Edirne 21°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Başbakan Edirne’ye geliyor - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Başbakan Edirne’ye geliyor 5.12.2017 - 10:31:59
Adalet ve Kalkınma Partisi Edirne İl Başkanı İlyas Akmeşe, gerçekleştirdiği basın toplantısında 30 Aralık Cumartesi günü düzenlenecek 6. Olağan Kongresi’ne Başbakan Binali Yıldırım’ın katılacağını açıkladı. Akmeşe, kongrede il başkan adayı olduğunu da açıkladı. Kongre ile ilgili açıklamalarında Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’a da yüklenen Akmeşe “Maalesef biz tekrarlamaktan yorulduk artık. Bir karış altyapı çalışması dahi yapmadı” dedi.Başbakan Edirne’ye geliyor
AK Parti Edirne İl Başkanı, AK Parti Edirne İl Başkanlığı toplantı salonunda basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Akmeşe, AK Parti Edirne İl Başkanlığı’nın 6’ncı Olağan Kongresi’nin 30 Aralık Cumartesi günü Mimar Sinan Spor Salonu’nda gerçekleştirileceğini ve Başbakan Binali Yıldırım’ın 13.00’da Kongre’ye katılacağını açıkladı. Akmeşe, açıklamasında AK Parti Edirne İl Başkanlığı’na yeniden aday olduğunu açıklayarak, seçimlerin tek liste ile gerçekleştirileceğine dikkat çekti. AK Parti Edirne İl Başkanlığı olarak ilçe kongrelerini tamamladıklarını söyleyen Akmeşe; “Şu anda kadın kollarımız ve gençlik kollarımız kongrelerini tamamlamak üzereler. Hayırlısıyla 30 Aralık Cuma günü saat 13.00’da Sayın Başbakanımızın katılımıyla Edirne’de 6’ncı olağan il kongremizi yapacağız. Edirne’mize hayırlı olsun. Bu süreçte geçen hafta içinde Ankara’daydık. Genel Başkan Yardımcımız Mustafa Ataş Bey ile de görüştük. Kongre sürecine giderken genel merkezin bize katkıları var. Paylaşmamız gereken bazı hususları görüştük. 30 Aralık Cumartesi günü 13.00’da Mimar Sinan Spor Salonu’nda kongremizi gerçekleştiriyoruz. Çok coşkulu bir kongre olacak. Edirneli vatandaşlarımızı da kongremize davet ediyoruz. Sayın Başbakanımızın katılımıyla 30 Aralık’ta da kongremizi gerçekleştireceğiz. Bu yönde de bir aylık süremiz var. Çalışmalarımız da tekrar devam ediyor. Bu arada da biz, genel merkezimiz, teşkilat başkanlığıyla koordineli olarak bu çalışmaları yapıyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Adayım”

AK Parti Edirne İl Başkanlığı’na adaylığının sorulması üzerine Akmeşe; “Biz adayız ki bu çalışmaları yapıyoruz. Liste üzerinde çalışmalar yapıyoruz. 30 Aralık’ta AK Parti Edirne İl Başkanlığı seçimlerine tek liste ile gideceğiz ve aday benim. Başbakanımız da o gün Edirne ve Kırklareli olmak üzere 2 kongreye katılacak. 13.00’da bizde 16.00’da da Kırklareli’nde olacak” dedi.

Vakıf kiracılarına zam yok
Vakıf kiracılarını ilgilendiren bir konuyla basın toplantısını başlayan Akmeşe; “Her sene Vakıf kiracılarının kira artışıyla ilgili gündem oluyor. Geçen sene özellikle Edirne’de, Bursa’da ve İstanbul’da tarihi eser çarşılarındaki vakıf kiracılarında yüzde 30 gibi bir indirim yapmıştık. Esnafımızın durumunu biliyoruz. Bunu göz önüne alarak da bu sene hükümetimiz, Bakanlar Kurulu kararı ile vakıf kiracılarına zam yapmama kararı aldı. Vakıf kiracılarımıza hayırlı olsun. Bu sene vakıf kiracılarımıza kirada zam yok ve eski kiralarından ödemeye devam edecekler. Bu karar sadece Edirne ile ilgili değil; bütün Türkiye ile ilgilidir. Bu sene vakıf kiracılarına kira artışı yok” ifadelerine yer verdi.

“Apartmanlara tankerlerle su taşınıyor”

Akmeşe, açıklamalarında Edirne İçme Suyu Arıtma Tesisi ve İsale Hattı’nın açılış programının gerçekleştirildiğini hatırlatarak; “Sayın Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız da toplu açılış programı yapmıştı. Biz de bu programa Edirne’den Sayın Valimiz, DSİ Bölge Müdürümüz ve Genel Müdürümüz ile beraber katıldık. Edirne’nin 2050 yılına kadar olan su sorunu çözülmüş oldu. Edirne, DSİ sayesinde hem teknoloji olarak da çok yüksek seviyede bir arıtma tesisini kazanmış oldu. Burada önemli olan bu suyun vatandaşımıza aktarılmasını sağlamaktır. Bunda sorunlar olduğunu hepimiz biliyoruz. Edirne’nin altyapı sorunu malum. Şu anda Edirne’de bazı mahallelerde bazı apartmanlara tankerlerle su taşındığını biliyoruz. Bunlar Edirne’ye yakışan görüntüler değil. Hoş bir şey de değil. Biz bir an önce Edirne Belediyesi’nin de altyapı çalışmalarına başlayıp özellikle yeni yerleşim alanındaki su çıkmayan apartmanların sorununu çözmesini istiyoruz. Çünkü eski borular var ve fazla basınç da uygulayamıyorlar. Uyguladıkları zaman da patlıyor ve Edirne’de birçok patlak var. Yüzde 60’ları bulan da bir kaçak var. Edirne hem nitelik olarak güzel hem de en son teknoloji ile arıtılan bir suya kavuştu. Bir an önce de bu suyun vatandaşlarımıza aktarılması lazım” dedi.

“Bir karış altyapı yapmadı”
Edirne Belediyesi’nden bir an önce altyapı ihalesini yapmasını rica eden Akmeşe; “Sayın Recep Bey, daha göreve geldiğinden beri bunun sözünü vermişti. Anketini de yapmıştı. Maalesef biz tekrarlamaktan yorulduk artık. Bir karış altyapı çalışması dahi yapmadı. İnşallah bir an önce bu çalışmaya başlarlar. Edirne’ye hükümetimizin sağladığı bu suyu, Edirneli vatandaşlarımıza da belediye vasıtasıyla evlerine ulaşmış olur. Bu sıkıntılardan da Edirne kurtulmuş olur” sözlerine yer verdi.

Yol yapımı başlayacak
Akmeşe, açıklamalarında Ankara’ya ziyaret gerçekleştirdiklerini belirterek; “Gerek teşkilatta, gerekse Meclis’te ve Bakanlıklarda birkaç görüşme yaptık. Bunlardan en önemlisi de Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Arslan Bey ile olan görüşmemizdi. Uzun süreden beri gelen Edirne - Keşan yolumuz vardı. Yaptığımız görüşmelerden sonra Bakan Bey’in de söylediği gibi orada bir yenilenme olacak. Yolun yapımına bir an önce başlıyoruz. Edirne - Kırklareli duble yolu vardı. Onun da ihalesi bitti. Müteahhit ile bazı sıkıntılar vardı. O sorun da geçen hafta itibariyle aşıldı. Edirne-Kırklareli duble yolunda çalışmalar başlıyor. Hamzabeyli Sınır Kapısı’na olan çift yönlü yolumuzu, duble yola çevirme ihalesi bitmiş. 2018’de de onun da ihalesi yapılıp, çalışmalara başlayacak. Bunlar Edirne için önemli kazançlardır. Süloğlu’muz yol konusunda diğer ilçelerimize göre ulaşımda sıkıntılar yaşıyordu. Sayın Bakan ile yaptığımız görüşmede bu konuyu da gündeme getirdik. İnşallah Süloğlu’nda da önümüzdeki süreçte bir iyileştirme olacak. Bunu ben bütün Edirnelilere müjde olarak vermek istiyorum” dedi.

 “Çok sevilen bir kardeşimizdi”
Açıklamalarının sonunda geçtiğimiz günlerde trafik kazasında hayatını kaybeden Yasin Bingül’ü de anan Akmeşe; “Gerçekten çok sevdiğimiz bir kardeşimizdi. Bizim geçmiş dönemlerde Gençlik Kolları’nda da görev yapan bir kardeşimizdi. Cenazesinde şunu gördük ki bunun siyasi parti ile hiçbir ilgisi yok; bir insan sevildiği zaman gerçekten herkes cenazedeydi. Sağcısı, solcusu, CHP’lisi, AK Partilisi oradaydı. Çok sevilen bir kardeşimizdi. Gerçekten çok üzüldüm. Allah hiç kimseye böyle kazalar göstermesin. Çok zor bir durum, genç bir kardeşimiz. Çok da iyi niyetli bir kardeşimiz. Bizde görev yapmasında rağmen CHP’li İl Genel Meclisi Başkanının makam şoförlüğünü de yapıyordu. Mehmet Bey de çok üzülmüştü, ‘Bir oğlumu kaybettim’ dedi. Bu izlenimler çok önemli. Kardeşimizin mekânı cennet olsun. Ailesine de sabırlar diliyoruz. Çok zor bir durum. Allah kimseye böyle bir şey göstermesin” sözlerine yer verdi.


Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 1175 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Köfteci Osman ‘göz’e girdi Köfteci Osman ‘göz’e girdi 20.10.2018
Art arda ‘Andımız’ açıklaması Art arda ‘Andımız’ açıklaması 20.10.2018
Turizmde büyük başarı Turizmde büyük başarı 20.10.2018
Muhtarlara Erdoğan sürprizi Muhtarlara Erdoğan sürprizi 20.10.2018
Bulun bu sahtekârları! Bulun bu sahtekârları! 20.10.2018
DİSK’ten 4 acil talep DİSK’ten 4 acil talep 19.10.2018
İlaçlar cep depolarda İlaçlar cep depolarda 19.10.2018
Kirliliğin ulusal sembolü Kirliliğin ulusal sembolü 19.10.2018
Babasının koltuğuna talip Babasının koltuğuna talip 19.10.2018
62 yıl önce Edirne’de fotoğraf çekmiş 62 yıl önce Edirne’de fotoğraf çekmiş 19.10.2018
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 35
Web Siteleri 55
Facebook 73
Twitter 4
Instagram 2
Youtube 4


Ankete 173 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
BİR KEZ DAHA ORTAYA KARIŞIK
Murat Savaş

Namık K. DÖLENEKEN
Şükrü Paşa savunması mı, Edirne Gümrükleri mi..
Namık K. DÖLENEKEN

Filiz Mandacı
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE
Filiz Mandacı
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2018 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.