Edirne 11°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Plastiksiz Tunca umudu - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Plastiksiz Tunca umudu 5.11.2018 - 09:42:46
Tunca Nehri kıyısında gerçekleştirdiği temizlik etkinlikleriyle Edirne’de örnek bir çalışmaya imza atan İspanyol Öğretim Görevlisi Begona Rodriguez, bilinçlendirme çalışmalarına da devam ediyor. Hafta sonu düzenlenen nehir kıyısı temizliğinde bölgede balık avlayan bazı vatandaşların da Rodriguez’in uyarıları sonucu bölgenin temizliğine katkı verdikleri ortaya çıktı. Etkinlikte katılımcı sayısı da Tunca Nehri için umutlandırdı.Plastiksiz Tunca umudu


Tunca Nehri kıyısında yaklaşık 3 yıl önce kişisel çabasıyla başladığı plastik ve atık toplama etkinlikleriyle Edirnelilerin dikkatini çeken Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü’nün İspanyol Öğretim Görevlisi Begona Rodriguez, temizlik etkinliklerine katılımcı sayısının artması ve temizlik sırasında bölgede bulunan balıkçılar için gerçekleştirdiği bilinçlendirme çalışmalarında olumlu geri dönüşlerin yaşanmasıyla birlikte hedef büyütmeye devam ediyor.

Plastiğe Hayır Platformu’nun Cumartesi günü nehir kıyısında düzenlediği etkinliğe Rodriguez’in yanı sıra Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Görevlisi ve Genç TEMA Topluluğu akademik danışmanı Doç. Dr. Başak Balkan, Edirne Kent Konseyi Başkanı Ziya Gökerküçük, Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği Genel Sekreteri ve Proje Koordinatörü Neslihan Çakır, Trakya Üniversitesi Genç TEMA Topluluğu ile çevre dostları katıldılar. Etkinlikte Tunca Nehri kıyısındaki kirliliğin devam ettiğine dikkat çekilirken, nehir kıyısında avlanan bazı balık avcıları ise Rodriguez’in etkinliklerine destek verdiklerini açıkladılar.

Temizlik etkinliğinden önce Plastiğe Hayır Platformu’nun Tunca Nehri kıyısındaki temizlik çalışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Rodriguez, yaklaşık 3 yıldır devam eden etkinliklerin sonucunda bazı insanların davranışlarının olumlu yönde değiştiğini belirterek; “Bazı insanların ise düzenlediğimiz temizlik etkinliklerine karşı bakış açıları çok negatif ve Tunca Nehri kenarının sürekli kirlendiğini söyleyerek etkinliklerimize katılmıyorlar. Nehir ve kıyısında da kirlilikte bazı değişimler var. Örneğin; şu anda nehirde özellikle balık taşınan köpükten kutular var ve nereden geldiklerini bilmiyorum. Geceleri de insanlar nehir kıyısına gelip alkollü ya da alkolsüz içecekler içiyorlar. Bazıları çöp kutusuna atarken, bazıları ise çevreye atıyorlar” ifadelerine yer verdi.

“Değişim evde olmalı”

Plastiğe Hayır Platformu’nun nehir kıyısındaki temizlik etkinliklerinin gündeme gelmesinin ardından bazı insanların plastiğin çevreye olan zararlarını düşünmeye başladığını ifade eden Rodriguez; “Fakat önemli olan insanların evlerindeki değişikliklerdir. Evlerinde doğaya zararlı ürünler kullanmamayı öğrenmeli ve bunu düşünmeliler. O zaman gerçekten değişim olacaktır. Hiçbir şey yapmazlarsa değişim de olmaz. Lütfen evinizde bir şeyler yapın. Bu sorun temiz olmak ya da güzel görünmek için değil, çevresel bir sorundur. İnternette plastik kirliliği ile ilgili araştırma yaptığınızda karşınıza çıkan fotoğraflara bakmanızı öneririm. Bu bir dünya çapında sorundur ve sadece Türklerle alakalı değildir. Bu konuda kimseyi suçlamamak gerekir. Herkes bunun bir parçasıdır. Herkesin bir şeyler yapması gerekiyor” dedi.

“Balık avcıları da bilinçlenmeye başladı”

Rodriguez, temizlik etkinliklerini başlattığında nehir kıyısında bulunan balık avcılarıyla da tanışarak plastiğe karşı bilinçlendirme çalışması gerçekleştirdiğini söyleyerek; “Tunca Nehri kıyısında düzenlediğimiz etkinliklerde ayrıca balıkçılarla da sohbet etme şansımız oldu. Onlara plastiğin doğaya zararlarını anlattım ve nehirdeki plastikleri yiyen balıkların öldüğünü söyledim. Bunu anlattıktan sonra bazıları nehir kıyısındaki çöpleri toplamamıza yardım etmeye başladı. Az sayıda da olsa insanlar değişiyorlar. Hiç kimse değişmeyecek diye bir şey yok. Normal olarak zaman alacak ama değişecekler. Ayrıca öğrenciler de bana umut veriyorlar” sözlerine yer verdi.

“Türkiye’de neden yasaklanmasın?”

Plastiğe Hayır Platformu’nun temizlik etkinliğine Trakya Üniversitesi Genç TEMA Topluluğu ile destek veren Doç. Dr. Başak Balkan ise çevre kirliliğinin dünya çapında bir problem olduğuna dikkat çekerek; “Birçok ülkede özellikle tek kullanımlık plastikler yasaklandı. Bunların başında İngiltere, Çin gelirken; üçüncü dünya ülkesi diye tabir ettiğimiz Kenya, Bangladeş, Fas gibi ülkeler de var. Bunu Türkiye neden yapmasın? İnsanların bunları da görüp bilinçlenmesi gerekiyor. Çevreye verdiğimiz zarar aslında kendimize verdiğimiz zarardır. Bu çevrede biz yaşıyoruz. Özellikle Trakya’daki halk sağlığına baktığımızda kanser oranlarının ve oranlardaki artışın ne kadar fazla olduğunu görüyoruz. İnsanların, bu kirliliğin geri dönüşünün ne kadar zararlı olduğunu anlaması gerekiyor. Bunu da eğitimlerle ve bu şekilde etkinliklerle yapabiliriz. Ama daha fazla katılım olması gerekiyor” dedi.

“Kamusal alan da bize ait”

Edirne Kent Konseyi Başkanı Ziya Gökerküçük ise Rodriguez’in Plastiğe Hayır Platformu ile Tunca Nehri kıyısında düzenlediği etkinliklerin Edirne için önemli bir örnek olduğunun altını çizerek; “3-4 sene önce başlamıştı ve örnekleri çoğaltmaya çalışıyoruz. Kent Konseylerinin de asıl amacı; resmi kurumların değil, bireylerin ve örgütlerin yaptığına destek vermektir. Bu anlamda Begona Rodriguez’in Plastiğe Hayır Platformu ile yaptığı etkinlikleri Edirne Kent Konseyi olarak destekliyoruz. Burada asıl önemli olan ‘ben’i, ‘biz’e çeviremiyoruz. Annelerimiz, evlerimizde yere çöp atan çocuğu azarlar ve çöpe atmasını söyler. Çünkü orası kendi malımızdır. Kamusal alanların da bize ait olduğunu maalesef okullarda öğretemedik. Ben de öğretmenim ama demek ki öğretememişiz. Kamusal alanların da bizim olduğunu okullarda öğrenebilirsek, eve nasıl ki çöp atmıyorsak kamusal alanda da atmamamız gerekir. Bu bilinci yerleştirmemiz lazım. Şimdilik başaramadık” ifadelerine yer verdi.

“Cezasız olmuyor”

Temizlik etkinliklerinin yanı sıra çevreyi kirletmenin cezalandırılmasının gereklilik haline geldiğini belirten Gökerküçük; “Ne yazık ki zabıta kuvveti gerekiyor. Cezasız bir şey olmuyor. Demokrasi istiyoruz ama demokrasilerde de ceza olması lazım. Devletimizin veya halkımızın talebiyle yasa çıkarıyoruz. O yasayı devletin yetkilileri uygulamıyorsa, biz de bu şekilde etkinlikler yaparak yasaların uygulanmasını sağlıyoruz. Bu etkinlikleri kentlimizin yanı sıra resmi kurumların da dikkatini çekmek için düzenliyoruz. Anayasa; ‘Burayı temiz tutmak senin görevin’ diyor. Yapmadıkları zaman da bir anlamda; ‘Benim yaşadığım ortamı temizlemek zorundasın’ diyor, yasanın böyle söylediğini gösteriyoruz. Bu nedenle bugünkü gibi etkinlikler katılım az bile olsa devam etmeli ve çoğalmalıdır. Tunca Nehri’nin yanı sıra Süvari Köprüsü’nde ve Karaağaç’ta da yapılmalıdır. Kamusal alanlara sahip çıkacağız çünkü kamu hepimizindir” dedi.

“Yerleşkelerde de etkinlikler düzenleyeceğiz”

Plastiğe Hayır Platformu’nun temizlik etkinliğine destek veren Genç TEMA Topluluğu’nun Başkanı ve Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü öğrencisi Taha Yusuf Kara da Tunca ve Meriç nehirlerindeki kirliliğe dikkat çekerek; “Tunca ve Meriç Nehri’ndeki kirliliği görüyoruz. Biz de Genç Tema Topluluğu olarak Plastiğe Hayır Platformu’nun düzenlediği etkinliklere katılmaya devam edeceğiz. İnsanların haberdar olması için de sosyal medyada paylaşacağız. Hem farkındalık yaratmak, hem de Edirne’yi daha temiz tutabilmek amacıyla çalışmalarımıza devam edeceğiz. Topluluk olarak Trakya Üniversitesi Yerleşkelerinde de çöp toplama etkinlikleri yapacağız. Örneğin; sigara içen ve izmariti yere atan çok fazla insan var. Biz de yere atılan izmariti gözünün önünde alıp çöpe atacağız. Bunun da bir farkındalık yaratacağını düşünüyoruz. Ayrıca fidan dikimi etkinliklerimiz olacak” sözlerine yer verdi.

Balık avcılarından Rodriguez’e destek

Temizlik etkinliği sırasında nehir kıyısında balık avlayan Ahmet Necati Durak ise Rodriguez’in nehir kıyısındaki balık avcılarında da örnek bir farkındalık oluşturduğunu açıkladı. Durak, Hürriyet ve Tercüman Gazeteleri’nde toplam 29 yıl çalışmasının ardından emekli olmasıyla İstanbul’dan Edirne’ye taşındığını belirterek; “Edirne’ye taşındıktan sonra bazı günlerde nehir kıyısına balık avlamak amacıyla geliyorum. Rodriguez ile nehir kıyısında temizlik yaptığı sırada tanıştık. Düzenlediği temizlik etkinlikleri bizde de önemli bir farkındalık yarattı. Onu ilk gördüğümde buradaki çöpleri topluyordu ve eldivenlerimi hediye ettim. Burada çok önemli bir iş yapıyor. Biz de nehir kıyısını kirletenleri hem uyarıyoruz hem de temizliyoruz. Fakat bazı balık avcıları nehirde balık tutmak için paraşüt denilen sistemi kullanıyorlar. Aslında kanunen yasak ve 900 TL de cezası da var. Kullanan cezasını çeksin. Biz kesinlikle kullanmıyoruz” dedi. Etkinliğin sonunda katılımcılar topladıkları çöplerle Tunca Köprüsü önünde günün anlamı için fotoğraf çekilirken, bir kamyonet çöp toplandığı dikkat çekti. Fotoğraf çekiminin ardından nehir kıyısına gelen Edirne Belediyesi temizlik görevlileri, toplanan çöpleri alarak bölgeden ayrıldılar.Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 448 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
MHP Edirne’de yeni yönetim MHP Edirne’de yeni yönetim 21.9.2019
Vali Özdemir unutmadı Vali Özdemir unutmadı 21.9.2019
40 yıllık dayanışma 40 yıllık dayanışma 21.9.2019
Gürkan’dan ‘Oldtown’ açıklaması Gürkan’dan ‘Oldtown’ açıklaması 21.9.2019
Çamur kokusuymuş Çamur kokusuymuş 21.9.2019
SGK borcuna arsa teminatı SGK borcuna arsa teminatı 21.9.2019
Erdoğan’a İpsala pirinci Erdoğan’a İpsala pirinci 20.9.2019
Türkiye, Rumelisiz düşünülemez Türkiye, Rumelisiz düşünülemez 20.9.2019
Sergi açtılar, şed kuşandılar Sergi açtılar, şed kuşandılar 20.9.2019
Şans Topu talihlisinin formülü Şans Topu talihlisinin formülü 20.9.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 55
Web Siteleri 83
Facebook 103
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 7


Ankete 257 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Babacan ve Davutoğlu Edirne’de ne yapar?
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.