Edirne 21°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Aşk Cumhuriyeti - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Yazarlar » Filiz Mandacı
Filiz Mandacı Filiz Mandacı
filizy63@hotmail.com
Aşk Cumhuriyeti 4.12.2017 - 17:54:33
1991 yılında akıllı bir kızdım. Ama bu aptallık yapmama engel değildi. Babamın, Çavuşesku’nun devrildiği Romanya’dan kaçan Romenlerden aldığı adi defterin sayfalarına önce kendi adımı, sonra beğendiğim oğlanın soyadını yazar, imzamı o soyadıyla uyarlayıp tekrar atardım. Böyle birkaç soyadı denemişliğim var.. Bu, geleneksel motiflerle ilmik ilmik işlenmiş ruhumun gayri meşru bir ilişkiyi külliyen reddetmesinin ilk emarelerinden sayılabilir. Beğendiğim “zavallı” oğlanlar bu yüzden daha sevgilim olmadan potansiyel kocam oluyorlardı. Aslında her ikisi de olamadılar buradan bakınca… Oradan bakınca yağmurlu günlerde bana şiir yazıyorlar, kapımın önüne mor sümbüller bırakıyorlar, tren yolunda elimden tutuyorlardı. Hayal kurmak parayla değildi, olsaydı param ona da yetmezdi… Zamanlar ötesi bu gençlik zamanımda ülkelerinde özgürce yaşayan Romanyalı vatandaşlara sevinmek aklımın köşesinden bile geçmiyordu... Ah, hayır, kendime üzülmekle çok meşguldüm. Sınırlar ötesi üzüntüler lanet küreselleşmenin evlerimize bıraktığı parça tesirli bombalar gibiydi ve şu an –dediğim gibi- kendime ve belki köşe başlarını tutan dilencilere üzülebiliyordum.. Ruh romatizması dediğim hastalık yirmili yaşlarımda bulaşacaktı bana. Fakirdik ve fakirliğimizin “yaşamak gibi bir anlamı vardı” Tupperware olmadığı için Tan gazetesinin müstehcen olmayan sayfalarına sarılı peynir ekmeğimi yerken benim “muhtemel” koca adayım mis gibi kokan bonfiritini benimle paylaşmayı aklından bile geçirmiyordu, hakikaten aşk karın doyurmuyordu. O adi defterin sayfaları “bedavadan” hayallerle dolmaya devam etti… Yazdığım soyadlarının hiç birinin bana ait olmadığını için için bilerek “sana” yöneldim koca koca diktatörler kurşuna dizilirken… “Sen” kullandığım en önemli kişi zamiriydin. İleride “ben”den daha önemli başka zamirler de olacaktı. Şimdilik sadece “sen” ve “ben”… Ah, “sana” giydirdiğim sıfatları bir görmeliydin! Zeki, espritüel, yumuşak kalpli,… li… lu… lü.. Oku bak, ortak öznesi olduğumuz yüklemler henüz hiçbir aşk romanında yazılmamış. Yazıldığında arka kapağına mutlu bir fotoğrafımı koymayı düşünüyorum… Amin.

Lacivert pileli okul eteğini bir tık kısaltmaya cesaret edebilen ben, adi defter sayfalarında Jan Dark kesiliyordum. Okul tuvaletinde sigara içen cesur kızlarsa gerçek sevgilileriyle gerçek şeyler yaşıyorlardı. Zamanlar üstü bir zamandı. Pazardan alınmış ayakkabılarımla gövdem yer yüzüne yapışmışken ruhum çöllerde Mecnun’dan kaçıyordu. Kaçan kovalanır denkleminde kimseyi kovalamadım. Ama galiba biraz fazla kaçmışım, kimse yetişemedi. Çavuşesku’nun gittiği yerden başka diktatörler geldi, ucuz defter sayfalarım ayrıldı cildinden. Ben yine akıllı bir kızım ama bu aptallık yapmama hala engel değil.

Önermeye tersinden baktığımda ben, senin çok önceden yazdığın bir hayal cümlesinin gizli öznesi olabilir miyim? Tüm anlatım bozukluklarından azade; iki kişilik bir cumhuriyet bu küresel diktatörlüğün üzerinde yükselen… Aşk Cumhuriyeti!Kaynak: Filiz Mandacı 360 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Yazara Ait Diğer Yazılar
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE 1.8.2018
BUNUN AŞKLA BİR İLGİSİ VAR 25.6.2018
BAZI FARKINDALIK ANLARI 19.6.2018
BABAMA BENZEYEN ADAM 11.6.2018
GEREKTİĞİ KADAR YAŞAMAK 4.6.2018
Hakkını arayamayanlar ülkesi 28.5.2018
AÇ AÇ, YABANCI DEĞİL, BENİM 24.5.2018
Çift Kutuplu Anneme 14.5.2018
FLORENCE NİGHTİNGALE 8.5.2018
Bize dair 30.4.2018
BİR KORSANIN AŞK VE İNTİKAM HİKAYESİ: RODOS’UN FETHİ 23.4.2018
Çılgın kalabalıktan uzak 16.4.2018
Mekan savaşları 9.4.2018
Kimse ve biri 3.4.2018
KEDİ MERAKTAN ÖLÜR MÜ? 26.3.2018
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 35
Web Siteleri 55
Facebook 73
Twitter 4
Instagram 2
Youtube 4


Ankete 173 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
BİR KEZ DAHA ORTAYA KARIŞIK
Murat Savaş

Namık K. DÖLENEKEN
Şükrü Paşa savunması mı, Edirne Gümrükleri mi..
Namık K. DÖLENEKEN

Filiz Mandacı
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE
Filiz Mandacı
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2018 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.