Edirne 2°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Mozart’tan Kondallı’yasenfoni yolculuğu - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Mozart’tan Kondallı’yasenfoni yolculuğu 9.11.2018 - 09:57:24
Balkan Senfoni Orkestrası, sanatseverler tarafından her yıl beğeniyle takip edilen devlet konservatuvarı konserlerinin 2018-2019 sezonunu “Mozart’tan Kondallı’ya” konseri ile başlattı. İki bölümden oluşan konserin ilk bölümü Mozart bestesi ile başlarken; ikinci bölümde Atatürk Oratoryosu bestekârı, Cumhuriyet dönemi ikinci kuşak bestecilerinden NevitKondallı’nın ‘Telli Turna’ süiti ile devam etti.Mozart’tan Kondallı’yasenfoni yolculuğu


Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Balkan Senfoni Orkestrası, 2018-2019 konser sezonunu “Mozart’tan Kondallı’ya” konseri ile açtı. Devlet Konservatuvarı Sanat ve Eğitim Merkezi’nde düzenlenen konsere Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak, Trakya Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcıları Hastane Başmüdürü Ahmet Sezgin ve Öğr. Gör. Hakan Akıncı, akademisyenler, öğrenciler ve sanatseverler katıldılar.

Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Ahmet Hamdi Zafer şefliğinde, 2 bölümde gerçekleştirilen konserin ilk bölümünde, yeni neslin en başarılı piyanistleri arasında gösterilen Aksel Başaran, Balkan Senfoni Orkestrası ile sahne aldı. Başaran, konserin ilk bölümünde Wolfgang Amadeus Mozart’ın 1785 yılında bestelediği piyano konçertosu no 21 eserini icra etti. İlk bölümün sona ermesiyle birlikte sanatseverler, solist Başaran ve Balkan Senfoni Orkestrası’nı ayakta alkışladılar.

Konserin ikinci bölümünde ise Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün naaşının Etnografya Müzesi’nden Anıtkabir’e taşınırken seslendirilen Atatürk Oratoryosu’nun bestecisi, Gılgamış Operası, Vincent Van Gogh Operası, Hürrem Sultan Balesi tanınan, Cumhuriyet dönemi ikinci kuşak bestecilerindenNevitKondallı’nın Telli Turna süiti ile başladı. Kondallı’nın1969 senesinde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın Anadolu gezilerinde seslendirilmek üzere bir eser ısmarlaması üzerine yazılan eserin icra edilmesinin ardından konserde, Hammâmizâde İsmail Dede Efendi tarafından bestelenen ve Osmanlı’nın ilk vals eserlerinden biri olan ‘Yine bir gülnihal’, Şef Oğuzhan Balcı düzenlemesi ile icra edildi. Konser, ‘Üsküdar’a giderken’ eserinin Mustafa Mehmandarov düzenlemesinin icra edilmesi ile sona erdi. Sanatseverlerin beğeniyle izlediği konserin ardından Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak, Şef Prof. Ahmet Hamdi Zafer ve piyanist Aksel Başaran’a çiçek takdim etti.

Trakya Bölgesi’nin ilk ve tek senfoni orkestrası olma özelliğini taşıyan ve 2006 yılında Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı yüksek lisans, sanatta yeterlilik ve öğretim üyelerinin katılmasıyla kurulan Balkan Senfoni Orkestrası’nda birinci kemanlarda Arş. Gör. Gülce Sevi Par, Göknur Bilgin, Ezgi Karabacak, Eylül Öztürk, Batuhan Kaymaz, Yasemin Sansı ve Bora Tarkum; ikinci kemanlarda Arş. Gör. Bahar Hoşcan, Erdem Günay, Emre Özlü, Arda Kurum, Simru Şimşek ve Barış Kenker; viyolalarda Dr. Öğr. Üyesi Şükrü Öner Dinç, Fethiye Uysal, Mısra Konyar ve Barış Gül; viyolonsellerde Dr. Öğr. Üyesi Musa Eren İşkodralı, Dr. Öğr. Üyesi Tanju Araboğlu, Mert Özkan, Cansu Eray, Batuhan Işık, Ece Dikbıyık, Buğra Kaan Ayrancı ve Eylül Şenel; kontrbaslarda Öğr. Gör. Sela Can Dökmeci, Öğr. Gör. Sibel Göksel, Asal Altay ve Türkmen Ozan Tanış; flütlerde Dr. Öğr. Üyesi Çisem Önver Zafer, Öğr. Gör. Burcu Coşkun ve Tuğba Önver; obualarda Dr. Öğr. Üyesi Zerin Tan ve Özge Serbest; klarnetlerde Dr. Öğr. Üyesi Deniz Yavuz ve Öğr. Gör. Oktay Bağırov; fagotlarda Öğr. Gör. Hande Günalan ve Merve Kuşoğlu; trumpetlerde Arş. Gör. Ümit Çavuş ve Atalay Uyuay; kornolarda Öğr. Gör. Hristo Hristov ve Elif Hasekili; vurmalı çalgılarda Öğr. Gör. Oğuzhan Oğuz, Adnan Sever ve Yüksel Hasan Zurna sahne aldılar. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 269 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Diyanet-Sen Diyanet’i savundu Diyanet-Sen Diyanet’i savundu 16.11.2018
MHP’de ilk aday adayı MHP’de ilk aday adayı 16.11.2018
Amsterdam’dan buluşturdu Amsterdam’dan buluşturdu 16.11.2018
Eş katiline tahliye yok Eş katiline tahliye yok 16.11.2018
Dostluğa akademik adım Dostluğa akademik adım 16.11.2018
Restorasyon sonrası ilk kez Restorasyon sonrası ilk kez 15.11.2018
Kalıpçinden ailesinin acı günü Kalıpçinden ailesinin acı günü 15.11.2018
Çakırlar, TBMM Grup Başkanı Çakırlar, TBMM Grup Başkanı 15.11.2018
Alman şarkıcıya hapis cezası Alman şarkıcıya hapis cezası 15.11.2018
“Köprü” okuyucuya tanıtıldı “Köprü” okuyucuya tanıtıldı 15.11.2018
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 37
Web Siteleri 57
Facebook 77
Twitter 4
Instagram 2
Youtube 4


Ankete 181 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
CHP ve dönen mavralar
Murat Savaş

Namık K. DÖLENEKEN
Bir yol hikayesi
Namık K. DÖLENEKEN

Filiz Mandacı
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE
Filiz Mandacı
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2018 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.