Edirne 19°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Dünyanın bebeği bu sergide - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Dünyanın bebeği bu sergide 5.12.2017 - 10:42:04
Edirne’nin bez bebeklerine kardeş geldi. Hâkim Meltem Dağaşan’ın farklı ülkelerden toplayarak bir araya getirdiği 250 adet bebekten oluşan ‘Geleneksel Kıyafetli Dünya Bebekleri’ sergisinin açılışı gerçekleştirildi. ‘Geleneksel Kıyafetli Dünya Bebekleri’ sergisi, 11 Aralık’a kadar gezilebilecek.Dünyanın bebeği bu sergide
Edirne'ye özgü folklorik giysileriyle Trakya insanının yaşam tarzını yansıtan ve turistlerin yoğun ilgisini çeken Edirne bez bebeklerine kardeş geldi. Hâkim Meltem Dağaşan’ın farklı ülkelerden toplayarak bir araya getirdiği 250 adet bebekten oluşan ‘Geleneksel Kıyafetli Dünya Bebekleri’ sergisi Vakıf Kültür Sanat Evi’nde gerçekleştirilen açılış töreni ile sergilenmeye başladı.

Edirne Valisi Günay Özdemir’in himayesinde, Edirne Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nün koordinasyonunda, Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Vakıf Kültür Sanat Evi’nde gerçekleştiren törene Edirne Valisi Günay Özdemir, Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Savran, Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen, Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Hicran Balı, Çalışma ve İŞKUR İl Müdürü Şengül Çildam, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, Edirne Genç İş Adamları Derneği Başkanı Hakan İnci, Edirne Çocuk Hakları Derneği Başkanı Av. Nebahat Çavuş, Hâkim Meltem Dağaşan, Edirne eski Belediye Başkanı Güngör Mazlum ile çok sayıda davetli topluluğu katıldılar.

Dünya ortak mirasını ifade ediyor
Törende açılış konuşmasını İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu yaptı. Hacıoğlu, konuşmasında serginin Edirne Valisi Günay Özdemir himayesinde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü koordinasyonunda, Vakıflar Bölge Müdürlüğü ev sahipliğinde açıldığını belirterek; “Sayın Hâkimimiz Meltem Dağaşan hanımefendinin kişisel dünya geleneksel kıyafetli bebeklerinden oluşan sergi için burada toplanmış bulunuyoruz. Bu sergi özellikle dünyada ortak mirası, ortak kültürü ifade eden bir sergi olması hasebiyle Sayın Valimiz himayesine aldılar. Dolayısıyla Vakıf Kültür Sanat Evi olarak icra gören bu mekânda bu serginin açılmasını da uygun gördüler” ifadelerine yer verdi.

“Herkesin eşit olduğunu sergilemek istedim”
Hacıoğlu’nun konuşmasının ardından bir konuşma da sergi sahibi Hakim Meltem Dağaşan yaptı. Dağaşan, konuşmasında sergi açılışının kendisi için çok önemli bir gün olduğunu söyleyerek; “Çünkü yaklaşık 20-25 yıllık bir emeğin ürünlerini burada göreceksiniz. Sayın Valime özellikle kültüre ve sanata verdiği destek için çok teşekkür ediyorum. Beni, bu konuda çok destekledi. Onun sayesinde bu sergiyi gerçekleştirdik. 20 yıllık bir emek, dünyanın farklı ülkelerinden toplanmış 250’ye yakın bebek göreceksiniz. Bunun amacı da farklı kültürlere olan ilgimle başladı. Irk, dil, din hiç fark etmeksizin herkesin eşit olduğunu sergileme adına bu sergiyi gerçekleştirdik. Burada bulunduğunuz için teşekkür ederim” dedi.

11 Aralık’a kadar açık kalacak
Dağaşan’ın konuşmasının ardından Edirne Valisi Günay Özdemir, serginin hayırlı olmasının dileyerek; sergi açılışına katılan protokol ile birlikte açılış kurdelesini kesti. Kurdele kesiminin ardından Özdemir, sergilenen bebeklerle ilgili bilgi alarak sergiyi gezdi. Sergi, 11 Aralık’a kadar açık kalacak.


Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 685 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 5 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Bin 500 metrede brifing Bin 500 metrede brifing 15.10.2018
‘Tombul’ hasretinde son ‘Tombul’ hasretinde son 15.10.2018
Ekonomide resesyon iddiası Ekonomide resesyon iddiası 15.10.2018
Altın Kur’an’ı o kurtarmış Altın Kur’an’ı o kurtarmış 15.10.2018
Batıkale tribünü gibi düğün Batıkale tribünü gibi düğün 15.10.2018
‘Mustafa Kemal’ izdihamı ‘Mustafa Kemal’ izdihamı 15.10.2018
İğneada – Burgas 20 dakika İğneada – Burgas 20 dakika 15.10.2018
“Edirne tarihe altın izlerle geçmiş” “Edirne tarihe altın izlerle geçmiş” 13.10.2018
Yıldırım’ın son töreni oldu Yıldırım’ın son töreni oldu 13.10.2018
Şumnu’da bir zanaatkâr Şumnu’da bir zanaatkâr 13.10.2018
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 35
Web Siteleri 55
Facebook 73
Twitter 4
Instagram 2
Youtube 4


Ankete 173 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
KAZANIR MI? KAYBEDER Mİ?
Murat Savaş

Namık K. DÖLENEKEN
ETUS’a kıyak
Namık K. DÖLENEKEN

Filiz Mandacı
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE
Filiz Mandacı
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2018 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.