Edirne 21°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Vaktimiz Var, Biliyorum - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Yazarlar » Filiz Mandacı
Filiz Mandacı Filiz Mandacı
filizy63@hotmail.com
Vaktimiz Var, Biliyorum 4.12.2017 - 17:52:49
Sevgili okur, klişe olan şeyler çok sevilmiş ve tekrar edilen şeylerdir. Böyle klişeden sayılan bir cümle var, bu yazımı onun üzerine bina etmek istiyorum, tapusu benim olmayacak. “Hayat, siz planlar yaparken başınıza gelendir.” Sizi bilmem ama ben doğduğumdan beri her şey o kadar çok “başıma geliyor” ki plan yapmak aklımın ucundan bile geçmedi. İronik bir biçimde de etrafımdaki pek çok insan tarafından planlı ve programlı biri olarak tanımlanıyorum. Büyük yanılgı içinde olduklarını kanıtlamayı “planlardım” ama yazının akıbetinden bile emin değilim.Günlük işler konusunda belli bir rutine sahip olduğum doğru. Bu rutin kendimi güvende hissetmemi sağlıyor. Eğer bir sonraki derse girmeyi planlarken kendinizi bir anda bir hastane odasında çaresizlik içinde beklerken buluyorsanız, tebrikler yaşıyorsunuz! Çünkü yaşam tam da bu. Sizi belli duygu durumlarından bir diğerine savurur ki içinde olduğunuz rutinin bile kıymetini o koca kafanız anca alır. Şşşşt sakin, kocaman olan benim kafam. Misal o kadar koca olmasına rağmen hala o kafanın almadığı bir tespit var: Aman canım sağlık olsun da gerisini boş ver cümlesi. Güzel kardeşim, hastayken tabii ki de sağlıklı olmayı her şeyden çok önemsiyorsun. Ama sağlık olup da geri kalan her şeyi gömmen ne kadar mantıklı? Sağlıklı ama aç? Sağlıklı ama rezil olmuş? Sağlıklı ama sürünüyor? Önem atfetme konusunda bir dünya markasıyız. Bir şeye önem vermek için geri kalan her şeyi önemsizmiş gibi göstermenin alemi yok, Allah çarpar. Çarpılmış ama sağlıklı?

Hayat, ben planın p’sinden habersizken o koca kafama, koluma, bacağıma nereme denk gelirse gelmeye başlamış, evet. Yani bunu biliyorsanız hala ne diye plan yapıyorsunuz? Yazının asıl konusu bu! Sorumu düşünün bir saniye. Ben kendi adıma cevap veriyorum: Çünkü yarına dair, kışa dair, ilkbahara dair, beş sene sonraya dair, yaşlanacağıma dair umudum var. Bu umut beni ayakta ve istekli tutuyor. Bu istekli olma hali, yürürken düştüğümde beni yerden kaldıran şey…

İki gün önce kendimle ilgi pek çok şeyi biliyor gibiydim. Sonra işte bir şeyler oldu. Ve kendimle ilgili bilmediğim bazı şeyler olduğunu fark ettim. Bunu anlatırken hakkını vermek istiyorum. Geniş bir paragraf kadar vaktiniz var mı? Bunu bilemeyiz di mi? Umarız vardır:
Edirne’nin sabah sisiyle yarı karanlık sokaklarında iki siluet yürüyor. Bunlar iki genç kız. Anlattıkları şeyler her sabahki gibi çok komik olmalı ki gülüşüp duruyorlar. Biri benim liseye giden on yedi yaşım, biri de ilk aşkla sevdiğim arkadaşım. Dünyaya yaşadığım evinki gibi dar bir pencereden değil de onunki gibi daha geniş ve ışıklı bir yerlere bakanından bakmamı sağlayan, yaşamımı dramdan romantik komediye dönüştüren ilk insan. Annesi ısrarla benim sıkıcı çalışkanlığımı onun maceraperest ve eğlenceli okul hayatına örnek gösterdiği için bir süre sonra beni annesinin cümleleriyle görmeye başlamasına neden oldu. Bana asla söylemedi ama bunu hissettim. O benim ilk ve en yakın arkadaşımdı. Başka bir şehirde okudu, evlendi, benim gibi iki çocuğu oldu. Edirne’ye döndü. Ben tam, çocuklar üstümüzden düşmüşken neşeli orta yaş kahve sohbetleri, kaçamak sinemalar, öğleden sonra yürüyüşleri hayal ederken… hastalandı. Dün, sol elini kıpırdatabildiği için mutlu olduk. Böyle bir şey için aranızda mutlu olan kaç kişi var?

 Ve ben şimdi ısrarla plan yapmak istiyorum! Onunla mutlaka sinemaya gitmeliyiz. Kıçımız dona dona oturduğumuz Selimiye’nin taş pencerelerinde saçma şeylere gülmeliyiz. Bir kere daha o ha bire cevaplar yapıştırırken haber bültenini seyretmeliyiz. Aşık olduğu coğrafyacıdan bahsetmeliyiz. Aşık olduğu bi ton insandan bahsetmeliyiz.
Yaşam, bu sefer başıma gelmeden plan yapmak demek olsun. Hem sağlık olsun, hem diğerleri. Bitmeyen bir umutla, amin.Kaynak: Filiz Mandacı 359 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Yazara Ait Diğer Yazılar
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE 1.8.2018
BUNUN AŞKLA BİR İLGİSİ VAR 25.6.2018
BAZI FARKINDALIK ANLARI 19.6.2018
BABAMA BENZEYEN ADAM 11.6.2018
GEREKTİĞİ KADAR YAŞAMAK 4.6.2018
Hakkını arayamayanlar ülkesi 28.5.2018
AÇ AÇ, YABANCI DEĞİL, BENİM 24.5.2018
Çift Kutuplu Anneme 14.5.2018
FLORENCE NİGHTİNGALE 8.5.2018
Bize dair 30.4.2018
BİR KORSANIN AŞK VE İNTİKAM HİKAYESİ: RODOS’UN FETHİ 23.4.2018
Çılgın kalabalıktan uzak 16.4.2018
Mekan savaşları 9.4.2018
Kimse ve biri 3.4.2018
KEDİ MERAKTAN ÖLÜR MÜ? 26.3.2018
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 35
Web Siteleri 55
Facebook 73
Twitter 4
Instagram 2
Youtube 4


Ankete 173 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
BİR KEZ DAHA ORTAYA KARIŞIK
Murat Savaş

Namık K. DÖLENEKEN
Şükrü Paşa savunması mı, Edirne Gümrükleri mi..
Namık K. DÖLENEKEN

Filiz Mandacı
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE
Filiz Mandacı
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2018 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.