Edirne 22°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Ciravoğlu’dan kent reçetesi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Ciravoğlu’dan kent reçetesi 8.11.2018 - 09:32:57
Eczacılık mesleğinde Edirne halkının sağlık sorunlarını birebir yaşayan ve geçtiğimiz günlerde CHP’den Edirne Belediye Başkanlığı Aday Adaylığı’nı açıklayan Ecz. Şükrü Civaroğlu, çalışmaları kapsamında ziyaret ettiği GÜNDEM’e Edirne kent sağlığı için hazırladığı reçetede bulunması gereken ilaçları açıkladı. Ciravoğlu, açıklamasında altyapı, çevre duyarlılığı ve yeşil alanlar, huzur, bisiklet yolları ve engelli sorunlarına dikkat çekti.Ciravoğlu’dan kent reçetesi


Cumhuriyet Halk Partisi’den (CHP) 31 Mart Pazar günü gerçekleştirilecek yerel seçimler için Edirne Belediye Başkan Aday Adaylığı’nı açıklayan Ecz. Şükrü Civaroğlu, GÜNDEM’i ziyaret etti. Ciravoğlu, CHP Edirne Belediye Meclis Üyeliği Aday Adayları ile gerçekleştirdiği ziyaretinde aday adaylığı çalışmaları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Ciravoğlu, açıklamalarında aday adaylığı başvuru sürecinde yaşadıklarını, halk ziyaretlerinde gerçekleştirdiği çalışmaları, Edirne sorunları ve sorunları çözümü noktasında gerçekleştirmek istediği projeleri açıkladı. Ciravoğlu, açıklamalarında altyapı, kentsel yoksulluk, kent içi ulaşım ve kent sağlığı ile ilgili konulara dikkat çekti.

Aday adaylığının halktan gelen yoğun baskı sonucu gerçekleştiğini ifade eden Ciravoğlu; “Başvuru yapmam yönünde çok yoğun bir talep oldu. Partimin ihtiyacı olduğunu düşündüm. Seçenek çoğaltmak, hem demokrasi, hem de partimiz açısından olumludur. Partimin seçeneklerinin çoğalmasını istedim. Sonucunda başvurumu gerçekleştirdim. Keşke daha çok başvuru olsaydı. Ama sanırım geçen seçim sürecindeki sorunlar da başvuru sayısını azalttı. Şu anda başvuru yapan 2 kişi var” ifadelerine yer verdi.

“Halkın sesine kulak verdim”

Halkın gücünün önemine dikkat çeken Ciravoğlu; “Belediye başkanlığında önemli olan halkın gücüdür. Halkın gücünün önüne kimse geçemez. Ben de halkın sesine kulak verdim. Geçmiş dönemden bugüne gelen bir hazırlık sürecim de var. Bir önceki seçimde 7 aylık bir çalışma sürecim de oldu. Daha sonra 2-3 aylık boşluk dışında devamlı partinin organizasyonlarında, seçimlerde çalıştık. CHP ile gönül bağımız tartışılmazdır” dedi.

“Ara vermemiş gibi devam ediyorum”

Hayatın doğal akışında da halk ve sivil toplum örgütleriyle bir araya geldiğini söyleyen Ciravoğlu; “Özel bir çaba değil, zaten yaşamım her zaman halkı içindedir. STK’larla, meslek kuruluşlarıyla, esnafla sürekli bir aradayım. Özellikle bir şey yaratmam gerekmiyor. Bu kültürü, insanlarla birlikte yaşamak çok önemlidir. Aday adaylığına hiç ara vermemişim gibi kaldığım noktadan devam ediyorum” sözlerine yer verdi.

“Şeffaf ve katılımcı belediyecilikte ileri gideceğiz”

Ciravoğlu, Edirne için tüm projelerinin hazır olduğunu belirterek; “Burada şeffaf ve katılımcı belediyeciliğin altını çizmemiz lazım. Bunu daha ileriye götürmek istiyoruz. İnsanın biraz da kendi yapısıyla ilgili bir şeydir. Arkadaşlarımla birlikte kendi içimizde de böyle insanlarız. Daima paylaşarak, ilgilerin hepsinin görüşünü alarak, karşılıklı fikir birliği içerisinde, olumlu ya da olumsuz karar veriyoruz. Paylaşımcılık birçok şeyin anahtarıdır. Paylaşımcılık oldukça yönetimin de başarı oranının arttığı tartışılmaz bir gerçektir. Böylece halkın mutluluğu ve memnuniyeti de artıyor. Ana prensibimiz budur” dedi.

“Altyapı çalışması sürdürülecek”

Edirne’nin sorunları olduğuna dikkat çeken Ciravoğlu; “Genel sorunlar ve devam eden sorunlar var. Bunlarla ilgili projelerimiz var. Altyapıdaki sıkıntı malum. Uzun yıllardan beri devam ediyor. İhale sürecinde epey yol alındı. Altyapıya girilecek. Bu, başlı başına bir iştir. Hem ekonomik açından, hem de halkın üzerinde yaratacağı olumsuz tepki açısından sıkıntılı bir iştir. Ama sağlıklı kentte yaşamak istiyoruz. Edirne halkı da buna layık ve Türkiye’de en fazla hak eden kentlerin başında geliyor. Altyapıyı sağlıklı duruma kavuşturmamız lazım. Başlanmış olan çalışma bütün hızıyla sürdürülecektir” ifadelerine yer verdi.

“Yerel kalkınma gerçekleştireceğiz”

Ciravoğlu, belediye başkanlığında önemli olan konulardan birisinin de kentsel yoksulluk olduğunu açıklayarak; “Köyden kente göçler nedeniyle bütün Türkiye’de kentsel yoksulluk var ve giderek de artıyor. Kentsel yoksulluk ciddi boyutlara geldi. Merkezi yönetim tarafından makarna, pirinç ile telafi edilmeye çalışılsa da bu yöntem doğru bir şey değil. En azından bizim gibi çağdaş, sosyal demokrat ve sol bir partinin içine sindireceği bir yöntem değil. Bizim ideolojimize de, toplumsal anlayışımıza da terstir. İnsanları üretime katarak, yerel kalkınma var. Yerel dinamiklerle, sivil toplum ve kooperatifleşme hareketleriyle birlikte yerel kalkınma yaratmak istiyoruz. Belediyeleri, yerel kalkınmanın merkezi haline getirip, üretim sağlamak istiyoruz. Birtakım alanlarla öncülük yaparak, insanları meslek sahibi olmalarını sağlayarak üretim yapmalarıyla birlikte pazarlanmasını organize edeceğiz. Hem iş sahibi yapmak, hem de istihdam yaratarak insanlara para kazandırarak ülkenin içinde bulunduğu en büyük sıkıntı olan üretimi gerçekleştireceğiz. Dışa karşı bağımsızlığımızı koruyacak, artıracak en önemli faktör olan üretim, bizim için her şeyin önündedir. Bunlardan bir tanesi tarımsal alanda organik tarım olabilir” dedi.

“Kent içi ulaşım çok kaliteli değil”

Edirne’deki kent içi ulaşımla ilgili de açıklamalarda bulunan Ciravoğlu, kent içi ulaşımın daha kaliteli hale getirilmesinin asli görevlerinden biri olacağını ifade ederek; “Kent içi ulaşım, şeffaf ve katılımcı belediyecilik ile daha kaliteli hale getirilebilir. Kırıp dökerek, birilerine zarar vererek olmaz. Konunun taraflarında yerel yönetim, bu işi yapan esnaf ve halk var. Üçünün de çıkarlarını birleştirmek gerekir. En önemlisi de halkın çıkarlarıdır. Hepimiz bu şehirde yaşıyoruz ve kent içi ulaşımın çok kaliteli olmadığını hepimiz görüyoruz. Bu durum, toplu ulaşım yapanları perişan etmek de değildir. Çünkü o insanlar da bizim insanlarımızdır. Kimsenin burnunu kanatmadan, onlara da zarar verdirmeden çok daha kaliteli hale getirmek mümkündür” sözlerine yer verdi.

“Ulaşım sorununu mutlaka çözeceğiz”

Belediyenin kent içi toplu ulaşımda kendi araçlarıyla alternatif olarak yer alması düşüncesini değerlendiren Ciravoğlu; “Bu durum, çözüm isteyip istemediğinize bağlıdır. Biz çözüm istiyoruz ve mutlaka çözeceğiz. Edirne halkının memnuniyetsizliğini mutlaka gidereceğiz. Ama belediye otobüs alacak, ama raylı sistem yapacak, ama toplu taşıma yapanları başka şekle getirecek vs. akla gelen her türlü şeyi sayabiliriz. Ama herkesin ortak görüşü ve rızası ile olacak. Bir tarafı memnun edeceğiz diye diğer tarafı da ezmeye hakkımız yok. Onlar da bu şehrin insanları ve ekmek yiyorlar. Ama onlar da işlerini doğru ve kaliteli yapacaklar. Bunun için ne lazımsa yapacağız. Bu söylediklerimden de ‘otobüs alıp ETUS’u atacaklar’ gibi bir önyargıya yol açmayalım. ETUS’un da bu durumdan memnun olmadığını düşünüyorum. Sonuçta herkesin memnun olabileceği ortak bir çözüm var. Ama bu çözüm katılımla olmalıdır” dedi.

Edirne’nin reçetesini çıkardı

Eczacılık mesleğinde Edirne halkının sağlık sorunlarını birebir yaşayan ve yeni sistemin yanı sıra eski usul ile ilaç üretimi de gerçekleştirebilen eczacılardan biri olan Ciravoğlu, Edirne kent sağlığının reçetesinde yer alması gereken ilaçları da açıklayarak; “Öncelikle altyapı yer almalıdır. Sağlıklı bir kent için her şeyden önce düzgün bir altyapı olması gerekir. Çevreye duyarlılık ve yeşil alanların korunarak çoğaltılması gerekir. Bedensel sağlığın yanında ruh sağlığı da var. Kentin sağlığı için insanların huzurlu ve mutlu yaşaması önemlidir. Bunun için de çevre ve yeşil alanların yanı sıra bisiklet yollarının da arttırılarak geliştirilmesi gerekir. Edirne düz bir kenttir. Buradaki eski yerleşimlerde bisiklet yolları zor olabilir ama yeni yapılacak her şeyde mutlaka bisiklet yolları öne çıkarılmalıdır. Ayrıca engellilerin daha rahat yaşayabilmelerini sağlayacak proje ve önlemler ön planda olmalıdır” ifadelerine yer verdi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 1110 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 2 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
 Hazine arazilerinin satış süresi uzatıldı Hazine arazilerinin satış süresi uzatıldı 21.8.2019
Köroğlu esti gürledi Köroğlu esti gürledi 21.8.2019
Eroini tamirci koymuş olabilir Eroini tamirci koymuş olabilir 21.8.2019
200 bin TL sokağa atıldı iddiası 200 bin TL sokağa atıldı iddiası 21.8.2019
Teklif edilen sefalet zammı Teklif edilen sefalet zammı 20.8.2019
Edirne Barosu, Beştepe’ye gitmiyor Edirne Barosu, Beştepe’ye gitmiyor 20.8.2019
Kontenjanlar dolacak Kontenjanlar dolacak 20.8.2019
Ailesiyle aynı üniversitede Ailesiyle aynı üniversitede 20.8.2019
Telefon yerine şişe çıktı Telefon yerine şişe çıktı 20.8.2019
İstismar sanığı yeniden tutuklandı İstismar sanığı yeniden tutuklandı 20.8.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 55
Web Siteleri 80
Facebook 100
Twitter 6
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 250 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Dilimde tüy bitti
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.