Edirne 21°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Adım adım ‘Çocuklar Hatıra Ormanı’na - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Adım adım ‘Çocuklar Hatıra Ormanı’na 8.11.2018 - 09:41:13
Pazar günü düzenlenecek olan 40. Vodafone İstanbul Maratonu’nda “Adım Adım TEMA Edirne”koşu takımı TEMA Vakfı'nın Ağaç Kardeşliği projesine destek verecek. Ağaç kardeşliği projesi kapsamında 14 bin çocuğun hayatına dokunuldu. Adım adım koşucularının bağış çağrılarıyla toplanacak her 100 liralık bağış ise bir çocuğun bir yıllık doğa eğitimine harcanacak.Adım adım ‘Çocuklar Hatıra Ormanı’na


TEMA Vakfı, yardımseverlik koşusu düzenleyen Adım Adım Oluşumu'na üye koşucular aracılığıyla toplanan bağışlarla Ağaç Kardeşliği adlı doğa eğitimi ve ağaçlandırma projesini uyguluyor. Projenin ağaçlandırma aşamasında oluşturulan Adım Adım – Çocuklar Hatıra Ormanı için Mart ayında Edirne’de Meriç ilçemizin Subaşı Beldesi’nde fidan dikim töreni gerçekleştirilecek. 

3 yılda 14 bin çocuğa ulaştı

TEMA Vakfı Edirne İl Temsilcisi Şirin Çoğal dün yaptığı açıklamada Vakfın 2015 yılında Adım Adım koşucularının destekleriyle uygulamaya başladığı Ağaç Kardeşliği Projesinin bugüne kadar Türkiye genelinde yaklaşık 14 bin çocuğun hayatına dokunduğunu belirterek “TEMA Vakfı, ağaçlandırma ve çocuklara yönelik doğa eğitimi projesi Ağaç Kardeşliği kapsamında çalışmalara devam ediyor. Türkiye’nin yedi bölgesinde uygulanarak üç yılda yaklaşık 14 bin çocuğa ulaşan proje, 2018 yılında 57 il, 189 okul, 246 sınıfta yaklaşık 6 bin çocuk ile devam ediyor.Ağaç Kardeşliği Projesi çocukların doğada uygulamalar yaparak öğrenmesini, doğayla giderek azalan ilişkilerinin ve duygu bağlarının güçlendirilmesini amaçlıyor. Aynı zamanda oluşturulan Adım Adım – Çocuklar Hatıra Ormanlarıyla da erozyonla mücadeleye katkı sunulması hedefleniyor. Proje,TEMA Temsilcileri, İlçe Sorumluları ve Genç TEMA’ların destekleriyle okullarda uygulanıyor” dedi.

Çocuk hatıra ormanları

Proje kapsamında planlanan tüm faaliyetler için, Adım Adım Oluşumu bünyesinde “Yardımseverlik Koşusu” yapan koşucular aracılığıyla bağış toplandığını kaydeden Çoğal daha sonra şunları söyledi: “Adım Adım koşucularının bağış çağrılarıyla toplanan her 100 TL’lik bağış; bir çocuğun yıl boyunca doğa eğitim programına katılmasını ve eğitim sonunda bulunduğu yöreye uygun doğal türlerdeki tohumlarla kendi fidanını yetiştirmesini, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve TEMA Vakfı iş birliği ile tesis edilen hatıra ormanı arazilerinde çocuklar adına Çocuklar Hatıra Ormanlarının oluşturulmasını sağlıyor.”

Adım Adım Oluşumu nedir?

Adım Adım, Mart 2008’de, yardımseverlik koşusunu Türkiye’de tanıtmak ve yaygınlaştırmak için kurulan ilk sivil toplum oluşumudur. 25 bini aşkın gönüllü koşucusu ve yaklaşık 325 bin bağışçısı aracılığıyla bünyesinde yer alan sivil toplum kuruşlarına maddi kaynak ve tanıtım desteği sağlıyor.

Bağışlarıyla bizleri destekleyen doğa gönüllülerimiz 6 bin çocuğun doğa eğitimi almasına ve tam 12.000 fidanın yetişmesine katkıda bulunacak. Mart ayında Meriç ilçemizin Subaşı beldesinde çocuklarımız için oluşturulacak Hatıra Ormanına dikilecek her bir fidanda katkınızın olmasını istiyorsanız koşu takımımızın Kampanya linkine bağışlarınızı bekliyoruz.

Program 8 etkinlikten oluşuyor

Proje ilkokul 3. sınıfta başlayıp 4. sınıfta devam eden uzun soluklu bir programı içeriyor. 8 etkinlikten oluşan programda çocuklar, kendi tohumlarını ekiyor ve fidanlarını gözlemliyor. Çocuklar gözlemlerini not edebilmeleri için tasarlanan defterlere notlar alıyor. Fidanların büyümesini izleyen çocuklar programın sonunda; ekosistem, endemizim, biyoçeşitlilik gibi kavramlarla tanışıyor. Kutu oyunu ile yapraklarından ağaçları tanımaya çalışıyor. Böylece doğayla duygusal bağı olan, doğanın nasıl işlediğini bilen, günlük hayattaki tercihlerini doğaya göre yapan nesillerin yetiştirilmesi için önemli adımlar atılmış oluyor.

Ağaç Kardeşliği nedir?

Ağaç Kardeşliği, TEMA Vakfı tarafından çocuklar için özel olarak tasarlanmış, doğayı deneyimlemeye ve gözlemlemeye dayanan bir eğitim programıdır. Koşucular aracılığıyla toplanacak bağışlarla Türkiye'nin 7 coğrafi bölgesindeki çocuklar; Yıl boyunca doğa eğitim programına katılıyor.

Boynuna asabileceği şekilde tasarlanmış bir gözlem kutusunun merceğinden doğal varlıkları yakından inceliyor. Kendi tohumunu ekip fidanının yetişmesine tanıklık ediyor. Fidanını yetiştirirken gözlem defterine duygularını, düşüncelerini not ediyor. Zamanı gelince yetiştirdiği fidanı toprakla buluşturuyor. Tüm bu süre boyunca TEMA gönüllüleri çocukları ziyaret ediyor, sorularını yanıtlıyor.

Eğitim programına katılan her bir çocuk adına, Edirne'de oluşturulan Adım Adım Çocuklar Hatıra Ormanına fidanlar dikiliyor. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 688 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Birlikte Kapıkule’yi incelediler Birlikte Kapıkule’yi incelediler 23.7.2019
Pascal’dan alıntıyla başladı Pascal’dan alıntıyla başladı 23.7.2019
4 can toprağa verildi 4 can toprağa verildi 23.7.2019
Rumeli’nin Aile Akademisi Rumeli’nin Aile Akademisi 23.7.2019
Saraçlar’da Gagavuz halayı Saraçlar’da Gagavuz halayı 23.7.2019
Diyanet’ten kurbanlık merkezi Diyanet’ten kurbanlık merkezi 23.7.2019
Karaağaç’a çöl manzarası Karaağaç’a çöl manzarası 23.7.2019
Tarımın imkânsız tablosu Tarımın imkânsız tablosu 22.7.2019
Edirne'de kaza: 4 ölü, 2 yaralı Edirne'de kaza: 4 ölü, 2 yaralı 22.7.2019
Çakırlar’dan Sadık Ahmet teklifi Çakırlar’dan Sadık Ahmet teklifi 22.7.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 53
Web Siteleri 80
Facebook 98
Twitter 6
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 246 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Dingo’nun ahırı mı orası?
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.