Edirne 19°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Engelsiz Sevgi kermesi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Engelsiz Sevgi kermesi 5.12.2017 - 10:14:14
Edirne II. Bayezid Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi Okul Aile Birliği, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında hem engelli farkındalığı yaratmak hem de öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla düzenlediği kermeste açıklamalarda bulunan Okul Aile Birliği Başkanı Nazlı Gürtoprak, engelli bireylerin ve ailelerinin sorunlarına dikkat çekti. Gürtoprak, okul binasının durumundan eğitim sorunlarına, maddi sıkıntılardan engelli bireylere davranış biçimlerine kadar pek çok konuda açıklama yaptı. Gürtoprak; “Engelli çocukların her şeyden önce sevgiye ihtiyacı var” dedi.Engelsiz Sevgi kermesi
Edirne II. Bayezid Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi Okul Aile Birliği, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında hem engelli farkındalığı yaratmak hem de öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kermes düzenledi. Edirne Tıp Fakültesi Hastanesi’nde düzenlenen etkinlikte Okul Aile Birliği tarafından hazırlanan el emeği ürünler satışa sunulurken; vatandaşlar kermese yoğun ilgi gösterdiler. Etkinlikte açıklamalarda bulunan Okul Aile Birliği Başkanı Nazlı Gürtoprak, engelli çocuklarının sorunlarına dikkat çekti. Gürtoprak, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün Pazar gününe denk gelmesi nedeniyle Okul Aile Birliği’nin kermesini Pazartesi günü düzenlemeye karar verdiğini söyleyerek; “Trakya Üniversitesi Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu da bize izin verdi. Kendisine teşekkür ederiz. Buradan kazanacağımız geliri de okulumuz yararına kullanarak bazı ihtiyaçları gidereceğiz. Hem de Dünya Engelliler Günü’nde çocuklarımıza katkı olacağını düşündük. Hızlı başladık ve yoğunluğa yetişmeye çalışıyoruz. Böyle etkinliklerde büyüklerimizden bizlere yardımcı olmalarını diliyoruz. Desteğe çok ihtiyacımız var. Çok büyük sorunlarımız var ve inşallah onları da çözümleyeceğiz” ifadelerine yer verdi.

“Okul binamız yetersiz”
Engelli çocuklara okulda sunulan teknik imkânların ve öğretmen sayısının yeterli olmadığını belirten Gürtoprak; “Bina sorunumuz var. Şu anki okul binamız yeterli değil. Çünkü bizim bulunduğumuz bina Trakya Üniversitesi Vakfı’na ait bir bina ve 4 kurum birden görev yapıyor. Odalar yeterli değil. Edirne İl Milli Eğitim Müdürümüz ile görüştük. Gerekli imkânları sağlayacaklarını ama biraz zaman alacağını bize bildirdi. Önümüzdeki sene daha büyük çalışmalar yapmak istiyoruz. En kısa zamanda bu sorunları çözmeye çalışacaklar. Bu işi gönülden yapacak öğretmenler istiyoruz. Bizim çocuklarımız zor çocuklardır. Şu anda okulumuzun imkânları sağlanmış ama binası küçük ve sayı olarak yeterli değil. Gün geçtikçe öğrenci sayımız da artıyor. Bize daha donanımlı ve büyük bir okul lazım” dedi.

“Eğitim süresi artmalı”
Açıklamalarında mezun olan öğrencilerin de sorunlarına değinen Gürtoprak; “Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı yönetmelikte, bizim çocuklarımıza 23 yaşa kadar eğitim veriyorlar. Ondan sonrası ne olacak? O yüzden burada sorun yaşanıyor. Halk Eğitim Merkezi’nde kurslar açılıyor ama yeterli bina ve öğretmen olmuyor. Öğretmenlerimiz zaten çocuklarımızı tanımıyor. Eğitimin ilk evresinde öğretmenler bocalıyorlar. Alışmaları zaman alıyor. O yüzden bu imkânların bizlere kolaylaştırılmasını istiyoruz. Çocuklarımız da ömür boyu eğitim almaları gereken çocuklardır. Çok çabuk unutuyorlar. O yüzden eğitim süresinin artmasını istiyoruz” sözlerine yer verdi.

Rett Sendromu’na dikkat çekti
Edirne II. Bayezid Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi’nde gene olarak otistik öğrencilerin bulunduğunu belirten Gürtoprak; “Daha ağır durumda olanlar da, başka bedensel sorunları olanlar da var. Rett sendromlu çocuklarımız da var. Örneğin; benim kızım Rett Sendromlu bir çocuk. Rett Sendromu, ender görülen bir rahatsızlıktır. MECP2 geninin mutasyona uğramasıyla ortaya çıkan genetik bir rahatsızlıktır. Sadece kız çocuklarında olan bir rahatsızlıktır. Erkek çocukları bu rahatsızlığı yaşamıyorlar, ya ölü doğuyorlar ya da doğduktan sonra birkaç ay yaşayıp vefat ediyorlar. Kız çocuklarının yaşamasının sebebi x kromozomunun çift olmasından kaynaklanıyor. Kız çocukları, ellerini tam amaçlı kullanamıyorlar. Sorun ellerinde oluyor. Nörolojik bir rahatsızlıktır. Kendi yemeğini yiyemiyorlar. Bedensel olarak yürümede de sıkıntıları oluyor, göz teması kurmuyor ve konuşamıyorlar. Merdiven inip çıkmada yardım gerekiyor. Bazıları yürüyemiyor, bazıları ise yürürken yürüyememeye başlıyor. Bazılarının da doğduğunda yürümesi hiç olmuyor. Onlarda da omurgada sıkıntı oluyor ve teknik yardımlarla, fizik tedavi ile daha iyi duruma getirebiliyorlar” dedi.

“En başta sevgi gerekli”
Engelli çocukların her şeyden önce sevgiye ihtiyacı olduğunu söyleyen Gürtoprak; “Sevgi ile daha çok sakinleşiyorlar. Çocuklarımızın öfke nöbetleri oluyor. Onları anlamak, sevgi ile yaklaşmak gerekiyor. Onlara sert davranmak ters tepiyor ve daha agresif yapıyor. O yüzden daha sabırla davranarak onların mutlu olmalarını sağlamak gerekiyor. Yoksa onlar mutlu oldukları zaman aslında çok zekidirler. Zekâlarında bir sıkıntı yok ama kendilerini ifade edemiyorlar. Onun için de en başta sevgi gereklidir. Bir de kimse onları dışlamasın. Onlar da bizlerden biri” ifadelerine yer verdi.

“Gelir seviyesine bakılmaksızın yardım edilmeli”
Engelli ailelerinin maddi desteğe ihtiyaçları olduğunu söyleyen Gürtoprak; “Durumumuz ne kadar iyi olursa olsun aileler olarak maddi destek istiyoruz. Ayrıca ailelerin psikolojik desteğe de ihtiyacı var. Engelli için yapılan yardımların gelir seviyesine bakılmaksızın herkese verilmesini istiyoruz. Çünkü masrafları daha fazla oluyor. Bunların özellikle dikkate alınmasını istiyoruz. Bizim çocuklarımızın gideri çok fazla. Giysiyi parçalayabiliyor, evdeki mobilyaya zarar verebiliyor, ayrıca ev ortamının da ona uygun ve normalden farklı olması gerekiyor. O yüzden bize yardımcı olmalarına ihtiyacımız var. İnsanlardan duyarlı olmalarını bekliyoruz. Bizler, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü kutlamıyoruz. Kutlanacak bir gün de değil. Biz sadece insanların, bizim çocuklarımızın farkında olmasını istiyoruz. Toplum içinde bize kötü bakmasınlar. Herkes bir engelli adayıdır, bunu da unutmasınlar” dedi. Gürtoprak’ın açıklamalarının ardından kermes, 14.00’a kadar devam etti.


Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 770 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Bin 500 metrede brifing Bin 500 metrede brifing 15.10.2018
‘Tombul’ hasretinde son ‘Tombul’ hasretinde son 15.10.2018
Ekonomide resesyon iddiası Ekonomide resesyon iddiası 15.10.2018
Altın Kur’an’ı o kurtarmış Altın Kur’an’ı o kurtarmış 15.10.2018
Batıkale tribünü gibi düğün Batıkale tribünü gibi düğün 15.10.2018
‘Mustafa Kemal’ izdihamı ‘Mustafa Kemal’ izdihamı 15.10.2018
İğneada – Burgas 20 dakika İğneada – Burgas 20 dakika 15.10.2018
“Edirne tarihe altın izlerle geçmiş” “Edirne tarihe altın izlerle geçmiş” 13.10.2018
Yıldırım’ın son töreni oldu Yıldırım’ın son töreni oldu 13.10.2018
Şumnu’da bir zanaatkâr Şumnu’da bir zanaatkâr 13.10.2018
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 35
Web Siteleri 55
Facebook 73
Twitter 4
Instagram 2
Youtube 4


Ankete 173 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
KAZANIR MI? KAYBEDER Mİ?
Murat Savaş

Namık K. DÖLENEKEN
ETUS’a kıyak
Namık K. DÖLENEKEN

Filiz Mandacı
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE
Filiz Mandacı
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2018 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.