Edirne 5°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
“Hepiniz Yahya Kemal Beyatlı’sınız” - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
“Hepiniz Yahya Kemal Beyatlı’sınız” 8.11.2018 - 09:44:01
Anadolu Mektebi Okuma Grubunun düzenlediği ‘Ölümünün 60. Yılında Yahya Kemal Beyatlı Edirne Programı’ kapanış oturumunda konuşma yapan Edirne Valisi Ekrem Canalp, Beyatlı’nın Balkan coğrafyasının insanı olduğuna dikkat çekti. Canalp, konuşmasında öğrencilere seslenerek; “Sizler de Balkan coğrafyasının birer ürünüsünüz. Potansiyel olarak hepiniz birer Yahya Kemal Beyatlı’sınız” dedi.“Hepiniz Yahya Kemal Beyatlı’sınız”


                Anadolu Mektebi Okuma Grubunun düzenlediği ‘Ölümünün 60. Yılında Yahya Kemal Beyatlı Edirne Programı’ kapanış oturumuyla sona erdi. Edirne Halk Eğitim Merkezi ve A.S.O Müdürlüğü Mimar Kemalettin Toplantı Salonu’nda düzenlenen programa Edirne Valisi Ekrem Canalp, Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı ve Tarım eski Bakanı Prof. Dr. Sami Güçlü, Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, yazar Sait Başer, öğretmenler ve öğrenciler katıldılar.

                Programın kapanış töreninde konuşma yapan Edirne Valisi Ekrem Canalp, Yahya Kemal Beyatlı’nın İstanbul aşığı bir şair olmasına rağmen Balkan coğrafyasında yetiştiğini, Balkan coğrafyasının şairi olarak Edirne’de, Edirnelilerle paylaşılıyor olmasının çok anlamlı olduğunu belirterek; “Biz hepimiz anı temsil ediyoruz fakat burada bulunan gençlerimiz geleceği temsil ediyorlar. Bu gelecek hepimizin, vatanın ve milletin geleceğidir. Sayın Bakanım, Pazartesi günü beni ziyarete geldiğinde bu projeden bahsettiler. Ben daha önce bu projeden haberdar değildim. Ancak bu projeyi anlattığı zaman gerçekten heyecan verici ve memleketimiz adına da çok faydalı bir proje olacağına kanaat getirdim ve benim ilk görev yerim olması dolayısıyla burada sizlerle birlikte olmak benim için ayrı bir onur oldu. Bu onuru yaşadığım için ve sizlerle birlikte burada bulunduğum için çok mutluyum” ifadelerine yer verdi.

                Yahya Kemal Beyatlı’nın Edirne’de öğrencilere anlatılmasının önemine dikkat çeken Canalp; “Yahya kemal Beyatlı tamam ama neden Edirne?  Yahya Kemal Beyatlı dediğimizde aklımıza İstanbul geliyor. İstanbul aşığı ve aşığına şiirler yazan bir şair. İstanbul şairi diye biliyoruz ama aslında Sayın Bakanım çok isabetli bir tercihte bulunuyor. Yahya Kemal Beyatlı’yı İstanbul’da değil; Edirne’de, Edirnelilerle paylaşıyor. Bu çok anlamlıdır. Çünkü Yahya Kemal Beyatlı bu coğrafyanın insanıdır.  Balkan coğrafyasının büyüttüğü, sizlerle birlikte aynı coğrafyada yaşayan bir şairdir. Sizlerle birlikte aynı şeyleri düşünüyorve geleceğe hitap eden eserler ortaya koyuyor. Bu neden kaynaklanıyor? Çünkü bireyler olarak hepimiz esas itibariyle içinde yaşamış olduğumuz coğrafyanın, içinde yeşermiş olduğumuz kültürün ve medeniyetin birer ürünüyüz. Bu kültür ve medeniyeti reddedenler bile o kültür ve medeniyetin birer parçasıdır” dedi.

“Hepiniz potansiyel bir Beyatlı’sınız”

                İnsanların çocukluk hatta bebeklik dönemlerinde şartlar ne olursa olsun bir kültür, medeniyet ve coğrafyanın sonucu olarak ortaya çıktıklarını belirten Canalp; “İnsanların mutluluk ve haz duygusunu yaşadığı yerler hep çocukluk dönemlerinin geçtiği yerlerde oluyor. Yahya Kemal Beyatlı da esas itibariyle bu coğrafyanın ürünüdür. Çocukluk dönemi, bu coğrafyanın içerisinde geçmiştir. Kendisinin Üsküp’te yaşamış olduğu o tecrübe, o heyecan daha sonra başka şekillerde yurtdışında, Fransa’da geçirmiş olduğu dönemlerde belli değişimler olsa da dönmüş dolaşmış kendisini Yahya Kemal Beyatlı yapmış. Sevgili gençler; sizler de Balkan coğrafyasının birer ürünüsünüz. Potansiyel olarak hepiniz birer Yahya Kemal Beyatlı’sınız. Geleceğin Yahya Kemal Beyatlı’larına buradan hitabet şansı bulduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum” sözlerine yer verdi. Kapanış programında Canalp’in yanı sıra Prof. Dr. Sami Güçlü de bir konuşma yaptı. Programın sonunda Canalp, panelistlere ve Prof. Dr. Güçlü’ye hediye takdim etti. Kaynak: Şener ŞENTÜRK 506 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Saraçlar’da Nevruz kutlaması Saraçlar’da Nevruz kutlaması 22.3.2019
Özel eğitime yeni materyaller Özel eğitime yeni materyaller 22.3.2019
Sınırda kuş uçurtmuyorlar Sınırda kuş uçurtmuyorlar 22.3.2019
Belediyeden tabelalı açıklama Belediyeden tabelalı açıklama 22.3.2019
Adalet Ormanı’na ilk fidan Adalet Ormanı’na ilk fidan 22.3.2019
Hoşaflı şehit anması Hoşaflı şehit anması 22.3.2019
Nevruz’a 9/8’lik kutlama Nevruz’a 9/8’lik kutlama 22.3.2019
Eksikleri ben tamamlarım Eksikleri ben tamamlarım 22.3.2019
En çok Gürkan konuştu En çok Gürkan konuştu 22.3.2019
AK Parti-CHP ittifakı var AK Parti-CHP ittifakı var 22.3.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 48
Web Siteleri 70
Facebook 88
Twitter 5
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 220 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Seçim soruları
Murat Savaş

Recep Duymaz
Terör mü, medeniyetler çatışması mı?
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Hangisi doğru? Hangisi yanlış?
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Filiz Mandacı
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE
Filiz Mandacı
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.