Edirne 1°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
“Türk sarığı adalettir” - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
“Türk sarığı adalettir” 2.11.2018 - 10:56:22
Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil,I. Uluslararası Osmanlı İzleri Sempozyumu’nda gerçekleştirdiği sunumda ‘İstanbul’da Katolik külahı görmektense Osmanlı sarığını yeğleriz’ sözünün, Osmanlı’nın hiçbir gayrimüslimin dinine, ibadetine, ticaretine karışmaması sonucunda ortaya çıktığını söyleyerek; “Türk sarığını bir bez parçası zannetmeyin. O Türk sarığı adalettir” dedi.“Türk sarığı adalettir”


                Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde Saraylar teması ile düzenlenen I. Uluslararası Osmanlı İzleri Sempozyumu’nda sunum gerçekleştirdi.

                Balkan Kongre Merkezi’nde düzenlenen sempozyumda sunum yapan Prof. Dr. Şimşirgil, ‘İstanbul’da Katolik külahı görmektense Osmanlı sarığını yeğleriz’ sözünün hikâyesini anlattı. Sunumunda Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin oğullarına 8 maddeden oluşan vasiyetine dikkat çeken Şimşirgil, ayrıca Selimiye Camii’nin Edirne ve Osmanlı Devleti için önemini açıkladı.

                Şimşirgil, İstanbul’un Osmanlı tarafından fethedilmeden önce Roma’dan yardım istediğini söyleyerek; “Roma ise Katolik olmaları durumunda yardım edeceğini söyledi. Oysa ikisi de Hristiyan’dı, sadece mezhepleri farklıydı. Dünyanın en alçak ve iğrenç teklifini yaptılar. ‘Dinini sat, sana yardım edeyim’ dediler. Bunu kendi dinlerinden bir adam söylüyor. ‘İstanbul’da Katolik külahı görmektense Osmanlı sarığını yeğleriz’ sözü boş yere söylenmedi. Türk sarığını İzmit’te, İznik’te, Edirne’de, Bursa’da gördüler. Hiçbiri dinlerine, ibadetlerine, ticaretlerine karışmadı. Türk sarığını bir bez parçası zannetmeyin. O Türk sarığı adalettir, merhamettir, yiğitliktir, mertliktir, insanlıktır. Türk sarığını böyle bilelim. Osmanlı’nın o değerlerini çok iyi tanıyalım” ifadelerine yer verdi.

“Osman Gazi’nin vasiyeti anayasadır”

                Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin devletin temellerini adalet üzerine kurduğunu belirten Şimşirgil; “Osmanlı’nın anayasası yoktur. Bugün İngiltere’nin de anayasası yoktur. Anayasa yapmakla devlet büyümüyor. Ama Osman Gazi’nin oğullarına vasiyeti bir anayasadır. Elimde imkân olsa Lise 1 veya Orta 1’inci sınıflarda ilk öğreteceğim konu, Osman Gazi’nin 8 maddesidir. Bu 8 maddeye uyanlar, böyle medeniyetleri kurarlar. Osmanlı, bu nedenle adaleti öne aldı” dedi.

“Selimiye’de haddini bildirme vardır”

                Şimşirgil, sunumunda Mimar Koca Sinan’ın ‘Ustalık Eserim’ dediği Selimiye Camii’ni yapmasının nedenlerinden birini açıkladı. Selimiye Camii’nin yapımında mağrurluk bulunmadığını söyleyen Şimşirgil; “Selimiye’de haddini bildirme vardır. Mimar Sinan, Süleymaniye’yi yaptı ve bir kubbe kondurdu. Romalı mimarlar dediler ki; ‘Kubbesi, Ayasofya’yı tutmadı. Bizi yakalayamazsınız, bize ulaşamazsınız, aşamazsınız’. Mimar Sinan, Selimiye’yi bunun için yaptı, gururlanmak için değil. Selimiye’yi gurur ve kibir için yapmadı. Birilerinin gururunu ve kibrini kırmak için yaptı. Son derece önemli ve çarpıcıdır. ‘Ben böyle haşmetli bir kubbe yapayım’ deseydi belki de oturtamazdı ve yere yıkılırdı. Asıl önemli olan Allah için yapmak, düşünmektir. Osmanlı, o günün şartlarında nereye, hangi eser gerekiyorsa hepsini yaptı” sözlerine yer verdi.

“İngiltere 30 senede Filistin’den kaçtı”

                Osmanlı’da Müslüman, Yahudi ve Hristiyanların birlikte yaşayabildiğini söyleyen Şimşirgil; “Üzerinde güneş batmayan imparatorluk denilen İngiliz İmparatorluğu, benden Filistin’i aldı ve kaç yıl idare edebildi? Ben 400 sene idare ettim. Hem de camisinde, kilisesinde, havrasında bir arada rahatlıkla ibadetlerini yaptılar. Hiçbir zaman ayaklanma olmadı. Övüp durdukları İngiliz İmparatorluğu kaç yıl idare edebildi? Benden 1918’de aldı, 1948’de arkasına bakmadan kaçtı. Filistin’de kan gövdeyi götürdü. Bunların gücü, adaleti yok. Bunlar, insana insan nazarında bakmıyorlar” dedi.

“Edirne’yi Selimiye sayesinde kazandık”

                Selimiye Camii’nin Edirne için önemine dikkat çeken Şimşirgil; “Edirne’yi Selimiye sayesinde kazandık. I. Dünya Savaşı sonunda Yunanlılar, Edirne’yi çok istediler. Edirne’yi alabilmek için o kadar uğraştılar ki İngilizlere, her istediklerini yaptırıyorlardı. Haritaları cetvelle keser gibi kesiyorlardı. Cetveli biraz daha ileriden alabilirlerdi, çok da zor değildi. Ama İngilizler, Venizelos’a dediler ki; ‘Edirne’yi verelim ama Selimiye’yi ne yapalım? Selimiye buradayken Edirne’yi size nasıl verelim? Selimiye Edirne’deyken size versek, bize zalim, gaddar derler. Selimiye’yi yıkıp versek, bu defa da zalimlerin en büyüğü oluruz. Nasıl verelim?’ Mimar Sinan, Edirne’ye öyle bir şey kuruyor ki Selimiye sayesinde Edirne’ye hâkim oluyoruz” ifadelerine yer verdi. Sunumunun ardından Şimşirgil’esempozyuma katılımından dolayı hediye takdim edildi. Şimşirgil, sempozyuma verilen arada ise okuyucuları için kitaplarını imzaladı. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 490 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Şiddet hepimizi öldürüyor Şiddet hepimizi öldürüyor 21.1.2019
Uymaz’a Pomak desteği Uymaz’a Pomak desteği 21.1.2019
Sokakta yangın var Sokakta yangın var 21.1.2019
CHP adaylarını belirliyor CHP adaylarını belirliyor 21.1.2019
Haberim yok ama şüphelendim Haberim yok ama şüphelendim 21.1.2019
Trakya Birlik’te beyaz dönem Trakya Birlik’te beyaz dönem 21.1.2019
Hattati memleketinde bir hattat Hattati memleketinde bir hattat 21.1.2019
CİMER’e KYK şikâyeti CİMER’e KYK şikâyeti 20.1.2019
Öykü’nün umudu için Öykü’nün umudu için 18.1.2019
Uymaz’dan kadınlara müjde Uymaz’dan kadınlara müjde 17.1.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 44
Web Siteleri 61
Facebook 80
Twitter 4
Instagram 2
Youtube 5


Ankete 196 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Durumdan vazife çıkarmak
Murat Savaş

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Kendini dinlendirebilme yeteneği meditasyon
Nefize Ramadan

Filiz Mandacı
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE
Filiz Mandacı
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.