Edirne 8°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Kaleiçi’ni O mu yaktırdı? - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Kaleiçi’ni O mu yaktırdı? 23.10.2018 - 12:43:27
Edirne Yerel Tarih Araştırmacısı Cengiz Bulut, 19 Ağustos 1905’te Edirne’nin Kaleiçi semtinde meydana gelen ve toplam 4 bin 172 evin yandığı Kaleiçi Yangınının çıkış sebepleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bulut, açıklamalarında Yerel Tarihçi İsmail Hakkı Soyyanmaz’ın Belediye Başkanı Dilaver Bey ile ilgili iddialarına da yer verirken; yangın sonra kurulan komisyonun da sonucunu ifade etti.Kaleiçi’ni O mu yaktırdı?


Edirne Yerel Tarih Araştırmacısı Cengiz Bulut, 19 Ağustos 1905’te Edirne’nin Kaleiçi semtinde meydana gelen büyük yangın ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bulut, açıklamalarında Yerel Tarihçi İsmail Hakkı Soyyanmaz’ın iddialarına da yer verirken; yangın sonrası gazetelerde yer alan Osmanlıca haberlerin de çevirisini gerçekleştirdiklerini söyledi.

Bulut; 29 adet Müslüman, 300 adet Rum, 442 adet Ermeni, 29 adet Bulgar ve 3 bin 378 adet Musevi evi olmak üzere toplam 4 bin 172 evin yandığı Kaleiçi Yangınının çıkış sebeplerini anlattı. Edirne Yerel Tarihçisi İsmail Hakkı Soyyanmaz’ın, dönemin Edirne Belediye Başkanı Dilaver Bey ile Meclis Üyeleri arasında geçen tartışma iddialarına konuşmasında yer veren Bulut, yangından sonra kurulan komisyonun da açıklamalarına dikkat çekti.

Bulut, 19 Ağustos 1905 tarihinde Kaleiçi semtinde meydana gelen büyük yangının değişik sebepleri bulunduğunu söyleyerek; “Yerel Tarihçi İsmail Hakkı Soyyanmaz’ın yazdığı kitaplarda bir iddiası var. O dönemde Edirne Belediye Başkanı Dilaver Bey’dir. Edirne, o dönemde tam bir metropoldür. Rumlar, Bulgarlar, Ermeniler, Yahudiler, Müslümanlar, Levantenler, Fransızlar ve İtalyanlar yaşıyor. Meclis’te de birçok Rum ve Yahudi var. Kaleiçi’nde de genelde Rumlar ve Yahudiler yerleşikler. Az sayıda da Müslüman var” ifadelerine yer verdi.

Dilaver Bey’den tehdit iddiası

Açıklamalarında Soyyanmaz’ın anlatımından örnekler veren Bulut; “17-18 yaşındaki Türk gençleri, Kaleiçi’nde gezmeye gittiklerinde dışarı çıkamıyorlarmış. Şehirde bu ayyuka çıkıyor ve bütün delikanlılar birer birer yok oluyor. Aranıyorlar ama bulunamıyorlar. En sonunda bu konu Belediye Meclisi’ne taşınıyor. Dilaver Bey, Meclisi topladığında masaya vuruyor; ‘Ben, o mahalleyi cayır cayır yakarım. Bu işe son verin. Türklere saldırmayın’ diyor. Rum’un biri de Dilaver Bey’e cevap verip; ‘Vre Dilaver, sen fener mi yakarsın da böyle konuşursun?’ diyor. Bu cevaptan sonra Dilaver Bey, onu kovuyor. Meclis üyeleri gittikten sonra Dilaver Bey, o dönemki itfaiyecileri çağırıyor. Onların tulumba makinaları var. Hepsine gece tulumba makinalarına gaz doldurmasını ve gece 03.00-04.00 arasında Gazimihal’deki ahşap binaları gazla doldurup kibriti çakmalarını söylüyor. O gece de müthiş bir rüzgâr var ve yangın oradan başlıyor. Soyyanmaz’ın anlattığı Kaleiçi Yangı’nı budur” dedi.

İleri gelenlerden komisyon kurulmuş

Soyyanmaz’ın iddialarına katılmadığını da açıklamalarına ekleyen Bulut; “Halk arasındaki bazı söylentiler tarihi kayıtlara geçmiyor. Doğruluk derecesi de tartışılır. Bu konunun üzerine gittim. Gazeteden haberini Osmanlıca çevirttim. Yangın sonrası bir komisyon kuruluyor. Komisyonda Edirne’nin ileri gelenlerinden 9-10 kişi buluyor. Bunların yaptığı araştırmalarda Bulgar bir demircinin işyerinden sıçrayan bir ateş ile yangının başladığı, rüzgârın olmasıyla da müthiş bir yangının ortaya çıktığı söyleniyor” sözlerine yer verdi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 1866 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 2 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Saraçlar’da Nevruz kutlaması Saraçlar’da Nevruz kutlaması 22.3.2019
Özel eğitime yeni materyaller Özel eğitime yeni materyaller 22.3.2019
Sınırda kuş uçurtmuyorlar Sınırda kuş uçurtmuyorlar 22.3.2019
Belediyeden tabelalı açıklama Belediyeden tabelalı açıklama 22.3.2019
Adalet Ormanı’na ilk fidan Adalet Ormanı’na ilk fidan 22.3.2019
Hoşaflı şehit anması Hoşaflı şehit anması 22.3.2019
Nevruz’a 9/8’lik kutlama Nevruz’a 9/8’lik kutlama 22.3.2019
Eksikleri ben tamamlarım Eksikleri ben tamamlarım 22.3.2019
En çok Gürkan konuştu En çok Gürkan konuştu 22.3.2019
AK Parti-CHP ittifakı var AK Parti-CHP ittifakı var 22.3.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 48
Web Siteleri 70
Facebook 88
Twitter 5
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 220 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Seçim soruları
Murat Savaş

Recep Duymaz
Terör mü, medeniyetler çatışması mı?
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Hangisi doğru? Hangisi yanlış?
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Filiz Mandacı
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE
Filiz Mandacı
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.