Edirne 21°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Emeklinin AİHM talebi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Emeklinin AİHM talebi 8.11.2018 - 09:48:54
DİSK Emekli-Sen Edirne Şubesi, Yargıtay 4’üncü Hukuk Dairesi’nin 2007 yılında onayladığı sendika kapatma kararının ardından, sendikal haklarını geri alabilmek amacıyla 2008 yılında başvurdukları AİHM’den10 yıldır karara bağlanamayan dosyalarını sonuçlandırmasını talep ettiler. Sendika yönetimi ve üyeleri, basın açıklamasının okunmasının ardından PTT Saraçlar Şubesi’nden AİHM’e taleplerini gönderdiler.Emeklinin AİHM talebi


Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Tüm Emekliler Sendikası (Emekli-Sen) Edirne Şubesi, Yargıtay 4’üncü Hukuk Dairesi’nin 2007 yılında onaylanarak haklarında kapatma kararı vermesinin ardından 2008’de başvurdukları Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) 10 yıldır sonuçlandırmadığı dosyayı karara bağlamasını ve sendikal haklarının geri verilmesini talep ettiler. Saraçlar Caddesi’nde düzenlenen basın açıklaması ile AİHM’in dosyayı sonuçlandırmasını isteyen sendika yönetimi ve üyeleri, açıklamanın ardından taleplerini PTT Saraçlar Şubesi’nden dilekçe göndererek ilettiler. Saraçlar Caddesi PTT Şubesi’nin önünden düzenlenen basın açıklamasını Emekli-Sen Edirne Şube Başkanı Sait Dayıoğlu okudu. Ankara 17. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 51. maddesinde ‘emekliler’ kelimesi geçmemiş olması gerekçesiyle 9 Ekim 2007 tarihinde kapatma kararını verdiğini belirten Dayıoğlu, dosyanın insan hakları ihlalinin ortadan kaldırılması talebiyle 18 Haziran 2008 tarihinde AİHM’e gönderildiğini ifade etti. Dayıoğlu, dosyanın AİHM ikinci dairesi tarafından sonuçlandırılmasını 10 yıldır beklediklerini açıkladı.

Yargıtay 4’üncü Hukuk Dairesi’nin 2007 yılında onayladığı kapatma kararının uygulanmadığını ve sendika faaliyetlerinin devam ettiğini söyleyen Dayıoğlu; “Demokrasinin askıya alındığı, temel hak ve özgürlüklerin kullanılamadığı bir ülke olan Türkiye’de, kapatma kararıyla karşı karşıya kalmış olan sendikamıza, idari engeller çıkarılmaya devam ediyor. Bu nedenle, sayısı 12 milyonu aşmış bulunan emeklilerin, yaşam standardının iyileştirilmesi, ömürlerinin bundan sonraki yıllarında, mutlu bir yaşam sürmeleri için çalışmalar yapması, Türkiye’de demokrasinin gelişmesi ve ülkenin gelecek kuşaklara, daha iyi koşullarda yaşayacakları bir ülke olarak devredilmesinin sağlanması hususunda, gerekli çalışmaları yapması engellenmektedir” ifadelerine yer verdi.

“Çalışma yapamıyoruz”

Dayıoğlu, Türkiye’de emekli sendikalarının muhataplarıyla ilişkilerini düzenleyen statü yasasının düzenlenmemesi nedeniyle Emekli-Sen’in, emeklilerin mali ve sosyal haklarıyla ilgili sözleşme yapamadığını belirten Dayıoğlu; “Emeklilerin karşı karşıya kaldıkları hak ihlallerinin ortadan kaldırılması için hukuki yollara başvuramıyoruz. Bu nedenle yeterince örgütlenemeyen ve taraf alınmayan Emekli-Sen, emeklilerin yaşam koşullarının tespiti ve çözüm önerilerinin, ülkeyi yönetenlere aktarılması amacıyla konferans, sempozyum, panel, bilimsel araştırma gibi çalışmalar da yapamamaktadır. Zira Türkiye’nin birçok il ve ilçesinde mülki amirlikler tarafından sendikamızın kapalı olduğu ileri sürülerek, şube ve temsilcilik açması bile engellenmeye çalışılmaktadır” dedi.

“Milletlerarası sözleşmeler ihlal edilmiştir”

Kapatma kararının uygulanmamış olsa bile milletlerarası sözleşmeleri ihlal ettiğine dikkat çeken Dayıoğlu; “Uygulanmamış olsa da hakkımızda verilmiş olan kapatma kararıyla, Türkiye Cumhuriyeti tarafından, temel bir insan hakkı olup, anayasanın 90. maddesine uygun olarak imzalanmış ve yürürlüğe konmuş, başta İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ile İnsan Hakları Avrupa sözleşmesi olmak üzere, temel hak ve özgürlüklere ilişkin milletlerarası sözleşmeler ihlal edilmiştir. Bu ihlale rağmen, uzun süredir, AİHM’de bulunan dosyamızın sonuçlandırılmaması emeklileri daha fazla mağdur etmektedir” sözlerine yer verdi.

Saraçlar’dan AİHM’e gönderdiler

Dayıoğlu, AİHM ikinci dairesinde bulunan dosyanın sonuçlandırılmaması nedeniyle Emekli-Sen’in tüm Türkiye genelindeki il ve ilçe şubelerinin AİHM’e PTT şubelerinden taleplerini göndereceklerini söyleyerek; “Talebimiz gayet açık ve nettir.  Başta İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ile Avrupa İnsan hakları Sözleşmesi olmak üzere, temel hak ve özgürlüklere ilişkin uluslararası sözleşmelerde ayrımsız herkese tanınmış olup, bu sözleşmeleri kanun hükmünde kabul eden, anayasanın 90. maddesi ile teminat altına alınmış, sendika hakkımızı engelleyen hukuksuzluğa son verilmelidir. Bu nedenle AİHM’in Türkiye’yi yöneten iradenin hukuksuzluğuna daha fazla seyirci kalmamaya ve dosyamızı biran önce sonuçlandırmaya çağırıyoruz” dedi. Dayıoğlu’nun açıklamalarının ardından Emekli-Sen Edirne Şubesi yönetimi ve üyeleri ile birlikte PTT Saraçlar Şubesi’nden AİHM’e taleplerini gönderdiler.Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 300 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Birlikte Kapıkule’yi incelediler Birlikte Kapıkule’yi incelediler 23.7.2019
Pascal’dan alıntıyla başladı Pascal’dan alıntıyla başladı 23.7.2019
4 can toprağa verildi 4 can toprağa verildi 23.7.2019
Rumeli’nin Aile Akademisi Rumeli’nin Aile Akademisi 23.7.2019
Saraçlar’da Gagavuz halayı Saraçlar’da Gagavuz halayı 23.7.2019
Diyanet’ten kurbanlık merkezi Diyanet’ten kurbanlık merkezi 23.7.2019
Karaağaç’a çöl manzarası Karaağaç’a çöl manzarası 23.7.2019
Tarımın imkânsız tablosu Tarımın imkânsız tablosu 22.7.2019
Edirne'de kaza: 4 ölü, 2 yaralı Edirne'de kaza: 4 ölü, 2 yaralı 22.7.2019
Çakırlar’dan Sadık Ahmet teklifi Çakırlar’dan Sadık Ahmet teklifi 22.7.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 53
Web Siteleri 80
Facebook 98
Twitter 6
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 246 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Dingo’nun ahırı mı orası?
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.