Edirne 20°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
‘Öğretmenden şiddet’ iddiası - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
‘Öğretmenden şiddet’ iddiası 10.11.2018 - 10:16:53
Yusufhoca İlkokulu’nda eğitim veren 2. sınıf öğretmeni J.Y. tarafından öğrencilere sınıfta hakaretler edildiği ve şiddet uygulandığı iddiası velilerinbüyük tepkisine yol açtı. Okul önünde toplanan veliler konuyu gerekirse Cumhurbaşkanına kadar taşıyacaklarını ifade ederken, çocuklar ise öğretmenin davranışından dolayı okula gitmek istemediklerini belirttiler.‘Öğretmenden şiddet’ iddiasıEdirne’deki Yusufhoca İlkokulu’nda ‘hangi çağda yaşıyoruz, bu nasıl bir eğitim anlayışı’ dedirten cinsten bir olay meydana geldiği iddia edildi. Okul öğretmenlerinden 2. sınıf öğretmeni J.Y. tarafından öğrencilere sınıfta hakaretler edildiği ve şiddet uygulandığı iddiası velilerin büyük tepkisini topladı. Konuyu başta okul müdürlüğüne daha sonra da Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne taşıyarak dilekçe verdiklerini ifade eden veliler, gereği yapılmadığı takdirde CİMER’e başvurup sorunu Cumhurbaşkanına kadar ileteceklerini belirttiler. Çocuklar ise öğretmenlerinin bu tavırlarından sonra okula gitmek istemediklerini ve korktuklarını dile getirdiler.

“Öğretmen gitti, şiddet geldi”

Okul önünde toplanan velilerin sözcüsü olarak olayın nasıl geliştiğini anlatan Ayhan Kamudan, “Bizim gerçek öğretmenimiz Ş.E.Y.’di. Kendisi ayağındaki kırık sonucu Şubat ayına kadar raporlu olduğu için yerine J.Y. geldi. Derslere 2 hafta gibi bir süredir J.Y. öğretmen tarafından devam ediliyor. Sorunda bu tarihten sonra başlıyor zaten. Bir gün kızım okula gitmek istemediğini söyledi. Nedenini ise sorduğumda; ‘Öğretmenim bize sınıfta kötü davranıyor. Kulaklarımızı çekiyor. Saçlarım dağıldı diye bana (Papazoğlundaki Çingenelere benziyorsun) dedi.’ Çocuğa bu gibi sözler sarf etmiş. Ben de bu durumdan haberdar olunca okul müdürü ile görüştüm. Müdür bey sağ olsun yardımcı olmaya çalıştı. Öğretmeni çağırttırdı. Öğretmen de, ‘Ben öğretmenim’ diyerek işin içinden çıkmaya çalıştı. Veliler olarak toplandık ve Edirne Milli Eğitim Müdürlüğüne dilekçe verdik. Müfettiş göndereceklerini söylediler. Bizim ne okulla ne de yönetici ve diğer öğretmenlerle bir sorunumuz yok. Biz zaten önceki öğretmenimizden çok memnunduk. Kızımı şuan okula göndermiyorum. Kendisi de aynı olayları yaşayacağını düşünerek korktuğu için gitmek istemiyor zaten. Talebimiz öğretmenin çocuklara karşı olan bu tavrının yanlış olduğunun farkına varması ve değişmesidir” diye konuştu.

“Siz çete oldunuz”

Öğretmenin çocuklara hakaret edip şiddet göstermesinin yanında bir de suçlamalarda bulunduğunu dile getiren Ayhan Kamudan, “Öğretmenimiz J.Y. çocuklara ‘Siz çete oldunuz’ diyormuş. 7-8 yaşındaki çocuklardan ne çetesi olabilir. Bu hem bir öğretmene yakışmayan bir kelime hem de çocuklara karşı kötü bir örnek sözcük. Çocuklara iyi şeyler öğretmesi gerektiği yerde kötü örnek oluyor. Bunlar daha küçücük filizler. Yeni yeni yetişiyorlar. Çocuklara bu şekilde ithamlarda bulunmak bir öğretmene yakışmıyor” dedi.

Çocuklara su taşıtmış

Velilerden Selen Demirezen ise konuyla ilgili yaptığı konuşmasında, “Öğretmendir. Çocuklara bağırabilir. Ama tehdit, hakaret ve şiddet uygulamasın. Benim çocuğumun da kafasına kitapla vurmuş. Başka bir öğrenciyle de kulaklarından tutup kafa kafaya tokuşturmuş. ‘Sizin ağzınızı bantlarım demiş. 2 gözünüzü 4 göz yapacağım’ demiş. Çocuk da ‘seni anneme söyleyeceğim’ deyince sınıftan atmış, sınıfa almamış. Oğlumda bana ‘Okula gitmek istemiyorum anne. Sınıfta bize kovayla su taşıtıp temizlik yaptırıyor’ dedi. Ben oğlumu öğretmeninden şiddet görsün diye okula yollamıyorum. Kendisini de bugün okula göndermedim” şeklinde konuştu.

“Varsa böyle bir şey kanıtlayın”

Okul önünde toplanan velilerin yanına gelerek, “Böyle bir iddianız varsa kanıtlayın”diyen okul müdür yardımcısının sözleri üzerine konuşan velilerden Ayhan Kamudan kendilerine “Elinizde delil var mı?” dendiğini belirterek “Bizim delilimiz adaletle olacak. Çocuklara sorsunlar, yalan söyleyecek halleri yok. Biz veliler olarak çocuk psikoloğu talep ediyoruz. Bu psikolog hepsiyle tek tek konuşsun, sorsun. Onlar bir şekilde doğru cevabı zaten bulacaklardır” dedi. Kaynak: Umut POYRAZ 1412 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
İlkokulda müzikli yoga İlkokulda müzikli yoga 24.4.2019
Gürkan’dan 23 Nisan sitemi Gürkan’dan 23 Nisan sitemi 24.4.2019
Eğitim çınarı 162 yaşında Eğitim çınarı 162 yaşında 24.4.2019
Balkan kardeşliğinin bayramı Balkan kardeşliğinin bayramı 24.4.2019
Geleceğin çevreci başkanı Geleceğin çevreci başkanı 24.4.2019
Savcı görüşünü açıkladı Savcı görüşünü açıkladı 24.4.2019
23 Nisan Suriye’de de kutlansın 23 Nisan Suriye’de de kutlansın 24.4.2019
Şehir Efsanesi çıktı Şehir Efsanesi çıktı 23.4.2019
Saraçlar’dan istifa çağrısı Saraçlar’dan istifa çağrısı 23.4.2019
Öğrenciye 23 Nisan traşı Öğrenciye 23 Nisan traşı 23.4.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 50
Web Siteleri 75
Facebook 91
Twitter 5
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 230 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Yine bayrak meselesi
Murat Savaş

Recep Duymaz
Filibe’nin “Gayret”i
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Orijinal yoga sistemi ile sağlıklı zayıflama
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.