Edirne 10°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Şapkadan ‘Türkçe ticaret’ çıktı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Şapkadan ‘Türkçe ticaret’ çıktı 10.10.2018 - 09:28:49
TOBB, Dışişleri Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı işbirliğinde 20’incisi düzenlenen Türkçe Konuşan Girişimciler Programı kapsamından Edirne’ye Rusya, Kosova, Kırgızistan, Tacikistan, Ukrayna, Romanya, Makedonya, Özbekistan, Yunanistan, Irak, Gürcistan, Bulgaristan, İran, Kazakistan, Bosna Hersek, Azerbaycan, Afganistan olmak üzere toplam 17 ülkeden gelen ve Türkçe konuşan 40 girişimci, Edirne ekonomik hayatının uluslararası gelişimine katkı vermek amacıyla ikili görüşmelerde bulundular. Toplantının sonunda hediye edilen Kırgız, Kazak ve Tatar şapkaları ise dikkat çekti.Şapkadan ‘Türkçe ticaret’ çıktı                Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Dışişleri Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı işbirliğinde, yakın coğrafya ülkelerinde Türkçe konuşan girişimciler ile Türkiye’deki girişimcilerin ilişkilerini geliştirmek amacıyla 2005 yılından bu yana düzenlenen Türkçe Konuşan Girişimciler Programı’nın 20’ncisi Edirne’de gerçekleşti.

                Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Meriç Toplantı Salonu’nda düzenlenen ve tarım, medikal, inşaat, gıda, eğitim, otomotiv, mobilya, bilişim, lojistik ve tekstil gibi pek çok ticaret alanında görüşmelerin gerçekleştirildiği toplantıya Rusya, Kosova, Kırgızistan, Tacikistan, Ukrayna, Romanya, Makedonya, Özbekistan, Yunanistan, Irak, Gürcistan, Bulgaristan, İran, Kazakistan,   Bosna Hersek, Azerbaycan, Afganistan olmak üzere toplam 17 ülkeden Türkçe konuşan 40 girişimci, Edirne iş dünyasının çeşitli sektörlerinden iş insanları ile ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, ETSO Meclis Başkanı Mustafa Emre Alp katıldılar.

                Toplantının açılış konuşmasını Zıpkınkurt gerçekleştirdi. Zıpkınkurt, konuşmasında programda 17 ülke yazmasına rağmen toplantıya 21 ülkeden Türkçe konuşan girişimcilerin katıldığını belirterek; “Dün Tekirdağ’daydılar, bugün Edirne’deler, yarın Çorlu’da olacaklar. Bugün kendilerine şehrimizi tanıtacağız. Şehrimizdeki yatırım imkânlarıyla ilgili bilgilerimizi aktaracağız ve iş adamlarını, kendi iş kollarıyla alakalı ikili görüşmeler yapmak üzere kendi masalarında bir araya getireceğiz” ifadelerine yer verdi.

“1885 yılında kurulduk”

                Türki Cumhuriyetlerdeki iş adamlarının Edirne’de tarım, hayvancılık, büyükbaş hayvan çiftlikleri kurmak amacıyla yatırımlar yaptığını açıklayan Zıpkınkurt; “Turizm sektörüne de yatırım yapan iş adamları var. Edirne’yi en iyi şekilde anlatmaya çalışıyoruz. Ayrıca kısa bir şehir turu da yaparak Edirne’nin demografik yapısını göstermeye çalışacağız” dedi. Edirne’nin ekonomik yapısı ile ilgili bilgiler veren Zıpkınkurt, ETSO’nun 1885 yılında kurulduğunu belirterek; “Odamız, ülkemizin en eski sivil toplum kuruluşlarından bir tanesidir. Yaklaşık 133 yıldır, ülkemiz ve ilimiz ticaret hayatının gelişmesine hizmet vermektedir. 2018 yılı itibariyle odamızın gıda, tarım, tekstil, inşaat, turizm, yazılım, eğitim, sağlık ve finans gibi 16 farklı meslek kolunda 3 bin 221 üyesi bulunmaktadır” sözlerine yer verdi.

“Pirincin yüzde 55’i bölgemizde üretilmektedir”

                Edirne’de turizm ağırlıklı olmak üzere verimli topraklarla tarım sektöründe gerçekleştirilen ayçiçeği ve çeltik üretimine dikkat çeken Zıpkınkurt; “Ülkemizde tüketilen pirincin yüzde 55’i bölgemizde üretilmektedir. Şehrimiz, İstanbul’a 200 kilometredir. 2 saatlik uzaklığımız vardır. Yüksek yaşam standartlarına sahip, yenilenebilir enerji kaynakları potansiyeli bulunan, yetiştirmeye hazır genç ve dinamik bir nüfusa sahibiz. Tarihi ve kültürel zenginlikler açısından ilk sıralarda olan bir iliz. Edirne, verimli topraklar üzerinde kuruludur. Bununla beraber ilimizde ve ilçelerimizde tarıma dayalı sanayi mevcuttur. Çeltik, yağ, süt ve süt ürünleri sektörlerinde yatırımlar her geçen gün artarak devam ediyor. 2017 yılı verilerine göre, Edirne yılda 398 bin 500 ton çeltik üreterek, Türkiye çeltik üretiminin yüzde 44’ünü tek başına karşılıyor. Ayrıca Türkiye Ayçiçek üretiminin yüzde 25’i Edirne’de gerçekleşmektedir” dedi.

“Bin 71 adet tarihi eser bir arada”

                Edirne’nin, Floransa’dan sonra dünyada metrekare başına düşen tarihi eser bakımından ikinci şehir olduğunu söyleyen Zıpkınkurt; “Edirne kent merkezinde 422 anıt eser, 578 sivil mimarlık örneği, 71 de Karaağaç bölgesindeki eserler olmak üzere toplam bin 71 adet tarihi eseri bir arada görmek mümkündür. Bir asır boyunca Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapması dolayısıyla şehir; han, hamam, cami, çarşı, çeşme, köprü gibi pek çok tarihi eser vardır. Turizm için önemli bir istihdam alanıdır. Tarihi geçmişi ve kültürel birikimiyle Edirne, gerek yabancı, gerekse yerli turistleri çekmektedir. Bu kapsamda turizm sektörü Edirne için önemli ve büyüme potansiyeli taşıyan bir ilimizdir” ifadelerine yer verdi.

“Sınır şehri yoğunluğu var”

                Edirne’de sanayinin tarıma dayalı olmasından dolayı makine sanayii, Ayçiçek, buğday, çeltik, süt ürünleri, maden ocakları, tekstil sanayiinin ağırlıkta olduğunu belirten Zıpkınkurt; “Dış ticaretimizde, ilimizin sınır şehri olması itibariyle ithalat ve ihracat faaliyetleri yoğun olarak gerçekleşmektedir. Ağırlıklı dış ticaret partnerimizi Balkan ülkeleri oluşturmaktadır. Başlıca ihraç ürünlerimiz hububat, balık ve kabuklu hayvanlar, kimyasal maddeler, etler ve yenilen sakatat, sebzeler ve meyvelerdir. Başlıca ithal ettiğimiz ürünlerimiz; canlı hayvanlar, balıklar, ağaç ve ağaç ürünleri, kahve, çay, hububat, katı ve sıvı yağlardır. Başlıca ticaret partnerlerimiz Bulgaristan, Arnavutluk, Kosova,  Yunanistan; ithalatta Bulgaristan, Rusya, Macaristan ve Romanya’dır” dedi.

“Stratejik yönden çok önemli”

                Edirne ticaretinin cazip olma nedenlerini açıklayan Zıpkınkurt; “Güçlü karayolu altyapısı ve yüksek erişilebilirlik, üretim merkezlerine ve pazara yakınlığı, Türkiye-Avrupa sınır bölgesine yakınlık, Avrupa-Asya arasında geçiş yolu, Kapıkule, Hamzabeyli, Pazarkule ve Uzunköprü sınır kapıları ile ilimizin stratejik yönden çok önemli bir konumda olduğu aşikârdır. İstanbul’daki havalimanları ve Tekirdağ limanı, Asyaport’a yakınlığı, tem otoyolu ile Avrupa’yı Asya’ya bağlayan yol imkânı, 688 kilometre uzunluğundaki karayolu ağı, Avrupa’ya uluslararası demiryolu bağlantısı vardır” sözlerine yer verdi.

“Gayrimenkul envanterine de ulaşabileceksiniz”

                Edirne’nin potansiyel yatırımlarına da dikkat çeken Zıpkınkurt; “Sizlere bugün dağıtacağımız tanıtımlarımızda Edirne’deki işletmelere ait verilerin bulunduğu bir CD var. Bu CD’den Edirne’deki sanayi işletmelerinin tamamını görebileceksiniz. Adresleri, ne iş yaptıkları CD’de var ve sizlerin öğrenmek istediklerinin bu CD’de var. Edirne’deki gayrimenkul verilerinin bilgilerini de size vereceğiz. Önümüzdeki hafta içerisinde Edirne’deki gayrimenkul envanterine ulaşabileceksiniz. Edirne’deki arsa, daire, dükkân fiyatlarına ulaşabileceksiniz” dedi.

“Türkçe konuşarak işleri bağlayacağız”

                Zıpkınkurt’un konuşmasının ardından toplantıda bir konuşma da TOBB Türkçe Konuşan Girişimciler Uzmanı Birsen Karaloğlu Karaman yaptı. Karaman, konuşmasında Edirne, Tekirdağ, Çorlu ve Çerkezköy’e gelme nedenlerinin ticari ilişkileri samimiyet ve bire bir ilişkilerle sürdürebilmek olduğunu söyleyerek; “El sıkarken Türkçe konuşarak işleri en kısa sürede bağlamayı amaçlıyoruz. Buradan arkadaşlıkları ve dostlukları geliştirerek dönmek istiyoruz. Biz, bu programı bütün Oda ve Borsalarımızın katkılarıyla 2005 yılından bu yana sürdürüyoruz. Şu anda 20’ncisi yapılıyor” ifadelerine yer verdi.

“Türkçe bilenler tercih ediliyor”

                Toplantı katılımcılarının TOBB ya da ETSO’nun seçmediğini belirten Karaman; “Tamamen dış departmanlarımızın, büyükelçiliklerimizin koordinasyonunda bazı ülkelerde Ticaret Bakanlığı’mızın müşavirleri ya da doğrudan doğruya büyükelçiliklerimiz ve konsolosluklarımız seçiyor. Özellikle azınlık pozisyonunda olduğumuz ülkelerde Dış İşleri Bakanlığı seçimi kimseye bırakmıyor. TOBB ve Odaların, seçime hiçbir müdahalesi yok. Kimi gönderirlerse birinci derecede evladımız olarak kabul ediyoruz. Kendini burada ifade edebilmesi, ikili görüşmede biraz beden dili, biraz da Türkçesi ile kendini ifade edebilecek düzeyde Türkçe bilenler tercih ediliyor. Bunun dışında ister küçük bir bakkal dükkânı olsun, isterse holding sahibi olsun. Bu konuda da hiçbir ayrım yapılmıyor” dedi.

“Amacımız, katılımcılarımızın tanışması”

                Programın birinci amacının ülkeler arasında köprü kurmak olduğunu ifade eden Karaman; “Birinci amaç asla ticaret değildir. İş dünyasının parasını harcıyoruz ama bu biraz daha ülkeleri yakınlaştırma programıdır. Bugün, buradaki masalardan bir şey çıkmazsa birinci nedeni budur. En büyük amacımız, katılımcılarımızın birbirlerini tanımalarıdır. Bakanlığın da asıl istediği birbirlerini tanımalardır” sözlerine yer verdi. Karaman, konuşmasının ardından programa katılan girişimcileri tek tek takdim etti. Program katılımcıları ayrıca kısa birer konuşma gerçekleştirerek hem kendilerini tanıttılar hem de çalışma kolları ile ilgili bilgi verdiler.

Hediyeler dikkat çekti

                Toplantıda son konuşmayı ise Türkçe Konuşan Girişimciler Heyet Başkanı NourchanMoustafaNıchat yaptı. Nıchat, konuşmasında tüm katılımcıları selamlayarak; “Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu topraklardan hepinize sevgiler, selamlar getirdim. Anavatanım Türkiye’de bulunmaktan ve siz değerli kardeşlerimle beraber bulunmaktan büyük bir kıvanç duymaktayım. Anavatanımın değerli yöneticilerini sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Rabbim yollarını açık etsin ve onlara zeval vermesin” dedi. Nıchat’ın konuşmasının ardından toplantıya katılan girişimciler, Zıpkınkurt ve Alp’e ülkelerinden getirdikleri geleneksel ürünlerden oluşan hediyeleri takdim ettiler. Zıpkınkurt ve Alp de Nıchat’a hediye takdim ettiler. Hediyeler arasında Kazakistan’dan, Kırgızistan’dan, Tataristan’dan getirilen şapkalar İran’dan getirilen halı ilgi çekti. Hediye takdimlerinin ardından girişimciler, salonda adlarına hazırlanan masalarda ikili görüşmelerini gerçekleştirdiler.Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 1428 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
İYİ Parti’den karantina çağrısı İYİ Parti’den karantina çağrısı 25.11.2020
Demir: Öğretmenler çözüm bekliyor Demir: Öğretmenler çözüm bekliyor 25.11.2020
Pandemide ilk öğretmenler günü Pandemide ilk öğretmenler günü 25.11.2020
Bulvarın adına SOL’dan itiraz var Bulvarın adına SOL’dan itiraz var 25.11.2020
Öğretmenden ders gibi açıklama Öğretmenden ders gibi açıklama 25.11.2020
Güneren’den özür diledi Güneren’den özür diledi 25.11.2020
Darp davasında ilk duruşma Darp davasında ilk duruşma 25.11.2020
Edirne’nin bütçesi 634 milyon TL Edirne’nin bütçesi 634 milyon TL 25.11.2020
"CAM ÇÖPLÜĞÜ"NE TEMİZLİK 25.11.2020
Edirne Saadet Abla’sını kaybetti Edirne Saadet Abla’sını kaybetti 24.11.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 76
Web Siteleri 120
Facebook 125
Twitter 8
Instagram 5
Youtube 14


Ankete 348 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
O bulvar çok konuşulur
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Gidişat kötü
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Başa döndük
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.