Edirne 10°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Türkçe’yi TV’den öğreniyorlar - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Türkçe’yi TV’den öğreniyorlar 10.10.2018 - 09:32:46
Türkçe Konuşan Girişimciler programı kapsamında Edirne’ye gelen 17 ülkeden 41 girişimcinin Edirne Ticaret Borsası’nı ziyaretinde açıklamalarda bulunan Programı Uzmanı Birsen Karaloğlu Karaman, Türk dizilerinin ve kanallarının yurt dışında Türkçe öğrenimi üzerindeki etkisine dikkat çekti. Karaman; “Dizilerimiz ve televizyonlarımız sayesinde inanılmaz bir Türkçe öğrenimi var. Girişimcilerimiz özellikle eşlerinin ve çocuklarının dizi izledikleri için kendilerinden daha iyi Türkçe konuştuklarını söylüyorlar” dedi.Türkçe’yi TV’den öğreniyorlar                Balkanlar, Doğu Avrupa, Kafkasya, Ortadoğuve Orta Asya ülkelerinde yaşayan Türkçe konuşan girişimcilerle Türkiye’nin bağlarını güçlendirmek ve ticari ilişkilerini geliştirmek amacıyla 2005 yılı Haziran ayında başlatılanTürkçe Konuşan Girişimciler programı kapsamında Edirne’ye gelen 17 ülkeden 41 girişimci, Edirne Ticaret Borsası’nı ziyaret etti.

                Bu güne kadar 24 farklı ülkeden ve 7 özerk bölgeden 750 iş adamı ve iş kadınının katıldığı belirtilen program, 30 Eylül-11 Ekim tarihleri arasında Ankara, İstanbul, Tekirdağ ve Edirne’yi kapsıyor. 20’nci Türkçe Konuşan Girişimciler programının Edirne Ticaret Borsası’ndaki toplantısına 17 ülkeden 41 girişimci katıldı. Katılımcılara,Edirne Ticaret Borsası’nda; ‘Borsacılık nedir?’ ve ‘Bölgedeki tarımsal faaliyetler” hakkında bilgilendirme amaçlı sunum yapıldı. Heyet, Ticaret Borsası’ndaki toplantıöncesi Selimiye Camii ve Edirne Valisi Günay Özdemir’i de ziyaret etti.

                Borsa ziyaretinde heyeti karşılayan Edirne Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk ve Meclis Başkanı Fedai Canım, heyete hububat, canlı hayvan ve süpürge teli satış salonlarını tanıtarak; satışlarla ilgili sunum gerçekleştirdiler. Sunumun ardından Türkçe Konuşan Girişimciler ile Ticaret Borsası işadamları ikili görüşmeler gerçekleştirdiler.

“2005 yılında başladı”

                Türkçe Konuşan Girişimciler Programı Uzmanı Birsen Karaloğlu Karaman, programın 2005 yılı Mayıs ayında 6 ülke ile başladığını açıklayarak; “Ülkeler, 5 Balkan ülkesi ve Irak’tan oluşuyordu.2006 yılından itibaren katılımcı ülke sayısı 24’e çıktı. Bugüne kadar 24 ülke, 7 özerk bölgeden bu heyet dahilinde olmak üzere toplam 800 kişi bu programlardan yararlanmıştır” ifadelerine yer verdi.

41 girişimci katıldı

                Türkçe Konuşan Girişimciler Programı’nın Edirne ayağına 41 girişimcinin katıldığını açıklayan Karaman; “Bu programa 21 ülkeden 50 kişi katıldı, 9 kişiyi İstanbul programı sonrası uğurlamak durumunda kaldık ve Edirne’ye 41 kişi olarak geldik. Bu program kapsamında Ankara’da 4 gün kamu kurumlarıyla görüştük, TOBB’u tanıttık, Ankara Ticaret Odası ve Ankara Ticaret Borsası ile ikili iş görüşmeleri yapıldı, Ankara Sanayi Odası’na gittik, Ankara’da iki büyük organize sanayi bölgesinde de fabrika ziyaretleri ve iş görüşmeleri yapıldı” dedi.

“Büyükelçilikler seçiyor”

                Programa katılan girişimcileri Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından seçilmediğini açıklayan Karaman;“Onları her ülkedeki Büyükelçilikler seçiyor. Bu kapsamda onlar, ülkedeki Türkiye Cumhuriyeti’nin ticaret müşavirliklerinden de destek alıyorlar. Dolayısıyla, seçimlerine karışmadığımız bu arkadaşlarımızın, iş kapasitelerini de biz kontrol etmiyoruz. Aralarında hem küçük işletmeler var, hem orta ölçekliler var, hem de holding sahibi olanlar da bulunuyor. Bunun yanında sektörler de karışık, sektör zorlaması yapmıyoruz” sözlerine yer verdi.

“Türkçe öğrenimi inanılmaz”

                Karaman, programın amacının Balkanlar, Doğu Avrupa, Kafkasya, Ortadoğu ve Orta Asya ülkelerinde yaşayan ve derdini Türkçe anlatabilen, ticaretini Türkçe üzerinden yapan iş insanlarını desteklemek ve Türkçe eğilimini güçlendirmek olduğunu söyleyerek;“Şu an bu grupta bulunan Kosova ve Makedonya’dan gelen arkadaşlarımız Osmanlı’dan kalan Türklerden değil; biri Arnavut diğeri Makedon. Onlar Türkçe’yi Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin son 10 yılda kurup geliştirdiği Yunus Emre Enstitüleri’nin Kosova’daki şubesinde ve Makedonya’nın Üsküp’teki şubesinde öğrenmişler. Bu da Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin yapmış olduğu projelerin çok güzel bir ürünü. Bu arada bütün bu programlardan şunu öğreniyoruz; bizim dizilerimiz ve televizyonlarımız sayesinde de inanılmaz bir Türkçe öğrenimi var. Girişimcilerimiz özellikle eşlerinin ve çocuklarının dizi izledikleri için kendilerinden daha iyi Türkçe konuştuklarını söylüyorlar” dedi.

Türkçe Konuşan Girişimciler, ikili görüşmelerin ardından Ticaret Borsası’ndan ayrıldılar. Kaynak: Şener ŞENTÜRK 1207 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
İYİ Parti’den karantina çağrısı İYİ Parti’den karantina çağrısı 25.11.2020
Demir: Öğretmenler çözüm bekliyor Demir: Öğretmenler çözüm bekliyor 25.11.2020
Pandemide ilk öğretmenler günü Pandemide ilk öğretmenler günü 25.11.2020
Bulvarın adına SOL’dan itiraz var Bulvarın adına SOL’dan itiraz var 25.11.2020
Öğretmenden ders gibi açıklama Öğretmenden ders gibi açıklama 25.11.2020
Güneren’den özür diledi Güneren’den özür diledi 25.11.2020
Darp davasında ilk duruşma Darp davasında ilk duruşma 25.11.2020
Edirne’nin bütçesi 634 milyon TL Edirne’nin bütçesi 634 milyon TL 25.11.2020
"CAM ÇÖPLÜĞÜ"NE TEMİZLİK 25.11.2020
Edirne Saadet Abla’sını kaybetti Edirne Saadet Abla’sını kaybetti 24.11.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 76
Web Siteleri 120
Facebook 125
Twitter 8
Instagram 5
Youtube 14


Ankete 348 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
O bulvar çok konuşulur
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Gidişat kötü
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Başa döndük
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.