Edirne 5°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Çocuklar için uzlaştılar - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Çocuklar için uzlaştılar 9.10.2018 - 09:41:10
Ceza Muhakemesi Hukukunda, mağdurların haklarının korunması ve suç faillerinin topluma kazandırılması amacıyla gelişen uzlaşmanın güzel bir örneği Edirne’de yaşandı. Basın mensubunu tehdit ile başlayan olayda mağdur ve failin özgür iradeleri ile uzlaştırılmalarının ardından olay Melahat Hulusi Datenin Çocuk Evleri’ne 14 adet elektrikli süpürge satın alınarak kapatıldı.Çocuklar için uzlaştılar


Ceza Muhakemesi Hukukunda, mağdurların haklarının korunması ve suç faillerinin topluma kazandırılması amacıyla gelişen uzlaşmanın güzel bir örneği Edirne’de yaşandı. Basın mensubunu tehdit ile başlayan ve Edirne Cumhuriyet Savcılığı’na taşınan bir olay, Edirne Cumhuriyet Savcılığı Uzlaştırma Bürosu tarafından örnek bir uzlaştırma ile çözüldü.

Tehdit olayında mağdur ve failin özgür iradeleri ile kabul ettiği Edirne Cumhuriyet Savcılığı Uzlaştırma Bürosu Uzlaştırmacısı Canan Yalçın, suçtan ortaya çıkan sorunun çözümü için tarafları belirli bir kamu hizmetinde bulunulmasını uzlaştırdı. Uzlaştırmanın sonucunda Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Edirne İl Müdürlüğü Melahat Hulusi Datenin Çocuk Evleri’ne 14 adet elektrikli süpürge satın alınarak, olumsuzluklarla başlayan bir olay toplumsal barış ile sonuçlandı.

Edirne Cumhuriyet Savcılığı Uzlaştırma Bürosu Uzlaştırmacısı Canan Yalçın, uzlaştırma dosyası ile ilgili verdiği bilgide; “Uzlaştırma Bürosu’nda elime gelen bir dosyada müştekinin Edirne’de çalışan bir gazeteci olduğu, şüphelinin de Edirne’de bir vatandaş olduğunu tespit ettikten sonra müştekiyi arayarak dosyada uzlaştırmaya gidebileceğini, uzlaştırmanın neler olduğunu kendisine anlattığımda dosyaya olumlu yaklaştı. Biz de Bilgin Bey’i arayarak ilk önce nakit bağış yapacağımızı söylemiştik. Fakat Bilgin Bey, çocuk evlerine elektrik süpürgesi ihtiyacı olduğunu bize söyledi. Uzlaştırma dosyamızın şüphelisi tarafından 14 tane elektrik süpürgesi alındı ve Bilgin Bey’e teslim ettik. Bu dosyamız da uzlaştırma ile kapanmış oldu” ifadelerine yer verdi.

“Sabıka kaydına işlenmedi”

Uzlaştırma sonucunda olaydaki şüphelinin herhangi bir ceza almadığını açıklayan Yalçın; “Suç tehditti. Suç, uzlaşma kapsamında kaldığından dolayı, şüpheli suçun cezasını çekmeden uzlaşma ile kapandı. Bu dosya da şüphelinin sabıka kaydına işlenmedi. İleride bu suç önüne çıkmayacak. Burada bir toplumsa barış sağlanmış oldu. Müşteki, uzlaştırma karşılığında çocuk evlerine 14 adet elektrik süpürgesi alınmasını istedi” dedi.

“Ev tipi modele geçtik”

Uzlaştırma sonucunda 14 adet elektrikli süpürgeyi teslim alan Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Edirne İl Müdürü Bilgin Özbaş, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın özellikle çocuklara yönelik hizmet modelinde değişikliğe gittiğini açıklayarak;“Geçmiş dönemde erkek ve kız yetiştirme yurtları tamamıyla kapandı. Bu dönüşüm sonrasında ev tipi bakım modeline geçtik. Çocuklarımızın hepsinin aile ortamında yetişmesini, aile şefkatini yaşamasını istiyoruz. Koruma altına alınan çocuklarımızla ilgili ilk tercihimiz, bu çocukların evlat edindirilmesi, koruyucu aileye gitmesidir. Ancak her çocuğumuzun evlat edinme, koruyucu aileye gitme şansı yok. Hizmet modelimizin değişmesi sonucunda yeni çocuk evleri açtık” sözlerine yer verdi.

“14 çocuk evi, 2 sevgi evi var”

Edirne genelinde 14 çocuk evi ve 2 tane sevgi evi bulunduğunu belirten Özbaş; “Çocuklarımız artık yurtlarda koğuş sistemi ile değil, tamamen aile bireyi olarak ev modelinde hayatlarına devam ediyorlar. 3 tane çocuk gelişimi mezunu bakıcı personelimizle beraber evi paylaşıyorlar. Bu hizmet modelinin değişmesiyle beraber artık çocuk hizmetlerinde komple bir değişim içine geçtik. Aynı değişim yaşlılarda, engellilerde ve dezavantajlı dediğimiz gruplarda da koğuş sistemi değil, ev tipi bakım modeline geçmiş bulunuyoruz. Bu hizmetlerin sürdürülmesi esnasında ilk etapta insanların birtakım çekinceleri vardı. Ancak çocuklarımız öyle bir sahiplendiler ki Edirne’deki ailelerden toplumsal kabul görmesi de bizleri son derece memnun ediyor. Birçok duyarlı vatandaşımız da bize bu konuda destek oluyorlar. Çocuklarımıza evlerinde ziyaretlerde bulunuyorlar. Çocuklarımız da zaman zaman onlara ziyaretlerde bulunuyorlar. Yaptıkları börekleri, çörekleri birbirleriyle paylaşıyorlar” dedi.

“Duyarlı vatandaşlarımız destek oluyorlar”

Edirne halkının kadınlara, yaşlılara, engellilere, çocuklara yönelik hizmetlerin sürdürülmesi konusunda çok duyarlı olduğunu söyleyen Özbaş;“Bunun son örneğini de Adalet Bakanlığı’na bağlı, ilimizde faaliyet gösteren Uzlaşma Komisyonu’muzdan gördük. Çocuklarımızın, çocuk evlerindeki bütün ihtiyaçları karşılanıyor. Ancak zaman zaman ihtiyaçlar gündeme geldiğinde devletimiz her şeyi karşılıyor olmasına rağmen duyarlı vatandaşlarımız da bu konuda bize destek oluyorlar. Bu hizmetlerimizin sürdürülmesi esnasında bize destek olan tüm vatandaşlarımıza ve ilimizde Adalet Bakanlığı Edirne Başsavcılığı’mıza bağlı hizmet gösteren Uzlaşma Komisyonu’na da teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi. Konuşmaların ardından 14 elektrikli süpürge, Melahat Hulusi Datenin Çocuk Evleri’nde kullanılmak üzere Özbaş’a teslim edildi.Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 274 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 5 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Sınır vizesiz geçilecek Sınır vizesiz geçilecek 19.2.2019
Kanal Edirne’de sona gelindi Kanal Edirne’de sona gelindi 19.2.2019
Eski - Yeni Edirne bu sergide Eski - Yeni Edirne bu sergide 19.2.2019
97’den bugüne Sinagog 97’den bugüne Sinagog 19.2.2019
Edirne, parlatılmamış mücevher Edirne, parlatılmamış mücevher 19.2.2019
Yeni düzenleme olumlu Yeni düzenleme olumlu 19.2.2019
Erdoğan’ın tarım hediyesi Erdoğan’ın tarım hediyesi 19.2.2019
TOKİ’de mutlu son TOKİ’de mutlu son 19.2.2019
Konaklar ihya ediliyor Konaklar ihya ediliyor 18.2.2019
Sözsüz Kongrede Şen galip Sözsüz Kongrede Şen galip 18.2.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 46
Web Siteleri 63
Facebook 84
Twitter 4
Instagram 2
Youtube 6


Ankete 205 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Saros’un Geçmiş’i önemli
Murat Savaş

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Toprak, çocuk, doğa… Çöp
Nefize Ramadan

Filiz Mandacı
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE
Filiz Mandacı
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.