Edirne 29°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Cumhuriyet’e vefa, Özdemir’e veda - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Cumhuriyet’e vefa, Özdemir’e veda 30.10.2018 - 09:29:39
Edirne Valiliği tarafından organize edilen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında Talatpaşa Caddesi’nde düzenlenen törene halkın yoğun katılımı ile Edirne Valisi Günay Özdemir’in veda konuşması damga vurdu. Valiler kararnamesi ile 2,5 yıl önce başladığı Edirne’deki görevine veda eden Özdemir, Edirne halkına seslendiği duygusal konuşması ile veda etti.Cumhuriyet’e vefa, Özdemir’e veda                Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 95’inci yıldönümü kapsamında Edirne Valiliği tarafından düzenlenen törenlerle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkuyla kutlandı. Edirne Valisi Günay Özdemir’in makamında Edirne protokolünün tebriklerini kabul etmesiyle başlayan törenlerdeki coşku, Talatpaşa Caddesi’nde halkın katılımıyla doruğa ulaştı.

                Edirne Valisi Günay Özdemir, Edirne Garnizon Komutanı Tuğgeneral Yüksel Erdin ve Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın askeri araç ile törene katılan birliklerin, öğrencilerin ve halkın bayramını kutlaması ile başlayan Talatpaşa Caddesi’nde törenlerde, halkın yoğun katılımı dikkat çekti. Edirne Belediye Bandosu eşliğinde İstiklal Marşı’nın okunması ile devam eden törende Edirne Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Buse Pehlivan, Cumhuriyet adlı şiiri seslendirdi.

                Törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Vali Özdemir yaptı. Özdemir, konuşmasında Türkiye Cumhuriyeti’nin 95’inci yılını kutlayarak; “95 yıllık Türkiye Cumhuriyeti, bir toplumun değişmesinin ve bu değişmeyi kendisinin yapabilmesinin ve o bilince ulaşabilmesinin çok canlı ve tarihi bir örneğidir. Türk toplumu hızlı ve olumlu bir şekilde değişerek;değerlerini, inancını, muhafazakârlığını koruyarak olumlu bir gelişme kaydetmiştir. Cumhuriyet, Türkler için devamlılıktır. Tarih boyunca Türk milleti hiçbir esaret altına girmemiş, hep bağımsızlığı tercih etmiş, özgürlüğünün mücadelesini vermiş ve sonunda devletini kurmuştur. Osmanlı, Türklerin imparatorluğu olduğu gibi, Cumhuriyet de Türklerin Cumhuriyeti’dir. İstanbul’u fetheden medeniyetin kurulduğu şehir olan Edirne, nasıl Türklerin imparatorluğuna sahip çıktıysa, yine Türklerin Cumhuriyeti olan Türkiye Cumhuriyeti’ne de hep sahip çıkmış, bundan sonrada sahip çıkmaya devam edecektir” ifadelerine yer verdi.

“Fatih’i ve Atatürk’ü iyi öğrenin”

                Özdemir, Türkiye’nin dünyada ekonomik, sosyal, kültürel ve siyasi olarak önemli bir yere sahip olduğunu ifade ederek; “ Toplum olarak da ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda da halkımız dünyada sayılı toplumlardan olmuştur. Ulusal ve uluslararası bu gelişmeler, Cumhuriyet ve Cumhuriyet’in sağladığı imkânlar sayesinde olmuştur. Çok değerli gençlerimiz; sizlere sunduğumuz bu imkânlar Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet sayesindedir. Tarihinizi, geçmişinizi, Fatih Sultan Mehmet’i, Atatürk’ü iyi öğrenin. Fatih’i ve Atatürk’ü iyi anlarsanız devletinize, bayrağınıza ve Atatürk’ün kurduğu cumhuriyete sahip çıkarsınız. Sizlerin, Edirneli Fatih Sultan Mehmet’i ve Cumhuriyet’imizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü iyi anlamanız için Edirne Halk Kütüphanesi’nin girişinde Fatih Sultan Mehmet kitaplığı ve okuduğu kitaplar ile Atatürk’ün kitaplığı ve okuduğu kitapların listesini ve örneklerini sergiliyoruz. Okuduğu kitapları gördüğünüzde nasıl Fatih olunduğunu ve nasıl Atatürk olunduğunu göreceksiniz” dedi.

Özdemir veda etti

                Konuşmasında Edirne halkına da seslenen Özdemir; “Edirneli olarak, Edirnelilerle, milli bayramlarımızı 2 yıldır hep heyecan ve coşkuyla kutluyoruz. Sizlerle 2 yıl boyunca Cumhuriyet Bayramı ve diğer bayramlarımızı kutlamaktan ve bu heyecanı yaşamaktan büyük mutluluk duyuyorum. Sizinle 2,5 yıldır beraber yaşıyoruz. Edirne’yi, Edirnelilerle beraber yaşamaya çalışıyorum. Edirne’yi anlamak için, Edirne’yi Edirnelilerle beraber yaşamak gerekiyor. Eğer Edirne’yi yaşamazsanız, Edirne’yi anlayamazsınız. Ben, Edirne’yi yaşadım ve Edirne’yi Edirnelilerle beraber 2,5 yıl içerisinde anlamaya çalıştım. Bundan sonra bu, sizlerle olan son bayramım ve artık tayinim çıktı, bunun için sizlerle vedalaşmak istedim. Ama bu bir vedalaşma değil, bundan sonra gönlüm ve ruhum hep Edirnelilerle beraber olacaktır. Edirne’deki görev süremde hep Edirne halkımız için, tüm insanlık için gereken ne varsa, inanç ve değerlerime uygun bir şekilde adaletli, kul hakkı yemeden yedirmeden, insanlara zulüm yapmadan görev yapmaya çalıştım. Özellikle makam arabasında gururla taşıdığım ay yıldızlı al bayrağı hiçbir zaman yere düşürmedim, hiçbir leke getirmedim. Bu dönem içerisinde eğer farkına varmadan Edirneli hemşerilerime ve çalışma arkadaşlarıma bir yanlışlık yaptıysam haklarını helal etmelerini istiyorum. Çünkü ben tüm arkadaşlarıma ve Edirnelilere hakkımı helal ediyorum. Özellikle vatanımızın bağımsızlığı, bayrağımızın dalgalanması için ve Cumhuriyet’in devamı için savaşan, hayatını kaybeden şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, Gazilerimizden ölenlere rahmet, hayatta olanlara sağlıklı ve uzun ömür dileyerek Cumhuriyet Bayramı’mızın 95’inci yılı kutlu olsun. Allah’a emanet olun” sözlerine yer verdi.

Erdoğan’ın mesajı okundu

                Özdemir’in konuşmasının ardından törende Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kutlama mesajı okundu. Törende CHP Edirne Milletvekilleri Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu ve Erdin Bircan ile İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar’ın törene kutlama mesajı gönderdiği belirtildi. Kutlama mesajlarının sona ermesinin ardından törende Edirne Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Zehra Talat, Akdeniz’e doğru adlı şiiri seslendirdi.

Dereceye girenler ödüllendirildi

                Edirne Valisi Günay Özdemir, Edirne Garnizon Komutanı Tuğgeneral Yüksel Erdin ve Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ınCumhuriyet Bayramı kutlama etkinlikleri kapsamında Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce düzenlenen kompozisyon, şiir ve resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilere, ödüllerini takdim etmesiyle devam eden törende Edirne Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne bağlı Gençler Halk Oyunları Ekibi de gösterilerini sundu.

Tören geçitle tamamlandı

                Halk oyunlarının ardından törende Edirne Belediye Bandosu eşliğinde resmi geçit töreni gerçekleştirildi. Ulusun birliğini simgeleyen dev Türk bayrağının geçişi ile başlayan geçit töreninde okulların tören bayrakları, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün portresinin bulunduğu dev bayrak, okulların flamaları, ilkokullar, ortaokullar, fen lisesi ve sosyal bilimler lisesi, Anadolu liseleri, Anadolu imam hatip lisesi, mesleki ve teknik Anadolu liseleri, özel liseler, Trakya Üniversitesi öğrenci korteji, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü spor okulları ile askeri birlikler geçiş yaparak tören tamamlandı. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 740 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Cem Evi’nde aşure etkinliği Cem Evi’nde aşure etkinliği 16.9.2019
Tܒde nöbet değişimi Tܒde nöbet değişimi 16.9.2019
Türkiye Yunanistan’a fark attı Türkiye Yunanistan’a fark attı 16.9.2019
Fransa’dan Edirne’ye kaynak Fransa’dan Edirne’ye kaynak 16.9.2019
Gırnatalı bağ bozumu Gırnatalı bağ bozumu 16.9.2019
Artist değil amele Artist değil amele 16.9.2019
Kadınlardan cinsiyetçi uygulama tepkisi Kadınlardan cinsiyetçi uygulama tepkisi 13.9.2019
Payitahtların çizeri Payitahtların çizeri 13.9.2019
O tabelalar kaldırıldı mı? O tabelalar kaldırıldı mı? 13.9.2019
Köprü altında define aramışlar Köprü altında define aramışlar 13.9.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 55
Web Siteleri 82
Facebook 103
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 7


Ankete 256 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Bu sorular cevaplarını arıyor
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.