Edirne 23°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Bir yol hikayesi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Yazarlar » Namık K. Döleneken
Namık K. Döleneken Namık K. Döleneken
1Test@Test.com
Bir yol hikayesi 1.11.2018 - 13:07:48
Bu yazı yolculuk sırasında yazılıyor. Şu anda İstanbul'dan Bolu'ya gidiyorum otobüs ile. Oradan Mudurnu'ya geçeceğimBu yazı yolculuk sırasında yazılıyor. Şu anda İstanbul'dan Bolu'ya gidiyorum otobüs ile. Oradan Mudurnu'ya geçeceğim. Mudurnu UNESCO Dünya Mirası Listesine girmek amacıyla başvurusunu geçen yıl yaptı. Bu hafta görevlendirilen bir Uluslararası ICOMOS üyesi yerinde inceleme yapıyor. Ben de Danışma Kurulu Başkanı olarak orada olacağım. Biliyorum arkadaşım  Attila yine söylenecek “bize ne senin gezdiği yerlerden” diye ama kusura bakmasın. Yollarda olan yol hikayeleri anlatır. Önce bir fiyat karşılaştırması yapayım: İstanbul - Bolu 5 saat ve 55 TL, İstanbul - Edirne ise 2.5 saat ve 50 TL, yani iki katı daha pahalı.

Önce Kahramanmaraş TKB Bölge Toplantısı ile başladım. Sosyal medya takipçilerim orada gördüklerimi paylaştığım fotoğraflarda görmüşlerdir. Oradan dönüp ayağımın tozuyla ICOMOS / ICAHM toplantısı için  Sicilya'ya gittim. Önce Palermo ardından Noto ve Siraküza kentlerini gezip fotoğrafladım. Palermo'yu filmlerden, dizilerden zaten bilirsiniz. Arşimet'in hamamda elinde tas, yarı çıplak fırlayarak buldum buldum diye haykırdığını ilkokulda okuttukları için de Siraküza da yabancımız değil. Ancak fazla bilinmeyen Noto dünyada oldukça önemli bir Barok kent. Aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası  Listesinde yer alıyor. Bu gezi sırasına Arşimet'in hamamının izini bulamadım ama mezarı diğer kaya mezarlar arasında yer alıyor. Bölgedeki bir başka mezarlık ise uzun süre fotoğraf çekmeme neden oldu. Avola Mezarlığında iki tür mezarı bir arada gördüm. Zenginlerin anıtsal taş işlemeli mezarları çok çarpıcı idi. Fakirlere ise apartman tipi çok katlı bloklar gibi çekmece mezarlar uygun görülmüştü. Ancak ortak özellikleri bakımlı, temiz ve taze çiçeklerle donatılmış olmalarıydı.

Ve sonrasında dört gün kuş uçmaz kervan geçmez bir dağ köyünün kalesinde toplantımızı yaptık. Otobüs, tren erişimi olmadığı, taksi bulunmadığı için de otel ile toplantı arasında gidip gelerek ve bol hamur işi ile beslenerek tamamladık görevimizi.

Sicilya İtalya'nın en geri kalmış bölgesi, kendilerine özgü bir yaşamları var. Akdeniz ikliminin tüm meyve ve sebzelerini bulmak olanaklı. Bir ada olduğu için deniz ürünleri bol. Ancak onlar pizzanın anavatanı. Ayrıca İtalya deyince akla "pasta" diye adlandırdıkları makarna geliyor. Bu arada İtalya'nın önemli bir pirinçbir üreticisi olduğunu ve bir çeşit pilav olan risottolarının da ünlü olduğunu da söylemek gerekir.  Zaten onlar bunu kanıtlamak için tüm peynir ve zeytinleri, sebzeleri ve deniz ürünlerini makarna, pirinç ve pizzada garnitür olarak kullanıyorlar. Aslında zeytin ve zeytinyağı üretimi yaygın, bağları ve şarapları daha da ünlü. Bu aylarda bile yemyeşil doğası  nedeniyle yerli tür hayvancılık da önemli bir sektör.

Neyse bu kadar yeme içme yeter. Başka dostlarımızın alanına girmeyelim. Deniz, yeşil bir coğrafya ve Sicilya'nın en önemli markası Etna yanardağı var. Etna birçok yerden görülen muhteşem bir fotoğraf karesi. Ve bu mevsimde bile zirvesi karlarla kaplı.

Bu gezdiklerimi, gördüklerimi sosyal medya hesaplarında paylaşıyorum. Anlatmak yeterli olmasa da görseller gerçekten  etkileyici. Bunlara erişmek için yazılarımı da paylaştığım  web sitemdeki sosyal medya linklerini tıklamak yeterli. Adres şöyle: www.namikkemaldoleneken.com

Önümüzdeki hafta Gaziantep'te, Hititlerin Yesemek Heykel Atölyesi projesi kapsamında yapılacak ikinci Uluslararası Sempozyumda olacağım. Ondan sonraki hafta ise Restorasyon Fuarı ve Alan Yönetimi Eğitimi için Antalya'dayım.

Şimdilik hoşçakalın. Kaynak: Namık K. DÖLENEKEN 963 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Yazara Ait Diğer Yazılar
İsveç’te belediye başkanı olmak… 3.1.2019
Ne işe yararsınız siz? 27.12.2018
Projelerini söyle 20.12.2018
Derdimiz su baskınları... 13.12.2018
Seçimler sele kapılırsa… 6.12.2018
Kim başkan olacak? 22.11.2018
Bir yol hikayesi 1.11.2018
Şükrü Paşa savunması mı, Edirne Gümrükleri mi? 18.10.2018
ETUS’a kıyak 11.10.2018
Bir belediye başkanı aranıyor 4.10.2018
Dünya Temizlik Günü / World clean up day… Haydi yapalım / Let’s do ıt… 13.9.2018
Yerel basın diye birşey var mı? 6.9.2018
PLAN YA DA PLANSIZLIK - BİLGİ YA DA CEHALET 9.8.2018
AFEDERSİNİZ... YAĞMUR... ALTYAPI VE BİTMEYEN TARTIŞMALAR... 1.8.2018
EDİRNE’YE KAPI, GÜVERCİNLERE ÖZGÜRLÜK… 7.6.2018
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 55
Web Siteleri 80
Facebook 100
Twitter 6
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 250 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Dilimde tüy bitti
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.