Edirne 0°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Ekolojik kafe takasla başladı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Ekolojik kafe takasla başladı 5.11.2018 - 09:56:56
Restoratör Bilge Turanlı, marangozhane ve sivil mimari restorasyon deposu olarak kullandığı atölyesini örnek bir geri dönüşüm çalışması ile Eskiz Atölye Kafe’ye dönüştürdü. Turanlı, restorasyon ile yeniden hayat verdiği malzemelerden oluşturduğu kafenin açılışını, kitap takası etkinliğine ev sahipliği yaparak gerçekleştirdi. Sanatseverler, kitap okurları ve zanaatkarların buluştuğu etkinlikte kolektif çalışma sonucu üretim ve var olanı değerlendirme fikrine dikkat çekildi.Ekolojik kafe takasla başladı


Edirne’nin Dilaverbey Mahallesi Cumhuriyet Caddesi’nde restoratör Bilge Turanlı tarafından iki yıldan bugüne marangozhane ve sivil mimari restorasyon deposu olarak kullanılan restorasyon ve tasarım atölyesi, örnek bir çalışma ile ‘Eskiz’ adını alarak atölye kafeye dönüştürüldü. Turanlı, hayalini gerçeğe dönüştürdüğü kafenin dekorasyonunda, restorasyon ile yeniden hayat verdiği malzemeleri kullanması geri dönüşüme özel bir örnek oldu.

İki bölümden oluşan Eski Atölye Kafe’nin giriş bölümü özellikle sanat ve kahve meraklıları için uğrak noktası olacak bir dekorasyon ve menü ile hizmet vermeye başlarken; ikinci bölümde ise resim, seramik, heykel, restorasyon ve gitar atölyeleri ile Edirne’nin zanaat kültürüne yeni bir bakış açısı kazandıracak. Günümüzde ortaya çıkan tüketim toplumu ile birlikte yaşanan çevre kirliliğine karşı geri dönüşüm, üretim ve var olanı yeniden değerlendirme gibi değerlerle açılışı gerçekleştirilen kafenin ilk etkinliği de kitap takası oldu.

Edirne Kitap Okur Grubu üyesi Av. Fatih Altun ve çeşitli kafelerde düzenlediği kitap takası etkinlikleriyle dikkat çeken Özge Uysal işbirliğinde düzenlenen kitap takası ile kapılarını Edirnelilere açan Eskiz Atölye Kafe, konsepti ile kafe kültürüne yeni bir soluk getirecek. Restorasyon ile geri dönüştürülen dekorasyonunun yanı sıra duvarlarında Pablo Picasso ve Amedeo Modigliani gibi sanatın önemli isimlerinin eserleri ile sokak sanatı grafiti süslemelerinin yer aldığı kafe, ilk gününde kitapseverler ve sanat meraklıları tarafından ilgi alanı oldu.

Geri dönüşümlü ‘start’

İki saat süren kitap takası etkinliğinde katılımcılar, hem kitaplarını takas etme şansı yakalayarak okuma konusunda farkındalık yarattılar, hem de kafenin konsepti olan geri dönüşüme örnek bir katkı sundular. Kitap takası etkinliğini düzenleyen Edirne Kitap Okur Grubu üyesi Av. Fatih Altun, Edirne’de 3’üncü kez kitap takası etkinliği gerçekleştirdiklerini belirterek; “İlk etkinliğimizi açık havada, kitap okuma etkinliği şeklinde düzenlemiştik. İlkbahar’da yeniden açık havada etkinlik yapmayı planlıyoruz. Kitap takası etkinliklerimizde birkaç amacımız var. Birincisi, kitap okuma konusunda farkındalığı artırmak, insanların kitap okuma alışkanlığını geliştirmek ve çocuklara kitap okuma alışkanlığını kazandırmaktır. İkincisi ise geri dönüşümdür” ifadelerine yer verdi.

“Fikir takası da önemlidir”

Av. Altun, geri dönüşüm çalışmaları için örnek bir kafe olması nedeniyle 3’üncü kitap takası etkinliğini Eskiz Atölye Kafe’de düzenlemeye karar verdiklerini belirterek; “Çünkü kitap takası ile geri dönüşüme katkı sağlıyoruz. Bu tür etkinlikler sonucunda ormandan daha az ağaç kesiliyor, kitaplar elden ele dolaşıyor ve tüketimi azaltmış oluyoruz. Ayrıca bu sene enflasyon nedeniyle kâğıtların fiyatları yüzde 70’in üzerinde arttı. Dolayısıyla kitap fiyatları ve özellikle yeni basılan kitapların fiyatları çok yükseldi. Bu nedenle; ‘Param yok kitap okuyamıyorum’ ya da ‘Bütçemi kitaba ayırmak istemiyorum’ diyenler için takas pazarı bir fırsattır. Hepsinden önemlisi de kitapseverler olarak burada tanışıyoruz, sohbet ediyoruz ve olumlu enerjimizi yaymaya çalışıyoruz. Takastan sonra kitap kalırsa kafe sahibine bırakıyoruz. İsterse mekânında sergiliyor. Eğer istemezse de mekândan ayrılırken biz alıyoruz. Tek sıkıntımız, herkes kitaplarına duygusal anlamda bağlı. Buraya getirirken canından can gibi getiriyor. Burada önemli olan sadece kitap takası değil, aynı zamanda fikir takasıdır. Düşüncelerini paylaşmak isteyenler de katılabilir” dedi.

Geri dönüşümden doğan kafe; Eskiz

Eskiz Atölye İşletme Sahibi Bilge Turanlı ise iki yıldan bugüne marangozhane ve sivil mimari restorasyon deposu olarak kullanılan atölyeyi, 3 ay önce atölye kafeye dönüştürme kararı aldığını açıklayarak; “Daha önce düşünülmüş ama eyleme geçirilmemiş bir şeydi. 3 ay önce birden böyle bir karar aldık ve başladık. Bir yerin dekoruna karar verirken öncelikle bir çalışma ve tasarım yapılır. Biz, Eskiz Atölye Kafe’de böyle bir şey yapmadık. Elimizde eski malzemelerimiz vardı. Aslında birçoğu çöp diye nitelendirilebilecek şeylerdi. Biz, o malzemeyi, burada geri dönüştürerek dekorasyon yaptık. Malzeme bizi yönlendirdi. Sevdiğim şeyleri de içine katınca Eskiz Atölye Kafe ortaya çıktı” sözlerine yer verdi.

“Kolektif bir çalışma gerçekleşti”

Kafe dekorasyonundaki duvarları süsleyen resimlerin en çok önemsediği öğelerin başında geldiğini ifade eden Turanlı; “Çünkü Pablo Picasso ve özellikle Amedeo Modigliani’yi çok seviyorum. O dönemi ve Modigliani’nin hayatını çok hüzünlü bulmama rağmen çok seviyorum. Bu nedenle iki resmin bulunduğu köşe benim için çok kıymetlidir. Bizim burada ilk yaptığımız dekor da Picasso’nun resmiydi. Ayrıca Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü Öğr. Gör. Fırat Uysal da grafiti çalıştı ve bize hediye etti. Fırat Uysal’ın eşi Özge Uysal da Eskiz Atölye Kafe’nin oluşmasında bize çok katkısı olan dostumdur. Aslında Eskiz Atölye Kafe’de gerek düşünsel, gerekse fiziksel birçok kişinin katkısı da oldu. Kolektif bir çalışma gerçekleşti. İşin en keyifli taraflarından biri de buydu. Bundan sonrasının da kolektif bir çalışma ile devam etmesini istiyorum” dedi.

“Atölyeler üretime yönelik olacak”

Giriş bölümünde yer alan kafenin arka bölümünde ise atölyelerin yer aldığını açıklayan Turanlı; “Atölyemizde hafta için her gün 18.00-20.00 saatleri arasında resim, seramik, heykel, restorasyon,  gitar atölyelerimiz olacak. Atölyelerimizdeki hocaların hepsi, uğraşlarında çok yetenekli isimlerdir. Atölyelere gelenlerin bir şeyler öğrenerek ayrılmasını istiyoruz. Kendi başına kaldıkları zamanlarda bir şeyler üretebilmelerini amaçlıyoruz. Çünkü atölyelerimiz üretmeye yönelik olacak. İlk hedefimiz üretimdir. Hayal gücünü devreye soksun, hayal ettiği şeyi gerçeğe dönüştürebilsin. Eskiz Atölye Kafe’nin menüsünde özellikle kahve çeşitlerini önemsiyoruz. Menümüzde çok fazla yiyecek seçeneğimiz yok. Birkaç tost seçeneğimiz var. Kafemize özel, sadece burada bulabilecekleri doğaçlama lezzetler de yapabiliriz.  Ama daha çok kahve çeşitlerimiz olacak” ifadelerine yer verdi.

“Mevcudu değerlendiren çabamız var”

Turanlı, Eskiz Atölye Kafe’nin kitap takası ile ilk etkinliğini gerçekleştirdiğini söyleyerek; “Etkinliği yürütenler aslında Av. Fatih Altun ve Özge Uysal oldu. Ben sadece mekân olarak katkıda bulundum. Edirne’nin de birçok yer gibi ihtiyacı olan bir etkinlik oldu. Çünkü birçok kitabı okuyoruz ve rafa kaldırıyoruz. Bir daha bakmıyoruz. Bunun yerine kafemizdeki takas etkinliği gibi yerlere getirip okumayan insanların faydalanmasını sağlamak mümkün olabiliyor. Bu anlamda güzel bir etkinlik oldu. Kitap takasının devamını da düzenlemeyi düşünüyorum. Bir yandan da nasıl ki kafemizde geri dönüşüm varsa kitapta da var. Dekorumuzu oluştururken her şey geri dönüştürdüğümüz malzemelerden oluştu. Şu anda küçük de olsa ikinci el kıyafet bölümümüz de var. Aslında bu oluşan tüketim toplumuna dönüşümün bir eleştirisidir. Bazı boşlukları alışveriş ile doldurmaya çalışmaktansa üretmeye yönelik, mevcudu değerlendiren bir çaba gösteriyoruz. Bu tür çalışmalara da yardımcı olmak, insanların istedikleri zaman nasıl yapabileceklerini anlatabilmek amacındayız” dedi.

“Keşiflerle kendimizi yenileyebiliriz”

Eskiz Atölye Kafe’de sanata ve zanaata meraklı, doğal yaşama ve permakültüre ilgili ve kahve tutkunu olan özel bir kitleye hitap ettiklerini ifade eden Turanlı; “Yakın zamanda doğal sabun yapımı ile ilgili etkinliğimiz olacak. 24 Kasım’da böyle bir etkinlik düzenleyeceğiz. Ayrıca ahşap oyma atölyemiz olacak. 15 günde bir sinema tarihi ve film okuma etkinliklerimiz olacak. Programı da geçtiğimiz yıl Trakya Üniversitesi Sinema Topluluğu Başkanı olan Furkan Aşkın yönetecek. Ayrıca kısa film etkinlikleri de düşünüyoruz. Atölyelerimizde ebru atölyesi gibi çeşitli atölyeler de düzenlemek istiyoruz. Etkinliklerimizi Eskiz Atölye Kafe’nin instagram sayfasından duyuracağız. Sosyal medya sayfamızı takip edebilirler. Bazı şeyleri akışına bırakıyoruz. Biraz da doğaçlama gidiyoruz. Keşif devam ettiği sürece Eskiz Atölye Kafe kendini yenileyebilecektir. Öğrenmeye devam edeceğiz” sözlerine yer verdi.

“Hobici düşüncesinden çıkılmalı”

Turanlı, Edirne’de özellikle zanaata yeni bir bakış açısı sunmak istediklerini belirterek; “Edirne’de yıllardır devam eden ‘hobici’ diye tabir ettiğimiz bir düşünce var. Düzenlenen atölyeler için Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüşüp sertifika verilmesini istiyorlar. 2 ay verilen kursun sertifikası ne olarak verilebilir? 2 ayda heykeltıraş mı çıkacak? Edirne’nin ‘hobici’ düşüncesinden çıkması gerekiyor. İnsanlar, burada 2 ayda bir şey öğrenip, onu üretime döküp, onunla para kazanacak duruma gelemez. Bu işlerin belirli bir süresi var. Önce gerçekten öğrenmeyi ve üretmeyi arzuluyor olması lazım. Satış kısmını düşünerek yapılan işler, hobi gibi işler olarak kalıyor. Onun gerçekten bir ürüne dönüşmesi için bir aşk, sevgi besliyor olması gerekiyor. O yüzden bizde sertifika yok, bol bol eğitim var. İnsanlara bir şey öğretmeyi vadediyoruz. Belki de atölyeye geldiklerinde o işi sevmeyecek, uyum sağlayamayacak ve vazgeçecekler. Bunu da bilemeyiz. Onunla vakit geçirmesi lazım. Sevdikten sonra ikinci aşamada gerçekten üretebileceğine karar vermesi lazım. Bunun birçok aşaması vardır. Öğrenmeyi düşünme, üretmeyi isteyecek ve satış dediğimiz kısım çok sonraki aşamadır. Atölyelerde aylık 200 TL ücretimiz olacak. Haftada bir gün 2 saatten, ayda 8 saatlik programımız olacak” dedi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 322 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Necatiye’ye dünyanın tebriği Necatiye’ye dünyanın tebriği 16.1.2019
Marka kent olmalıyız Marka kent olmalıyız 16.1.2019
Memur bordro yaktı Memur bordro yaktı 16.1.2019
Uymaz’dan kan bağışı Uymaz’dan kan bağışı 16.1.2019
Can birliği Can birliği 16.1.2019
Başkana hakarete ceza Başkana hakarete ceza 16.1.2019
İkinci Münevver Karabulut vakası İkinci Münevver Karabulut vakası 16.1.2019
Edirne’ye 2 yeni taksi durağı Edirne’ye 2 yeni taksi durağı 15.1.2019
Vali Canalp'ten köy ziyaretleri Vali Canalp'ten köy ziyaretleri 15.1.2019
CKD’den 96 yıllık vefa CKD’den 96 yıllık vefa 15.1.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 43
Web Siteleri 61
Facebook 80
Twitter 4
Instagram 2
Youtube 5


Ankete 195 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Siyasete bir göz gezdirelim
Murat Savaş

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
2019’da neden yoga yapmalıyız
Nefize Ramadan

Filiz Mandacı
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE
Filiz Mandacı
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.