Edirne -3°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Veda kuyruğu - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Veda kuyruğu 31.10.2018 - 09:32:21
Edirne Valisi Günay Özdemir ve eşi Nurcan Özdemir, Cumhuriyet Bayramı’nın 95’inci yıldönümü kapsamında düzenledikleri yemekte Edirnelilere veda ettiler. Cumhuriyet pastasının kesildiği, İzmir Marşı ve Türk bayrakları eşliğinde coşkunun tavan yaptığı gecenin sonunda katılımcılar, Özdemir Ailesi ile vedalaşmak için uzun kuyruk oluşturdular.Veda kuyruğu


Edirne Valisi Günay Özdemir ve eşi Nurcan Özdemir, Cumhuriyet Bayramı’nın 95’inci yıldönümü kapsamında düzenledikleri yemek ile Edirne’ye veda ettiler. Lalezar Restoran’da düzenlenen yemeğe; Özdemir Ailesi’nin yanı sıra Edirne Garnizon Komutanı Tuğgeneral Yüksel Erdin, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve eşi Mürüvvet Esra Gürkan, Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, gaziler ve şehit aileleri katıldılar.

Yemeğin ardından konuşma yapan Vali Özdemir, Türkiye Cumhuriyeti’nin 95’inci yıldönümünü kutlayarak; “Cumhuriyet’in kurulmasından 95 yıl geçmiş ve bugün görüyoruz ki Türkiye, 95 yılda çok önemli mesafeler almış. Aramızda belki Cumhuriyet’in ilk yıllarını hatırlayanlar, bilenler, dinleyenler vardır. Bugün geriye baktığımız zaman ne kadar mesafe aldığımızı çok daha iyi göreceğiz. Bunların tamamı Cumhuriyet sayesinde ve Cumhuriyet’in getirdiği imkânlar sayesinde oldu. Bugün Türkiye, dünyanın en büyük havaalanını açtı. Bu havaalanı, Cumhuriyet’in imkânlarıyla ve Cumhuriyet’in yetiştirdiği insanlarla oldu. Edirne bugün Balkanlar’ın ve Türkiye’nin en büyük çocuk müzesini açtı. Bu da yine Cumhuriyet’in getirdiği imkânlar ve Cumhuriyet’in yetiştirdiği insanlarla oldu. Demek ki artık Cumhuriyet’imiz; ayaklar üzerinde duran, dünya ile baş edebilen ve dünya ile yarışan, dünyanın en iyilerinden biri olma yolunda önemli mesafeler kat etmiş. Bunu öncelikle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere şehitlerimize, gazilerimize borçluyuz. Bütün şehitlerimize, vefat eden gazilerimize Allah’tan rahmet diliyor; hayatta olan gazilerimize sağlıklı ve uzun ömürler diliyorum” ifadelerine yer verdi.

Özdemir, konuşmasında Valiler Kararnamesi ile görev yerinin değiştirildiğini hatırlatarak; “Bugün birlikte olan son bayramımız olduğu için çalışma arkadaşlarımla da vedalaşmak istemiştim. Çünkü Edirne’ye geldikten sonra bu 3’üncü bayramımız oldu. 3’üncü bayramda da bütün katılımla, vatandaşlarımızın heyecanıyla gerçekten çok önemli günler yaşadık. Bugün de aynı şekilde Cumhuriyet Bayramı’mızı çok önemli bir katılım ve önemli bir heyecanla yaşadık. Bu akşam da bütün katılımcılarımız aynı heyecanı duyuyorlar. Özellikle gazilerimize ve şehit ailelerimize sahip çıkmaya çalıştık. Devlet olarak hep yanlarında olmaya çalıştık. Gönlümüzü, kapımızı, evimizi açtık ve sizlerden birisi olmaya, sizlerin dertleriyle dertlenmeye çalıştık. Belki bunlarda bazı eksiklerimiz olabilir. Eğer eksiklerimiz varsa affetmenizi ve hakkınızı helal etmenizi istiyorum. Biz de burada Edirne’nin gelişimi, insanlarımız için bir şey yapmaya çalıştık. Bu, bizim bir görevimizdi ve görev ile ilgili bir ücret alıyoruz. Bu karşılığa göre biz, bu görevi yaptık. Görevimiz olduğu için yaptık ama belki benim de üzerinizde hakkım vardır. Bu nedenle ben de hakkımı helal ediyorum. Edirne’den ayrılsak da gönlümüz Edirne ile beraberdir. Çünkü Edirne’ye gelen, yaşayan; bir daha Edirne’den ayrılamıyor” dedi.

Edirne’nin birlikte yaşama kültürüne dikkat çeken Özdemir; “ Edirne’de şu anda da dünyada birlikte yaşamanın ne olduğunu, insanların birbirine karşı saygısının ve hoşgörüsünün de ötesinde birbiriyle nasıl bir yaşam biçimi sağlayacaklarını bilen, bunu uygulayan ve aslında bölgeye ve dünyaya örnek olabilecek bir yaşam biçimi var. Ben, Edirne’ye geldikten sonra hem bu yaşam biçiminden, hem de Osmanlı medeniyetinin kurulduğu şehir olarak kadim bir kültürün hâlâ yansımalarını görmekten ve kendimi de burada geliştirmekten dolayı sizlere de çok teşekkür ediyorum. Çünkü Edirne, yaşam biçiminize çok değerli katkılar sağlıyor. Yaşam biçiminizi dönüştürüyor, değiştiriyor ve siz de bütün insanlarla nasıl yaşayacağını öğreniyorsunuz” sözlerine yer verdi.

Edirne’de Osmanlı medeniyetinin nasıl kurulduğunu ve İstanbul’un nasıl fethedildiğini görüldüğünü söyleyen Özdemir; “Dünyada, Osmanlı medeniyetinin aslında mimari olarak da başladığı ve zirvesinin olduğu tek şehir Edirne’dir. Osmanlı’nın ilk eserlerinden Eski Cami ile Osmanlı mimarisinin zirvesi olan Selimiye, Edirne’dedir. Bu ikisini bir arada görebileceğiniz dünyada başka bir şehir yok. Sizler zaten bunun kıymetini biliyorsunuz. İnşallah bu kıymeti hep beraber daha da iyi anlarız. Edirne’yi hem Edirnelilere, hem bölgeye, hem de dünya insanına ne kadar yaşanılabilir olduğunu hep beraber gösterirsiniz” dedi.

Vali Özdemir, konuşmasının ardından eşi Nurcan Özdemir, Edirne Garnizon Komutanı Tuğgeneral Yüksel Erdin, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve eşi Mürüvvet Esra Gürkan ile birlikte Cumhuriyet pastasını kestiler. Pasta kesiminin ardından törende Türk bayrakları ve İzmir Marşı eşliğinde Cumhuriyet’in 95’inci yıldönümü kutlandı. Kutlamanın ardından Türkiye Muharip Gaziler Derneği Edirne Şubesi Başkanı Ahmet İsmailoğlu, Vali Özdemir’e Türk bayrağı hediye etti. Gecenin sonunda Vali Özdemir ve eşi, katılımcılar ile tek tek selamlaşarak son kez vedalaşırken; restoran girişinde gerçekleştirilen vedalaşmada katılımcıların oluşturduğu uzun kuyruk dikkat çekti. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 631 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 1 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Akşener bu açıklamaya ne diyecek? Akşener bu açıklamaya ne diyecek? 24.2.2020
4’üncü kez Suiçmez 4’üncü kez Suiçmez 24.2.2020
Şehitleri buluşturan proje Şehitleri buluşturan proje 24.2.2020
Kışlıklar elde kaldı Kışlıklar elde kaldı 24.2.2020
Temiz galibiyet Temiz galibiyet 24.2.2020
Naylon faturaya 8 gözaltı Naylon faturaya 8 gözaltı 22.2.2020
Bu restoranda anneler üretiyor Bu restoranda anneler üretiyor 22.2.2020
Barodan HSK kararına tepki Barodan HSK kararına tepki 22.2.2020
Çocuktan öğren tarihi Çocuktan öğren tarihi 22.2.2020
Cepkin:  ÇOCUK İSTİSMARI Cepkin: ÇOCUK İSTİSMARI 22.2.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 61
Web Siteleri 95
Facebook 112
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 285 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
UNESCO, Balgat’a mı taşınmış?
Murat Savaş

Recep Duymaz
Balkanlardan Dünyaya Açılan Hikâyecimiz
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Fuarları Korona (Corona) Vurdu
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.