Edirne 11°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
İsteyene dil kursu - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
İsteyene dil kursu 12.10.2018 - 09:32:36
Edirne Valiliği, Trakya Üniversitesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü arasında “Dil-Bil Kendini Geliştir” projesi kapsamında bir protokol imzalandı. Edirne Valisi Günay Özdemir esnaflara ve turizmcilere çağrıda bulunarak, “Şu anda Balkanlardan Edirne’ye ciddi bir turist akını var. Daha iyi hizmet edebilmemiz için talepte bulundukları takdirde istedikleri saatte bu kursları açacak, hizmet vereceğiz ve ihtiyaç olduğunu da düşünüyorum” dedi.İsteyene dil kursu


                “Dil-Bil Kendini Geliştir” projesi kapsamında Edirne Valiliği, Trakya Üniversitesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Gençlik ve Spor İl müdürlüğü arasında bir protokol imzalandı. Projede, Türkçe kursları, Yunanca, Bulgarca ve Balkan dilleri kursları açılacağı, öğrenciler ve isteyen her vatandaşın ücretsiz olarak yararlanabileceği belirtildi. İmza töreninde konuşan Edirne Valisi Günay Özdemir, “Esnafımıza, turizmcilerimize ve Edirne’de iş yapan herkese davetim şudur, Bulgarca, Yunanca ve Balkan dilleriyle ilgili bizden talepte bulunsunlar biz de onlara kurs açalım” diyerek şunları söyledi. “Bugün, Trakya Üniversitesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’müzle beraber “dil-bil kendini geliştir” projesi kapsamında bir protokol imzalayacağız. Geçen yıl bu protokolü imzaladık ve Türkçenin dışında diğer dillerde de kurslar düzenledik. Bu konuda da hem Üniversitemizin, hem Milli Eğitimimizin, hem Gençlik Sporumuzun katkılarıyla dil kursunun yanında sportif, sosyal amaçlı kurslar da verildi. Burada üniversite öğrencilerimizin, halkımızın ve Edirne’de yaşayan herkesin aslında bu tür kurslara katılma imkanları var. Türkçe’nin yanında geçen yıl Arapça, Arnavutça, Bulgarca, Yunanca gibi dillerde de kurslar verildi. Geçen yıl 690 kişi katılmıştı. Bu sene bunu biraz daha erken başlatıyoruz ve üniversitemizde bu kursları düzenleyeceğiz. Halk Eğitimve Milli Eğitim destek sağlayacak ve önemli olan da bu kurslarımız ücretsiz olacak. Ben bu kursumuzun ilimize, ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Bu kursa destek veren başta rektörümüze, milli eğitim müdürümüze, gençlik ve spor il müdürümüze, çalışan bütün arkadaşlarımıza, katılanlara teşekkür ediyorum. Ben özellikle son günlerde esnaflarımıza, turizmcilerimize ve Edirne’de iş yapan herkese davetim şu; Bulgarca, Yunanca ve Balkan dilleriyle ilgili bizden talep etsinler, biz onlara kurs açalım, hiç olmazsa gelen misafirlerimize çok daha iyi hizmet edebilecek bir yabancı dile sahip olsunlar. Bu teklifimizi yapıyoruz, onlardan da bu talebi bekliyoruz. Şu anda Balkanlardan Edirne’ye ciddi bir turist akını var. Daha iyi hizmet edebilmemiz için talepte bulundukları takdirde istedikleri saatte bu kursları açacak, hizmet vereceğiz ve ihtiyaç olduğunu da düşünüyorum” dedi.

İmza töreni sonrası konuşan, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, “Bu proje, kurumların bir arada uyumlu çalışmasının bir örneğidir. Sayın Valimiz, Sayın İl Milli eğitim Müdürümüz, Sayın Gençlik ve Spor il Müdürümüz bu uyumun, beraber çalışmanın güzel bir örneğidir. Bu 4 kurum bir araya gelerek çok önemli bir açığı, eksiği tamamlıyor. Hem halkımıza, hem öğrencilerimize faydalanacakları güzel kurslar sağlıyor. Edirne’de 49000 öğrencimiz var, 3200 yabancı öğrencimiz var, bunların Türkçe eğitimini ya da bizim öğrencilerimizin Arnavutça, Boşnakça eğitimi, spor eğitimleri karşılanacak. Ben bu protokole katkısı bulunan başta Sayın Vali’me ve değerli müdürlerime teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu. Kaynak: Şener ŞENTÜRK 724 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Ciğercilerden 1 Haziran mesaisi Ciğercilerden 1 Haziran mesaisi 30.5.2020
20 yıllık hasret bitti 20 yıllık hasret bitti 30.5.2020
Kitaplar dezenfekte edilip verilecek Kitaplar dezenfekte edilip verilecek 30.5.2020
Mobil İzolasyon Sedyesi hizmette Mobil İzolasyon Sedyesi hizmette 30.5.2020
Korona tedbirli Cuma namazı Korona tedbirli Cuma namazı 29.5.2020
Kırkpınar kararı 5 Haziran'da Kırkpınar kararı 5 Haziran'da 29.5.2020
Selimiye’de şükür kurbanı kesildi Selimiye’de şükür kurbanı kesildi 29.5.2020
Ciğerciler açılışa hazırlanıyor Ciğerciler açılışa hazırlanıyor 29.5.2020
Kreşler 1 Haziran'a hazırlanıyor Kreşler 1 Haziran'a hazırlanıyor 29.5.2020
Cuma’ya seccadenle gel Cuma’ya seccadenle gel 29.5.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 67
Web Siteleri 105
Facebook 119
Twitter 7
Instagram 3
Youtube 12


Ankete 313 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Yarın seçim olsa…
Murat Savaş

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Belediye bisikletle işe gidene para veriyor
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.