Edirne 9°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Tabiplerden yasa teklifine tepki - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Tabiplerden yasa teklifine tepki 9.11.2018 - 09:49:04
Edirne Tabip Odası Yönetim Kurulu, TBMM Sağlık Komisyonu’nda görüşülmekte olan torba yasanın derhal geri çekilerek, konunun tarafları ile birlikte tartışılarak yeni bir yasa tasarısı oluşturulmasını talep ettiler. Yönetim Kurulu Üyeleri, yasanın Türk Tabipleri Birliği’nin önerdiği ‘Sağlıkta Şiddet Yasası’ teklifi ile hiçbir ilgisi olmadığını belirttiler.Tabiplerden yasa teklifine tepki


Edirne Tabip Odası Yönetim Kurulu ile eski dönem başkanları, Tabip Odası Lokali’nde düzenledikleri toplantı ile Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Sağlık Komisyonu’nda görüşülmekte olan torba yasanın derhal geri çekilerek, konunun tarafları ile birlikte tartışılarak yeni bir yasa tasarısı oluşturulması gerektiğini söylediler. Toplantıda TBMM’yi sağlıkta şiddeti durduracak ve güvenli çalışma ortamı sağlayacak somut maddeler içeren yasalar çıkarmaya davet eden yönetim kurulu; “ Kamuoyuna ‘Sağlıkta Şiddet Yasası’ olarak sunulmaya çalışılan teklifin 24. maddesinde yer alan düzenlemenin Türk Tabipleri Birliği’nin önerdiği ‘Sağlıkta Şiddet Yasası’ teklifi ile hiçbir ilgisi yoktur ve bu haliyle sağlıkta şiddeti önlemeye ilişkin hiçbir yeni düzenleme ve caydırıcılık getirmemektedir. Türk Tabipleri Birliği, verdiği yasa teklifi ile sağlık hizmetinden kaynaklanan nedenlerle cebir, şiddet veya tehdit kullanan kişilerin 2 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını, sağlık hizmeti kesintiye uğramış ise belirlenen cezanın yüzde 50 oranında artırılmasını, verilen cezalarda hükmün açıklanmasının geriye bırakılmamasını ve bu cezaların adlî para cezasına çevrilmemesini istemişti” ifadelerine yer verdi.

Komisyonda görüşülmekte olan yasa teklifinin 5. maddesine dikkat çekilen toplantıda;“Maddede, herhangi bir yargılama yapılmadan ve haklarında, mesleklerinin icrasının yasaklanmasını gerektiren bir suçtan dolayı mahkemeler tarafından verilmiş bir ceza olmayan hekimlerin, mesleklerini icra etme haklarının belirli süreyle tümüyle ortadan kaldırılması, devamında da neredeyse imkansız hale getirilmesi, hekimlik faaliyetinin ayrılmaz parçası olan tıbbi rapor düzenleme yetkisinin tümüyle ortadan kaldırılmasını getirerek hukuka aykırı, keyfi ve vicdan dışıdır” denildi.

“Hekimlere karşı bir tehdittir”

Hekimlerin mesleğini icra etmeye engel, adli makamlarca onaylanan bir suç veya cezası olmadığı sürece hekimliğini yapmaya devam edeceği ifade edilen toplantıda; “Hekim, hastasını hastalıklardan korumaya çalışır, muayene eder, tedavisini düzenler; gerekiyorsa ameliyatını yapar. Hipokrat’tan bu yana karşısındakinin kimliğini, dilini, dinini, cinsiyetini, toplumsal konumunu sorgulamadan ve ayrım yapmadan sağlık hizmeti sunmakla yükümlü olan biz hekimler, mesleğimizi icra ederken yasalar dışında hiçbir erk tarafından ayrımcılığa tabi tutulmak ve mağdur edilmek istemiyoruz. Bu madde göreve yeni başlayacak hekimleri etkilediği gibi halen görevleri başında bulunan tüm hekimlere karşı da bir tehdittir. Bu teklif yasalaşırsa kişilerin bu meslekleri kamuda ve hatta özelde icra edip edemeyeceğine, gerekçeleri belirtilmeyen, herhangi bir kanıta dayanmayan ‘Güvenlik soruşturmalarını’ yazan kişiler karar verecektir. Bu yaklaşım en temel ‘vatandaşlık hakkının’ ihlalidir” sözlerine yer verildi.

“Taslak geri çekilmeli”

Yönetim kurulu, Sağlık Komisyonu’ndaki yasa teklifinde ayrıca hastane döner sermayelerinin yönetim yerini değiştirmenin, şehir hastanelerinde işletmeci şirketlere vergi muafiyetini artırmanın yanı sıra aile hekimliğinde hak kayıplarına yol açan ve tabip odalarının hekimliğin uygulanmasındaki etkisini sınırlamayı amaçlayan maddelerin yer aldığını belirterek; taslağın geri çekilmesini ve toplumun taleplerine uygun, hukuku esas alan yasa maddelerini içeren yeni bir teklifin getirilmesini talep ettiler.Kaynak: Haber Merkezi 238 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Orta Edirne’de ortak akıl Orta Edirne’de ortak akıl 19.4.2019
Sanatta hedef büyüten konser Sanatta hedef büyüten konser 19.4.2019
Hem öğrendiler hem eğlendiler Hem öğrendiler hem eğlendiler 19.4.2019
Edirne Kanalı’na olimpik öneri Edirne Kanalı’na olimpik öneri 19.4.2019
Havsa’dan teşekkür ziyareti Havsa’dan teşekkür ziyareti 19.4.2019
İlk kez kan verdiler İlk kez kan verdiler 19.4.2019
Makam koltuğunda aşı Makam koltuğunda aşı 19.4.2019
Kadınlara Kapıkule bereketi Kadınlara Kapıkule bereketi 19.4.2019
Uyuşturucu damadımın Uyuşturucu damadımın 18.4.2019
Şiddete karşı tabip çağrısı Şiddete karşı tabip çağrısı 18.4.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 50
Web Siteleri 75
Facebook 90
Twitter 5
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 229 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Tavşan & Tazı
Murat Savaş

Recep Duymaz
Filibe’nin “Gayret”i
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Baba olmak
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.