Edirne Gündem Gazetesi
,  
Video Galeri Foto Galeri Sinema Firma Rehberi Sitene Ekle Arşiv Künye
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Dünyanın bebeği bu sergide - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Dünyanın bebeği bu sergide 5.12.2017 - 10:42:04
Edirne’nin bez bebeklerine kardeş geldi. Hâkim Meltem Dağaşan’ın farklı ülkelerden toplayarak bir araya getirdiği 250 adet bebekten oluşan ‘Geleneksel Kıyafetli Dünya Bebekleri’ sergisinin açılışı gerçekleştirildi. ‘Geleneksel Kıyafetli Dünya Bebekleri’ sergisi, 11 Aralık’a kadar gezilebilecek.

Dünyanın bebeği bu sergide
Edirne'ye özgü folklorik giysileriyle Trakya insanının yaşam tarzını yansıtan ve turistlerin yoğun ilgisini çeken Edirne bez bebeklerine kardeş geldi. Hâkim Meltem Dağaşan’ın farklı ülkelerden toplayarak bir araya getirdiği 250 adet bebekten oluşan ‘Geleneksel Kıyafetli Dünya Bebekleri’ sergisi Vakıf Kültür Sanat Evi’nde gerçekleştirilen açılış töreni ile sergilenmeye başladı.

Edirne Valisi Günay Özdemir’in himayesinde, Edirne Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nün koordinasyonunda, Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Vakıf Kültür Sanat Evi’nde gerçekleştiren törene Edirne Valisi Günay Özdemir, Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Savran, Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen, Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Hicran Balı, Çalışma ve İŞKUR İl Müdürü Şengül Çildam, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, Edirne Genç İş Adamları Derneği Başkanı Hakan İnci, Edirne Çocuk Hakları Derneği Başkanı Av. Nebahat Çavuş, Hâkim Meltem Dağaşan, Edirne eski Belediye Başkanı Güngör Mazlum ile çok sayıda davetli topluluğu katıldılar.

Dünya ortak mirasını ifade ediyor
Törende açılış konuşmasını İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu yaptı. Hacıoğlu, konuşmasında serginin Edirne Valisi Günay Özdemir himayesinde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü koordinasyonunda, Vakıflar Bölge Müdürlüğü ev sahipliğinde açıldığını belirterek; “Sayın Hâkimimiz Meltem Dağaşan hanımefendinin kişisel dünya geleneksel kıyafetli bebeklerinden oluşan sergi için burada toplanmış bulunuyoruz. Bu sergi özellikle dünyada ortak mirası, ortak kültürü ifade eden bir sergi olması hasebiyle Sayın Valimiz himayesine aldılar. Dolayısıyla Vakıf Kültür Sanat Evi olarak icra gören bu mekânda bu serginin açılmasını da uygun gördüler” ifadelerine yer verdi.

“Herkesin eşit olduğunu sergilemek istedim”
Hacıoğlu’nun konuşmasının ardından bir konuşma da sergi sahibi Hakim Meltem Dağaşan yaptı. Dağaşan, konuşmasında sergi açılışının kendisi için çok önemli bir gün olduğunu söyleyerek; “Çünkü yaklaşık 20-25 yıllık bir emeğin ürünlerini burada göreceksiniz. Sayın Valime özellikle kültüre ve sanata verdiği destek için çok teşekkür ediyorum. Beni, bu konuda çok destekledi. Onun sayesinde bu sergiyi gerçekleştirdik. 20 yıllık bir emek, dünyanın farklı ülkelerinden toplanmış 250’ye yakın bebek göreceksiniz. Bunun amacı da farklı kültürlere olan ilgimle başladı. Irk, dil, din hiç fark etmeksizin herkesin eşit olduğunu sergileme adına bu sergiyi gerçekleştirdik. Burada bulunduğunuz için teşekkür ederim” dedi.

11 Aralık’a kadar açık kalacak
Dağaşan’ın konuşmasının ardından Edirne Valisi Günay Özdemir, serginin hayırlı olmasının dileyerek; sergi açılışına katılan protokol ile birlikte açılış kurdelesini kesti. Kurdele kesiminin ardından Özdemir, sergilenen bebeklerle ilgili bilgi alarak sergiyi gezdi. Sergi, 11 Aralık’a kadar açık kalacak.


Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 287 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
Tavsiye Word'e Aktar
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 5 puan verildi.
Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Köprünün adı değişti (!) Köprünün adı değişti (!) 16.12.2017
Afgan kılavuzlar tutuklandı Afgan kılavuzlar tutuklandı 16.12.2017
Şengün ilk oyunu kullandı Şengün ilk oyunu kullandı 16.12.2017
Mercan güven tazeledi Mercan güven tazeledi 16.12.2017
Edirne'de yoğun sis Edirne'de yoğun sis 15.12.2017
Edirne'de Edirne'de "Kudüs" fotoğraf sergisi açıldı 15.12.2017
Edirne'nin cazibesi daha da artacak Edirne'nin cazibesi daha da artacak 15.12.2017
Tunca Nehri'nde gurup vakti Tunca Nehri'nde gurup vakti 15.12.2017
AA'nın AA'nın "Yılın Fotoğrafları" oylaması 15.12.2017
Yan dönen araçtan sağ çıktı Yan dönen araçtan sağ çıktı 15.12.2017
Murat Savaş
Tavuk su içtikten sonra nereye bakar?
Murat Savaş

N. Kemal Döleneken
Yanlış Anımsıyorsun Melih Hoca...
N. Kemal Döleneken

Filiz Mandacı
Sanal Savaşçı
Filiz Mandacı

Arzu Gülsün
Bugün ne oldum deme, yarın ne olacağım de!
Arzu Gülsün
© Copyright - 2005-2017 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.

Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor