Edirne 22°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Rant belediyeciliği bitecek - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Rant belediyeciliği bitecek 2.11.2018 - 10:38:24
AK Parti Edirne Belediye Başkan Aday Adayı ve 25. Dönem Edirne Milletvekili Şemsettin Emir, Mart ayında yapılacak yerel seçimlerinde aday gösterilmesi durumunda seçimi rahatlıkla kazanacağını belirterek “Ben o makama geldiğimde rant belediyeciliği bitecek, hizmet ve gönül belediyeciliği başlayacak” dedi. Ulaşımın belediye otobüsüyle olmasını hedefleyen Emir otopark ve tuvaletleri ücretsiz hale getireceğini kaydetti.Rant belediyeciliği bitecek


AK Parti Edirne Belediye Başkan Aday Adayı ve 25. Dönem Edirne Milletvekili Şemsettin Emir, GÜNDEM Gazetesi’ni ziyaret ederek Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Murat Savaş’la görüştü ve çeşitli açıklamalarda bulundu. Seçim ve aday belirleme konusuna değinen Emir “Benim bu seçimde gördüğüm şey şu; tabii temayül yoklamaları 100 üzerinden puan verilse yüzde kaç olarak değerlendirilecek,  çünkü temayül yoklamaları parti içerisinde oluyor ve burada da bir takım yanlış istikametler çıkabiliyor. Onun bir oranı var, tek başına temayül yoklamaları belirleyici değil. Anket sonuçları da tek başına belirleyici değil. Benim anladığım kadarıyla bundan önceki seçimlerde daha çok buradan sorumlu milletvekilleri ya da yerel yönetimlerden sorumlu kimse onların önerileri doğrultusunda gidiyordu” dedi.

Yeni sistemin test edilmesi

Yerel seçimlerin yeni sistemin test edilmesi olacağını kaydeden Emir, “31 Mart 2019 seçimleri, yeni sistemle birlikte bu sistemin test edilmesi gibi bir durum söz konusu olacak, böyle bir algı var. Yani, İstanbul, Ankara gibi büyük şehirleri AK Parti kaybederse, yeni sistem tartışmaya açılır gibi söylemler de var. O yüzden AK Partinin kaybetmeye hiç tahammülü yok. Dolayısıyla, Cumhurbaşkanımız bu konuda çok titiz. Bunu gerek televizyonlarda gerekse Salı günü yaptığı grup toplantılarında, ‘bana tevazu sahibi insanları getirin’ diyor. Amcamın oğlu, dayımın oğlu, ahbabımız ya da yakınımız diye bana aday getirmeyin diyor. Yani bunlar milletin aklında ve vicdanında yer tutmuş, sadece AK Partinin oylarına yaslanacak olan adayları bana getirmeyin diyor. Yani AK Partinin gücü var mı? Var 1. Parti ve 10 yıldan beri seçim kazanan parti Cumhurbaşkanımızın liderliğinde. Ancak, ben aday olayım da AK Partinin diyelim Edirne’de yüzde 30 oyu var, ben illa ki aday olayım. Böyle bir şey yok. Bana Edirne’de kazanacak adayı getirin diyor. Bir; bu adam tevazu sahibi olacak, dürüst olacak, çalışkan olacak, dava adamı olacak ve bu işte alın teri olacak. Yani sokaktan bulduğunuz adayı bana aday diye getirmeyin. Şimdi Belediye Başkanlığı seçimleri var, bakıyorum piyasada bazı isimler dolaşıyor. Örnek Hamdi Sedefçi, 20 sene CHP’de Belediye Başkanlığı yapmış, geçen dönem CHP’de yer bulamamış, DSP’den aday olmuş. Şimdi acaba ben Ak Partiden aday olabilir miyim? Bana çakılan kamayı çıkartabilir miyim? Burası kama çıkartma yeri değil. Bir defa senin bu tarlada ne izin var? Yok. Eskiye rağbet olsaydı bitpazarına nur yağardı. Eğer sen çok güzel hizmetler yapacak olsaydın, sorarlar adama 20 sene neden yapmadın? Bakıyorum şimdi Edirne’de bir tahterevalli oynanıyor. Cambaza bak, cambaza bak. O ona ne demiş? Hamdi, Recep’e ne demiş? Recep, Hamdi’ye ne demiş? AK Parti İl Başkanı Recep’e ne demiş? O, Ona ne cevap vermiş? Halbuki bunların bir tahterevalli olduğunu Edirne halkı izliyor ve bu durumdan da hiç hoşnut değil. AK Parti İl Başkanına da sormazlar mı sen beş seneden beri neredeydin diye. Şimdi mi aklın başına geldi senin su boyundaki projeler ya da alt yapının parasının çıkması ya da çıkmaması. Efendim şu parayı çıkartırsan senin ismini açıklayacağım!  Bunlar boş işler, bunlar milletin dikkatini farklı yerlere çekmek. Zannediyorlar mı ki millet bunların farkında değil? Herkes her şeyin farkında. Bir oyun oynanıyor Edirne’de. Ben bu seçimde, bu oyunun sona ereceğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

“Millet değişim istiyor”

Edirne’de halkın değişim istediğini belirten Emir şunları söyledi: “Edirne, artık yeter, söz de karar da benim diyecek ve ben değişim istiyorum diyecek. Ben bu ali cengiz oyunlarından bıktım, ben bu rant belediyeciliğinden bıktım, ben bu dönem hizmet belediyeciliğine ve gönül belediyeciliğine, gönül alma belediyeciliği istiyorum. Ben inanıyorum ki verecek bu kararı. Yeter kardeşim, 25 sene. 25 senede bir şehir tekrar şehir haline gelir. 25 sene önce gidelim Kayseri’ye, Konya’ya bakalım, Denizli’ye bakalım, Kahramanmaraş’a bakalım, Antep’e bakalım, Antalya’ya bakalım 25 sene önce ne varmış, şimdi ne var. Edirne’de 25 sene önce ne varmış şimdi ne var? Şimdi ben tek tek bunların yaptıkları yanlışları saysam kitap olur.”

“AK Parti’nin adayı AK Partili olacak”

Aday belirleme konusuna değinen Emir “Şimdi, burada AK Partinin yapacağı tek şey şu; altını kalın kalemle çizeyim, AK Partinin adayı AK Partili olacak, yani bu işte alın teri olacak, bu yolda yürümüş olacak, yolda bulduklarımızdan olmayacak. Dolayısıyla hem kimsesizlerin kimi olacak, hem fakirlerin yoldaşı olacak, hem de vizyon sahibi olacak, Edirne’yi tekrar değerlendirecek. Bakıyoruz Edirne 150 bin nüfus, Edirne’nin özgül ağırlığı bir Bursa’dır, bir İstanbul’dur. Cumhuriyet kurulalı 95 yıl oldu, Edirne 92 yıl payitahtlık yapmış. 600 küsur yıl Dünya’ya adaleti götürmüş olan Osmanlı’nın başkentliğini yapmış. Düşünebiliyor musunuz bu şehrin özgül ağırlığını? Bursa bu havayı yakaladı. Başkent hüviyetini, havasını her türlü şekilde, çağdaş kent olmasıyla, yollarıyla, parklarıyla, yani her türlü halleriyle yakaladı. İstanbul ona keza yakaladı. Edirne niye tarihteki şanlı yerini yakalayamıyor. Edirne sıradan bir Burdur, Karabük değil ki. Onları küçümsediğim için söylemiyorum ama Edirne, hem yüzölçümü hem de nüfusuyla anlatılacak bir şehir değil, ifade edilecek, değer biçilecek bir şehir değil. Bir Selimiye hangi vilayette var, Unesco Dünya Mirasına girmiş bir Selimiye var burada. Burası tarih kokan bir yer, Osmanlı kenti aynı zamanda Cumhuriyet kenti. Bizim burada yapacağımız şey şu; biz hem Sultan Fatih’in hemşerisiyiz, hem de içerisinde Cumhuriyete bağlı insanların oturduğu bir şehir. Dünyada metrekareye düşen tarihi eser sayısı bakımından Floransa’dan sonra ikinci şehir Edirne. Bu kadar mükemmel bir şehir ama gel gör ki yönetim tarzından, anlayıştan, vizyonsuzluktan, rant ekonomisinden adamlar iş yapmaya vakit bulamamışlar. Selimiye Meydanı var orada, mezbelelik. 5-6 seneden beri duruyor orada. Zor mu bunu yapmak?” diye konuştu.

Rant çemberi

AK Parti’den aday olacakların AK Parti’ye güç katması gerektiğini belirten Emir “Millet sen aday olduğun zaman tamam kardeşim bizim oy vereceğimiz aday bu demeli, sen bir aynaya bak bakalım. Senin bunu yapacak kabiliyetin var mı? Oyların üzerine ne kadar oy koyabileceksin? Aday olduğum ve seçildiğim takdirde rant Belediyeciliğini yok edeceğim. Bir ilim adamı, yarın ben nasıl daha fazla bilgi sahibi olurum diye hayal eder ve çalışır. Bir iş adamı işini yarın nasıl genişleteceğim diye kafa yorar ona göre hareket eder. Bir Belediye Başkanı da ben yarın Edirne’de yaşayan insanları nasıl mutlu edebilirim diye düşünür ve hayata geçirir. Ben yarın nereyi imara açayım da oradan rant elde edeyim diye düşünen zihniyetten, ben yarın 150 bin insanı nasıl mutlu edebilirim zihniyetini hayata geçirmekle, düşünmekle, hayal etmekle olur. Belediye başkanı oluyor adam, öteki makam arabası yaramaz Audi8 alalım, en iyi araba olsun, korumalarım olsun, sekreterlerim olsun, o ana kadar milletin arasında ama başkan oldu gitti. Kendini kapadı. Bir çember sarıldı etrafına, rant çemberi, burası benim, burası senin parselleme işleri başlıyor. Bu hep böyle 35 yıldan bu yana” dedi.

Hizmet ve gönül belediyeciliği

Emir uygulayacağı belediyecilik modelini ise şöyle anlattı: “Rant belediyeciliğini bitirerek yerine hizmet ve gönül belediyeciliği gelecek. Yani bir yerde kentsel dönüşüm mü yapacağız, herkesin gönlünü alarak yapacağız, yıkarak yapmak yok. Hem gönlünü alacağız, hem hizmeti yapacağız. Sadece hizmetle de olmuyor bu belediye başkanlığı. Bir defa insanların gönlünü kazanacaksın. O insanı ikna edeceksin, helallik alacaksın. Ondan sonra yapacağın işte de Allah senin önünü açar, o niyetteyim ben. Rant sadece orada mı? Ulaşım var, bakın diğer vilayetlere böyle ETUS gibi tek tabanca olan bir vilayet var mı? Otobüsü olmayan bir belediye olur mu? Her gittiğin yerde belediye otobüsü var, Edirne’de belediye otobüsü yok. Neden yok? Neden benim eşim çarşıya gittiğinde akşam benimle kavga ediyor, sıkış sıkış minibüslerde bir sürü hakaret, bağırış, çağırış. Günde kaç bin kişi seyahat ediyor bu Edirne içerisinde. Her minibüse binen indikten sonra lanet okuyor inerken ya da binerken de beklemekten lanet okuyor. Buna bir son vermek lazım. 25 yıldan beri niye son verilmiyor buna. Ben buna son vereceğim. Şimdi diyeceksiniz ki böyle konuşuyorsun ama minibüsçüler sana cephe alır. Bir Belediye Başkanı adayı belli mahfillerin değil de eğer milletin adayıysa bütün bunları yapar. Ben Allah nasip ederde olursam milletin adayı olmak istiyorum, Edirne halkının adayı olmak istiyorum. Edirne halkının adayı olursam ben minibüs işini de hallederim, çekerim oraya 20 tane otobüs. 3 lirayı 1,5 yaparım, öğrenciyi 1 lira yaparım, gerekirse öğrenciden ücret bile almam.”

“Ulaşım kangren olmuş”

Edirne’de ulaşım sorununun kangrene dönüştüğünüzü belirten Şemsettin Emir “Kangren olan bu sorunu kökünden yok edeceğim. Kim bana karşı çıkarsa çıksın hiç önemli değil. Çek buraya20-30 tane otobüs, bu olay bitti. Prosedür şuymuş, anlaşması varmış belediyeyle, bürokrasi şuymuş, ben bürokrasi filan anlamam kardeşim. Ben eğer milletin adayıysam burada, millet nasıl isterse öyle yaparım, milletin işine nasıl geliyorsa onu yaparım ben. Efendim senin karşına şunlar dikilir filan dinlemem ben. Yeter ki benim karşıma millet dikilmesin. Rahat seyahat için otobüs mü istedi? Al sana otobüs. Raylı sistem mi istiyorsun? Al sana raylı sistem. Sanki kader mahkumu gibi bu ıstırabı çekmeye mecbur mu insanlar. Mahkum; nereye mahkum? Bir firmaya mahkum, Belediye başkanı istediği zaman zam yapıyor. Zamlara da dikkat edin hep ağustos ayında yapılıyor, öğrenciler burada yokken yapılıyor. Aman öğrenciler burada olmasında protesto olmasın diye. Sen adil bir zam yap seni kim protesto edecek kardeşim. Öğrenci senin düşmanın mı? ulaşım hiç sorun değil, çözeriz ama çözmek için bir irade lazım, bir inanç lazım bir iman lazım, risk almak lazım bunların tabiriyle” ifadelerini kullandı.

Tuvalet ve otopark ücretsiz

Edirne’de park sorunu ve tuvalet sorunu olduğunu belirten Şemsettin Emir sözlerine şöyle son verdi: “Allah nasip ederse tüm tuvaletleri ücretsiz yapacağım. Belediyeye ait otoparklar ücretsiz olacak. Belediyenin kiraladıkları dahil. Hepsini fes edeceğim, hepsini ücretsiz yapacağım. Turizm kentiyse burası, gelen turist çok rahatlıkla arabasını park edip herhangi bir ücret ödemeyecek, tuvalete gidecek herhangi bir ücret ödemeyecek. Turizm kenti burası. Turizm kentinde ne yapılması gerekiyorsa onu yapacağız. Park yerleri belediyeye ait ücretsiz olacak. Yap işlet devret modeliyle park yerleri yaptıracağım. Bol miktarda park yeri olacak burada. Bir milyon turist geldi, dört milyon gelirse ne olacak? Ramazanda iki yüz otobüs geldiği zaman bütün trafik allak bullar, tuvalet yok. Bu da bir sürü insanın işine gelmeyecek tabi. Orayı şu almış, burayı şu almış, ihalede silahlar konuşmuş geç bunları ya. Edirne’ninyaşayan insanların menfaatine bunlar neden tehlikeli olsun ki. Bütün CHP’li belediyelerde bile ücretsiz. Marmaris’e gittim ücretsizdi. Gelen turist döner yiyecek, döner parası kadar park ücreti veriyor.” Kaynak: Şener ŞENTÜRK 2308 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 15 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
 Hazine arazilerinin satış süresi uzatıldı Hazine arazilerinin satış süresi uzatıldı 21.8.2019
Köroğlu esti gürledi Köroğlu esti gürledi 21.8.2019
Eroini tamirci koymuş olabilir Eroini tamirci koymuş olabilir 21.8.2019
200 bin TL sokağa atıldı iddiası 200 bin TL sokağa atıldı iddiası 21.8.2019
Teklif edilen sefalet zammı Teklif edilen sefalet zammı 20.8.2019
Edirne Barosu, Beştepe’ye gitmiyor Edirne Barosu, Beştepe’ye gitmiyor 20.8.2019
Kontenjanlar dolacak Kontenjanlar dolacak 20.8.2019
Ailesiyle aynı üniversitede Ailesiyle aynı üniversitede 20.8.2019
Telefon yerine şişe çıktı Telefon yerine şişe çıktı 20.8.2019
İstismar sanığı yeniden tutuklandı İstismar sanığı yeniden tutuklandı 20.8.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 55
Web Siteleri 80
Facebook 100
Twitter 6
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 250 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Dilimde tüy bitti
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.