Edirne 25°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
ETUS’a kıyak - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Yazarlar » Namık K. Döleneken
Namık K. Döleneken Namık K. Döleneken
1Test@Test.com
ETUS’a kıyak 11.10.2018 - 12:31:45
Bu kez sıra bende, hep eleştirecek değilim ya, bu kez destek vereyim ETUS’a. Zaten bir konuda anlaşalım, ETUS’u eleştirirken daha iyi olsun diye eleştiriyorum. Kötü olmasının bana hiçbir yararı yok, her gün kullandığım toplu taşıma sistemi ne kadar iyi olursa ben de o kadar rahat edeceğim.Bu kez sıra bende, hep eleştirecek değilim ya, bu kez destek vereyim ETUS’a. Zaten bir konuda anlaşalım, ETUS’u eleştirirken daha iyi olsun diye eleştiriyorum. Kötü olmasının bana hiçbir yararı yok, her gün kullandığım toplu taşıma sistemi ne kadar iyi olursa ben de o kadar rahat edeceğim.

Ödüllü proje diye anlatılıp duran Edirne ulaşım planının temelini asıl taşıma hattı diyebileceğimiz şehri boydan boya geçen omurga hatlar ile onlardan aktarma ile geçebileceğiniz ring hatlar olacaktı. Bunun olması için de ücretlerde kademeli uygulama, aktarma indirimi zorunluydu. Peki bu yapıldı mı? Hayır, aktarma konusu hiç gündeme alınmadı, kademeli uygulama ise Sarayiçi yerleşkesi ile Ayşekadın yerleşkesi arasında yolculuk eden öğrencilerden katlama para alarak uygulanıyor. Bu ufak hesap yapan yeteneksiz yöneticilerin yapabileceği bir kurnazlık. Sarayiçi-Ayşekadın normal tarife, bir durak sonraki Ayşekadın yerleşkesi uzun hat ücreti.

Kent içi toplu ulaşım konusu küçük hesaplarla yürütülebilecek bir sistem değildir. Profesyonel bir yönetimin, hatır gönül üzerinden değil, uzmanların görüşleri doğrultusunda oluşturulacak yeni bir yapılanma ile karlı ve verimli bir işletmeye dönüşebilir. Sonuçta hem ETUS’un kar ettiği, hem de yurttaşların tatmin olduğu bir sistem olanaklıdır.

BU ARAÇLARLA TOPLU TAŞIMIN SORUNLARI ÇÖZÜLEBİLİR Mİ?

Yeni açılan bölümleri ile önemli bir olanak yaratan çevre yolları planlamada mutlaka yer almalıdır. Ortalama hızın artırılmasının maliyeti düşüreceği ve daha az araçla daha çok yolcu taşınabileceği ve hizmetin iyileşebileceği bellidir. Planın aslında var olan omurga hatların en önemlisi güney çevre yolundan geçebilir. Bu hatta kentiçi toplu taşımaya uygun daha büyük kapasiteli araçlar çalıştırılabilir. Bu araçların, kimin tarafından çalıştırılacağı, mevcut sistemle nasıl bağdaştırılabileceği bir uzlaşı ile belirlenebilir. Yolcular açısından önemli olan kimin yaptığı değil, daha düşük bedelle, daha rahat ve daha hızlı yolculuk yapıp yapamayacağıdır, benim için de önemli olan budur.

OMURGA HATLAR VE AKTARMA MERKEZLERİ

Bu omurga hat üzerinde transfer noktaları olmak zorunda. Bunlardan birincisi Otogar’da olmalıdır. Yaz kış yolculara gerekli insani koşullarda aktarma yapmayı sağlayacak bir yapılaşma, aynı zamanda sürücülerin de insani ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri tesisler yapılmalıdır. Bu transfer noktasından Üniversite ve İskenderköy ringleri ile yolcular ek ücret ödemeden daha sık geçen araçlarla toplanıp omurga hatta aktarılmalıdır. Böylece tüm araçların Üniversiteye girip çıkarken zaman kaybetmelerinin önüne geçilebilecek, ringler de kısa mesafece yapacakları seferlerle bekleme sorununu ve yürüme mesafesini asgariye indireceklerdir.

İkinci Transfer noktası Olin Kavşağı’nda olabilir. Yeni yerleşim ve tokilere buradaki ringlere aktarma yaparak hızla ve yeni ücret ödemeden gitmek olanaklıdır. Üçüncü aktarma noktası için uygun olan yer Tren İstasyonudur. Buradan yeni yerleşimin merkezdeki bölgelerine erişim kolayca sağlanır. Gerek olursa Cumartesi Pazarı ile DSİ transfer noktaları da eklenebilir. Gazimihal ve Sarayiçi transfer noktaları da hattın sonunda yer alır. Diğer anayollarda omurga hat gerekliliği ise çalışmalarda değerlendirilebilir.

Bu transfer noktalarında yolcuların her mevsim koşulunda rahat edebileceği yapılaşmanın olması, insani ihtiyaçlarının karşılanabileceği ve alışveriş olanaklarının bulunduğu tesisler bulunması gerekli olacaktır. Böylece eklenecek ticari işlev ile yapım ve işletme maliyeti de karşılanabilir.

Bana muhalif, iktidarlarla uyumlu odakların da bu özellikle araç büyüklüğü kim yapacak konusundaki gereksiz inatlarından vazgeçip çözüme yardımcı olmalarında yarar. Zaten şu andaki araçlar kentiçi taşımacılığa hiçbir açıdan uygun olmayan yüzkarası bir üretimdir. Ayrıca yüksek maliyetli olduklarını ve karlılığı da olumsuz etkilediklerini biliyorum.

GEREKSİZ GÜZERGAHLAR, ANLAMSIZ DURAKLAR

Proje yapıldığında araştırma sonucu elde edilen tahmini bilgiler kullanılmıştı. Aradan geçen zamanda ihtiyaçlar arttı ancak şimdi elimizde çok ayrıntılı istatistik veriler bulunuyor. Hangi saatte, hangi duraktan kaç kişi bindiğine kadar ayrıntılı bilginin ETUS ve Belediye’de olduğunu sanıyorum.  Bu veriler göz önünde bulundurularak tali yollardan geçen, trafik yoğunluğundan sefer süresini uzatan ve hizmeti aksatan hatlar kaldırılmalı yerine ana yollardan geçen hatlar konulmalıdır. Ayrıca son derece yakın konumlanmış  gereksiz duraklar da kaldırılmalıdır. Zaten bu verimsiz hatların veya durakların çoğunun da hatır gönül gözeterek yapıldığını biliyoruz.

TEKNOLOJİ ODAKLI YÖNETİM

Tüm hareketlerin kaydedilebildiği bir sisteme sahip olan bu araçların seferleri çoğu zaman şoförlerin birbiri ile yaptığı telefon görüşmeleri ile sağlanmaktadır. Kalkış sürelerinin arasını açarak bir sefer eksik yapmaya çalışan sürücü konuşmalarına yolculuklarım sırasında tanıklık ettim. Bu kadar teknolojik yatırım yapılan bu sistemin yönetimi ve denetimi bir harekat merkezinden yine teknolojik olarak yapılmalıdır. Hatlar arası araç kaydırılması, yoğunlaşan hatlara destek gönderilmesi bu teknik olanaklarla çok zor olmasa gerek. Daha profesyonel, teknolojiyi insanların kaliteli ve hızlı bir erişim için kullandığı bir program yapmak istenirse bugünden yarına gerçekleştirilebilir diye düşünüyorum.

Bu hafta size çalıştım, bedava danışmanlık arasanız bulamazsınız, bu kıyağımı da unutmayın sevgili ETUS yönetimi.Kaynak: Namık K. DÖLENEKEN 2604 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu yazıya toplam 5 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Yazara Ait Diğer Yazılar
İsveç’te belediye başkanı olmak… 3.1.2019
Ne işe yararsınız siz? 27.12.2018
Projelerini söyle 20.12.2018
Derdimiz su baskınları... 13.12.2018
Seçimler sele kapılırsa… 6.12.2018
Kim başkan olacak? 22.11.2018
Bir yol hikayesi 1.11.2018
Şükrü Paşa savunması mı, Edirne Gümrükleri mi? 18.10.2018
ETUS’a kıyak 11.10.2018
Bir belediye başkanı aranıyor 4.10.2018
Dünya Temizlik Günü / World clean up day… Haydi yapalım / Let’s do ıt… 13.9.2018
Yerel basın diye birşey var mı? 6.9.2018
PLAN YA DA PLANSIZLIK - BİLGİ YA DA CEHALET 9.8.2018
AFEDERSİNİZ... YAĞMUR... ALTYAPI VE BİTMEYEN TARTIŞMALAR... 1.8.2018
EDİRNE’YE KAPI, GÜVERCİNLERE ÖZGÜRLÜK… 7.6.2018
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 52
Web Siteleri 77
Facebook 94
Twitter 6
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 238 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Tekel bitiyor galiba
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Değişim
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.