Edirne 19°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Büyüklere ‘şifahen’ masallar - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Büyüklere ‘şifahen’ masallar 11.10.2018 - 11:12:16
Edirne Belediyesi tarafından bu yıl 6’ncısı düzenlenen Edirne Kitap Fuarı’na katılan yazar ve anlatıcı Beyza Akyüz, sosyal medyadan ulaştığı okurları ile ‘Şifahen Masallar Gecesi’ gerçekleştirdi. 3K Kafe’de düzenlenen nostaljik gecede Akyüz, büyükler için 2 masal anlatarak, okurlarının sorularını yanıtladı.Büyüklere ‘şifahen’ masallar


                Edirne Belediyesi tarafından bu yıl 6’ncısı düzenlenen Edirne Kitap Fuarı’na katılan yazar ve anlatıcı Beyza Akyüz, okurları ile bir araya gelerek ‘Şifahen Masallar Gecesi’ gerçekleştirdi. Sosyal medyada Edirne Kitap Fuarı’na katılacağını belirten ve okurlarının isteğini kırmayarak büyükler için düzenlediği masal gecelerini Edirne’de de düzenleyen Akyüz, etkinlikte hem okurlarıyla sohbet etti hem de yaklaşık 1 saat kitaplarından seçtiği 2 masalı anlattı.

                Yaklaşık 20 okurun katıldığı etkinliğe Mardin’de katıldığı bir programın ardından geldiğini belirten Akyüz, katılımcılarla tek tek tanıştı. Masal anlatıcısı olmasının nedeninin ailesi olduğunu açıklayan Akyüz; “2014 yılı Şubat ayından beri yetişkinler için masal anlatıyorum. Annem ve babam iyi birer anlatıcıdır. O yüzden anlatırken bazen annem, bazen de babam gibi konuştuğumu hissediyorum. Aslında ikisi de benim” ifadelerine yer verdi.

                Akyüz, masal anlatıcılığının yanı sıra senaristlik de yaptığını belirterek; “TRT için senaryolar yazdım. ‘Küçük Hezarfen’, ‘Canım Kardeşim’, ‘Çomar-Tomar-Kömür’, ‘Çelebi ve Laklak’ gibi çizgi filmlerin senaristliğini yaptım. Senaryo doktorluğu yapıyorum. Şu anda da yeni kitaplar yazmaya çalışıyorum. Ama şu anda masal anlatma ve kitap yazımını merkeze almaya çalışıyorum. Binbir gece masalları üzerine çalışıyorum. Çok sık olmamakla birlikte atölyeler de düzenliyorum. Örneğin, 12-17 Ekim tarihleri arasında Armutlu Eko Köyü’nde anlatıcılık atölyesi düzenleyeceğiz. Bol bol gezerek hikaye topluyorum. Ayrıca sözlü tarih çalışmaları da yapıyorum. Hem kendi hikâyelerimi, hem de başkalarının hikayelerini topluyorum” dedi.

2 yolcu masalı anlattı

                Açıklamalarının ardından hikâye anlatımına başlayan Akyüz, okurları için Hikayet Hanı’nda bir araya gelen 3 yolcunun masallarını anlattı. Hana gelen 3 yolcudan 2’sinin masallarını anlatan Akyüz, katılımcılar tarafından beğeni ve dikkatle dinlendi. Masal anlatımlarının ardından okurlarının sorularını yanıtlayan Akyüz, oluşturduğu masalları her etkinliğinde farklı bir şekilde anlattığını söyleyerek; “Masal anlatımlarının tiyatro metinlerinden farkı, dinamik olmasıdır. Uymam gereken bir şey yok. Her şey değişebilir. Belki de burada anlattığım hikâyeleri son kez anlattım. Siz değiştikçe anlattıklarınız da değişiyor” sözlerine yer verdi.

“Masal bizi bir araya getiriyor”

                Masalın ana ayaklarından birisinin tecrübeyi aktarmak olduğunu söyleyen Akyüz; “Bunun içinde matematik de olabilir, fen de ve sen o tecrübeyi aktarıyorsun. Bir sosyalleşme unsuru ve bizi bir araya getiriyor. Derin bir dinleme var. Görsel hiçbir şey yok. Ama her şeyi kendiniz görüyorsunuz. Birlik duygusu, aynı anda merak ediyoruz, şaşırıyoruz. O duygu bizi senkronize ediyor ve ortamdaki enerji akımı mutluluk sağlıyor. Zamanı uzatıp genişletebiliyor” dedi. Akyüz’ün soruları yanıtlamasının ardından gecede hatıra fotoğrafı çekilerek etkinliğe son verildi.Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 212 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Bin 500 metrede brifing Bin 500 metrede brifing 15.10.2018
‘Tombul’ hasretinde son ‘Tombul’ hasretinde son 15.10.2018
Ekonomide resesyon iddiası Ekonomide resesyon iddiası 15.10.2018
Altın Kur’an’ı o kurtarmış Altın Kur’an’ı o kurtarmış 15.10.2018
Batıkale tribünü gibi düğün Batıkale tribünü gibi düğün 15.10.2018
‘Mustafa Kemal’ izdihamı ‘Mustafa Kemal’ izdihamı 15.10.2018
İğneada – Burgas 20 dakika İğneada – Burgas 20 dakika 15.10.2018
“Edirne tarihe altın izlerle geçmiş” “Edirne tarihe altın izlerle geçmiş” 13.10.2018
Yıldırım’ın son töreni oldu Yıldırım’ın son töreni oldu 13.10.2018
Şumnu’da bir zanaatkâr Şumnu’da bir zanaatkâr 13.10.2018
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 35
Web Siteleri 55
Facebook 73
Twitter 4
Instagram 2
Youtube 4


Ankete 173 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
KAZANIR MI? KAYBEDER Mİ?
Murat Savaş

Namık K. DÖLENEKEN
ETUS’a kıyak
Namık K. DÖLENEKEN

Filiz Mandacı
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE
Filiz Mandacı
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2018 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.