Edirne 22°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
İğneada – Burgas 20 dakika - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
İğneada – Burgas 20 dakika 15.10.2018 - 10:45:08
Türkiye Burgas Başkonsolosu Nuray İnöntepe ile Burgas Liman İdaresi Başkanı Dian Dimov, Burgas Limanı’nda Edirneli basın mensuplarına gerçekleştirdikleri açıklamada Avrupa Birliği’nin desteğiyle Burgas-İğneada-İstanbul deniz yolu hattının açılması amacıyla proje düzenlendiğini ifade ettiler. Proje ile Burgas ile İğneada arası yaklaşık 20 dakika olacak.İğneada – Burgas 20 dakika


Türkiye Cumhuriyeti ve Bulgaristan Cumhuriyeti, ülkeler arası ilişkilerin geliştirilmesi ve turizmin canlandırılması amacıyla yeni bir projeye adım atıyor. Bulgaristan’ın en büyük kentlerinden biri olan Burgas limanından hızlı gemi yolculuğu ile İğneada ve İstanbul’a gidecek ve geri dönecek seferler düzenlenmesi amacıyla başlatılan projeyi Türkiye Burgas Başkonsolosu Nuray İnöntepe ile Burgas Liman İdaresi Başkanı Dian Dimov açıkladılar.

Burgas Limanı’nda Edirneli basın mensuplarına proje ile ilgili açıklamalarda bulunan İnöntepe ile Dimov, projenin gerçekleşmesi halinde Türkiye ve Bulgaristan’a katkılarını ifade ettiler. İnöntepe, Burgas ile Türkiye arasında ilave ulaşım bağlantıları kurmanın önemli bir çalışma olduğunu belirterek; “Bunun başında da deniz yolu geliyor. Çünkü coğrafi olarak çok yakın olmasına rağmen, Burgas’ın güneyindeki limanlardan İğneada’ya 20 dakikalık bir yolculuk ile ulaşılabilecekken günümüzde 3 saatlik bir yolculuk gerekiyor. Dereköy Sınır Kapısı’ndan geçip, Kırklareli’ye kadar gidip geri dönülmesi gerekiyor. Oysa Türkiye cazip bir pazar. Şu anda Türk Lirası değer kaybettiği için Euro’nun alım gücü nedeniyle herkes Türkiye’de alışveriş yapmak istiyor. Fakat sınır kapılarındaki tıkanıklık insanları caydırıyor” ifadelerine yer verdi.

İnöntepe, Burgas’da 15-20 bin kişinin uçak ya da gemi seferi ile Türkiye’ye gidebilmek için hazır beklediğini söyleyerek; “Bu bölgenin Türkiye’ye gitmeye can atan insanlarla dolu olduğunu söyleyebilirim. Bu bölge, Varna ya da Sofya’ya göre daha az şanslı. Çünkü burada havaalanı olmasına rağmen Türkiye’ye bir bağlantısı yok. Oysa Ankara-Çorlu seferini yapan özel havayolu şirketlerinden biri Burgas’a da uğrayabilirse, eminim ki kısa sürede çok kârlı bir hat açmış olurlar” dedi.

“Dereköy Sınır Kapısı yetmiyor”

Burgas-İğneada-İstanbul deniz hattı projesinin yıllardır araştırıldığını ifade eden İnöntepe; “Çünkü artık Dereköy Sınır Kapısı yetmiyor. Buraya gezmek için gelmek isteyen çok sayıda Türk var. Aynı şekilde Türkiye’den çok memnun kalan ve tekrar gitmek isteyen çok sayıda Bulgar var. Dolayısıyla turizmi canlandırmak, 2 ülke ekonomisini kalkındırmak için ilave ulaşım kanalları açılması şarttır. Avrupa Birliği fonlarından destekli bir proje ile Burgas Liman İdaresi, bu projeyi yapmakta çok kararlı. Türkiye’ye Burgas-İğneada-İstanbul seferi koymak istiyorlar. Bu projeye özel sektör katılarak yatırım yapabilir. Bu konuda yatırımlar sadece tek kanaldan olacak diye bir şey yok” sözlerine yer verdi.

İlk sefer 15 Eylül’de yapıldı

Burgas Liman İdaresi Başkanı Dian Dimov, Burgas Belediye Başkan Yardımcısı ve Burgas Valisi ile birlikte İğneada’ya ilk deniz yolu seferini 15 Eylül’de gerçekleştirdiklerini açıklayan İnöntepe; “İğneada’ya giden ilk turistler bizler olduk. Bulgar dostlarımız, bu hatta kamuoyu desteği sağlamak için böyle bir jest yaptılar. Hem İğneada’ya hem de Burgas’a canlılık getirecek bir proje olacak” dedi.

“Girişimlerimiz devam edecek”

İnöntepe’nin açıklamalarının ardından proje ile ilgili konuşma yapan Burgas Liman İdaresi Başkanı Dian Dimov, Burgas Limanı’ndaki yolcu terminalinin birkaç yıl önce açıldığını söyleyerek; “100 binin üzerinde yolcu ağırladık ve 50’nin üzerinde büyük kurvaziyerler geldiler. Türkiye Burgas Başkonsolosu Nuray İnöntepe’ye özellikle teşekkür etmek istiyorum. Kendileri Burgas’a gelir gelmez hemen inisiyatif aldılar. Bu inisiyatif de İğneada’da oluşturulan gümrük kapısı ve ilk ziyareti gerçekleştirme ile ilgiliydi. Bulgaristan ve Türkiye arasındaki karayolu ulaşımındaki sorunlar nedeniyle deniz yolu ile bağlantı düşünüldü. Burgas’dan İstanbul’a kadar birkaç saatlik yüksek hızlı bir gemi yolculuğuyla ulaşılabilir. Bu nedenle de bu fikir ortaya atıldı. Bu fikrimiz, Bulgaristan ve Türkiye devletleri tarafından destek gördü. Ayrıca Başkonsoloslar devreye girdiler. Bu girişimimiz devam edecek” ifadelerine yer verdi.

İDO ile görüşecek

Projenin 2 aylık sürede önemli bir yol kat ettiğini söyleyen Dimov; “Birinci amacımız Türk tarafından partner bulmaktı. Projede partner bulma konusunda 2 ülkenin Dışişleri Bakanlıkları da dahil oldular. Projenin mali çerçevesini oluşturmuş bulunuyoruz. Bu mali çerçeveyi önümüzdeki hafta yapacağımız İDO (İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş) görüşmesi sırasında sunacağız. Projenin gerçekleştirilebilmesi için 3 tane başlıca konu var. Birincisi, Burgas-İğneada-İstanbul uygun liman altyapısı mecburiyetidir. İkincisi süratli bir gemidir ve üçüncüsü ise iyi mali koşullardır. İlk ikisi şu anda mevcut. İstanbul’da da İDO’daki meslektaşlarımız çok iyi yolcu terminallerine sahipler. İğneada’da gümrük kapısı artık açıldı. İğneada’ya ilk girişi yapan bizlerdir. O giriş mührünü korumak için pasaportumu iade etmeyeceğim” dedi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 2627 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
 Hazine arazilerinin satış süresi uzatıldı Hazine arazilerinin satış süresi uzatıldı 21.8.2019
Köroğlu esti gürledi Köroğlu esti gürledi 21.8.2019
Eroini tamirci koymuş olabilir Eroini tamirci koymuş olabilir 21.8.2019
200 bin TL sokağa atıldı iddiası 200 bin TL sokağa atıldı iddiası 21.8.2019
Teklif edilen sefalet zammı Teklif edilen sefalet zammı 20.8.2019
Edirne Barosu, Beştepe’ye gitmiyor Edirne Barosu, Beştepe’ye gitmiyor 20.8.2019
Kontenjanlar dolacak Kontenjanlar dolacak 20.8.2019
Ailesiyle aynı üniversitede Ailesiyle aynı üniversitede 20.8.2019
Telefon yerine şişe çıktı Telefon yerine şişe çıktı 20.8.2019
İstismar sanığı yeniden tutuklandı İstismar sanığı yeniden tutuklandı 20.8.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 55
Web Siteleri 80
Facebook 100
Twitter 6
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 250 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Dilimde tüy bitti
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.