocuk psikoloğu talep ediyoruz. Bu psikolog hepsiyle tek tek konuşsun, sorsun. Onlar bir şekilde doğru cevabı zaten bulacaklardır” dedi. Kaynak: Umut POYRAZ 1144 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Tarihi anıta izinsiz yalıtım Tarihi anıta izinsiz yalıtım 14.12.2018
Nihat Hatipoğlu Edirne’deydi Nihat Hatipoğlu Edirne’deydi 14.12.2018
Emekle büyütecekler Emekle büyütecekler 14.12.2018
Mutlu, tahliye oldu Mutlu, tahliye oldu 14.12.2018
Sedefçi’nin desteği, İYİ Parti’ye Sedefçi’nin desteği, İYİ Parti’ye 14.12.2018
Kampanyayı GÜNDEM’e anlattı Kampanyayı GÜNDEM’e anlattı 14.12.2018
Erkeklere örnek olsun Erkeklere örnek olsun 14.12.2018
Meclis’e sel ödeneği Meclis’e sel ödeneği 14.12.2018
En eğlenceli eğitim En eğlenceli eğitim 13.12.2018
İYİ Parti’den Oğulpaşa’ya destek İYİ Parti’den Oğulpaşa’ya destek 13.12.2018
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 41
Web Siteleri 60
Facebook 78
Twitter 4
Instagram 2
Youtube 5


Ankete 190 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Fırtına yakın
Murat Savaş

Namık K. Döleneken
Derdimiz su baskınları...
Namık K. Döleneken

Nihal Özocak
Ah o tv dizileri
Nihal Özocak

Nefize Ramadan
Yoga ile engelleri aşmak
Nefize Ramadan

Filiz Mandacı
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE
Filiz Mandacı
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2018 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.