Edirne 6°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
“Hepiniz Yahya Kemal Beyatlı’sınız” - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
“Hepiniz Yahya Kemal Beyatlı’sınız” 8.11.2018 - 09:44:01
Anadolu Mektebi Okuma Grubunun düzenlediği ‘Ölümünün 60. Yılında Yahya Kemal Beyatlı Edirne Programı’ kapanış oturumunda konuşma yapan Edirne Valisi Ekrem Canalp, Beyatlı’nın Balkan coğrafyasının insanı olduğuna dikkat çekti. Canalp, konuşmasında öğrencilere seslenerek; “Sizler de Balkan coğrafyasının birer ürünüsünüz. Potansiyel olarak hepiniz birer Yahya Kemal Beyatlı’sınız” dedi.“Hepiniz Yahya Kemal Beyatlı’sınız”


                Anadolu Mektebi Okuma Grubunun düzenlediği ‘Ölümünün 60. Yılında Yahya Kemal Beyatlı Edirne Programı’ kapanış oturumuyla sona erdi. Edirne Halk Eğitim Merkezi ve A.S.O Müdürlüğü Mimar Kemalettin Toplantı Salonu’nda düzenlenen programa Edirne Valisi Ekrem Canalp, Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı ve Tarım eski Bakanı Prof. Dr. Sami Güçlü, Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, yazar Sait Başer, öğretmenler ve öğrenciler katıldılar.

                Programın kapanış töreninde konuşma yapan Edirne Valisi Ekrem Canalp, Yahya Kemal Beyatlı’nın İstanbul aşığı bir şair olmasına rağmen Balkan coğrafyasında yetiştiğini, Balkan coğrafyasının şairi olarak Edirne’de, Edirnelilerle paylaşılıyor olmasının çok anlamlı olduğunu belirterek; “Biz hepimiz anı temsil ediyoruz fakat burada bulunan gençlerimiz geleceği temsil ediyorlar. Bu gelecek hepimizin, vatanın ve milletin geleceğidir. Sayın Bakanım, Pazartesi günü beni ziyarete geldiğinde bu projeden bahsettiler. Ben daha önce bu projeden haberdar değildim. Ancak bu projeyi anlattığı zaman gerçekten heyecan verici ve memleketimiz adına da çok faydalı bir proje olacağına kanaat getirdim ve benim ilk görev yerim olması dolayısıyla burada sizlerle birlikte olmak benim için ayrı bir onur oldu. Bu onuru yaşadığım için ve sizlerle birlikte burada bulunduğum için çok mutluyum” ifadelerine yer verdi.

                Yahya Kemal Beyatlı’nın Edirne’de öğrencilere anlatılmasının önemine dikkat çeken Canalp; “Yahya kemal Beyatlı tamam ama neden Edirne?  Yahya Kemal Beyatlı dediğimizde aklımıza İstanbul geliyor. İstanbul aşığı ve aşığına şiirler yazan bir şair. İstanbul şairi diye biliyoruz ama aslında Sayın Bakanım çok isabetli bir tercihte bulunuyor. Yahya Kemal Beyatlı’yı İstanbul’da değil; Edirne’de, Edirnelilerle paylaşıyor. Bu çok anlamlıdır. Çünkü Yahya Kemal Beyatlı bu coğrafyanın insanıdır.  Balkan coğrafyasının büyüttüğü, sizlerle birlikte aynı coğrafyada yaşayan bir şairdir. Sizlerle birlikte aynı şeyleri düşünüyorve geleceğe hitap eden eserler ortaya koyuyor. Bu neden kaynaklanıyor? Çünkü bireyler olarak hepimiz esas itibariyle içinde yaşamış olduğumuz coğrafyanın, içinde yeşermiş olduğumuz kültürün ve medeniyetin birer ürünüyüz. Bu kültür ve medeniyeti reddedenler bile o kültür ve medeniyetin birer parçasıdır” dedi.

“Hepiniz potansiyel bir Beyatlı’sınız”

                İnsanların çocukluk hatta bebeklik dönemlerinde şartlar ne olursa olsun bir kültür, medeniyet ve coğrafyanın sonucu olarak ortaya çıktıklarını belirten Canalp; “İnsanların mutluluk ve haz duygusunu yaşadığı yerler hep çocukluk dönemlerinin geçtiği yerlerde oluyor. Yahya Kemal Beyatlı da esas itibariyle bu coğrafyanın ürünüdür. Çocukluk dönemi, bu coğrafyanın içerisinde geçmiştir. Kendisinin Üsküp’te yaşamış olduğu o tecrübe, o heyecan daha sonra başka şekillerde yurtdışında, Fransa’da geçirmiş olduğu dönemlerde belli değişimler olsa da dönmüş dolaşmış kendisini Yahya Kemal Beyatlı yapmış. Sevgili gençler; sizler de Balkan coğrafyasının birer ürünüsünüz. Potansiyel olarak hepiniz birer Yahya Kemal Beyatlı’sınız. Geleceğin Yahya Kemal Beyatlı’larına buradan hitabet şansı bulduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum” sözlerine yer verdi. Kapanış programında Canalp’in yanı sıra Prof. Dr. Sami Güçlü de bir konuşma yaptı. Programın sonunda Canalp, panelistlere ve Prof. Dr. Güçlü’ye hediye takdim etti. Kaynak: Şener ŞENTÜRK 279 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Diyanet-Sen Diyanet’i savundu Diyanet-Sen Diyanet’i savundu 16.11.2018
MHP’de ilk aday adayı MHP’de ilk aday adayı 16.11.2018
Amsterdam’dan buluşturdu Amsterdam’dan buluşturdu 16.11.2018
Eş katiline tahliye yok Eş katiline tahliye yok 16.11.2018
Dostluğa akademik adım Dostluğa akademik adım 16.11.2018
Restorasyon sonrası ilk kez Restorasyon sonrası ilk kez 15.11.2018
Kalıpçinden ailesinin acı günü Kalıpçinden ailesinin acı günü 15.11.2018
Çakırlar, TBMM Grup Başkanı Çakırlar, TBMM Grup Başkanı 15.11.2018
Alman şarkıcıya hapis cezası Alman şarkıcıya hapis cezası 15.11.2018
“Köprü” okuyucuya tanıtıldı “Köprü” okuyucuya tanıtıldı 15.11.2018
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 37
Web Siteleri 57
Facebook 77
Twitter 4
Instagram 2
Youtube 4


Ankete 181 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
CHP ve dönen mavralar
Murat Savaş

Namık K. DÖLENEKEN
Bir yol hikayesi
Namık K. DÖLENEKEN

Filiz Mandacı
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE
Filiz Mandacı
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2018 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.