Edirne 19°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
OSB’ye olağanüstü meclis - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
OSB’ye olağanüstü meclis 6.12.2017 - 10:07:44
Edirne İl Genel Meclisi, Edirne’nin Uzunköprü İlçesi Kavacık Köyü’nde kurulacak Organize Sanayi Bölgesi’nin 2018 yatırım planına alınması amacıyla gerçekleştirdiği olağanüstü meclis toplantısında 8 kişi asil ve 8 kişi yedek üye olmak üzere müteşebbis heyetinin seçimini gerçekleştirdi. Toplantıda Uzunköprü OSB’nin tanıtım sunumunu ise Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Salih Akbulut gerçekleştirdi. Akbulut, sunumunda OSB’nin Kavacık Köyü Ardıç Bayırı Mevkii’nde kurulacağını açıkladı.OSB’ye olağanüstü meclis
Edirne İl Genel Meclisi, dün gerçekleştirdiği olağanüstü toplantıda Edirne’nin Uzunköprü İlçesi Kavacık Köyü’nde kurulacak Organize Sanayi Bölgesi’nin 2018 yatırım planına alınması amacıyla 8 kişi asil ve 8 kişi yedek üye olmak üzere müteşebbis heyetini belirledi. Toplantıda, Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odası’nın ortaklığında gerçekleşecek Uzunköprü OSB ile ilgili sunumu Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Salih Akbulut gerçekleştirdi. Akbulut, sunumunda OSB’nin Kavacık Köyü Ardıç Bayırı Mevkii’nde kurulacağını açıklayarak; “İlimiz Uzunköprü ilçesinde organize sanayi bölgesi kurma çalışmaları ilk olarak Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odası’nın girişimi ile başlatılmıştır. Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odası tarafından hazırlanan Uzunköprü OSB Bilgilendirme Raporu ve Onaylı Haritalar İl Müdürlüğümüzün 31.08.2016 tarih ve 444 sayılı yazısı ile Bakanlığımız Sanayi Bölgeleri Genel Müdürlüğü’ne gönderilerek OSB için ilk başvuru yapılmıştır” ifadelerine yer verdi.

“25 Mayıs’ta belirlendi”
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca başvurunun incelenerek eksikliklerin giderildiğini belirten Akbulut; “Yapılan tüm çalışmalar sonucunda Bakanlığımız Sanayi Bölgeleri Genel Müdürlüğünün talimatıyla 25.05.2017 tarihinde Yer Seçimi Komisyonu Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odası’nda toplanmış ve OSB alanı için belirlenen alan Uzunköprü OSB Yeri olarak kesinleştirilmiştir” dedi.

“Kültür ve Turizm Müdürlüğü katılmadı”
OSB’nin yer seçiminin kesinleşmesinin ardından OSB kuruluş protokolünün 2 nüsha halinde hazırlanarak Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na sunulduğunu söyleyen Akbulut; “Yer seçimi toplantısına; Edirne Defterdarlığı, Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, TCDD Genel Müdürlüğü 1.Bölge Müdürlüğü, Karayolları 13.Şube Şefliği, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı 1.Bölge Müdürlüğü, Edirne Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, BOTAŞ Kırklareli Şube Müdürlüğü, T.E.İ.A.Ş. 20.Bölge Müdürlüğü, DSİ 11.Bölge Müdürlüğü, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 1.Bölge Müdürlüğü Edirne Şube Müdürlüğü, Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Edirne Orman İşletme Müdürlüğü Uzunköprü Orman İşletme Şefliği, Edirne İl Özel İdaresi, Edirne İl Halk Sağlığı Müdürlüğü katılmış olup, Edirne Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü katılmamıştır” sözlerine yer verdi.
Kuruluş protokolünü açıkladı. OSB’nin kuruluş protokolünde yer alacak bilgilerle ilgili sunumuna devam eden Akbulut; “OSB’nin unvanını, Adresini, OSB’nin oluşumuna katılan kurum ve kuruluşların katılma payı oranlarını ve müteşebbis heyette temsil edilecekleri üye sayılarını, katılma paylarının ödeme şekil ve şartlarını, OSB’nin organlarında görev alan asil ve yedek üyelerin adları ile temsil ettikleri kurum ve kuruluşları, Katılımcıların karma veya ihtisas şeklinde sektör grupları ile Bakanlığın gerekli gördüğü hallerde, belirlediği OSB’de yer tahsis edilecek özel ya da tüzel kişilerin temel vasıfları ve iştigal konularını, temsil ve ilzamla yetkilendirilmiş üyelerini, yürürlüğe giriş koşulu, imzaları ve tarihini, valinin olumlu görüşünü içeren Bakanlığa sunuş dilekçesini, Bakanlık onay bölümünü içerir” dedi.

“Yatırım alanı oluşturulacak”
OSB’nin kuruluş amacını da açıklayan Akbulut; “Uzunköprü OSB’nin kurulması İlimiz genelinde dağınık bir şekilde bulunan makine sanayi (özellikle tarım makineleri üreten sanayici) Küçük Sanayi Sitelerindeki gelişmeye engel küçük alanlardan kurtarılacak, bölgeye gelmek isteyen tekstil işletmeleri için yatırım alanı oluşturulacaktır. Yıllardır devamlı göç veren Uzunköprü ilçemizin geçmişteki sanayi potansiyeli canlandırılarak göç vermesi engellenecektir” ifadelerine yer verdi.

“Uzunköprü cazibe merkezi olacak”
Akbulut, OSB’nin neden Uzunköprü’ye kurulduğunu da açıklayarak; “İlçemizin geçmişten gelen sanayicilik ve makine üretim gücü harekete geçecektir. Dağınık şekilde bulunan makine üreticileri bir araya toplanacak ve yaratılacak sinerji ile kapı komşularımız Yunanistan ve Bulgaristan'a ihracatta önemli bir avantaj elde edilecektir. OSB’nin kurulmasıyla özellikle İstanbul’dan ilçemize gelecek olan tekstil sanayisi bölgedeki işsizliği azaltacak ve yetişmiş iş gücünün bölgemizde kalmasına katkı sağlayacaktır. OSB ile bölgedeki tarımsal üretimin ana merkezlerinden biri olan Uzunköprü ilçesinin sanayi alt yapısı yok olmaktan kurtulacağı gibi bir cazibe merkezi olacaktır. Ayrıca bölgedeki linyit kömürü madenciliği sektörü makine sektörünü destekleyen niteliği ile Uzunköprü OSB ve Linyit Madenciliği birbirini destekleyecektir” dedi.

“Bölgede istihdam sağlanacak”
Sunumunda OSB’nin hedeflerini de açıklayan Akbulut; “OSB’nin kurulmasıyla Bölgemizde bulunan Makine sektörünün altyapısı destekleneceğinden Ülkemiz sanayisine katkıda bulunulacaktır. Makine sektörü Küçük Sanayi Sitelerinde çok dar alanlarda üretim gerçekleştirmeye çalıştırmakta ve bu durum firmalarını büyütmeye engellemektedir. İşgücü imkânlarından dolayı bölgeye gelmek isteyen tekstil sektörü yatırımcılarına uygun parseller vermek ve tekstil sektöründe daha yoğun olarak çalışan kadın istihdamını arttırmaktır. Makine sanayisinde yetişmiş işgücünün bölge dışına göçü engellenerek bölgede istihdamı sağlanacaktır. Müşterek makine ve donanım kullanımı sağlanarak işletme giderleri düşürülecek ve maliyet avantajı sağlanacaktır. Kamu, özel sektör, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları arasında işbirliği geliştirmek suretiyle yerel potansiyel harekete geçirilerek ekonomik ve sosyal kalkınma geliştirilecektir” sözlerine yer verdi.

3 partiden ortak karar
Akbulut, sunumunun ardından toplantıda İl Genel Meclisi Üyelerinin sorularını cevapladı. Soruların cevaplanmasının ardından toplantıda müteşebbis heyeti seçimleri gerçekleştirildi. UTSO’dan 7 ve İl Özel İdaresi’nden 8 üyenin yer alacağı müteşebbis heyeti için İl Genel Meclisi’nde grubu bulunan 3 partiden ortak adaylar sunuldu.

Oybirliğiyle kabul edildi
İl Genel Meclisi Üyesi Erdal Akgün’ün sunduğu isimlerde asil üyeliklere Edirne Valisi Günay Özdemir, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Turan Ateş, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş, İl Genel Meclisi 1. Başkan Vekili Enver Erkan, İl Genel Meclisi Üyeleri Arda Yüce, Halil İbrahim Bulak, Nedret Akbulut ve Özcan Soyupak aday gösterildiler. Yedek üyeliklere ise Erdinç Can, Erdoğan Taşın, Mehmet Ali Yetim, Fedayi Işık, Mehmet Gürpınar, Erol Açık, Adnan Vural ve Mehmet Özkök’ün adaylıkları açıklandı. Aday isimlerin açıklanmasının ardından gerçekleştirilen oylamada, asil ve yedek üyelikler oybirliğiyle kabul edildi. Müteşebbis heyetinin seçilmesinin ardından toplantıya İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş tarafından son verildi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 600 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Bin 500 metrede brifing Bin 500 metrede brifing 15.10.2018
‘Tombul’ hasretinde son ‘Tombul’ hasretinde son 15.10.2018
Ekonomide resesyon iddiası Ekonomide resesyon iddiası 15.10.2018
Altın Kur’an’ı o kurtarmış Altın Kur’an’ı o kurtarmış 15.10.2018
Batıkale tribünü gibi düğün Batıkale tribünü gibi düğün 15.10.2018
‘Mustafa Kemal’ izdihamı ‘Mustafa Kemal’ izdihamı 15.10.2018
İğneada – Burgas 20 dakika İğneada – Burgas 20 dakika 15.10.2018
“Edirne tarihe altın izlerle geçmiş” “Edirne tarihe altın izlerle geçmiş” 13.10.2018
Yıldırım’ın son töreni oldu Yıldırım’ın son töreni oldu 13.10.2018
Şumnu’da bir zanaatkâr Şumnu’da bir zanaatkâr 13.10.2018
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 35
Web Siteleri 55
Facebook 73
Twitter 4
Instagram 2
Youtube 4


Ankete 173 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
KAZANIR MI? KAYBEDER Mİ?
Murat Savaş

Namık K. DÖLENEKEN
ETUS’a kıyak
Namık K. DÖLENEKEN

Filiz Mandacı
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE
Filiz Mandacı
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2018 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.