Edirne 22°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Hepsi gönüllerin birincisi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Hepsi gönüllerin birincisi 1.11.2018 - 11:04:04
İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen ‘Erken teşhis hayat kurtarır, meme kanserinde erken teşhisin önemi’ konulu liseler arası resim yarışmasına katılan 38 resim sergilenirken; öğrenciler hem kanser ile ilgili bilgilendiler hem de örnek bir farkındalığa imza attılar. Törende konuşan İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan, tüm öğrencilerin gönüllerin birincisi olduğunu söyledi.Hepsi gönüllerin birincisi

                Edirne İl Sağlık Müdürlüğü ve Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde meme kanserine farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen ‘Erken teşhis hayat kurtarır, meme kanserinde erken teşhisin önemi’ konulu liseler arası resim yarışmasında ödüller sahiplerini buldu.

                Resim yarışmasına katılan 38 eserin sergileme ile ödüllendirdiği yarışmada ayrıca mansiyon ve dereceye giren öğrencilere de ödülleri takdim edildi. Edirne Hasan Rıza Güzel Sanatlar Lisesi öğrencisi Utku Cömert, yarışmada birinci olmayı başardı. Erasta AVM’de düzenlenen ödül törenine Edirne İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan, Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cirit, Edirne Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Zekeriya Bayrak, Edirne Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Hicran Balı, Edirne Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) temsilcileri, Hasan Rıza Güzel Sanatlar Lisesi öğretmenleri ve öğrenciler katıldılar.

                Tören öncesi resim sergisini gezen Dr. Ali Cengiz Kalkan, yarışmaya katılan tüm öğrencilerin gönüllerin birincisi olduğunu ifade ederek; “Edirne İl Müdürlüğü ve İl Milli EğitimMüdürlüğü olarak birlikte burada güzel bir etkinliğe iştirak ettik. Kanser farkındalığını arttırmak için düzenlediğimiz bu programımızda, lise öğrencilerimiz resimleriyle bu farkındalığı arttırmak için çabaladılar. Bugün onlara bir ödül törenimiz gerçekleşecek” ifadelerine yer verdi.

“Her resim gönlümüzde birinci”

                Dr. Kalkan, kanser hastalığının bütün insanları ve yer küreyi gittikçe etkileyen bir hastalık olduğuna dikkat çekerek; “Bununla ilgili erken yaşlarda farkındalığı arttırmak, insanlarımızın dikkatini çekmek amacıyla Sağlık Bakanlığı’mız uzun bir süre önce KETEM’i kurdu. Şimdi bunları sağlıklı hayat merkezlerimiz içerisinde bulundurarak, tüm halkımızı bununla ilgili üst düzey bilinçlenmeye taşıma çalışması içerisindedir. Bu bilinçlenmeyi bütün ilgili kurumlarımızla gençliğe, okullara ve halkımızın bütün birimlerine taşımak istiyoruz. Bunun için bir resim yarışması düzenledik. Çok kıymetli İl Müdürümüz de okulları ve öğrencileriyle birlikte bize çok önemli destek verdiler ve burada bu güzel etkinliği düzenledik. ‘Bozulmadan tamir ediniz’ diye çok güzel bir atasözümüz var. Hastalıkla ilgili işi erkenden kotaralım ve bilinçlenmeyi arttıralım düşüncesiyle bu etkinliği yapıyoruz. Ülkemizin hastalıktan uzak, sağlıklı gelecek nesillerin kurulmasını bakanlığımız adına illerimizde yürütüyoruz. Katılan öğrenci kardeşlerimize ve jüri görevi yapan resim öğretmenlerimize çok teşekkür ediyoruz. İlk üç seçildi, ayrıca üç mansiyon ödülümüz var. Ama buraya katılan her resim bizim için çok önemli, gönlümüzde hepsi birincidir” dedi.

“Başarı öğrencilerimizindir”

                Kalkan’ın açıklamalarının ardından sergiyi gezen Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt da bir açıklama yaptı. Cırıt, konuşmasında kansersiz, hastalıktan uzak bir dünya dileyerek; “Kanser, ülkemizi saran ahtapot ayakları gibi her tarafı sarmış durumda ve bunun önüne geçmek için erken teşhis gerekiyor. Biz, çocuklarımıza bununla alakalı sadece fikir beyan ettik. Öğrencilerimiz de kanser olan bir kişinin manevi bir çöküşü nasıl yaşadığıveya erken teşhisin kişi üzerindeki etkisinin ne olduğuaraştırmalarını yaptılar ve bunları resmettiler. Burada her değen fırça, boya, kalem çok değerlidir. Çünkü öğrencilerimizin bunun farkına varmaları gelecekte bu kadar öğrencimizin kanser olma riskinden kurtulması anlamına geliyor. Kansersiz, hastalıksız bir dünya diliyoruz. Başarı bizim değil başarı öğrencilerimizindir” sözlerine yer verdi. Açıklamaların ardından Kalkan ve Cırıt, tüm öğrencileri tebrik ederken; dereceye giren öğrencilere ödüllerini takdim ettiler.Kaynak: Şener ŞENTÜRK 384 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
 Hazine arazilerinin satış süresi uzatıldı Hazine arazilerinin satış süresi uzatıldı 21.8.2019
Köroğlu esti gürledi Köroğlu esti gürledi 21.8.2019
Eroini tamirci koymuş olabilir Eroini tamirci koymuş olabilir 21.8.2019
200 bin TL sokağa atıldı iddiası 200 bin TL sokağa atıldı iddiası 21.8.2019
Teklif edilen sefalet zammı Teklif edilen sefalet zammı 20.8.2019
Edirne Barosu, Beştepe’ye gitmiyor Edirne Barosu, Beştepe’ye gitmiyor 20.8.2019
Kontenjanlar dolacak Kontenjanlar dolacak 20.8.2019
Ailesiyle aynı üniversitede Ailesiyle aynı üniversitede 20.8.2019
Telefon yerine şişe çıktı Telefon yerine şişe çıktı 20.8.2019
İstismar sanığı yeniden tutuklandı İstismar sanığı yeniden tutuklandı 20.8.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 55
Web Siteleri 80
Facebook 100
Twitter 6
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 250 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Dilimde tüy bitti
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.