Edirne 18°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Geleceğin yeşil farkındalığı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Geleceğin yeşil farkındalığı 7.11.2018 - 10:01:22
Edirne Valisi Ekrem Canalp, Milli Eğitim Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı işbirliğiyle düzenlenen ‘Fidanlar, fidanlarla büyüyor’ ağaçlandırma işbirliği protokolü kapsamında oluşturulan ‘Birlikte Büyüyoruz Ormanı’na ilk fidanı, öğrencilerle birlikte dikti. 3 bin mavi servi ve fıstıkçamı fidanının dikildiği törende Canalp, fidanları öğrencilerle birlikte sularken; “Fidanlarımız, çocuklarımızla beraber büyüyecek” dedi.Geleceğin yeşil farkındalığı


Milli Eğitim Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı işbirliğiyle düzenlenen ‘Fidanlar, fidanlarla büyüyor’ ağaçlandırma işbirliği protokolü kapsamında fidan dikme töreni gerçekleştirildi. Törene; Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, Edirne Orman İşletme Müdürü Önder Terzi, Edirne İl Milli Eğitim Şube Müdürleri, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldılar.

Türkiye’nin yeşil dokusunun geliştirmesine katkıda bulunmak, öğrencilerde ağaç ve orman sevgisini geliştirmek, öğrencilerin çevreye duyarlı bir birey olarak yetişmesini sağlamak ve toplumda çevre koruma konusunda farkındalığı artırmak amacıyla 81 ilde ve ağaçlandırmaya uygun şartların sağlandığı ilçelerde eş zamanlı düzenlenen fidan dikme töreninde, Meriç ve Tunca Nehirleri Şehir Orman Ağaçlandırılma Projesi ile çalışmaları başlatılan Kirişhane Seddesi’ndeki 60 dekar alanda 3 bin adet maviservi ve fıstıkçamı fidanı dikilerek, ‘Birlikte büyüyoruz’ ormanı oluşturuldu.

Törenin açılış konuşmasını Edirne Orman İşletme Müdürü Önder Terzi yaptı. Terzi, konuşmasında düzenlenen ‘Fidanlar, fidanlarla büyüyor’ ağaçlandırma işbirliği protokolünün amacını açıklayarak; “Protokolün amacı; ülke bazında ilk ve orta öğretimde eğitim gören yaklaşık 10 milyon öğrencinin, ülkemizin yeşil dokusunun geliştirilmesine katkıda bulunmalarını sağlamak, öğrencilerimize ağaç ve orman sevgisini aşılamak, onları çevreye ve doğaya duyarlı birer fert olarak yetiştirmeyi hedeflemektedir. Fidan dikimini gerçekleştireceğimiz bu bölge, Devlet Su İşleri tarafından Orman İşletme Müdürlüğü’müze ağaçlandırılmak amacıyla tahsis edilen ve kurumumuz tarafından Meriç ve Tunca Nehirleri Şehir Ormanı Projesi kapsamında ağaçlandırma çalışmalarına başlanılan bir bölgedir. Protokol kapsamında, Edirne ilimizde dikilmesi planlanan 32 bin 475 fidanın 3 bin adedi 60 dekarlık bu alanda maviservi ve fıstıkçamı fidanı öğrencilerimiz tarafından dikilmek suretiyle ‘Birlikte Büyüyoruz Ormanı’ tesis edilecektir” ifadelerine yer verdi.

“Çocuklarımızla beraber büyüyecek”

Terzi’nin konuşmasının ardından törende bir konuşma da Edirne Valisi Ekrem Canalp yaptı. Canalp, konuşmasında imzalanan protokol kapsamında düzenlenen proje ile 2 uygulamanın gerçekleştirildiğine dikkat çekerek; “Burada 2 şeyi bir arada yapıyoruz. Bir tanesi, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı, yine aslında geleceğimizin bir başka teminatı olan fidanlarla buluşturuyoruz. Bu fidanlar, belki 30 yıl sonra altında insanların piknik yapacakları alanları oluşturacak. 30 yıl geçtiği zaman sevgili öğrencilerimiz de memleketimizin kaderinde rol oynayacak pozisyonlarda olacaklar. Programın adı, aslında pek çok şeyi anlatıyor; ‘Birlikte büyüyoruz’. Fidanlarımız, çocuklarımızla beraber büyüyecek. Herkes gelecekte bu memleket, vatan için faydalı işler yürütecek. 30 yıl beklememize de gerek yok. Çünkü fidanlar diktiğimiz andan itibaren oksijen üretecekler ve Edirnelilerin soluduğu havaya temiz oksijen sağlamaya başlayacaklar. Bu fidanlar yeşillenecek, büyüyecek ve Kent Ormanı haline geldiğinde Edirneliler burada yaşamaktan, nefes almaktan daha fazla huzur duyacaklar” dedi. Canalp, konuşmaların ardından fidan dikim alanına yürüdüğü sırada ayakları toz olmasın diye serilen yeşil halıyı da görerek kaldırılması talimatı verdi. Talimatın ardından yeşil halı alandan kaldırıldı.

İlk fidanı Canalp dikti

Canalp, konuşmasının ardından törene katılan öğrencilerle birlikte ‘Fidanlar, fidanlarla büyüyor’ fidan dikimi töreni kapsamında hazırlanan ‘Birlikte büyüyoruz’ ormanına ilk fidanı dikti. Canalp, fidan dikiminin tamamlanmasının ardından öğrencilerle birlikte diktiği fidanı suladı. Fidanların dikiminin tamamlanmasının ardından tören sona ererken, öğrencilere ağaçlar konusunda kamu spotu bulunan kalem kutusu ve rozetler dağıtıldı.Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 196 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Üç cenaze tek tören Üç cenaze tek tören 26.3.2019
Tek zarfa 4 pusula Tek zarfa 4 pusula 26.3.2019
Okura protokolsüz destek Okura protokolsüz destek 26.3.2019
Projeler hizmet amaçlı olsun Projeler hizmet amaçlı olsun 26.3.2019
Çıtak’tan ders gibi uyarı Çıtak’tan ders gibi uyarı 26.3.2019
Amatör spora 1 milyon TL Amatör spora 1 milyon TL 25.3.2019
Genç Avukatlar, yöneticilerini seçti Genç Avukatlar, yöneticilerini seçti 25.3.2019
Ertekler’in prestij projesi Ertekler’in prestij projesi 25.3.2019
Kitaptan sanata Edirne tarihi Kitaptan sanata Edirne tarihi 25.3.2019
3 nehirde kürek çektiler 3 nehirde kürek çektiler 25.3.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 48
Web Siteleri 73
Facebook 88
Twitter 5
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 223 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Kime oy vermeyelim?
Murat Savaş

Recep Duymaz
Terör mü, medeniyetler çatışması mı?
Recep Duymaz

ÇiğdemSubaşı
Silivri modeli tarım ne getirir?
ÇiğdemSubaşı

Nefize Ramadan
Sakin kalabilme sanatı
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.