Edirne 1°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Edirne planı artık 11 dilde - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Edirne planı artık 11 dilde 3.11.2018 - 10:24:39
Edirne Belediye Başkanlığı, Vagus Nerve Araştırma Grubu tarafından 11 dile çevrilen Trakya Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin Edirne planını kitap haline getirdi. Belediye Başkanı Gürkan, kitabın tanıtımını, cemiyetin ilk toplantısının 100’üncü yıl dönümüne rastlayan 2 Kasım’da (dün) yaptı. Tanıtım toplantısına grubun bazı üyeleri de katıldı.Edirne planı artık 11 dilde


Edirne Belediyesi yayınlarının içinde yer alan ve 11 dile çevrilen Edirne Planı kitabın tanıtımını gerçekleştiren Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Vagus Nerve Araştırma Grubu dün basın mensuplarının karşısında yerini aldı. Trakya-Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin 11 dildeki Edirne Planı kitabının tanıtımı özellikle cemiyetin ilk toplantısını yaptığı tarihin 100’üncü yıldönümü olan dünkü tarihe rastlatıldı. Törende konuşan Başkan Gürkan “Trakya - Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti, emperyalistlerin işgaline karşı Türkiye’nin ilk kurtuluş kıvılcımıdır, yakılan ilk meşaledir. Bu çalışma kurtuluş meşalesinin ilk ateşinin nasıl yakıldığını, nereden yakıldığını anlatıyor. Bu aslında bizim tarihimizin pek bilinmeyen noktalarından birisi. Bunun ortaya çıkarılması bir milletin emperyalistlere karşı nasıl direndiğinin belgelenmesi anlamında çok önemli bir katkısı olacak” dedi.

Arapçadan Malaycaya

Trakya-Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin, Edirne’nin etnik nüfusunun dağılımını gösteren, tarihini özetleyen Edirne Plan; Vagus Nerve Araştırma Grubu tarafından Türkçe, Lehçe, İngilizce, Bulgarca, Fransızca, Arapça, Malayca, Rusça, Almanca, Çince ve Yunancaya çevrilerek kitapta yerini aldı. Kitabın tanıtımına Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın yanı sıra Vagus Nerve Araştırma Grubu’nda yer alan Kutalmış Bayraktar, Duygu Yürek ve Anna Bujasda katıldı.

Topluma sağlam gelecek

Toplumları geleceğe taşıyan şeylerin, geleceğe dönük projeler, düşünceler, hayaller olduğunu kaydeden Gürkan “Bunlar sizi geleceğe taşır. Ama bütün bunları yapabilmeniz için; geleceği planlamanız gerekir. Toplumun isteklerini, taleplerini, beklentilerini, ihtiyaçlarını karşılayabilmeniz için sağlam bir altyapının olması gerekir. Bu sağlam altyapıyı da ancak ve ancak toplumunuzun geçmişte neler yaşadığını, neler atlattığını, ne sıkıntılar gördüğünü ve sıkıntılara nasıl çözümler geliştirdiğini bilirseniz yapabilirsiniz. Eğer toplumunuzu, halkınızı, coğrafyanızı, ülkenizi tanımıyorsanız; geçmişinizi bilmiyorsanız, o topluma da sağlam bir gelecek de planlayamazsınız. Çünkü temeli olmayan hiçbir şeyi yukarı doğru taşıyamazsınız, geliştiremezsiniz.  Bu felsefeden hareketle Türkiye’nin, geçmişimiz olan Osmanlı’nın, ecdadımızın neler yaptığını, nerelerden buraya geldiğini, geçmişte ne sorunlar, ne badireler atlattığını iyi bilmek ve bunu bugün yaşayan kuşaklara ama daha da önemlisi bundan sonra da yaşayacak kuşaklara doğru anlatmamız gerekiyor. Milletler geçmişleri ile vardır. Geçmişlerinin üzerinde yükselerek geleceğe taşınırlar. O nedenle ülkemizin, milletimizin, halkımızın yakın tarihimizde geçirmiş olduğu en önemli sorunu olan ve bugün özgürce yaşamamızı sağlayan Türkiye Cumhuriyeti’nin hangi aşamalardan geçerek, bugünlere geldiğini iyi öğrenmemiz, iyi öğrendikten sonrada gelecek kuşaklara iyi öğretmemiz gerekiyor” dedi.

“Güzel bir çalışma”

Vagus Nerve Araştırma Grubu’nun güzel bir çalışma çıkardığını kaydeden Gürkan daha sonra şunları söyledi: “Bizde bu çalışmaya destek verdik, sahip çıktık. Bu binaya gelen bütün konuklarımıza tarihi belediye binamızı gediyoruz. Çünkü Edirne Belediye Binası; Türkiye’de belediye binası olarak projelendirilerek yapılan ve 118 yıldır kesintisiz belediye binası olarak kullanılan ilk ve tek bina. Burası muhteşem bir bina. Atatürk’ümüz hemen yanımızdaki odada 4 gece ikamet etmiş; meclisi, çalışma salonu olarak kullanmış. Ve sizlerin de gördüğü gibi duvarlarımızda eski belediye başkanlarının fotoğrafları bulunuyor. Orada iki değerli başkanımızın da portesi var. Bunlardan biri Şevket Dağdeviren, diğeri de Yolageldili Kasım Bey.”

Kurtuluşun ilk kıvılcımı

Mondros’tan hemen sonra emperyalist güçlerin Osmanlı topraklarını işgal etmeye başladığını anlatan Gürkan, “Bu sırada 4 kahraman Rumelili çıkar. Bunlardan ikisi bizim belediye başkanlarımız. Bir toplantı yaparlar. Bu toplantıda o dönemini Osmanlı coğrafyasındaki ilk direniş örgütünü kurmaya karar verirler. Bu örgüt Trakya-Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’dir. Emperyalistlerin işgaline karşı Türkiye’nin ilk kurtuluş kıvılcımıdır, ilk yakılan meşaledir. Bunun ardından Mustafa Kemal Samsun’a çıkar. Daha sonra Anadolu Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti kurulur. İkisi güç oluşturma adına birleştirir ve Anadolu ve Rumeli Müdafaa-İ Hukuk Cemiyeti kurulur. Anadolu ve Rumeli Müdafaa-İ Hukuk Cemiyeti, Kuvay-ı Milliye’nin çekirdeğini oluşturur. Ve Kuvay-ı Milliye ile Kurtuluş Savaşı yapılır. Ve bugünkü Türkiye Cumhuriyeti kurulur. Bahsettiğimiz böylesine önemli bir tarih, önemli bir geçmiş” ifadelerini kullandı.

Tarihin bilinmeyen noktalarından

Planın kitapta 11 farklı dileçevrildiğini belirten Başkan Gürkan daha sonra ise şunları söyledi: “Değerli kardeşlerim bu ilk direnişin, ilk kıvılcımın, ilk ateşin Trakya-Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin bir kitabını hazırladı. Belki de alanın da bir ilk. Neden bugün? Çünkü Trakya-Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin ilk toplantısının bugün 100’üncüyıldönümü. Tam 100 yıl olmuş. 2 Kasım 1918. Gerçekten çok değerli bir yayın; çok değerli bir çalışma. Bu çalışma kurtuluş meşalesinin ilk ateşinin nasıl yakıldığını, nereden yakıldığını anlatıyor. Bu aslında bizim tarihimizin pek bilinmeyen noktalarından birisi. Bunun ortaya çıkarılması Cumhuriyet’in kurulmasına, bir milletin emperyalistlere karşı nasıl direndiğinin belgelenmesi anlamında çok önemli bir katkısı olacak.”

Kitabı hazırlayan konuştu

Vagus Nerve Araştırma Grubu’nda yer alan Kutalmış Bayraktar çalışmaya destek olan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’a teşekkür ederek “Bir eğitimci olarak bu projemize destek verdi. Ve bu koleksiyonu dünya literatürüne kazandırdı. Bütün dünya Edirne’yi bir de bu acından öğrenecek” dedi.

Grubun bir başka üyesi Anna Bujasise “Edirne geçmişten bugünü dünyadaki bütün insanları sevecenlikle karşılamaktadır. Edirne’ye katkı sağlamak benim için bir onur. Sayın Belediye Başkanı Recep Gürkan’a çalışmaya verdikleri destekten dolayı minnetlerimi ifade etmek isterim. Sözlerimi sizin Ulusal Kahramanınız ve modern Cumhuriyeti’n kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk’ün sözüyle tamamlamak isterim; yurtta barış, dünyada barış” ifadelerini kullandı.

Çalışmalara Fransa’dan katılan Duygu Yürek de törende yaptığı konuşmada Edirne Kent Müzesi’nde staj gördüğünü belirterek “Bu araştırma teklifi stajımdan çok sonra geldi. Bu projede yer almaktan çok mutluyum. Sayın Başkan Recep Gürkan’a verdikleri katkıdan dolayı minnetlerimi ifade ederim. Umarım başka çalışmalarla da bu literatür dünyasını besleyebilecek başka rastlantılar olacaktır” diye konuştu.

Tanıtım töreninin sonunda Gürkan araştırma grubu temsilcileriyle objektiflere poz verdi. Kaynak: Murat SAVAŞ 238 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Şiddet hepimizi öldürüyor Şiddet hepimizi öldürüyor 21.1.2019
Uymaz’a Pomak desteği Uymaz’a Pomak desteği 21.1.2019
Sokakta yangın var Sokakta yangın var 21.1.2019
CHP adaylarını belirliyor CHP adaylarını belirliyor 21.1.2019
Haberim yok ama şüphelendim Haberim yok ama şüphelendim 21.1.2019
Trakya Birlik’te beyaz dönem Trakya Birlik’te beyaz dönem 21.1.2019
Hattati memleketinde bir hattat Hattati memleketinde bir hattat 21.1.2019
CİMER’e KYK şikâyeti CİMER’e KYK şikâyeti 20.1.2019
Öykü’nün umudu için Öykü’nün umudu için 18.1.2019
Uymaz’dan kadınlara müjde Uymaz’dan kadınlara müjde 17.1.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 44
Web Siteleri 61
Facebook 80
Twitter 4
Instagram 2
Youtube 5


Ankete 196 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Durumdan vazife çıkarmak
Murat Savaş

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Kendini dinlendirebilme yeteneği meditasyon
Nefize Ramadan

Filiz Mandacı
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE
Filiz Mandacı
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.